Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 478/1002 İlkİlk ... 378428468476477478479480488528578978 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,817 - 3,824 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn. bzaferb,

Ev sahibiniz bu ay ortalama %12,2 talep etme hakkı olmasına karşın, %18 indirim ile kira artış talebinde bulunmuş. Yani reel olarak kiranız düşmüş. Tek maaşlı bir memur olarak bir önceki yıla göre gelirinizde %10 üzerinde artış olma ihtimalinin yüksek olduğunu tahmin ediyorum.

Günümüzde düzenli ödeme olması gereken normal bir eylem iken maalesef az bulunan bir durum olmuş gibi gözlenmektedir.
    Diğer bir ifade ile hepimizin dürüst olması gerekiyor ki tüm sistem işlesin yani dürüstlük normal bir eylemdir. Maalesef günümüzde bir artı değer gibi yansıtılıyor.

Özetle ortada bir yatırım ve yatırımın geri dönüşü durumu var. Eğer kira artış hızları enflasyonun altında olmaya devam ederse kira çarpanları git gide artar ve konut yatırımı yapılmaz ve arz eksikliğinden kaynaklı olarak her yıl taşınmak zorunda kalan bir döngü başlar...

Anladığım kadarıyla günümüzde normal ve zamanında ödeme gerçek
    Yazdiginiz herşeyde haklisiniz.
    Ama şoyle bir durum varki, 20 yilda istanbulda kiraci olarak ev degistridigim zamanlarda depozitomun tamamini hicbirzaman alamadim. Yani ev sahipleride bu konuda temiz degiller. ( 1000 dolarimin nasil üzerine yatildigini onceki sayfalarda yazmistim). Önceki yillarda enflasyondan fazla artiş yapalim dediginde de itiraz etmemistim. Onun icin memnun ya bizden

Haliyle dürüst düzen teorisine göre yaşanmayan bir ülkede dürüst ve zamaninda her kirasini ödeyen kiracinin bir artisini piyasa herzaman sunar.
    Sunmasi gerekir.

Evi bulup cikiyorum dedigimde de ev sahibimin tepkisini burdan yazarim

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Kiracidan yana derdi olan cok anlaşilan

Ben kiraciyim arkadaslar. Istanbul bahcelievler de oturuyorum. 5 yildir ayni ev.
    Ev sahibi gecen gün aradi, sizden çok memnunuz ama bu yıl illa ki %10 kira artişi isterim diye diretti. Tek maaşli memur olarak kira beni aşmaya başladi. Uygun, kiralık ev ariyorum, şimdilik malum siteden.
    O civarda kiraci arayan arkadaş varsa konusabiliriz

Not: Banka kredi notum 100
    Ziraat bankasinin verebildigi kadar kira ödeme dekontlarini da sunabilirim
    Hic sekmez,ayın 15 inde maaş alirim ve o gün trink hesabiniza gecer kira

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn. bzaferb,

Ev sahibiniz bu ay ortalama %12,2 talep etme hakkı olmasına karşın, %18 indirim ile kira artış talebinde bulunmuş. Yani reel olarak kiranız düşmüş. Tek maaşlı bir memur olarak bir önceki yıla göre gelirinizde %10 üzerinde artış olma ihtimalinin yüksek olduğunu tahmin ediyorum.

Günümüzde düzenli ödeme olması gereken normal bir eylem iken maalesef az bulunan bir durum olmuş gibi gözlenmektedir.
    Diğer bir ifade ile hepimizin dürüst olması gerekiyor ki tüm sistem işlesin yani dürüstlük normal bir eylemdir. Maalesef günümüzde bir artı değer gibi yansıtılıyor.

Özetle ortada bir yatırım ve yatırımın geri dönüşü durumu var. Eğer kira artış hızları enflasyonun altında olmaya devam ederse kira çarpanları git gide artar ve konut yatırımı yapılmaz ve arz eksikliğinden kaynaklı olarak her yıl taşınmak zorunda kalan bir döngü başlar...

Anladığım kadarıyla günümüzde normal ve zamanında ödeme gerçek
     Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Ama şoyle bir durum varki, 20 yilda istanbulda kiraci olarak ev degistridigim zamanlarda depozitomun tamamini hicbirzaman alamadim. Yani ev sahipleride bu konuda temiz degiller. ( 1000 dolarimin nasil üzerine yatildigini onceki sayfalarda yazmistim). Önceki yillarda enflasyondan fazla artiş yapalim dediginde de itiraz etmemistim. Onun icin memnun ya bizden

Haliyle dürüst düzen teorisine göre yaşanmayan bir ülkede dürüst ve zamaninda her kirasini ödeyen kiracinin bir artisini piyasa herzaman sunar.
    Sunmasi gerekir.

Depozitonun üstüne yatılması yazınızı da hatırlıyorum. Tamamen ev sahibinin yapmış olduğu ayıp bir eylem.

Sözüm sizinle ilgili olmayıp siyasette de söylenen duruma örnek bulunmaktadır. Çok dürüst siyasetçi denen bir siyasetçi vardı. Olması gereken durumdan dolayı pozitif ayrışmak sanırım sadece bizim gibi gelişmekte olan ülkelere özgü bir durum.

Dediğiniz gibi mal sahibinin tepkisini de merak ediyorum. Kira artış konuşmasını artışın gerçekleşeceği ay mı yapıyorsunuz yani gelecek ay %10 zamlı gibi.. Pek bir zaman kalmıyor gibi oluyor ondan dedim..
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sunmasi gerekir.

Benim kiracım olsanız. Önce çevredeki ev kiralarına bakar, onlara göre makul seviyede ise size kararınızın hayırlara vesile olmasını dilerdim.
    Bu arada bende kirada oturuyorum. Kiracımızda var onun kirasınıda belirliyorum. Odağımda olan tek şey kiranın adil değerde olması hem öderken hemde alırken.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Depozitonun üstüne yatılması yazınızı da hatırlıyorum. Tamamen ev sahibinin yapmış olduğu ayıp bir eylem.

Sözüm sizinle ilgili olmayıp siyasette de söylenen duruma örnek bulunmaktadır. Çok dürüst siyasetçi denen bir siyasetçi vardı. Olması gereken durumdan dolayı pozitif ayrışmak sanırım sadece bizim gibi gelişmekte olan ülkelere özgü bir durum.

Dediğiniz gibi mal sahibinin tepkisini de merak ediyorum. Kira artış konuşmasını artışın gerçekleşeceği ay mı yapıyorsunuz yani gelecek ay %10 zamlı gibi.. Pek bir zaman kalmıyor gibi oluyor ondan dedim..
    Bu tür konuşmalarin zamanini ev sahibine birakiyorum genelde. Mal onun, o belirlesinki benim cevabimda ona gore olsun istiyorum. Bu yil 8 mayisda aradi, ne istedigini soyledi, bende sadece gecen yilki gibi yapsak olmazmi dedim okadar.Hanimla konuşmuşlar boyle karar vermişler. Ama bi taraftanda cikmamida istemiyor. Sizden cok memnunuz, insallah bizden de sorun yoktur diyor
    15 mayisda 1stedigi kirayi gönderdim.
    Bundan sonra top bende. Kiralik ev cok sonucta.

5.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Benim kiracım olsanız. Önce çevredeki ev kiralarına bakar, onlara göre makul seviyede ise size kararınızın hayırlara vesile olmasını dilerdim.
    Bu arada bende kirada oturuyorum. Kiracımızda var onun kirasınıda belirliyorum. Odağımda olan tek şey kiranın adil değerde olması hem öderken hemde alırken.

Adil değer biraz goreceli olmuyormu.

Mesela benim arkadasim cevredeki kiralardan en az %15 aşagi tutar kirayi. Tek istedigi vardir. Kirayi düzenli almak.

Aldigi kira da onu mutlu ediyor. Cunku duzenli aliyor.

Adil değer biraz goreceli olmuyormu.

Mesela benim arkadasim cevredeki kiralardan en az %15 aşagi tutar kirayi. Tek istedigi vardir. Kirayi düzenli almak.

Aldigi kira da onu mutlu ediyor. Cunku duzenli aliyor.

Adil değerin kıstasım, çevredeki evlerin kirası, yasal hakkım olsada o kiranın üstüne çıkmam. Düzenli kira ödeniyorsa belli oranda indirim yaparım. Ama 2000 lira kira değeri olan bir yerin 1500 lira kirada olmasıda, 2500 lira kira olmasıda bana göre doğru değil.

O egeli ben değilim

7.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Bu tür konuşmalarin zamanini ev sahibine birakiyorum genelde. Mal onun, o belirlesinki benim cevabimda ona gore olsun istiyorum. Bu yil 8 mayisda aradi, ne istedigini soyledi, bende sadece gecen yilki gibi yapsak olmazmi dedim okadar.Hanimla konuşmuşlar boyle karar vermişler. Ama bi taraftanda cikmamida istemiyor. Sizden cok memnunuz, insallah bizden de sorun yoktur diyor
    15 mayisda 1stedigi kirayi gönderdim.
    Bundan sonra top bende. Kiralik ev cok sonucta.

Bu hanımlarla konuşma işi de çok komik geliyor. Koskoca ev sahibi tek başına kiraya karar veremeyip hanıma soruyor

15 mayıs ödemesi için 1 hafta önceden bildirmesi çok sıkıştırmalı olmuş. Biraz günü kurtarayım şeklinde hissettim. Normalde en az bir ay önceden olması gerekirdi. Kendi adıma 2-3 ay önceden de bu işleri bitiriyorum gerçi zaman yaklaştıkça (Hanım baskısı sayesinde) fikri güncellenen bir toplumuz ama neyse

Şimdi ev sahibinin hanımı, ev sahibine, "bak bey ne güzel hallettik bu işi" demiştir

Geçen yıl nasıl yapmıştınız?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Adil değerin kıstasım, çevredeki evlerin kirası, yasal hakkım olsada o kiranın üstüne çıkmam. Düzenli kira ödeniyorsa belli oranda indirim yaparım. Ama 2000 lira kira değeri olan bir yerin 1500 lira kirada olmasıda, 2500 lira kira olmasıda bana göre doğru değil.

Tr de, dogrusu olmayan bir konu malesef bu durum.
    Akit yaptik,bu boyle olacak , yasal hakkim gibi şeylerle donmuyor biliyosunuz.
    Herkese hayirli ev sahibi ve kiraci diyelim

Sayfa 478/1002 İlkİlk ... 378428468476477478479480488528578978 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •