Sayfa 465/2149 İlkİlk ... 3654154554634644654664674755155659651465 ... SonSon
Arama sonucu : 17192 madde; 3,713 - 3,720 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bi coin sevdası var..bir de altin gümüş rasyosu, gümüş lehine değişmeli sevdası..5 yıldır sürekli aynı hikaye..,bir de dow sürekli çıkacak sevdası...bir de ons altın buraları geçmekte zorlanır sevdası..piyasada en değer verdiğim ilk3 piyasa uzmanı arasına girer...ama bana çok yön saplantılı geliyor...hemen her enstrümanda bir saplantısı var.
    Okuyunca şant yazıyor sandım . Çözmüşsünüz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Okuyunca şant yazıyor sandım . Çözmüşsünüz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Belki 5 yıldır düzenli takip ettiğim tek piyasa uzmanı...ekonomistlerden çok var da, piyasa uzmanı kategorisinde belki tek şant vardır. Zaten bence takip ettiğin kişinin modunu çözmen lazım, yazıları ona göre filtre etmen lazım...mesela Tuncay turşucu hiç sat demez, sürekli al modundadır. Ata yatırım kadro olarak hep boğadır, genelde piyasadaki en yüksek hedef değerleri onlar verir...vsvs.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3. @deniz43,

Hocam genelde önemli verileri atlamazdınız, pmi verilerini paylaşmadınız...beklenenden iyi geldi sanırım, tuik style eurostat a da sıçramış olabilir bana fazla iyimser gözüktü rakamlar.

Ya da, virüs, salgın , ekonomiler ayvayı yedi diye boşuna “endişelenmişâ€ tüm dünya!!!
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Bunun olması için, ABD önderliğinde tüm global borsalarda çöküş yaşanmalı...daha önce de bu başlıkta tartışmıştık bu konuyu...kasım daki seçime kadar böyle bir düşüş zor demiştim. Görüntü şimdilik realizasyon gelse de, çöküş tarzı bir düşüşe Trump ve tayfası engel olacak gibi gözüküyor.

Sonuçta, piyasa ben dahil, V tipi çıkış olmaz diyen herkese güzel bir gol attı. Ama orta vade dediğimizde de, orta vadede hepimiz zaten öleceğiz diyorlar
    Global piyasalarda bir çöküş olursa bizim piyasalarımız da çöker de,global piyasalar çökmeden de 1994 ve 2001'de olduğu gibi bizim piyasamız tek başına çökebilir.Beni bu şekilde düşünmeye sevk eden son günlerde gelen 2 veri oldu:
    Birincisi geçen hafta gelen Nisan ayı ödemeler dengesi verisi;Merkez Bankasının döviz rezervlerinin erimesi büyük hız kazandı,Mart ve Nisan son 2 ayda 25.194 milyar dolar eridi.

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...4c3490-naDl0CT

Tablo 1

Bunun nedenleri:

-Geçen yıl ,yılın ilk 5 ayında 11.641 milyar dolar dış ticaret açığı verirken bu yıl ilk 5 ayda 20.985 milyar dolar dış ticaret açığı
    verdik.
    -Geçen yıl,yılın ilk 4 ayında 885 milyon dolar cari açık verirken bu yılın ilk 4 ayında 12 855 milyon dolar cari açık verdik.

-11 Haziran tarihine kadar yabancılar yaklaşık 5.5 ayda 3924.1 milyar dolar hisse senedi+7246.3 milyon dolar devlet tahvili toplam 11170.4 milyon dolar TL cinsi menkul varlığı satarak Türkiye'den çıkış yaptılar.

-1 yıl içinde çevrilmesi gereken 164.582 milyar dolar kısa vadeli borcumuz var ve borç çevirme oranlarının hızla düştüğünü görüyorum.Bunun nedeni borcu çevirememekten ziyade içeride dolar cinsi kredilerin faizinin %2.48'e,euro cinsinden ticari kredilerin %1.85'e düşmesinden ve dışarıdan %7-%8 faizle dolar cinsinden borcu çevirmek yerine,dışarıdaki borcu kapatıp içerideki bankalardan döviz cinsinden borçlanmanın daha karlı ve rasyonel hale gelmesinden kaynaklanıyor.

https://evds2.tcmb.gov.tr/index.php?...NEG9DQ1s%3D/tr

Keza içeride dolar cinsinden mevduat faizi %0.90'a,euro cinsinden mevduat faizi %0.25'e indiğinden yüksek maliyetlerle sendikasyon kredilerini ya da borç tahvillerini çevirmek bankalar için de rasyonel olmaktan çıkmış durumda.
    Dolayısıyla net borç ödeyici olmak merkez bankalarının rezervlerini eritiyor.

-Keza özel dikkatimi çeken ikinci veri,geçen hafta Perşembe yayınlanan haftalık merkez bankası istatistiklerinde uzun zamandır hareketsiz gözüken yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesaplarında uzun bir aradan sonra ilk defa 755 milyon dolar azalarak 20.400 milyar dolara inmesi oldu.Buradan da vadesi doldukça yurt dışına geri dönebilecek 20 milyar dolar civarında yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı var.
    (muhtemelen dolar ve euro faizinde bir faiz getirisi kalmayınca ülke riskini de dikkate alarak hesaplarını yeniden yurt dışına transfer ettiler.)

https://evds2.tcmb.gov.tr/index.php?...7OdyCFcM%3D/tr

-Monday June 22 2020 Actual Previous Consensus
    11:00 AM
    TR
    Tourist Arrivals YoY MAY -99.3
    -99.26%

Mayıs ayında da bir turizm geliri olmadığı gibi,1 hafta içinde Haziran ayını bitiriyoruz,muhtemelen Haziran ayında da yok denecek kadar az turizm geliri olacak.

Dolayısıyla Merkez bankasının Mayıs ve Haziran ayı verilerinde de rezervlerinde yüksek oranlı kayıplar görmemiz muhtemel.Merkez Bankasının net rezervlerinin büyük tutarlarda eksi olduğu bir ortamda,büyük tutarlarda yurt dışına döviz çıkışı ,tetikleyici bir nedenle her an kuvvetli bir devalüasyon ve aşırı yüksek seviyelere çıkabilecek faizlerle borsamızın 2001 yılında olduğu gibi çöküş yaşayabilme ihtimalini her zaman akılda tutmanın faydalı olacağını düşünüyorum.
    Son düzenleme : deniz43; 23-06-2020 saat: 18:03.

@deniz43,

Hocam genelde önemli verileri atlamazdınız, pmi verilerini paylaşmadınız...beklenenden iyi geldi sanırım, tuik style eurostat a da sıçramış olabilir bana fazla iyimser gözüktü rakamlar.

Ya da, virüs, salgın , ekonomiler ayvayı yedi diye boşuna “endişelenmişâ€ tüm dünya!!!
    ABD ve Euro bölgesi verilerini mukayeseli yayınlamak istedim,ABD verileri yeni geldi.:

Tuesday June 23 2020 Actual Previous Consensus
    0:30 AM
    DE
    Markit Services PMI Flash JUN 45.8
    32.6 42
    10:30 AM
    DE
    Markit Manufacturing PMI Flash JUN 44.
    6 36.6 41.5
    DE
    Markit Composite PMI Flash JUN 45.8
    32.3 44.2

EA
    Markit Manufacturing PMI Flash JUN 46.9
    39.4 44.5
    EA
    Markit Services PMI Flash JUN 47.3
    30.5 41
    EA
    Markit Composite PMI Flash JUN 47.5
    31.9 42.4

04:45 PM
    US
    Markit Composite PMI Flash JUN 46.8
    37
    US
    Markit Manufacturing PMI Flash JUN 49.6
    39.8 48
    US
    Markit Services PMI Flash JUN 46.7
    37.5 46.5

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    ABD ve Euro bölgesi verilerini mukayeseli yayınlamak istedim,ABD verileri yeni geldi.:

0:30 AM
    DE
    Markit Services PMI Flash JUN 45.8
    32.6 42
    DE
    Markit Manufacturing PMI Flash JUN 44.
    6 36.6 41.5
    DE
    Markit Composite PMI Flash JUN 45.8
    32.3 44.2

EA
    Markit Manufacturing PMI Flash JUN 46.9
    39.4 44.5
    EA
    Markit Services PMI Flash JUN 47.3
    30.5 41
    EA
    Markit Composite PMI Flash JUN 47.5
    31.9 42.4

US
    Markit Composite PMI Flash JUN 46.8
    37
    US
    Markit Manufacturing PMI Flash JUN 49.6
    39.8 48
    US
    Markit Services PMI Flash JUN 46.7
    37.5 46.5
    Benim şöyle bir çıkarımım var. Verileri etkileyen radikal değişimler oluşunca, salgın vs, ölçümler sapıtıyor. Neticede belki de geçmişte hiç olmayan, ya sa çok az olan bir olay. Nasıl ABD istihdam verisi saçmaladıysa pmi lar da saçmaliyor. Daha sonra açıklanan abd pmi ları da beklenenden kötü geldi.

Bu şuna benziyor, adam dükkanı açmamış, sen kuaför fiyatına bir şey yazmak zorundasın...bu şekilde enflasyon ne kadar doğru ölçülüyorsa, pmi lar da o kadar sinyal oluyor işte.

Normalde pmi lar büyüme rakamları için çok iyi bir öncü göstergedir. Ama ikinci çeyrek büyüme verileri pmi lara göre farklı sonuçlar ortaya koyabilir.

Bi coin sevdası var..bir de altin gümüş rasyosu, gümüş lehine değişmeli sevdası..5 yıldır sürekli aynı hikaye..,bir de dow sürekli çıkacak sevdası...bir de ons altın buraları geçmekte zorlanır sevdası..piyasada en değer verdiğim ilk3 piyasa uzmanı arasına girer...ama bana çok yön saplantılı geliyor...hemen her enstrümanda bir saplantısı var.
    Evet altın ve gümüş arasında bir uzun vadeli 60-90 arası bir rasyo var ama rasyonun altın lehine bozulmasının da temel bir nedeni var.Yıllık global gümüş talebinin yarısından fazlası endüstriyel kullanımdan geliyor. Buna karşılık altına endüstriyel talep % 10 civarında.Rasyonun uzun vadeli istatistikler bandına girmesi için global ekonominin yeniden büyüme patikasına girmesi ve endüstriyel talep oluşması gerekiyor.Negatif reel faizler,majör merkez bankalarının aşırı parasal genişleme yapmaları ise altının tam da prim yapması için gereken ortamı hazırlıyor.Bu yıl ve gelecek yıl altın/gümüş rasyosunun altın lehine kalmayı sürdüreceği düşüncesindeyim.

Not:Gümüş, özellikle güneş panellerinin üretimindeki en önemli metallerden bir tanesi. Gümüş için önemli bir diğer sektör de 5G teknolojisi(Mobil haberleşme). Önümüzdeki yıllarda 5G'nin yaygınlaşmasıyla gümüşün 5G'de kullanılan elektronik uygulamalardaki rolü de kullanımını arttıracak.Gümüş endüstride ayrıca, fotoğraf endüstrisi, elektronik parçalar, alaşımlar ve dişçilik endüstrisinde , ayna sırlarının yapımında , pil yapımında ve bilgisayar röle kontakları gibi çeşitli alanlarda kullanım buluyor.

8. Bence buraya kadar gelmişken borsada 120 bin zirvesi geçilip rekora gidilir.
    Gelsin "borsa tarihi zirvede, bakın ekonomi şahlanıyor, piyasalarda büyük güven.." vb. manşetler, büyüklerimizden aynı yönde demeçler..
    O gazla birkaç bin daha gider..
    Sonra da muhtemelen yakantop..

Sayfa 465/2149 İlkİlk ... 3654154554634644654664674755155659651465 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •