Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 482/1002 İlkİlk ... 382432472480481482483484492532582982 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,849 - 3,856 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Çok haklısınız.
    Esas konu satış miktarı ile satış fiyatı arasında anlamlı bir bağ bulunamayan bir piyasaya örnek olarak konut piyasasını vermiş. Örneğin limonata satan amca fiyatı düşürünce satışı artırabiliyor ama konut üreten amca satış düştü diye fiyatı düşüremiyor.
    Konut üreten amca neden düşüremiyor ?
    Kar marjları çok mu düşük ?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku

düşüremiyor değil düşürmüyor bence de, mahalle müteahhitinden konusacaksak adam arsaya para vermiyor, birçok taşerona daire satmadan para vermiyor, demir, ruhsat harcı gibi kalemler için bir tane daireyi ucuzdan bir tanıdığa veriyor onunla inşaata başlıyor daire sattıkca millete ödemesini yapıyor.

dünya yazılan, kaşe yiyen çek senet var, ödemeler kimin umrunda ki fiyat düşürsün.

kaldı ki bir müteahhit fiyat düşürecekse de bundan kimsenin haberi olmaz bu indirimler ilanlara ya da emlakçıya düşmez, çantacı tabir edilen adamlara satılır ki yapsatçının adı çıkmasın.
    men dakka dukka

3.  Alıntı Originally Posted by kxsr Yazıyı Oku
    düşüremiyor değil düşürmüyor bence de, mahalle müteahhitinden konusacaksak adam arsaya para vermiyor, birçok taşerona daire satmadan para vermiyor, demir, ruhsat harcı gibi kalemler için bir tane daireyi ucuzdan bir tanıdığa veriyor onunla inşaata başlıyor daire sattıkca millete ödemesini yapıyor.

dünya yazılan, kaşe yiyen çek senet var, ödemeler kimin umrunda ki fiyat düşürsün.

kaldı ki bir müteahhit fiyat düşürecekse de bundan kimsenin haberi olmaz bu indirimler ilanlara ya da emlakçıya düşmez, çantacı tabir edilen adamlara satılır ki yapsatçının adı çıkmasın.
    Benim kafam artik fiyatlari algilayamaz hale geldi. Yani nufusun %60 70 inin aldigi maaslara bakiyorum, birde ev fiyatlarina bakiyorum, bu maaslarla bu evlerin alinmasi imkansiz.
    Kalan %35 civari kesimde sürekli konut yatirimi mi yapacak ? Oda olmaz. Bu piyasa nasil dönecek peki?
    200000 tl kredinin 120 ayda geri odemesi şuan enaz 2800tl civari.
    Orta halli bi evi gozune kestiren birinin once cebinde 200bin olacakki krediyle ev almaya calişsin.
    Bunu Tr de kac aile göze alabilecekki ?
    Zenginin zaten evi var. Yatirim olarak 500bin ustu evler alinirmi dusunur onlarda !...

Benim kafam artik fiyatlari algilayamaz hale geldi. Yani nufusun %60 70 inin aldigi maaslara bakiyorum, birde ev fiyatlarina bakiyorum, bu maaslarla bu evlerin alinmasi imkansiz.
    Kalan %35 civari kesimde sürekli konut yatirimi mi yapacak ? Oda olmaz. Bu piyasa nasil dönecek peki?
    200000 tl kredinin 120 ayda geri odemesi şuan enaz 2800tl civari.
    Orta halli bi evi gozune kestiren birinin once cebinde 200bin olacakki krediyle ev almaya calişsin.
    Bunu Tr de kac aile göze alabilecekki ?
    Zenginin zaten evi var. Yatirim olarak 500bin ustu evler alinirmi dusunur onlarda !...

benim ev sahibinin 3 adet İstanbul da, 1 adet Antalya kalkanda, emin olmamakla birlikte 1 adette Çanakkale de dairesi var. Şimdi yeni İstanbul da metroya yakın 2+1 daire aldı. lokasyon da o daireler 600-700 bin tl civarı.

Bu şekilde insan çok sayıda var, 15 sene önce atıyorum 200 bin tl ye aldığı dükkandan şimdi Ümraniye de aylık 20 bin tl dükkan kirası toplayan, ya da arsa sayesinde 3-5 konuta sahip olan insanlar topladıkları kiralarla yeni dairelerini almakta.
    men dakka dukka

https://www.dunya.com/ekonomi/salgin...-haberi-470639

artık ofisleri rezidanslara dönüştürmeye başlarlar diye düşünüyorum.
    men dakka dukka

6.  Alıntı Originally Posted by kxsr Yazıyı Oku
    benim ev sahibinin 3 adet İstanbul da, 1 adet Antalya kalkanda, emin olmamakla birlikte 1 adette Çanakkale de dairesi var. Şimdi yeni İstanbul da metroya yakın 2+1 daire aldı. lokasyon da o daireler 600-700 bin tl civarı.

Bu şekilde insan çok sayıda var, 15 sene önce atıyorum 200 bin tl ye aldığı dükkandan şimdi Ümraniye de aylık 20 bin tl dükkan kirası toplayan, ya da arsa sayesinde 3-5 konuta sahip olan insanlar topladıkları kiralarla yeni dairelerini almakta.
    Konut piayasasini döndürecek kadar ev almari imkansiz bu tür zenginlerin.
    Piyasayi surukleyebilecek.olsalar konut stogu diye bisey olmazdi

7.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Çok haklısınız.
    Esas konu satış miktarı ile satış fiyatı arasında anlamlı bir bağ bulunamayan bir piyasaya örnek olarak konut piyasasını vermiş. Örneğin limonata satan amca fiyatı düşürünce satışı artırabiliyor ama konut üreten amca satış düştü diye fiyatı düşüremiyor.

Çalışmaya göre konutları teminat olarak vermeleri ve piyasada fiyatların düştü imajı vermemek için pek tercih etmiyorlar. Kâr marjları konusuna gelince halka açık konut üreten firmaların gelir tablolarına göre son dönemdeki finansman maliyeti nedeniyle pek yüksek bir marjları kalmadı gibi gözüküyor.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

8.  Alıntı Originally Posted by kxsr Yazıyı Oku

Sizin ev sahibinin 6 adet evinin güncel olarak piyasa değeri 3 milyon dersek buradan ayda 20.000 lira kira alıyor mudur?

15 sene önceki 200.000 ile bugünkü arasında ciddi hatta çok ciddi fark var. Gerçi konumuz bu değil ama neyse..
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 482/1002 İlkİlk ... 382432472480481482483484492532582982 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •