Onemli Gunler Banner
Sayfa 509/684 İlkİlk ... 9409459499507508509510511519559609 ... SonSon
Arama sonucu : 5472 madde; 4,065 - 4,072 arası.

Konu: BRKSN - Berkosan Yalıtım

1.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    hissemiz düşük sermayeli ve büyüme şirketi olduğu için her zaman agresif çıkma potansiyeli taşıyabilecektir...her tahtacının sahip olmak istediği bir şirket...o yüzden de zaman zaman sert çıkışlara maruz kalacaktır....yakalamış olduğu büyüme hikayesi de çok güzel...cirosu artıyor...karı artıyor...yatırımları artıyor...daha ne bekleyebiliriz ki....
    yıllardır var olan şirket bu zamana kadar büyüyememiş şimdi niye büyüsün...bu şirket kaç yıldır yurt dışında şirket kurmuş ciddi bir getiri elde edememiş....her düşük sermayeli şirket büyüme hissesi olmuyor....şirketin vizyonu bunu belirliyor...

2.  Alıntı Originally Posted by WIPER Yazıyı Oku
    yıllardır var olan şirket bu zamana kadar büyüyememiş şimdi niye büyüsün...bu şirket kaç yıldır yurt dışında şirket kurmuş ciddi bir getiri elde edememiş....her düşük sermayeli şirket büyüme hissesi olmuyor....şirketin vizyonu bunu belirliyor...
    üçüncü çeyreğin cirosuna bakarsan anlarsın dostum...ciro 97 milyonlardan 148 milyonlara çıkmış...ikinci bir konu da norveçte şirket satın almak istemesi....üçüncü olarak yeni üretim bandları açması ve bunun için yatırım yapması...geçen yıl tüm karı 20 milyon iken 2023 yılı ilk 9 ayında 64 milyon kar yapmıştır....yıl sonunda ise kabaca bu kar 95-100 milyona varacaktır ki buda geçen yıla göre 5 kat artış demektir...tüm bunlar büyümeye işarettir dostum....varlıklarını yeniden değerlemeye tabi tutması da sermayesini güçlendirerek yeni hamleler yapacağının işaretidir...dostum biliyorsun yeni çirkin ördek yavrularını bulmak bizim işimiz...umuyorum ki ve temenni ediyorum ki bu hissede de başarılı olurum...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3.  Alıntı Originally Posted by Kazançkapısı Yazıyı Oku
    Pd değerleri bakımından 1 milyar tl altı şirket sayısı azaldı,malum enflasyon..
    Büyüme hikayesi olupta bu fiyatlamalar olduğundan ortak oldum..
    Bol kazançlar..
    aramıza hoş gelmişsin dostum...gerçekten de bu değerde borsada hisseler kalmadı...olanlar da çok fahiş fiyatlarda...senin ayağının da uğurlu geleceğine inanıyorum...tabi gönül isterdi ki 19-20 tl lerden alsaydın ....benim maliyet 21,31 dir...ama bence yine de kazanacağına inanıyorum...hayırlısı ile norveçten beklediğimiz haber gelsin vede güzel bir bilanço yollasın...o vakit kartlar yeniden dağıtılır...ak mı kara mı ortaya çıkar...ben güzel bir potansiyel görüyorum...o yüzden de pozisyonumu bozmadan tutmaya devam ediyorum..sabır sabır sabır...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

4. Hoşgelmişsin dostum ayağın bereketli gelir inşallah

5. arkadaşlar geçen haftalarda berkosanı tuğçelik ile karşılaştırmış ve brksnın ne kadar da ucuz olduğunu göstermeye çalışmıştım...bu gün de berkosanı sanifoam endüstri ile karşılaştırmak istiyorum...ikisinin de benzer ödenmiş sermayesi var ve neredeyse ikisi de benzer sektörden..

............................BRKSN..............SAN FM
    dönen varlıklar........205 mil............327 mil
    nakit ......................25 mil.............9 mil
    finansal yatırımlar......20 mil.............0
    stoklar......................49 mil..............109 mil
    duran varlıklar............128 mil............175 mil
    kısa vad. borç.............118 mil...........294 mil
    finansal borç................40 mil............135 mil
    uzun vad. borç...............28 mil...........74 mil
    öz kaynaklar...................187 mil.........133 mil
    sermaye.........................31 mil...........30 mil
    ciro................................348 mil..........402 mil
    net kar............................62 mil............20 mil
    yurtiçi satışlar...................94 mil............301 mil
    yurtdışı satışlar..................176 mil...........108 mil
    döviz pozisyonu.................+100 mil.........-46 mil
    rasyo FK.............................13,9..............2 3
    rasyo PD..............................5,5............... 11
    Halka açıklık.........................%67.............%4 8
    tedavüldeki lot miktarı...........20,8 mil..........14 mil
    BORSA FİYATI........................32,36 TL.........51,25 TL
    Son düzenleme : keko; 03-02-2024 saat: 13:06.

6. Arkadaşlar görüldüğü gibi ciro olarak berkosan 348 milyon sanfm ise 402 milyon yapmıştır....burada sanfm un cirosu kabaca berkosandan %12 daha fazladır...ama net kar da ise berkosan 62 milyon net kar elde etmiş iken sanfm sadece 20 milyon kar yapabilmiştir...bu durum rasyolara da yansımıştır şöyle ki berkosanın fk sı sadece 13,9 iken sanfm un 23 tür..yine pd berkosanda 5,5 iken sanfm da 11 dir...

yani benzer sermayede olan neredeyse benzer ciroda olan ama karlılık olarak berkosanın üçte biri etmeyen bir hissenin borsadaki fiyatı 51,25 iken berkosanın ise sadece 32,36 dır..

7. finansallarını incelediğimizde ise berkosanın dönen varlıkları 205 milyon iken kısa borçları sadece 118 milyondur...yani dönen varlıkları ile borçlarını 1,7 kat karşılayabiliyor iken

sanfm de ise dönen varlıkları 327 milyon iken kısa vadeli borçları ise 294 milyondur..kabaca varlıkları borçlarını 1,1 karşılayabiliyor...hatta neredeyse başa baştır ki bu da aslında risk içeriyor...bir şirkette dönen varlık ne kadar çok ,buna karşılık kısa borç ne kadar az ise o kadar iyidir..

8. berkosanın finansallarını incelerken dönen varlıkları içinde nakit 25 milyon +20 milyon da finansal yatırımları var...toplamda nakit benzerleri 45 milyondur...buna karşılık kısa vadeli borçları içindeki finansal borç ise sadece 40 milyondur...berkosan nakit benzeri varlıkları ile tüm finansal borcunu kapatabiliyor ve ayrıca da kenarda 5 milyonu kalabiliyor....

sanfm da ise dönen varlıkları içinde nakiti sadece 9 milyondur buna karşılık finansal borcu 74 milyondur...yani nakiti azdır..sanfm da stoklar 109 milyon gibi yüksek bir miktardır...şirket nakitinin büyük bir kısmını stoğa gömmüş görünüyor...her iki şirkette de üçüncü çeyrekte ciro sıçraması var ve bu durum her iki şirket için de olumludur...

öz kaynaklara gelince berkosanda bu miktar 187 milyon iken sanfm da bu miktar 133 milyondur...berkosan bu kalemde sanfm a fark atmıştır...bunun üzerine berkosan iki duran varlığına yaptığı değerleme ile öz sermayesini tahminen 132-163 milyon aralığında artıracaktır...buda şirketin gücünü artıracak ve istediği zaman istediği bankadan uygun yatırım kredileri kullanmasına zemin hazırlayacaktır..

Sayfa 509/684 İlkİlk ... 9409459499507508509510511519559609 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •