Sayfa 469/1001 İlkİlk ... 369419459467468469470471479519569969 ... SonSon
Arama sonucu : 8008 madde; 3,745 - 3,752 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XXI

1. Ulan twitter'da Devrim'le İsmail'i beğeniyorum, nasılsa paralel düşünüyoruz genelde, dediydim,

Devrim herkeşe altın gümüş aldırmış(görmedim), millet çemkiriyor tabi, şimdi de diyor ki, ben buralardan fiziki topluyorum ortalama yapıyorum, duruma göre foreksçi duruma göre uzun vade temettücü, yersen kırşen

Geçen Mayıs ayından beri altın düşecek diyoruz, üstelik nasıl düşeceğini de adım adım tarif ediyoruz, ABD 10 yıllıkları fışkıracak Euro çakılacak diyoruz, gene de kimseye yaranamıyoruz anadın mı...

Asıl Bist'te paranormal olaylar dönüyor, 165 gün olmuş hisse halka arz edileli Bist-100 e alıyorlar...Bist-100 sürekli bir dönüşüm halinde şişeni ve düşecek olanı çıkar, fışkırtacak olanı sok, çevir kazı yanmasın. Ziraat fonları ve bu fonları alan KY nassı tokatlanır. Tokatçılık resmiyet kazanmış.

Bizim Bist-30, Bist-100 diye baktığımız endeks zaten zahiriydi, daha da flulaştı, neyi temsil ediyor hiç bir fikrim yok.

Bir kere borsamızın 1986 dan bu yana görüntüsünü yorumlamak için, 1986 dan, hadi 2000 olsun, 2000 lerden bu yana devam eden hisselerden bir getiri endeksi olmalı, bu bölünme etkileri, temettünün fiyata yansımaları doğru değil, bu görüntü eşittir getiri endeksi değil. Şu haliyle Bist-100 fiyat endeksine bakıp da yorumlamak kadar saçma bir şey yok. Hele ki dönemsel olarak eski yıllar çok yüksek enflasyon, ortası düşük enflasyon, son yılları yine yüksek enflasyonsa, ve üstelik enflasyon muhasebesi yapılmamışsa, bu total görüntünün bir anlamı yok, ve hatta son yıllarda yapılan temel analizin de anlamı yok. Temel analizin temeli yok yahu. Hala 20 yıllık endeksin elliott analizini yapıyorlar, deli oluyorum.

Bir daire düşünün, çelikten yıpranmıyor, kira getirisi var, bazı yıllar iyi bazı yıllar zayıf, kira getirisi iyiyse evin değeri de iyi, değilse kısmen kötü, yıllar geçtikçe civarında arsa olmadığından merkezi kaldığından sürekli değerleniyor. 20 yıldır evin fiyat grafiğine bakılıyor, kira getirisi yok ortada. O kira getirisiyle o evin aynısından başka bir daireden hisse alınmış gibi düşünün bu yılki kira ile 1/10 yeni ev aynısından, o kira getirisiyle alınan yeni ev hissesine de ayrıca yeni kira getirisinden pay düşecek, bileşik olarak artacak yani kira getirileri, ve bunlar senin fiyat grafiğinde yok.

Bir endeks var diyelim, daire fiyatlarının 20 yıldır genel durumunu temsil etme iddiasında 100 örnek eski daireyi almışlar, bu endeksteki 100 daire zırt pırt değişiyor, yeni yapılan ne idüğü belirsiz daireyi endekse alıyorlar, eski evi bir sürü yıl datası olan temsil kaabiliyeti olan bilanço safahatı olan evi çıkarıyorlar, üstelik getiri endeksi değil, sen de endekse bakıyorsun daire fiyatları hakkında sektör hakkında yorum yapmaya çalışıyorsun. Mevzu komple yanlış yani.

Bir şirket çıkıyor, 110 milyon dolara satılmış zamanında, en büyük üç devasa holdingin toplam piyasa değerini geçiyor, bir aracı kurum, bir finans departmanı kalkıp da analiz yayınlamıyor, dur demiyor. Tam tersi bir firma, bugün satsan en az 10-12 milyar dolar eder, halihazırda 3 milyar dolar piyasa değeri, ama gitmiyor, kimse analiz de etmiyor, önermiyor, gitmiyor..v.s.

Çakallar kooperatif kurmuş, anadın mı...Sonra da borsa niye gelişmiyor, niye kimse gelmiyor...190 milyon zararı var şirketin halka arz ediliyor, gelir 300 kusür milyon, ilk bilançoya bak Allah bilir duruyordur o zarar hala...Ya da tam tersi şirketin piyasa değeri ayyuka çıkmış halka arz ediliyor ABD de, halka arzdan bu yana %90 düşüyor, rezillik.

Ne zaman ki bu mevzular çözülür, o zaman bu borsa 10 a katlar, borsamız da aynen bizim gibi, reel büyüme 20 yıldır zero, e bu borsa niye gitmiyor...peh

Zeytinyağı...
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

Kovid vakalarinda artis varmi?maskesiz dolasiyoruz.
    Vix endeksi 19. Piyasadalarda kriz cok yakin.

4.  Alıntı Originally Posted by Sagittarius A* Yazıyı Oku
    KKM sorusu...
    cikmali mi kalmali mi?
    bu camianin dusuncesi nedir merak ederim....
    %20-30 faiz diyorlar KKM icin....cikarsan da %43 civari... ne dersiniz?
    Kkm’den çıkıp % 43 faizi kapın. Şöyle 32-45 gün arası. Vade bitiminde tekrar KKM’ye dönün.

5.  Alıntı Originally Posted by blue70 Yazıyı Oku
    Kovid vakalarinda artis varmi?maskesiz dolasiyoruz.
    Vix endeksi 19. Piyasadalarda kriz cok yakin.
    Geçen hafta etrafımda hasta sayısı fazla idi. Şimdi ise normal...

6. Hani şu heykelin şeysi vardı ya kırilan. Aha burada benzeri ama kırılmayanı var.
    https://youtube.com/shorts/dTSodQv4i...YbLWdnlIV8hTor

7.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Ulan twitter'da Devrim'le İsmail'i beğeniyorum, nasılsa paralel düşünüyoruz genelde, dediydim,

Devrim herkeşe altın gümüş aldırmış(görmedim), millet çemkiriyor tabi, şimdi de diyor ki, ben buralardan fiziki topluyorum ortalama yapıyorum, duruma göre foreksçi duruma göre uzun vade temettücü, yersen kırşen
    Aynen abi devrim hiç geri adım atmadı en büyük pazarlama aracı da platindi altından daha değerli maden baskılıyorlar falan fıstık
    hatta gaza gelip bende almıştım dolar bazlı ekside bir miktar duruyor hala aynen dediğin gibi bi forexci bi fizikici işte 3 senedir dolar bazlı metalinden kazanılamadı yanılmıyorsam platinden de bi halt olmadı.

8. Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XXI

Alıntı Originally Posted by MKELES Yazıyı Oku
    Hani şu heykelin şeysi vardı ya kırilan. Aha burada benzeri ama kırılmayanı var.
    https://youtube.com/shorts/dTSodQv4i...YbLWdnlIV8hTor
    Adama iki leopar saldırmış.
    ..iki tuttuk demiş özetle.
    Ben öyle anladım.

Sayfa 469/1001 İlkİlk ... 369419459467468469470471479519569969 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz