Onemli Gunler Banner
Sayfa 48/414 İlkİlk ... 3846474849505898148 ... SonSon
Arama sonucu : 3305 madde; 377 - 384 arası.

Konu: GSDHO - GSD Holding

--sonuçta bir taş ile iki kuş vuruyor mu?...ayni para ile hem silopinin hissedarı, hem de finansal varlık şeklinde gösterme...

--belki mevzuat cevaz veriyordur; ama yapılan etik-ahlaki değil...

--ayrıca 2019 ve önceki yıllarda bu 125 milyon doların kambiyo karı kaymağını da yemiş mi? baktınız mı?

3. Fakat kambiyo karı göstermek durumunda isek, elimizdeki bu opsiyonu da kambiyo gelirleri arasında göstermek mecburiyetimiz yok mudur sizce?
    Etikten ziyade mecburiyet gibi algılıyorum ben bunu. Yani elimde 30 milyon dolarlık bir opsiyon var ve bu kullanılırsa şu kadar miktar kambiyo karı oluşacaktır demenin yanlış bir tarafını göremiyorum pek.
    Tıpkı 40 milyon dolarlık ticari alacağımın henüz tahsil edilmemiş olmasına rağmen tahsil edilmişçesine kambiyo karı oluşturuyor olması gibi.

Bu arada bunlardan vergi oluşacağını düşünmüyorum. Ne zamanki tahsil edilirler o zaman vergi yükümlülüğü oluşur.

4.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --ayrıca 2019 ve önceki yıllarda bu 125 milyon doların kambiyo karı kaymağını da yemiş mi? baktınız mı?
    Yok bakmadım açıkçası. Fakat o zaman için bir opsiyon var mıydı? Bilmiyorum gerçekten...Yani şu tarihte 125 milyon dolar olarak geri satma hakkı vardır gibi.... Eğer böyle bir şey varsa kambiyo karı olarak gösterilmek durumunda.

Daha önce finansal durum tablosunda “Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar/Zarara Yansıtılan Olarak
    Sınıflandırılan Finansal Varlıklarâ€da gösterilen Silopi Elektrik Üretim A.Ş. payları, 30 Haziran 2020
    tarihi itibarıyla sözleşmeye bağlı nakit akışlarının tahsil edilmesini ve yatırımı amaçlayan iş modeli
    kapsamında değerlendirilmesi neticesinde “Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire
    Yansıtılan Finansal Varlıklar†altında sınıflanmış olup bundan sonraki dönemlerde değerleme farkları
    diğer kapsamlı gelirde ve özkaynaklarda takip edilmeye başlanacaktır. İş modeli değişikliği 8 Haziran
    2020 tarihinde imzalanan ek sözleşme koşullarına uygun olarak gerçekleşmiştir.

--buhlarlaştırmanın alt yapısı hazırlığı mı?...

--50 milyon buharlaşacak...sonra duran varlık satışından 50 milyon zarar yazacak mı??... yazar ise 2024 karından 50 milyon dolar karşılığı matrahtan düşecek... görünür gelecekte o kadar kar olamayacağına göre ciddi zarar açıklma ihtimali epey yüksek demektir...

Alıntı Originally Posted by Shiva Yazıyı Oku
    Yok bakmadım açıkçası. Fakat o zaman için bir opsiyon var mıydı? Bilmiyorum gerçekten...Yani şu tarihte 125 milyon dolar olarak geri satma hakkı vardır gibi.... Eğer böyle bir şey varsa kambiyo karı olarak gösterilmek durumunda.
    --evet var...hem de şartsız şurtsuz, zamansız ve mekansız..

--neden satıp parasını alıp ayrılmadı??? bilinmiyor...

7.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    Daha önce finansal durum tablosunda “Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar/Zarara Yansıtılan Olarak
    Sınıflandırılan Finansal Varlıklarâ€da gösterilen Silopi Elektrik Üretim A.Ş. payları, 30 Haziran 2020
    tarihi itibarıyla sözleşmeye bağlı nakit akışlarının tahsil edilmesini ve yatırımı amaçlayan iş modeli
    kapsamında değerlendirilmesi neticesinde “Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire
    Yansıtılan Finansal Varlıklar†altında sınıflanmış olup bundan sonraki dönemlerde değerleme farkları
    diğer kapsamlı gelirde ve özkaynaklarda takip edilmeye başlanacaktır. İş modeli değişikliği 8 Haziran
    2020 tarihinde imzalanan ek sözleşme koşullarına uygun olarak gerçekleşmiştir.

--buhlarlaştırmanın alt yapısı hazırlığı mı?...

--50 milyon buharlaşacak...sonra duran varlık satışından 50 milyon zarar yazacak mı??... yazar ise 2024 karından 50 milyon dolar karşılığı matrahtan düşecek... görünür gelecekte o kadar kar olamayacağına göre ciddi zarar açıklma ihtimali epey yüksek demektir...
    Yok bu noktada sizinle çok ayrışıyorum.
    125 milyon doları verdi şirket. 45 ini geri aldı. Elindekini de 30 milyona opsiyonladı. Yani o 125 milyon dolar kasasından çıktı zaten 2015 yılında. Yani şey gibi bu, 125 milyon doları 2015 yılında TL'ye çevirsin o günkü kurdan ve TL olarak tutsun. Bugün de O TL ile dolar alsın. Bu zarar mıdır? Zarar ise ne zaman oluşmuştur? Dövizi Tl'ye çevirdiği anda mı yoksa TL ile tekrardan döviz aldığı anda mı? Aynı şey Silopi hisseleri için de geçerli. 125 milyon doları verdiği anda kasadan o para çıktı geçmiş olsun. Şu an için oluşacak bir zarar yok. (var da minik bir miktar olduğu için bahsetmiyorum. Bilmem ifade edebilidim mi kendimi?

Alıntı Originally Posted by Shiva Yazıyı Oku
    Yok bu noktada sizinle çok ayrışıyorum.
    125 milyon doları verdi şirket. 45 ini geri aldı. Elindekini de 30 milyona opsiyonladı. Yani o 125 milyon dolar kasasından çıktı zaten 2015 yılında. Yani şey gibi bu, 125 milyon doları 2015 yılında TL'ye çevirsin o günkü kurdan ve TL olarak tutsun. Bugün de O TL ile dolar alsın. Bu zarar mıdır? Zarar ise ne zaman oluşmuştur? Dövizi Tl'ye çevirdiği anda mı yoksa TL ile tekrardan döviz aldığı anda mı? Aynı şey Silopi hisseleri için de geçerli. 125 milyon doları verdiği anda kasadan o para çıktı geçmiş olsun. Şu an için oluşacak bir zarar yok. (var da minik bir miktar olduğu için bahsetmiyorum. Bilmem ifade edebilidim mi kendimi?

--maliye, böyle düşüneceğini sanmıyorum.... şirketin ortağı...bir maliyeti var 125 milyon dolar...bu işten 50 milyon zarar ederek ayrılmışsan zarar yazmak zorunluluğu yok mu?

--yünsa, geçmişte bunua benzer bir durumda ciddi cezalar ödedi...

Sayfa 48/414 İlkİlk ... 3846474849505898148 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •