Sayfa 519/759 İlkİlk ... 19419469509517518519520521529569619 ... SonSon
Arama sonucu : 6069 madde; 4,145 - 4,152 arası.

Konu: BLCYT - Bilici Yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by zincirsiz Yazıyı Oku
    Eski dostlar icin bir tahminde ben yapayim. Mevcut eko durumda ciro 45 olsa, esas faaliyet kari 15 olsa, doviz yukumlulugu 60 milyon, parite ort yuzde 7 arti desek -4.2 kur zarari etse, eldeki paylardan 31.03.2019 kapanisa gore 1.70 fiyat- 1.2 milyon + faaliyet disi kar gelse
    2.64 vergi dussek

15-4.2+1.2-2.64=9.36 toplam kar ana ortakliga 3 te 2 si gelse 5.9 milyon civari gelebilir diye dusinuyorum. Burda ilk 3 ay islerin ve cironun nasil oldugu cok onemli. Yani gecen seneye paralel bir rakam bekliyorum. Kesinlikle yatirim tavsiyesi degildir.
    güzel tahmin dostum...ben de aşağı yukarı o civarlarda bekliyorum...6-6,5 akla yatan miktardır...

ama şirketin dönen varlıklarının artması ,finansal yönden daha güçlü olması ,kaliteli ürün ürettiği için talebin devam etmesi gibi iyi faktörler de var...bakarsınız istatistiğin gösterdiği 56 milyon ciro ve 8,9 milyon kar da yapabilir...eğer bunu yaparsa çok süpriz olur..piyasa da süprizleri sever...

ama genel olarak geçen yılın aynı çeyreğinden daha fazla artmış bir ciro ve karı piyasa yine de sever...bu kriz ortamında ciroyu ve karı düşüren düşürene.....bir de şu anda uygun temel çarpanlarla işlem görmesi ve ucuz olması hisseye talebi artırmasını bekliyorum...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. 2,8 fk ile işlem görmesi hissenin garibanları oynadığının bir göstergesidir..tek eksiği iyi ve güçlü bir ağanın bu hisseye el atmasıdır...yoksa şirket temetü veren büyüyen bir şirkettir...daha yüksek fiyatları hakkeden bir şirkettir..tabi borsadaki fiyatı arz ve talep belirliyor..talep yoksa ister istemez fiyat da düşer veya aşağılarda kalır...

talebin artması için ağanın da piyasanın biraz dikkatini çekmesi gerekiyor...bir iki tavan yaptı mı teknikçisi, temelcisi, kısacası uzuncusu buraya doluşacaktır...bu işler de maharet gerektiriyor...iyi bir usta lazım..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. DÜn yazdığım gibi bu hissede mal toplamak yukarı döndüğünde zordur satışdaki kademeler 4 5 bin lot sadece bugün 1.65 gibi kapatırsa bu fiyatlarda pazartesi salı 1.70 üstüne atarız benimde 3 aylıkda bilanço tahminin 10 milyonun üstünde ki daha bile fazla olabilir ayrıntıya girmeyeceğim ama 12 aylıkdaki bilanço işlerin oldukça yolunda olduğunu gösteriyor

4. http://www.selcuk.edu.tr/dosyalar/fi...%20analizi.pdf

Dönen Varlıklar
    İşletmenin serbestçe harcayacağı eldeki ve bankadaki nakit ile bir yıl içinde paraya
    çevrilmesi mümkün değerlerin tamamı dönen varlıklar olarak adlandırılır. Dönen
    varlıklar; hazır değerler, menkul kıymetler, ticari alacaklar, diğer kısa vadeli
    alacaklar, stoklar, gider ve gelir tahakkukları ile diğer dönen varlıklardan oluşur.
    Analizde dönen varlıklar toplamına brüt çalışma sermayesi denir. Brüt çalışma
    sermayesi, işletmenin peşin alışları, üretim, bakım ve onarım, satışlar gibi günlük
    işlemlerini yürütmesine ve kısa vadeli borçlarının ödenmesine yarar. Dolayısıyla
    dönen varlıklar toplamının yeterli büyüklükte ve her bilanço kaleminin yer aldığı bir
    birleşimde olması gerekir.
    Yeterli büyüklükteki ve kalitedeki bir birleşimden oluşan dönen varlıklar ya da brüt
    çalışma sermayesi, işletme faaliyetlerinin verimli ve kârlı olmasını sağlar.
    Miktarca az olan ve birleşimi kalitesiz olan (yani her bilanço kaleminin yer almaması)
    dönen varlıklar işletme faaliyetlerinin başarıyla yürütülmesine imkan vermeyecektir.
    Miktarca fazla olan dönen varlıklarda atıl kalmış olarak değerlendirilir ve varlıkların
    verimli ve kârlı kullanılmamasına neden olacaktır.
    Dönen varlıklar ticari işletmelerde duran varlıklardan fazla ası gerekirken, sanayi
    işletmelerinde ise az olması normal kabul edilir.

5. arkadaşlar geçen gün blcyt ın bilançosundan bilgiler paylaşmış iken dönen varlıkların 70 milyondan 132 milyona çıktığını söylemiştik...dönen varlıklar brüt sermaye olarak da adlandırılıyormuş...bu miktar ne kadar çok ise şirketin eli o kadar rahattır demektir...bu sermaye ile kısa vadeli borçlarını verir ve şirketin karlılığı daha da artar...işte finansal verilerindeki bu iyileşmeler beni de çok iyimser kılıyor...eğer geçen yılın ciro artış ve net kar artış oranları bu çeyrekte de yakalanırsa (ki bunun şartları uygun görünüyor ) süpriz güzel karlar da gelebilir...o vakit HOOK dostumuzun belki de 10 milyon kar tahmini tutabilir..

doğrusu HOOK dostumuzun tahmini beni de çok heyecanlandırdı..bu fikre nasıl ulaştığını açıkçası çok merak ediyorum...

Sn keko,temettü ne zaman,ne kadar verecek?
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,046
    Nakit Kar Payı Ödeme Tutar ve Oranları

Ödeme Şekli: Peşin

Brüt: 0,12

Net: 0,102

Ödeme Tarihi: 31.05.2019

Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku
    Nakit Kar Payı Ödeme Tutar ve Oranları

Ödeme Şekli: Peşin

Brüt: 0,12

Net: 0,102

Ödeme Tarihi: 31.05.2019
    temettü verimliliği %7 cıvarı o zaman,,1 ayda.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

Sayfa 519/759 İlkİlk ... 19419469509517518519520521529569619 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •