Sayfa 500/637 İlkİlk ... 400450490498499500501502510550600 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 3,993 - 4,000 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    sn. cautionary,

Direkt konumuz değil ama bu emekli maaşları konusunda sizi fazla iyimser bulduğumu söylemek istiyorum.
    BElki sizin emeklilik tarihinizin nispeten yakın olduğu için böyle düşünüyorsunuz ama emekliliğine 10+ yıl olan kimselerin karşılacağı tablo yaklaşık şöyle olacağını düşünüyorum.

primlerini asgariden yatıranlar asgari ücret civarı bir emekli maaşı olacaklar, primlerini tavandan yatıranlar ise 1,5-2 arası asgari ücret gibi bir maaş alacaklar.

herkesi boşuna zorunlu bes e sokmaya çalışmıyorlar, yüksek emekli maaşı beklentisi olanlar bu ihtimalleri de gözönüne alsınlar.

ülke olarak abd de olan pislikleri gecikmeli olarak alıyoruz, belki yakın vadede emekliler istese de büyük şehirde yaşayamayacak taşınmak zorunda kalacak.
    valla ben emeklilik maaşına güvenip plan yapmıyorum...bir realiteden bahsediyorum...ben 99 eylül öncesi sigortalı olduğum için yeni yasalardan en az etkilenen gruptayım...2008 sonrası girenler ise en dezavatajlı grup.

aslında bu konunun topiğin amacı ile doğrudan ilgisi var...topiği açış motivasyonlarımızın başına geliyor bu konu...genç bir beyaz yaka iseniz, hele hele 2008 sonrası sigortalı iseniz,

i-) 65 yaşında emekli olacaksanız (erkekler)
    ii-) aylık bağlanma oranları günümüze göre çok düşecek.

ilave olarak hele hele sigortanız tavandan değil de mesela 5000 tl den yatıyorsa...biraz acı olacak ama..emeklilik maaşına güvenip hiç bir plan yapmayın...hem 65 yaşı beklemek, hem de kuşa dönmüş bir maaş.

bu nedenle mutlaka ve mutlaka para akıyorken yeterli tasarrufu yapın ve ikinci bir emeklilik planı oluşturun (bes ya da temettü geliri vs).

ana fikirimiz bu. yoksa kişisel olarak 2008 sonrası 99 sonrası, ya da 99 öncesi kişinin durumuna göre emeklilikteki durumu değişiyor.

2. İşe 99 öncesi girmiş olmak durumu değiştirmiyor.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Pnsut'u cikaralim P ile basliyor diye Poltk koyalim onun yerine

Syg,
    Sn Dudu benim hisselere de göz atabilir misiniz?
    Brisa, Froto, Tüpraş, Poltk. Soda ve Ereğli arasında karar veremiyorum, bu konuda yol gösterirseniz sevinirim.

4.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    İşe 99 öncesi girmiş olmak durumu değiştirmiyor.
    Hem de herşeyi değiştiriyor eylül 1999 öncesi giriş,iyi inceleyin..

5.  Alıntı Originally Posted by samurai Yazıyı Oku
    Hem de herşeyi değiştiriyor eylül 1999 öncesi giriş,iyi inceleyin..
    Peki......

3.15 ten sonra

https://www.youtube.com/watch?v=vndkARr75wM
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

6.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Aşağıda örnekle durum anlatılmış...Ali tezel video da yanlış bir şey demiş olabilir...başka bir kaynağınız ya da dayanağınız var mı?

8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 ‘kritik tarihler...’

1999’da şartlar yeniden düzenlendi ve ilk kez 8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olanlar için emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60 oldu. Sonra sosyal güvenlik reformu kapsamında düzenleme yapıldı ve bu sefer 30 Nisan 2008’den sonra ilk kez sigortalı olanlar için, kademeli bir geçiş ile emeklilik yaşı 2036’dan sonra her yıl bir yaş artırılarak 2048 yılında kadın ve erkeklerde 65’e çıkarıldı.

Bunun yanında, emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısı da artırıldı. Yani, emekli olabilmek için yaş ve prim ödeme gün sayısı şartı zaman içerisinde yükselmiş oldu.

Bu tarihlerden önce ve sonra sigortalılık giriş tarihleri, emeklilik koşullarını çok ciddi bir şekilde değiştiriyor.

Örneğin, 9 Eylül 1999’da ilk kez sigortalı olan biri emekli olmak için kadın ise 58, erkek ise 60’ını doldurmak ve 7000 gün prim ödemek zorunda. Buna karşılık, 8 Eylül 1999’da ilk kez sigortalı olan kişi, kadın ise 56, erkek ise 58’i doldurduğunda ve 5975 gün prim ödediğinde emekli oluyor.

Dolayısıyla, emeklikteki en önemli husus, ilk kez sigortalı olunan tarihtir.

7. Arkadaşlar bir süre başlıkta, hatta forumda nadiren olacağım...3-4 haftalık bir memleket ziyaretim olacak..ev tadilat, bağ-bahçe işleri vs.

gitmeden önemli bir eksilik konusunda dikkat çekmek istiyorum...burada hiç bir beklentisi olmadan soru ya da görüş sorulan arkadaşlar yeri geliyor sayfalarca açıklama yapıyorlar...bazen kuru bir teşekkür bile çok görülüyor...bu konuda asgari nezaket kurallarına uyulmalı görüşündeyim.

bu konuda yeterli hassasiyet gösterilmezse bu başlıkta pek çok faydalı başlık gibi tozlu diskler arasında kaybolur gider...demedi demeyin sonra.

8. Emeklilik yaşı için haklısınız.Maaş miktarı için değilsiniz.

Maaş miktarı için 3 farklı hesaplama dönemi var;

- 2000 öncesi
    - 2000-2008 arası
    - 2008 sonrası

Yukarda yapıştırdığım ABO oranları herşeyi açıklıyor.

Sayfa 500/637 İlkİlk ... 400450490498499500501502510550600 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •