Sayfa 51/1312 İlkİlk ... 414950515253611011515511051 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 401 - 408 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Diğer taraftan evini satmak isteyenler de kolay kolay istedikleri fiyata alıcı bulamayacaklar bu durumda
    İşte bu sıkıntılı,aslında modern köleliğin yapıtaşları bunlar.Benim yaş 56 benim nesilde hangi meslek erbabı olursanız olun ev almak araba almak mümkündü,5 yıl dişini sıkan tutumlu aklıbaşında her aile ev hayalini hallederdi.Şimdi artık nerdeyse bir ömür gerekmeye başladı,bir ev bir araba için bitecek ömürler toplumu bozar,artık toplum içinde sosyal katmanlar arasında alttan üste geçiş giderek imkansızlaşıyor.Daha fazla yazmak istemiyorum,daha fazla moral bozmuş olmayayım.

2. Şuan orta segment bir sıfır araç 300k.
    Normal bir bölgede bir evde 400k
    Yani bir ev ve bir araba için ortalama günümüz şartlarında 700k gerekli.
    4000Tl maaş alan biri bu ikisine sahip olması için yemeden içmeden 15 yıl çalışması gerekir.
    Her ay 3000Tl harcayıp, 1000Tl kenara atarsa 45 yıl yapıyorki, bu da çalışma hayatı buna yetmiyor anlamına geliyor

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    İşte bu sıkıntılı,aslında modern köleliğin yapıtaşları bunlar.Benim yaş 56 benim nesilde hangi meslek erbabı olursanız olun ev almak araba almak mümkündü,5 yıl dişini sıkan tutumlu aklıbaşında her aile ev hayalini hallederdi.Şimdi artık nerdeyse bir ömür gerekmeye başladı,bir ev bir araba için bitecek ömürler toplumu bozar,artık toplum içinde sosyal katmanlar arasında alttan üste geçiş giderek imkansızlaşıyor.Daha fazla yazmak istemiyorum,daha fazla moral bozmuş olmayayım.

3.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    600-700 Bine çok güzel depreme dayanıklı evler bulunur. Benim semtimde 450'ye de var. Başka semtlerde daha ucuza da var.
    Kira desek, bende depreme dayanıklı 1+1 var kiası 1500, 2+1 var kirası 1900,
    ama aynı semtte çürük binalada geniş 3+1 var kiası 2300.

Bütçesi aşırı düşük olan (600-700 kira veren) en alt kesim hariç, çürük evde oturmak mecburiyet değil "tercih"tir.

"Bir odası eksik olsun ama depeme dayanıklı olsun" demek yerine,
    sırf daha büyük, lüks, zart.zurt diye gidip dünyanın parasını çürük daireye veren adama niye acıyayım?
    Bu devirde depeme dayanıklı evle dayanıksız evi ayırt edemeyecek kadar cahil insan kaldı mı?
    Siz evlerinize yapacaginz kira zamlarini düşünün, niye bana cevap vermekle zaman kaybediyosunz.
    Bakin yukarda arkadaslar soylemis, bi arabanin 300k oldugu yerde 1500 , 1900 kirami olur. Kiraci beslemeyi birakin, yapıştirin %30 halk enflasyonu zammini..

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Kendimce portföyü son raddede temettü hisselerine döndürerek kira carpanina göre ayarlıyorum.

Vesbe ve Ereğli den alacağım temettu 11,5 aylık kirama tekabul ediyor.

Benim için yeterli.

Bu kredi oranları ile ev almam çok zor ama temettü kiramı karşılıyor en azından.

"politikada hiçbir şey kazayla olmaz. olmuşsa, öyle planlanmıştır."
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

5. Hocam bizim bu borsaya güvenilmez.
    Siz yine temettünüzü alın bence ama arada konutta gelen fırsatları değerlendirmeye bakın bence.
    Konutta ortalama 2 yılda bir alım fırsatları çıkıyor.
    5-6 yıl sonra hem temmettünüz olur hemde kira derdiniz olmaz
    Tabi benimki biraz temenni gibi oldu

Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Kendimce portföyü son raddede temettü hisselerine döndürerek kira carpanina göre ayarlıyorum.

Vesbe ve Ereğli den alacağım temettu 11,5 aylık kirama tekabul ediyor.

Benim için yeterli.

Bu kredi oranları ile ev almam çok zor ama temettü kiramı karşılıyor en azından.

6. Konut işi biraz karışık. Alırken ve satarken uygun zamanı yakalamak kazandırır. Yoksa güncel duruma göre kazançlıyım veya zarardayım demek yanıltıcıdır. örneğin şu ilandaki sitede 5. kat ön cephe dairemi 2012 yılında 240 bine satmıştım. Bugün 1250 isteniyor. O zaman satmadığım diğer dairemde 800 tl. ye kiracım vardı. Şimdi kiralar 2500 tl.
    https://www.sahibinden.com/ilan/emla...11178890/detay

Bu daireyi satınca 2015 yılında Bornova da 110 bin dolara bir daire aldım, bunu da 2019 sonunda 77 bin dolara sattım. Bu satış fiyatına bile çevrede çok iyi demişlerdi. Bugün 650 bin tl. dolar 7,50 desek Alan kazanmış gibi.

2019 sonunda Ankara ya taşındım. Çevreyi tanıyarak daire alayım diye yavaş hareket ederken ani faiz indirimiyle fiyatlar uçtu gitti. 350 binlik daireleri pahalı diye almazken aynı konutlar şimdi 550-600 bin oldu. Alırmıyım almam. Elbet piyasa bir yerde dengelenecektir. Önemli olan eldeki paranın alım gücünü korumak.

7.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Hocam bizim bu borsaya güvenilmez.
    Siz yine temettünüzü alın bence ama arada konutta gelen fırsatları değerlendirmeye bakın bence.
    Konutta ortalama 2 yılda bir alım fırsatları çıkıyor.
    5-6 yıl sonra hem temmettünüz olur hemde kira derdiniz olmaz
    Tabi benimki biraz temenni gibi oldu
    Abi pesinatım nakit ev almaya yetmiyor kredi cekip ev alsam yaşam standartlarım düşüyor.

5685 lira maaş var. Eli ayağı düzgün bir ev alsam 2600-2800 lira falan krediye gidecek aylıkta . Kira ise 700 lira.

Hisse senedi artı fiziki altın güncel değer ile 151400 lira ediyor. Eli ayağı düzgün bir ev en az 350000 lira.

Hem tüm nakitten olacağım hem de borçlanacagim.

Şimdi 8040 lira temettü alacagim.

Ancak ve ancak Allah ömür verirse emekli ikramiyesi artı biriken ile ev alabilirim de o yaştan sonra gerek yok.

abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

8. İnşallah Allah gönlünüze göre verir
     Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Abi pesinatım nakit ev almaya yetmiyor kredi cekip ev alsam yaşam standartlarım düşüyor.

5685 lira maaş var. Eli ayağı düzgün bir ev alsam 2600-2800 lira falan krediye gidecek aylıkta . Kira ise 700 lira.

Hisse senedi artı fiziki altın güncel değer ile 151400 lira ediyor. Eli ayağı düzgün bir ev en az 350000 lira.

Hem tüm nakitten olacağım hem de borçlanacagim.

Şimdi 8040 lira temettü alacagim.

Ancak ve ancak Allah ömür verirse emekli ikramiyesi artı biriken ile ev alabilirim de o yaştan sonra gerek yok.

Sayfa 51/1312 İlkİlk ... 414950515253611011515511051 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •