Sayfa 500/1032 İlkİlk ... 4004504904984995005015025105506001000 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 3,993 - 4,000 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1. Sayın TH. Hoşgeldiniz, gözlerimiz denizlerde kaldı. Harikulade paylaşımlar ve analizler yapmışsınız yine ve müthiş pozitif yüklü bir entellektüelsiniz ! Tüm samimiyetimle derim ki; Bu kadar donanımlı ve objektif yorum yapan birisi keşke ülke bürokrasisinde ekonominin üst yönetiminde olsaydı..Eyyy liyakat !

2.  Alıntı Originally Posted by illim Yazıyı Oku
    ...Ekonomist yorumcu der ki !!!........peki piyasalar oicd ulkelerinde kisa vadelinasil pozitife evrilir diyor...1-fed eylulde faiz arttirir ve aralik icin faiz arttrimina dair isteksiz bir sinyal verir ise; diger yandan ab italyaya dair riskleri gozonunde bulundurup faiz arttirimi konusunda isteksiz sinyal verir ise; bu iki adim oicd ulkelerinde kisa vadeli bir rahatlama yatarabilir...
    sık sık kullandığın evrilme kelimesine hayranım en başta bunu söyleyeyim

gerçek şu ki, gelişmekte olan piyasalar artık ayı piyasasına giriş yaptı, TR Meksika Güney Afrika Hindistan Arjantin Endonezya gibi GOP ülkeleri çok kötü bir süreçten geçiyorlar, bu gelişmelerin hepsini FED takip ediyor ve durumun daha da kötüleşmesinin tüm küresel piyasaları olumsuz yönde etkileyebileceğinin gayet farkında, bu nedenle faiz artırımlarına ara vermesi hatta son vermesi artık gündemdedir, Goldman Sachs'ın eski managing director'lerinden Nomi Prins ablamız son günlerde aynen bu yönde bir gelişme beklediğini pek çok kez yineleyip duruyor, Dark Money (kara para) hakkında dünya çapında bir uzmandır Nomi abla, bu terim bildiğimiz uyuşturucu kaçakçılık beyaz kadın ticareti vergi kaçakçılığı vs den gelen para değildir, tam tersine FED AMB JMB BoE gibi merkez bankalarının piyasalara enjekte ettiği trilyonca dolarları ifade eder, Nomi Prins'e göre FED faiz artışlarına son verecek ve kara para akışı kesintisiz sürecek. Böyle olup olmayacağını bekleyip göreceğiz. Ancak GOP ülkeleri gerçekten de zor durumda şu anda ve aynen 1997 ve 1998'de olduğu gibi tüm dünyayı olumsuz yönde etkileyebilecek bir süreçten geçiyorlar. Bir şekilde "kara paranın" böyle bir riski bertaraf etmesi gerekiyor.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3.  Alıntı Originally Posted by şahna Yazıyı Oku
    Gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump Çin mallarına 267 milyar dolarlık ek gümrük vergisi için hazır olduklarını söyledi..................
    abd çini sıkıştırmaya devam ediyor.
    çin malını satmak zorunda
    abd büyük pazar.
    çin ya anlaşmaya razı olacak.
    çin balonu ne olur
    Çin'e hiç bir şey olmaz çünkü bu savaşta esas kozlar Çinlilerin elinde. Şu anda 6.80'lerde bulunan USDCNY (dolar-yuan) kurunu 8 lere yükseltirlerse Trump'ın koyduğu tüm yeni vergiler CNY bazında sıfırlanmış olur, peki ABD borsaları ne olur bu arada? %20 aşağı gelirler. Al sana 5 trilyon dolarlık kayıp. Trump ateş ile oynuyor ama onun farkında değil. "Çin'in elindeki nükleer koz" olarak hep ellerindeki 1.2 trilyon dolarlık ABD tahvilleri kastediliyor ama esas nükleer koz USDCNY paritesidir.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

4.  Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın TH. Hoşgeldiniz, gözlerimiz denizlerde kaldı. Harikulade paylaşımlar ve analizler yapmışsınız yine ve müthiş pozitif yüklü bir entellektüelsiniz ! Tüm samimiyetimle derim ki; Bu kadar donanımlı ve objektif yorum yapan birisi keşke ülke bürokrasisinde ekonominin üst yönetiminde olsaydı..Eyyy liyakat !
    Binbaşım hoş buldum, sizi tekrar görmekten dolayı da çok mutlu oldum. Teveccühleriniz için çok tşk ederim. Sizi ben çok değerli, tecrübeli, dürüst, bilinçli ve çağdaş bir forumdaş olarak görüyorum ve yazdıklarınızı da hiç kaçırmadan okuyorum, gayet güzel yorumlarda bulunuyorsunuz. Sevgi ve saygılarımla.

iç tüketimi zayıf ihracat üzerine kurulu her ülkenin abd pazarına ihtiyacı var.
    yoksa japonya gibi olur sonları.
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

6. Yakın geçmişte ABD borsalarının USDCNY paritesine göbekten bağlı olduğuna pek çok kez şahit olduk. Bu kurun %10 yükselmesi yani Yuan'ın değer kaybetmesi doğrudan ABD borsalarının %10-12 gibi aşağı gelmesine neden olmuştur. Arada tam bir korelasyon var. Şimdi Yuan dolar karşısında %20-25 gibi değer kaybederse acaba ne olur? Ne olacağı belli, ABD borsalarında şelale formasyonu olur. Finans çevreleri bu gerçeğin farkında. Çinliler iyice köşeye sıkışırlarsa neler olacağını bir tek Trump'ın kendisi bilmiyor.

7.  Alıntı Originally Posted by şahna Yazıyı Oku
    iç tüketimi zayıf ihracat üzerine kurulu her ülkenin abd pazarına ihtiyacı var.
    yoksa japonya gibi olur sonları.
    Önümüzdeki 10-15 yılda şaha kalkacak ekonomilerden biri de Japonya'dır. 1990'dan bu yana hemen hemen 30 yıldır deflasyonla yani enflasyonun zıddı ile ve ekonomik küçülmeyle boğuşuyor. Geçmişteki performansı ayni şekilde geleceğe uyarlama hatasını hemen herkes yapar, aynen senin yaptığın gibi. Bu nedenle, "Japon Yeni" dolar karşısında değerlenecektir ve şu anki 111 civarında olan Dolar-Yen kuru 60'a doğru hareket edecektir. Japonya'nın 1 nolu problemi nüfusun yaşlı olması ve artmak yerine azalmasıdır. Zaten bu yüzden emeklilik yaşını 65'den 70'e çıkarmaya karar verdiler.

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Banka endeksinin yirmi yıllık enflasyona göre düzeltilmiş (reel fiyat) grafiği (alıntıdır).
    Yazık yahu bu bankalara, tuvalet kağıdı muamelesi yapılıyor resmen.
    Tesekkurler bu calisma icin.

Sayfa 500/1032 İlkİlk ... 4004504904984995005015025105506001000 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •