Sayfa 463/491 İlkİlk ... 363413453461462463464465473 ... SonSon
Arama sonucu : 3928 madde; 3,697 - 3,704 arası.

Konu: YBTAS - Yibitaş İnşaat Proje

30.12.2003 tarih ve 25332 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 5024 sayılı Vergi Usul Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunla V.U.K.'na eklenen Mükerrer
    298.maddesi ve Geçici 25. madde uyarınca işletmelerin Vergiye tabi kazançlarını enflasyonun etkisinden arındırılması için 2003 ve 2004 yılları bilançoları enflasyon düzeltmesine tabi tutulmuştur. Enflasyon düzeltmesine
    tabi tutulan kalemlerinden biri de ödenmiş sermaye hesabıdır. Çıkarılan
    tebliğlerde, bilançonun diğer kalemlerinde yapılan enflasyon düzeltme
    farkı, ilgili hesaba dâhil edilerek gösterilirken sadece sermayenin düzeltmesinden oluşan fark, sermayeye ilave edilmeyip, bu hesabın altında
    "Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları" hesabı altında ayrıca izlenmesi istenmiştir. Bunun da nedeni sermayenin tescile tabi bir hesap olmasından
    kaynaklanmaktadır.
    Sermaye Düzeltmesi Olumlu farkları ile ilgili Muhasebe İşleminde Bölünme ödenmiş sermaye tutarında meydana gelen artışlar yıllar itibari ile
    olacaktır.
    502 - Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları
    502.01 - 2003 yılı Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları
    502.01 - 2004 yılı Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları
    Bilançonun pasifinde, "sermaye düzeltmesi olumlu farkları" hesabında
    yer alan bu hesap, sermayeye ilave edilebilmektedir. Bunun için varsa enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan geçmiş yıl zararları mahsup edilir. Kalan
    bakiye sermayeye ilave edilebilir
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

2.  Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    30.12.2003 tarih ve 25332 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 5024 sayılı Vergi Usul Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunla V.U.K.'na eklenen Mükerrer
    298.maddesi ve Geçici 25. madde uyarınca işletmelerin Vergiye tabi kazançlarını enflasyonun etkisinden arındırılması için 2003 ve 2004 yılları bilançoları enflasyon düzeltmesine tabi tutulmuştur. Enflasyon düzeltmesine
    tabi tutulan kalemlerinden biri de ödenmiş sermaye hesabıdır. Çıkarılan
    tebliğlerde, bilançonun diğer kalemlerinde yapılan enflasyon düzeltme
    farkı, ilgili hesaba dâhil edilerek gösterilirken sadece sermayenin düzeltmesinden oluşan fark, sermayeye ilave edilmeyip, bu hesabın altında
    "Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları" hesabı altında ayrıca izlenmesi istenmiştir. Bunun da nedeni sermayenin tescile tabi bir hesap olmasından
    kaynaklanmaktadır.
    Sermaye Düzeltmesi Olumlu farkları ile ilgili Muhasebe İşleminde Bölünme ödenmiş sermaye tutarında meydana gelen artışlar yıllar itibari ile
    olacaktır.
    502 - Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları
    502.01 - 2003 yılı Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları
    502.01 - 2004 yılı Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları
    Bilançonun pasifinde, "sermaye düzeltmesi olumlu farkları" hesabında
    yer alan bu hesap, sermayeye ilave edilebilmektedir. Bunun için varsa enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan geçmiş yıl zararları mahsup edilir. Kalan
    bakiye sermayeye ilave edilebilir
    Yazdıkların doğru Olimpik Forum. Bir yerde yanlış yorum var;2003 ve 2004 yılları Enflasyon Muhasebesine tabi olmadı, 1970 lerden itibaren düzenleme oldu diye hatırlıyorum,ben de 2004 yılında Enflasyon Muhasebesi yapmıştım çalıştığım şirkette. Enflasyon Düzeltme Farkı Özkaynaklar altında 502 hesapta takip edilir ve ilerleyen süreçte sermayeye ilave edilir. Ve bu 32 Milyon TL lik rakam 2004 itibarı ile oluşan farktır. Şimdi düzenleme olsa sanırım bir 30 Milyon TL daha gelebilir üstüne ilaveten.

3.  Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    Patron Wotorantimin ilgilendiği bile yok,,hele hele ikide bir şirketi 2 ay kapatmalarına anlam verebiliyormusunuz? İşler mi kesat,,,var mı başka çimento şirketlerinden böyle sürekli 2 ay kapatan?
    Sermaye artırımı işini şirketlerin insiyatfine bırakırsanız,,hiç bir şirker sermaye artırmaya yanaşmaz,,,bu iş kanunla olmalı,asgari ödenmiş sermaye sınırı yeniden düzenlenmeli.
    Bırakın ybtaşı,,,büyük şirketlerin sermayeleri bile eridi,pul oldu,,,2022 yılında enflasyon muhasebesine geçiş olup,bilançolar yeniden değerleme ile ayarlanacaktı,,bunu bile 2023 sonuna ertelediler.
    Trilyon dolar sermayeli bank of bile Türk sermaye piyasaları ile dalga geçiyordur,,nitekim geçiyor.
    Bu ortamda denizde kum tanesi bile değiliz.,,,Tanzanya borsası bile bizi geçmiştir.
    Fabrika kapanmadı Olimpik. Çimento hammaddesi üreten klinker tesisi bakım için kapatılıyor ve her sene oluyor bu. Çiento üretimi devam ediyor. Geçen hafta bir çimento şirketi daha klinker hattını kapattı, KAP bildirimi vardı.

4.  Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    [/B]

Sn omer1461,,,,bu kadar hisseyi satmaya kalksanız nasıl satacaksınız,çok değil mi,,,günde dönen lot miktarı 4 dü 5 i geçmiyor.
    Spk ya ne diyeyim ki böyle hisseleri borsada tutuyor,,yok mu müeyyideniz kardeşim,,nedir 100.000 adet hisse.
    Hisse tavan serisine girdiğinde satışta hiçbir sıkıntı olmuyor Olimpik forum. 2020 yılında 6,000 TL lerden 22,000 TL ye çıkarken bende başta 245 adet vardı (4 ilâ 6 bin arası toplamıştım). Sonrasında 13,000 lerden itibaren günde 10-15-20 şer adetle pekala çok rahat sattım. Yeter ki bedelsiz sermaye veya fabrikanın satış haberi çıksın...

Sermaye enflasyon farkı hesabında olan 32 milyon tl lik rakamın 2003-2004 yıllarına ait olduğu doğrudur.O zamandan 2023 yılına kadar 19 yıl geçmiş olacak,,,bu 19 yılda çok daha fazla rakam oluşacaktır.
    19 yıllık enflasyon ne kadar?
    Değerlemeden oluşacak rakam nedir? bence toplam 100 milyon tl ye rakam hesapladım doğrudumudur bilemem,,,ama 2 sene sabreden inanılmaz rakamlar görebilir ybtas da.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

6.  Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    Sermaye enflasyon farkı hesabında olan 32 milyon tl lik rakamın 2003-2004 yıllarına ait olduğu doğrudur.O zamandan 2023 yılına kadar 19 yıl geçmiş olacak,,,bu 19 yılda çok daha fazla rakam oluşacaktır.
    19 yıllık enflasyon ne kadar?
    Değerlemeden oluşacak rakam nedir? bence toplam 100 milyon tl ye rakam hesapladım doğrudumudur bilemem,,,ama 2 sene sabreden inanılmaz rakamlar görebilir ybtas da.
    Kendi adıma o bedelsizi bekliyorum ben ve beklemeye devam edeceğim. Şubat ayı itibarı ile 2 yıllık yatırımcı olacağım hissede.
    Enflasyon muhasebesi tebliğinde enflasyon üst üste 5 yıl %15 'in üzerinde olursa yeniden uygulama olacak yazıyordu sanırım. Gerçi 150 Milyon TL fark olsa da bunlar AŞ lerde sermaye limiti arttırılmadan sermaye arttırmazlar gibi duruyor.

Şirketin nakiti yok,,330 bin nakiti kalmış,,bence bedelli gelme ihtimali daha kuvvetli.
    Ticari alacak ve borçlarına baktığımızdada alacakları 24 milyon tl,borçları 51 milyon tl...şirketin bence şiddetle nakite ihtiyacı var,,,spk ya müracaat etse spk hayır demez.
    Şirket,%10000 bedelli kararı alması durumunda şirkete 10 milyon tl kaynak sağlamış olur,,bununla modernizasyon yatırımı yapardı.

8. Ben de Sayın olimpik gibi düşünüyorum burada boş yere bekliyorsunuz bedelsizi.Tam tersi hakikaten nakit ihtiyacı var deli gibi şirketin ve ayrıca piyasa değeri de çok uçuk rakamlarda.Yakinda yüksek oranda bedelli açıklaması gelir diye düşünüyorum bende.Öyle bir durumda da gözünüzü direkt 2000 3000 gibi rakamlarda açabilirsiniz ytd

Sayfa 463/491 İlkİlk ... 363413453461462463464465473 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •