Onemli Gunler Banner
Sayfa 461/672 İlkİlk ... 361411451459460461462463471511561 ... SonSon
Arama sonucu : 5373 madde; 3,681 - 3,688 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    DIAGEO
    AEFES
    BATS
    IMB
    SWBI (Smith & Wesson babaaaa)
    LMT (Lockheed)

Ölüm grubu ETF'i
    Nerede bunun kumarı kumarı unutmuşsun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Alkolü tek geçerim. Markalar oturmuş, trendler değişmediği takdirde, belkide 5000 yıllık bir tarihi var. Ama almayı düşünmüyorum.
    Petrol soru işareti hidrojene geçmezlerse işleri bitik.
    Sigaranın rakibi yasal otlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Shell 2030'da 1/3 elektrik, 1/3 gaz ve 1/3 petrol ile ciro hedefliyor. Ayni zamanda hidrojene de yatirim yapiyor. Özellikle benzin istasyonlarinda terminallerini arttiriyor.
    Sigara, icki, petrol konusunda dünyada yasaklar gelene kadar ben zaten nallari dikmis olurum.

3.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    İçinde sadece içki, sigara , alkol, silah olan bir ETF yok mu?
    VICE var ama bunda da silah yok galiba.

4.  Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    Vergi avantajı için ucits olanına bakın vwrd kodu
    Bende LSE'de işlem gören VDEV vardı aslında ama 2-3 sene önce satıp VT'ye geçtim.

- VT çok daha ucuz. VT(0.08) vs VWRD(0.22). (Burdan vergi dezavantajının epey bir kısmını kurtarıyorsunuz zaten)
    - IBKR'de VT için komisyon yok gibi bir şey, çok düşük. LSE'de VDEV'de temettü yatınca geri alımlarda komisyon can sıkıcı oluyordu. Hatta bekleyip 2 çeyrek temettüsünü birleştirio alım yaptığım olmuştu.
    - VT'de likidite çok daha iyi. Milyonlarca dolarla işlem yapmadığım için bu çok önemli gözükmeyebilir. ama sonuç olarak VT'de alım-satım spreadi çok daha dar. Bir defasında pasifte bekleyen emrim gerçekleşmeden piyasa dönmüştü halbuki S&P vadelilerine de bakıyordum, gelmesi gerekiyordu.
    - Global ETF'lerde doğal olarak ABD ağırlığı yüksek. O yüzden ABD saatlerinde işlem gören ETF daha mantıklı bence. ABD kaynaklı FED açıklama, konuşmaları, önemli siyasal olaylar da vs. piyasada hareket varken alım satım yapamadan ertesi günü beklemek zorunda kalınmıyor.

5.  Alıntı Originally Posted by Selecta Yazıyı Oku
    VICE var ama bunda da silah yok galiba.
    Abd seçimlerinden önce Demokratlar-Biden kazanır diye 2020 yazında Marijuana Etf’inden aldım, Kanada’dan falan firmalar vardı, ABD’de Demokratlar gelirse kanunları gevşetir, kullanımı yaygınlaşır vs diye. Zaten çokda düşmüştü, Cumhuriyetçiler kazansa bile çok darbe almaz diye düşünmüştüm. Ama ben aldıktan sonra da düştükçe düştü. Kasımda Biden kazanınca yükselmeye başladı, ben maliyetimi geçince lanet olsun deyip %5-6 karla verdim hepsini. Sonra 1-2 ayda 3 kattan fazla yükseldi. O kadar taşıdık hamallığını yaptık, uçarkende arkasından el salladık

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

6.  Alıntı Originally Posted by Selecta Yazıyı Oku
    Bende LSE'de işlem gören VDEV vardı aslında ama 2-3 sene önce satıp VT'ye geçtim.

- VT çok daha ucuz. VT(0.08) vs VWRD(0.22). (Burdan vergi dezavantajının epey bir kısmını kurtarıyorsunuz zaten)
    - IBKR'de VT için komisyon yok gibi bir şey, çok düşük. LSE'de VDEV'de temettü yatınca geri alımlarda komisyon can sıkıcı oluyordu. Hatta bekleyip 2 çeyrek temettüsünü birleştirio alım yaptığım olmuştu.
    - VT'de likidite çok daha iyi. Milyonlarca dolarla işlem yapmadığım için bu çok önemli gözükmeyebilir. ama sonuç olarak VT'de alım-satım spreadi çok daha dar. Bir defasında pasifte bekleyen emrim gerçekleşmeden piyasa dönmüştü halbuki S&P vadelilerine de bakıyordum, gelmesi gerekiyordu.
    - Global ETF'lerde doğal olarak ABD ağırlığı yüksek. O yüzden ABD saatlerinde işlem gören ETF daha mantıklı bence. ABD kaynaklı FED açıklama, konuşmaları, önemli siyasal olaylar da vs. piyasada hareket varken alım satım yapamadan ertesi günü beklemek zorunda kalınmıyor.
    VT 60 Us 40 % yabancı hisse senedinden oluşuyor. 40% lık yabancı hisse senedinin temettülerine kaynak ülkede bir stopaj uygulanıyor zaten. Bunun dışında VT aldğınızda ayrıca bir 20% stopaj daha ödeniyor Amerika’ya.

Yani VT aldığınızda ödenen tüm temettüden 20% stopaj kesiliyor yani 20% stopaj ödüyorsunuz temettülerden.

Ucits olanda ise %60 lık USA hissesi için %15 stopaj , 40 lık yabancı hisse için 0 % stopaj ödüyorsunuz.

Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    VT 60 Us 40 % yabancı hisse senedinden oluşuyor. 40% lık yabancı hisse senedinin temettülerine kaynak ülkede bir stopaj uygulanıyor zaten. Bunun dışında VT aldğınızda ayrıca bir 20% stopaj daha ödeniyor Amerika’ya.

Yani VT aldığınızda ödenen tüm temettüden 20% stopaj kesiliyor yani 20% stopaj ödüyorsunuz temettülerden.

Ucits olanda ise %60 lık USA hissesi için %15 stopaj , 40 lık yabancı hisse için 0 % stopaj ödüyorsunuz.
    UCITS ETF'leride diger ülkeler icin vergi ödüyor. Sonucunda IRL'nin cifte anlasmasi cercevesinde tüm ülkelerden alinan temettüler icin vergi ödeniyor (0 stopaj ülkeler ve yatirim sirketleri icin özel vergilendirmeler olan ülkeler haric tabii). Sadece IRL henüz stopaj almiyor. O da baslarsa, ki 20% olur IRL'de. Ikamet ettiginiz ülkede mahsuplastirmadan üstüne bindirirse TR gibi, temettüler didiklene didiklene kusa döner.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
     Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Shell 2030'da 1/3 elektrik, 1/3 gaz ve 1/3 petrol ile ciro hedefliyor. Ayni zamanda hidrojene de yatirim yapiyor. Özellikle benzin istasyonlarinda terminallerini arttiriyor.
    Sigara, icki, petrol konusunda dünyada yasaklar gelene kadar ben zaten nallari dikmis olurum.
    2019'da Münih Bmw müzesindeyken hidrojenli arabalar olacak demişlerdi. Elektrikliler vardı o zaman. Hidrojene geçiş yapacaklar dediğiniz gibi.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 461/672 İlkİlk ... 361411451459460461462463471511561 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •