Onemli Gunler Banner
Sayfa 511/1030 İlkİlk ... 114114615015095105115125135215616111011 ... SonSon
Arama sonucu : 8234 madde; 4,081 - 4,088 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by Vadeci33 Yazıyı Oku
    Peki sizce malum demir çimento gibi inşaat girdi maliyetleri yüzde 200 lere kadar artmış iken ileride konut fiyatlarının artma ihtimali nedir. Normalde evimin değeri bulunduğum yere ve özelliklerine göre 400 den aşağı düşmüyor ama kredi durumlarından dolayı satılmıyor sanırım yani ev kredisi faizleri 1 in altına falan düşse mesela ev fiyatları bu durumda artar mı?
    öncelikle bura emlak başlığı değil ama gene cevap veriyim. emlak fiyatı içinde binanın inşaat maaliyeti devede kulak kalır. esas maaliyet arsa rantı ve dağıtılan rüşvetler/harçlar oluyor. Yani fiyatlar nominal TL cinsinden bile çok daha aşağı gelebilir. ama bunun olması için evlerin müteahit stoğundan banka stoğuna geçmesi ve blok halinde satılması lazım gibi gözüküyor. müteahitler batıyorlar ama fiyat indirmiyorlar. çünkü fiyat indirirlerse ponzi patladığı için hiç satamıyorlar. banka elden çıkarmak zorunda kalacağı için mecbur satar, kim ne veriyorsa.

emlak faizleri düşmez, tüm dünyada faizler artıyor geçti o iş artık.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by harakiri35 Yazıyı Oku
    öncelikle bura emlak başlığı değil ama gene cevap veriyim. emlak fiyatı içinde binanın inşaat maaliyeti devede kulak kalır. esas maaliyet arsa rantı ve dağıtılan rüşvetler/harçlar oluyor. Yani fiyatlar nominal TL cinsinden bile çok daha aşağı gelebilir. ama bunun olması için evlerin müteahit stoğundan banka stoğuna geçmesi ve blok halinde satılması lazım gibi gözüküyor. müteahitler batıyorlar ama fiyat indirmiyorlar. çünkü fiyat indirirlerse ponzi patladığı için hiç satamıyorlar. banka elden çıkarmak zorunda kalacağı için mecbur satar, kim ne veriyorsa.

emlak faizleri düşmez, tüm dünyada faizler artıyor geçti o iş artık.
    bende buna cok guluyorum

hala burada insaat maliyeti 10 birim ama satis 50 birim offf ne bicim para kazaniyorlar diye yazanlar var

Kardesim bir dairenin maliyetinin yaridan cogu arsa

Hala bunu anlamayanlar var ya alla alla

3.  Alıntı Originally Posted by yorgun nihilist Yazıyı Oku
    demir ve çimento fiyatları zamanında çok ucuzken fiyatı sabitken de daireler yıllık %25-30 +kira getirisi getiriyordu yani şimdi inşaat girdileri arttı diye ağlayanlar o zaman evleri biraz ucuza neden satmıyorlardı zaten herkes bir dairenin maliyetinin ne olduğunu bilir,sıfır dairelerde ev fiyatları iyi ihtimalle enflasyonun hafif altında artış gösterebilir ama daire satış anında alıcının eli güçlü.
    konut kredilerinin %1 altına düşmesi için en az 2 yıl var,her şey iyi gitse bile 2 sene gelmez oralara 2 sene sonra evi 400 e satmak demek aslında şimdi 200-250'ye satmak demek,siz eve 400 dersiniz ama 400 veren yoksa o ev 400 etmiyor demektir,gerçekten satma niyetiniz varsa ihtiyaca da bağlı olmakla beraber fiyatı düşürürsünüz senelik net %25 faizden getirisi sağlayan kişi neden daire alsın,aldığı evi sadece oturmak için alıyorsa belki düşünebilir onun dışında uzun yıllar emlak prim yapmayacaktır ev sahipleri ister fiyat kırsın ister beklesin 3 senedir fiyatı 415 olan daire var,piyasada arz fazlası var stok fazlası oluştu hiçbir kampanya kar etmedi bakalım gidişat nasıl olacak benim iyiye dair bir ümidim yok.
    Bu dediğiniz pek mantıklı gelmedi bana hocam ev fiyatları belki öyle aman aman artmayabilir ama 3 yıl aynı kalması imkansız gibi geliyor bana. Ben konut sayısındaki durgunluğu kredi faizlerinin yüksekliğine bağlıyorum yoksa emlak balonu olayını kabul etmiyorum. Kimse elimde kaldı diye neredeyse maliyeti fiyatına evini satmaz. Ev her zaman bir ihtiyaç ve maliyeti yükselten bir sürü etken var.

4.  Alıntı Originally Posted by Emre1976 Yazıyı Oku
    Sn memorex kaç gün bağladınız?
    40 gün.Ekim enflasyonunu da görüp ona göre karar vermek istedim.

5.  Alıntı Originally Posted by Vadeci33 Yazıyı Oku
    Bu dediğiniz pek mantıklı gelmedi bana hocam ev fiyatları belki öyle aman aman artmayabilir ama 3 yıl aynı kalması imkansız gibi geliyor bana. Ben konut sayısındaki durgunluğu kredi faizlerinin yüksekliğine bağlıyorum yoksa emlak balonu olayını kabul etmiyorum. Kimse elimde kaldı diye neredeyse maliyeti fiyatına evini satmaz. Ev her zaman bir ihtiyaç ve maliyeti yükselten bir sürü etken var.
    ben de zaten kredi faizlerinin 2-3 sene konut stoğunu eritebilecek seviyeye gelmeyeceğini iddia ediyorum aksine daha da yükselebilir faizler,emlak balonu çoktan oluştu açıkçası hele istanbulda kimse elindeki yarı fiyatına vermez evet ama 2 sene sonra o ev bugünün yarı fiyatı edecek onu demek istiyorum,satmamak da bir tercihtir elbette ama bugün 400 diye satmadığını seneye 450-500 e satarım diyebiliyor musun bence hayır.insanlar şimdi ev ihtiyacını kiraya çıkarak hallediyor,eve vereceği parayı bankaya yatırıp villada oturabilir üstüne de para kalır,ha sen dersin ki faizler düşecek evler yine prim yapacak... valla evini satan satan düşükten topla derim,ben hala kiradayım ve ne zaman ülkede ciddi bir ekonomik istikrar belirir oturmak için alırım.

6.  Alıntı Originally Posted by Luckyboy Yazıyı Oku
    Burgan dijital, müşteri temsilcisi 26.25 veriyoruz, pzt oranlarda düşüş bekleniyor dedi. Teşekkür ettim
     Alıntı Originally Posted by Webster Yazıyı Oku
    Ya delirttiler. Sabah bankayi aradim 27.5 veririm dedi. Oglen dijitalden aradilar...ee siz hesap acmissini para yollamamissiniz...size ozel oran verecegiz yuksek dedi. Aha dedim 30 geliyor. Dedi 26.75 veriyoruz. Dayanamadim...

Sizin bankanizda ciddiyet goremiyorum kafa mi yapiyorsunuz. Dijital sozum ona daha yuksek verecekti siz subedeb daha dusuk veriyorsunuz dalgami geciyorsunuz dedim. Hesabimi acil kapatmalarini talep ettim. Rezillik resmen bakkal gibi calisiyorlar. Ben o riski alip o bankaya tek kurus havale yapmam
     Alıntı Originally Posted by Luckyboy Yazıyı Oku
    EFT limit arttırım talebinde bulundum, 2 iş gününde sonuçlanacak dediler. SMS le bilgi gelecekmiş. Hayırdır inşallah 🤔 İki iş günlük ne varsa..
    Sizler kaç gündür yazıyorsunuz ve bazı arkadaşlar fazla önem atfederek heyecanla takip ettiler. Özellikle yazmadım, direkt itiraz etsem şiddetle muhalefet edecektiniz. Şimdi yaşayarak öğrendiniz. Bu formun eskileri bazen tepki verince yeniler kızıyor ya, çünkü onlar geriye doğru okumuyorlar. Oysa kaç kez aynı sorunlar yaşanmış ve yazılmıştır.
    Bazı bankalar ilkelidir, 2 puan düşük verse bile müşteri mağdur olmaz, telafi eder. bazıları ise yüksek verir gibi yaparak aslında hissedemeyeceğiniz bazı zararlara yol açar. saygılar.

3 ekim TUFE (Eylul Aylik) Beklentileri

TCMB % 2.13

Investing % 3.60

Bloomberg % 3.80

8. Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Sayfa 511/1030 İlkİlk ... 114114615015095105115125135215616111011 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •