Sayfa 50/607 İlkİlk ... 40484950515260100150550 ... SonSon
Arama sonucu : 4852 madde; 393 - 400 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. Bilancoyu yorumlayabilecek var mi? Bi arkadas 30-35 arasi gelmezse kotu demisti. 25 gelmis.

LG-H815 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Yorumlayacak bir şey yok. Her şey kabak gibi ortada maalesef...
    YTD

3. Satış tonajlarını inceleyin, neler olmuş, boykot satışları ne hale getirmiş görün.
    YTD

4. Filmin adı:
    Boşboğaz patronun eziyet ettiği uzun vade yatırımcıları.
    Kafa kıyak mıydı acaba o yorumları yaparken?
    Temettü gelirimiz azalacak, ben ona üzülüyorum.
    YTD

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,503
    Petun 2Ç/17 finansal yorumum.

Satışlar beklentim 171mn gerçekleşen 158mn. Beklentimin 7% kadar altında, burada da boykot etkili olmuş, ancak dramatik bir düşüş saymıyorum, çünkü ilk çeyrek de boykottan önce düşüş vardı.

Brüt Kar beklentim 28,7mn gerçekleşen 19,8mn. Brüt Marj beklentim 16,78% gerçekleşen 12,51%. Marjın düşme nedeni yine boykottan dolayı şirketin kardan kısıp ciroyu yukarda tutma isteği. Ancak cirodaki azalma ve kar marjındaki düşüş süt tarafından daha kötü durumda.

Pazarlama Gideri beklentim 10mn gerçekleşen 6,4mn. Satışlar tarafı oldukça bozulduğundan karı toparlamak için pazarlamadan iyi tasarruf etmişler, satış azalışı da etkin, bu kalem olumlu bence. Satışlara oranı geçen yıl 2Ç'de 6,6% iken bu çeyrek 4,0%.

Genel Yönetim Giderleri beklentim 6mn gerçekleşen 5mn. Yine azalan karı toparlamak amacıyla giderleri kısmışlar, isteyince tasarruf edebiliyorlar bence.

Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımlardan Paylar geçen yıl 4,4mn katkı yapmışken bu yıl katkısı 1,5mn'a gerilemiş. Burada bahsi geçen şirket YBP onun karı da azalmış yani.

Net Kar beklentim 15,5mn gerçekleşen 9,9mn. Derin sayılabilecek bir düşüş ama süt tarafından daha iyi. Net marj 2Ç/16'da 8,31% iken bu yıl 6,26%. Buradaki düşüş giderlerin düşürülmesi ile çok derinleşmemiş.

Bilanço odaklı yatırım yapanlar için sat sinyali olabilecek bir bilanço. Ancak boykotun en etkili olduğu zamanın ilk başladığı zaman olduğu varsayılırsa düzelme beklenebilir. Gıda sektörü olduğundan enflasyon ve kurban bayramı etkisi ile gelecek çeyrekler daha yüksek kar getirebilir. Toparlanamayacak bir bilanço değil bence.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. Birkac gundur guzel gidiyordu. Yarin tum aldigini verir mi acep?

LG-H815 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Ziraat Yatırım

Pınar Et ve Un (PETUN, Sınırlı Negatif): Pınar Et ve Un'un 2Ç2017 net dönem karı 9,9mn TL olmuş ve 2016 ikinci çeyrekteki 13,7mn TL'lik net karın gerisinde gerçekleşerek olumsuz bir görüntü sergilemiştir. Pınar Et ve Un'un satış gelirleri 2. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,1 oranında azalarak 158,6mn TL'ye gerilerken, satışların maliyeti ise %0,9 oranında artış kaydetmiştir. Canlı varlıkların gerçeğe uygun değer farkından 256bin TL kar yazan şirketin brüt karındaki düşüş %4,4 olmuştur. Brüt kar marjı ise 1,7 puan düşüşle %16,8'e gerilemiştir. Şirketin operasyonel giderleri aynı dönemde %21,6 oranında gerilemiştir. Faaliyet karı 8,3mn TL olmuştur. Faaliyet karı marjı 1,2 puan düşerek %5,2'ye gerilemiştir. Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan 1,5mn TL kar yazılmıştır. Finansman tarafında 1mn TL'lik gelir kaydedilmiştir. Tüm bunların etkisiyle de vergi öncesi net kar 10,9mn TL seviyesinde gerçekleşirken, net dönem karı da 9,9mn TL olmuştur. Net kat marjı 2 puan düşüşle %6,3 seviyesine gerilemiştir. 2. çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirketin 6 aylık ana ortaklık net dönem karı 25,5mn TL olmuştur. Geçen sene aynı dönemdeki ana ortaklık karı 30,5mn TL idi.
    Çalış, çalış ileri, çalışan kalmaz geri...

8. bilanço iyi değil tabi ki..ancak 109 bin olan bist100 göz önünde bulundurulduğunda her senet %100 civarı artış kaydetmişken biliyorsunuz bizimki aynı yerde saydı...Onun için belki bir miktar satış gelebilir ancak fiyatı ucuz olduğu için bir düşüş yaşamayacağını umuyor ve düşünüyorum.

Sayfa 50/607 İlkİlk ... 40484950515260100150550 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •