Onemli Gunler Banner
Sayfa 505/601 İlkİlk ... 5405455495503504505506507515555 ... SonSon
Arama sonucu : 4808 madde; 4,033 - 4,040 arası.

Konu: AKSEN - Aksa Enerji Üretim A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by lamuerte Yazıyı Oku
    dolar kuru ve özellikle ptfler bugunden daha düşüktü.bunlara ek olarak özbekistan ve kongo da katılacak.kur etkisi olmadan ceyreklik 700 800 faaliyet karı bana mümkün geliyor.
    birde haklısınız aşırı vergi ödedik bu çeyrek. fakat yinede net karı son çeyrek kadar beklememek lazım. kur katkısı olmayacak.

yatırım tavsiyesi değildir.
    "Bir yurtdışı faaliyet ile parasal alacak veya borç ilişkisinin kapanmasının öngörülebilir gelecekte planlanmadığı ve muhtemel olmadığı durumlarda, söz konusu parasal kalemlerden oluşmuş alacak ve borç kaynaklı yabancı para çevrim kar ve zararları net yurtdışı faaliyet yatırımlarının bir parçası şeklinde tanımlanarak, diğer kapsamlı gelir altında kaydedilir ve özkaynaklar altında yabancı para çevrim farkları hesabında sunulur."

Kar veya zarar olarak yeniden sınıflandırılacaklar
    Yabancı para çevirim farkları
    Nakit akış riskinden korunma kayıpları

Bizde bu hesaplardaki meblağ 2 milyar civarı ve özkaynaklarda tutuluyor. Pek bir bilgim yok ama bu meblağı istediği zaman kur farkı geliri olarak sınıflandırabilir gibi. Ya da tahsilatı yaptığı an. O yüzden kur geliri 100 milyon da olabilir 1 milyar da olabilir. Kongo'dan haberim yoktu ama zaten çok büyük değilmiş ama Özbekistan çok büyük bitmek üzere olan bir proje. Yeni yeni tanıyorum şirketi. Çok büyük karlara gebe gibi.

2.  Alıntı Originally Posted by gyocu Yazıyı Oku
    "Bir yurtdışı faaliyet ile parasal alacak veya borç ilişkisinin kapanmasının öngörülebilir gelecekte planlanmadığı ve muhtemel olmadığı durumlarda, söz konusu parasal kalemlerden oluşmuş alacak ve borç kaynaklı yabancı para çevrim kar ve zararları net yurtdışı faaliyet yatırımlarının bir parçası şeklinde tanımlanarak, diğer kapsamlı gelir altında kaydedilir ve özkaynaklar altında yabancı para çevrim farkları hesabında sunulur."

Kar veya zarar olarak yeniden sınıflandırılacaklar
    Yabancı para çevirim farkları
    Nakit akış riskinden korunma kayıpları

Bizde bu hesaplardaki meblağ 2 milyar civarı ve özkaynaklarda tutuluyor. Pek bir bilgim yok ama bu meblağı istediği zaman kur farkı geliri olarak sınıflandırabilir gibi. Ya da tahsilatı yaptığı an. O yüzden kur geliri 100 milyon da olabilir 1 milyar da olabilir. Kongo'dan haberim yoktu ama zaten çok büyük değilmiş ama Özbekistan çok büyük bitmek üzere olan bir proje. Yeni yeni tanıyorum şirketi. Çok büyük karlara gebe gibi.
    afrika santrallerinin mw olarak küçük olabilir ama karlılık olarak büyük hocam.

3. Firma 2021 yılını 2,473 milyon favökle kapattı. Sadece Özbekistanın favök beklentisi bu sene geç üretime başlayacağından 1,200 milyon TL desek, Özbekistan kur artışı, vergi vb. hiç dikkate almadan % 50 artış getiriyor.

Bildiğimiz aracı kurumlar hedef yükseltip satıyorlar 1 haftadır. Komik gerçekten.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

4. Bilançodan beri düşüyor. Şaşırtıcı oldu açıkçası benim için.

5.  Alıntı Originally Posted by Purplelake Yazıyı Oku
    Firma 2021 yılını 2,473 milyon favökle kapattı. Sadece Özbekistanın favök beklentisi bu sene geç üretime başlayacağından 1,200 milyon TL desek, Özbekistan kur artışı, vergi vb. hiç dikkate almadan % 50 artış getiriyor.

Bildiğimiz aracı kurumlar hedef yükseltip satıyorlar 1 haftadır. Komik gerçekten.
    onlar 7.5 liradan da deli gibi satmışlardı 1 ay boyunca. 6.4 a inmişti. sonrası malum.
    favökle ilgili katılıyorum. 4m üstüne çıkabilir hatta. net kar zaten peşinden gelir.

6. Devlet elektrik ureticilerine o tatlı parayi size yedirmem dedi.
    En cok etkilenrcrkler yerli komur, res, ges ve hidro santralleri gibi duruyor.

https://m.bloomberght.com/epdk-ye-el...etkisi-2300694

SM-M515F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Bu haber aksen için Bolu Göynük termik santrali açısından olumsuz. Diğer doğalgaz santrallerimizin zaten maliyeti yüksek. Bilindiği üzere Bolu gecen sene devlete USD üzerinden satış yapıyordu. PTF'ler çok yükseldiği için spotta satmaya başladılar diye biliyorum. Ancak bu beklenti satın alınmadı. Geçen sene aksen'in yurtiçi satışları 600 TL/MW üzerinden gerçekleşti. Bolu da benzer şekilde. Bunun sonucunda şirket toplam 2.6 milyar TL Favök elde etti. Şimdi ptf fiyatı 1600 TL ek 1000 TL 270 MW'lik Bolu için 7500 saat çalışması durumunda 2 milyar TL ek favök kazanacak. Bu bence satın alınmadı, Özbekistan ve artan dolar kuru nedeniyle edilecek ilave kar satın alındı. Özbekistan'dan da 80 milyon usd/yıl favok elde etse 1.1 milyar TL eder. Toplam 5.7 milyar TL favök olur. Şimdi bu haber ile 1600 değil de 1000 tl'den satsa Göynük ektradan 2 milyar gelmez de 1.2 gelir; toplam favök 4.9 milyar TL olur.

8. şu açıklamaya bakılırsa biz negatif değil pozitif etkilenmeliyiz. doğalgaz fiyatı ne kadar artarsa artsın arz güvenliği için doğalgazdan elektrik üretecek firmaları korumayı amaçlıyoruz diyorlar.

Türkiye Büyük Millet Meclisi
    Genel Kurul Tutanağı 27. Dönem 5. Yasama Yılı 63. Birleşim 05/Mart /2022 Cumartesi
    sayfa 79

b) 17 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"(11) Ulusal veya uluslararası piyasalarda elektrik enerjisi üretimine girdi olan emtia fiyatlarının ve/veya kaynak maliyetleri arasındaki farkların makul olmayan artışları nedenleriyle, arz güvenliğinin ve/veya tüketicilerin korunması amacıyla elektrik enerjisinin üretim maliyetleri dikkate alınarak, her seferinde altı ayı geçmemek üzere, Kurum tarafından kaynak bazında tüketiciyi ve/veya maliyeti yüksek üretimi destekleme bedeli belirlenebilir. Bu bedel, üretim maliyeti düşük üreticiden karşılanarak arz güvenliğinin, maliyeti yüksek üretimin ve/veya tüketicilerin desteklenmesi amacıyla kullanılır. Uygulamaya ilişkin usul ve esaslar Bakanlığın uygun görüşü alınarak Kurum tarafından belirlenir.""

Gerekçe:

Önerge ile 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununda yer alan güç limiti genel anlamda ''bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü" şeklinde ifade edilmektedir. Teklifin 27'nci maddesinin (5)'inci fıkrası ile 6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanunun 10'uncu maddesinin (2)'inci fıkrasına eklenecek cümlede yer alan "kurulu gücünü geçememek üzere" ifadesinin uygulama birliği açısından "bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü ile sınırlı olmak kaydıyla" ibaresiyle değiştirilmesi;

Yine teklifin 27'nci maddesinin (6)'ncı fıkrasıyla değiştirilen 6446 sayılı Kanun'un 14'üncü maddesinin (g) bendine "Belediye ve bunların bağlı kuruluşları" ibaresinden sonra gelmek üzere "ile sanayi tesisleri" ibaresinin eklenmesi suretiyle sanayi tesislerinde tüketim tesislerinin bağlantı anlaşmasının sözleşme gücünün 2 katına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisi kurabilmesi;

Ayrıca, teklifin 27'nci maddesinin (6)'ncı fıkrasıyla eklenen (y) bendinde yer alan hükmün, lisanssız tesisin sınırsız bir güçle kurulabileceği algısına neden olmaması adına ilgili fıkraya da "bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü ile sınırlı olmak kaydıyla kurulan" ibaresinin eklenmesi amaçlanmaktadır.

Ayrıca son dönemlerde elektrik enerjisi üretiminde girdi olan emtiaların fiyatlarındaki beklenmeyen yüksek artışlar nedeniyle elektrik enerjisi üretim maliyetleri, dolayısıyla elektrik enerjisi fiyatları yükselmektedir. Uluslararası piyasalarda Temmuz 2020 tarihinden önce 50 dolar/ton civarında olan kömür fiyatları 5 katın üzerine çıkarak 290 dolar/ton, 2 Mart 2022 tarihinde ise bir gün içerisinde yüzde 41 oranında artışla 410 dolar/ton mertebelerine ulaşmıştır. Benzer şekilde, Temmuz 2020 tarihinden önce 190 dolar/1.000 metreküp civarında olan doğal gaz fiyatları 2 Mart 2022 tarihi itibarıyla 1.400 dolar/1.000 metreküp civarına ulaşmıştır. Söz konusu fiyatlardaki yükselişler, öncelikle nihai tüketiciler olmak üzere ülke ekonomisindeki ilgili tüm tarafları maliyet açısından olumsuz etkilemektedir.

Hidrolik, rüzgar, güneş, jeotermal, yerli kömür, ithal kömür ve doğal gaz gibi birbirinden farklı kaynaklar vasıtasıyla aynı miktarda elektrik enerjisi üretilmesi için katlanılan maliyetler birbirinden oldukça farklılık gösterebilmektedir. Bu maliyet farklılıkları birbirine yakın olduğu dönemlerde piyasada sıkıntı oluşturmazken üretim kaynak maliyetleri arasındaki farklarda yaşanan artışlar serbest piyasa fiyatlarında makulün üstünde artışa neden olmuştur.

6446 sayılı Kanun'un 17'nci maddesine eklenmesi önerilen düzenlemeyle yukarıda belirtilen durumların oluşması hâlinde bir taraftan tüketicilerin yüksek elektrik fiyatlarına maruz kalmalarının önlenmesi, diğer taraftan ise organize piyasalarda oluşan piyasa fiyatlarının üzerinde maliyetleri olan üretim tesislerinin maliyetlerinin bir kısmı karşılanmak suretiyle, söz konusu üretim tesislerinin de üretime devam edebilmelerinin temin edilmesi, böylelikle yeterli elektrik enerjisinin sağlanarak arz güvenliğinin korunması amaçlanmaktadır.

Sayfa 505/601 İlkİlk ... 5405455495503504505506507515555 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •