Sayfa 50/203 İlkİlk ... 40484950515260100150 ... SonSon
Arama sonucu : 1619 madde; 393 - 400 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

1.  Alıntı Originally Posted by ferden Yazıyı Oku
    Bu hissede güzel günler gelecek. Mega trend yükseliş modunda olduğunu düşünüyorum. Millet yesin birbirini ben beklerim. Kredi yok türev yok.
    Alın benden de o kadar🙂 Düşük fiyattan bulursam daha da alırım...

2.  Alıntı Originally Posted by KALİ Yazıyı Oku
    Ben 30 yıldır böyle bir dönem görmedim.Para çok senkronik hareket ediyor bunu robotlarla açıklamak mümkün mü ,illaki robotlar kullanılıyor ama kullananlar arasında da sanki anlaşmalı bir senkronizasyon mevcut gibi. Bu dönem ileride açıklığa kavuşursa sanki çok kötü kokular yayacak gibi geliyor bana ...
    İlginç hareketler oluyor... Sanki birileri hisselerin yükselip düşmeleri ile ilgilenmekten vazgeçip hem uzun (kredili alanlar) ve hem de kısacı açıkçıları hedef alıyor gibi...

Bir senkron olduğunu düşünüyorum ben de. Senkronun bir parçası mıdır bilmiyorum ama Kimbilir ne kadar zamandan sonra Sahol ve Akbank piyasa değerleri eşitlendi. Belki farkında değilsinizdir.
    Gülerken kaybettğini ağlayarak kazanamazsın.

4.  Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Bir senkron olduğunu düşünüyorum ben de. Senkronun bir parçası mıdır bilmiyorum ama Kimbilir ne kadar zamandan sonra Sahol ve Akbank piyasa değerleri eşitlendi. Belki farkında değilsinizdir.
    Ben farkında değildim. SAHOL enerji sektörü için kanatlarını taktı ama bakalım ne zaman uçacak (veya uçabilecek mi? veya ne şekilde uçacak? Kesin olan şey henüz uçmaya başlamadı)

5. Bugün geri alım da harika olmuş... 36.88 den 720 000 Adet almişlar...

Zengin olduk zengin 😃

Alıntı Originally Posted by Azurit Yazıyı Oku
    ...Düzeltme sınırları aşıldığından bu yana da yazıyor, uyarıyorum. Müdahale edilmediği koşulda olacak buydu. Belki birkaç gün sonra kimi önlemler gelecek ama vurguncuların işi bittikten, amiyane tabirle atı alan üsküdarı geçtikten sonra. Maalesef bugünlerde piyasanın hali pür melali böyle. Yani olağanüstü bir şey yok, hani deveye sormuşlar boynun neden eğri? Nerem doğru ki diye yanıtlamış ya işte öyle... ...
    Kümesteki tavukların önemli bir kısmı yolunmakla kalmayıp, boğazlandıktan sonra nihayet SPK'dan mevcut volatiliteyi önlemeye yönelik olduğunu düşündüğüm bir müdahale geldi.

SPK dünkü düzenleme ile " İlke Kararı ile Yatırım Fonlarına İlişkin Rehber'in "Para Piyasası Fonlarına İlişkin Esaslar" başlıklı 4.9 nolu maddesini ''Unvanında Para Piyasası ve Kısa Vadeli İfadesi Yer Alan Fonlara İlişkin Esaslar'' şeklinde değiştirdi. 30 Eylül 2023'e kadar
    "''Para Piyasası'' ve ''Kısa Vadeli'' unvanlı fonlar, fon toplam değerlerinin yüzde 25'i kadar pay senedi ters repo sözleşmelerine artık kalıcı şekilde taraf olabilecek."

Sanırım böylece borsaya yönelik yaratılacak yeni likidite ile son dönemde oluşan yüksek volatilitenin önüne geçilebileceği düşünülüyor. Yeterli olacak mı yarından itibaren anlaşılır.

Kişisel düşüncem yeterli olmayacağı yönünde. Çünkü teşhis doğru değil.

Borsadaki volatilitenin kaynağı, yabancı kurumsal oranının iyice düştüğü, kurumsal piyasa yapıcıların olmadığı mevcut ortamda borsanın kontrolünü bir avuç manipülasyon heveslisinin ele geçirmiş olmasıdır. Bu durumun kanıtları mevcut. Geçen yıl bankalarda hiç nedensiz yaşanan tavan serilerini anımsayalım. Bu böyle bir kontrol olmadan nasıl mümkün olabilirdi. Ocak başından bu yana yaşanan aşağı hareketin nerede ise soluksuz ve her gün bir öncekinin kopyası olacak şekilde devam etmesi başka ne ile nasıl açıklanabilir?

Doğru teşhis, borsa dinamikleri üzerinde onu nerede ise kripto piyasasına dönüştüren bir tekelin oluştuğunun görülmesi, alınacak önlemlerin de bu tekelin kırılması, en azından onun elinden manipülasyon imkanlarının alınması ya da kısıtlanması yönünde olmalıydı.

Bu yapılmadığında sağlanacak likidite imkanı yine çok büyük olasılıkla bu tekelin kontrolüne gidecek ve yukarı ya da aşağı fark etmez manipülasyon yönünde kullanılacaktır.

Bu nedenle son yapılan düzenlemenin yanında SPK en azından algoritmik işlemlerde açığa satışı da kısıtlamalıydı.
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

Yüksek frekanslı işlemler yaratan " tekel" benzeri bir yapıdan emin oldum. Dün iyi bildiğim bir hissenin aşırı satımda olmasından yararlanmak istemiştim. Gördüklerime inanamadım. Aynı saniyeler içinde diyelim 5-10 kademe yukarıdan alıyor, yine aynı saniye içinde Bu defa diyelim 10 kademe alttan satış yapıyor. Bu tür işlemlerle hicbir " trader" basa çıkamaz. Profesyonel fon yöneticilerinin de işi zor. Esasında bu işlemler bize ne söylüyor? Bir kere borsayı bilmeyenler kesinlikle kendileri doğrudan hisse seçip pozisyon almasınlar, fonlara yönelsinler. Ikincisi kaldıraç kullanmaktan kaçınım. Üçüncüsü de uzun vadeye yönelim. Kısacası algoritmik işlemler piyasa bozucu olabilir ama dolaylı yoldan sermaye piyasasının " olması gereken" ilkelerine - böyle bir niyet olmasa bile- hizmet ediyor olabilirler.
    Gülerken kaybettğini ağlayarak kazanamazsın.

8. Düşüşleri aşırı agresif yapıp almak isteyene bile mal aldırmıyorlar, amaç satmak zorunda olanları döküp stopları patlatmak. Dün 36 lara hisse düştüğünde pozisyonumu artırmak istedim ,korktum alamadım, o fiyatları şirket süpürmüş meğerse. SABANCI bu düşüşte iyi durdu sayılır, geçen hafta bir arkadaşıma tekfen sattırıp sabancı aldırmıştım,45 tekfen satıp 40 sabancı alan arkadaşım bana ne dualar etti bilseniz...

Sayfa 50/203 İlkİlk ... 40484950515260100150 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •