Onemli Gunler Banner
Sayfa 52/88 İlkİlk ... 242505152535462 ... SonSon
Arama sonucu : 698 madde; 409 - 416 arası.

Konu: AYDEM - Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş

1. Film devam ediyor bilançoyu bekliyoruz bakalım döviz pozitif mi negatif mi etkiliyor. Yatırımcı mutsuz ama yatırımcı ilişkileri vasat... Şirket için güzel bir haber bile yok...

2. Böyle hisseleri borsadan atacaksın ya… yazık bize…. 3 kuruş paramız var enerji sektörü gelecek vaad ediyor diyoruz.. yatırım yapıyoruz.. borsa giderken duruyor.. artmıyor.. ama düştüğünde kadrmesiz düşüyor..

Neymiş serbest piyasa… halk kazandığını ne yatırsın? Parasını nasıl koruyup arttırsın

3. Bu hissede yasal olarak duduklendik... Olay bundan ibarettir... Bilançosu borcu harcı belliydi ama bir ihtimal dedik girdik. İlk gün kimse aldığı mali zararina satmaz bir şans verir... Satacaksa zaten almazdı... Bu hisse halka arz a olan güvenimi bitirdi tarihe geçti resmen... Ben bir daha hiç bir arz a katılmadım ve katılmayacağım... Önce buradaki pisliği temizlemeliler.. Programlı bir operasyon yaptılar...

Kişisel fikrim olmakta ve beni bağlamaktadir. İsteyen istediğini düşünsün yatırım amaçlı tavsiye değildir.

Şimdi birde sağda solda bedelli geyiği döndürüyorlar ki o kadar da aleni soygun yapılırsa baksın o zaman görsünler

4.  Alıntı Originally Posted by muhabbet Yazıyı Oku
    Bu hissede yasal olarak duduklendik... Olay bundan ibarettir... Bilançosu borcu harcı belliydi ama bir ihtimal dedik girdik. İlk gün kimse aldığı mali zararina satmaz bir şans verir... Satacaksa zaten almazdı... Bu hisse halka arz a olan güvenimi bitirdi tarihe geçti resmen... Ben bir daha hiç bir arz a katılmadım ve katılmayacağım... Önce buradaki pisliği temizlemeliler.. Programlı bir operasyon yaptılar...

Kişisel fikrim olmakta ve beni bağlamaktadir. İsteyen istediğini düşünsün yatırım amaçlı tavsiye değildir.

Şimdi birde sağda solda bedelli geyiği döndürüyorlar ki o kadar da aleni soygun yapılırsa baksın o zaman görsünler
    hissede bedelli geyigi rasyonellikten uzak. halka acikligi %18 ama patronda ilk bastaki destekleme alimlarindan dolayi %85 i var. Bunu fiili dolasim rakamlarindan da teyit edebilirsiniz. Simdi rakamlar bu iken platron bedelli artirimina her konulan 15 birime karsilik 85 birim sermaye koymak durumunda. Patronlar halka acikligi yuksek ancak imtiyazli hisselerle kontrol ettikleri durumlarda bedelli sermaye artirimi yapmayi tercih ederler.

Durum bu iken hem sirket hisselerinin halka arz zamanindan beri seyri hem de bu tip soylentilerin cikmasi arka planda bilmedigimiz baska hesap(lasma)larin oldugunun gostergesi. Sahsen izlemeye devam ediyorum.

Gecen 10 gunde yatirim fonlarindan 3.9 milyon lot satis geldi. Buna ek olarak da TEB den 1 milyon lot daha geldi. Bu hisseleri kucuk yatirimcilar aldi genelde. Eger bazilarinca iddia edildigi gibi toplanmak icin baski kuruluyor olsa bu kadar buyuk satis kucuk yatirimci tarafindan alinamazdi. Kucuk yatirimcilarda kendi goruslerine gore 15-20 kurus farklara trade etmeye calisiyorlar. Bu da hissenin asagiya yonlu dar bandlarda hareket etmesine neden oluyor. Sirketin bilancolari da kuraklik nedeni ile zayif. Kur artisi zarar olarak hedge muhasebesi nedeni ile gelir tablosuna yansimayacak. Kurdaki her %10luk artis 30 mln TL kar olarak gelir tablosuna yansirken ozsermaye hesabinda 500 mln'a yakin bir azalmaya sebep verecek.

Ote yandan bu azalma resmin sadece bir kismi cunku bu azalirken barajlarin degerleri sabit degil. Eger enflasyon muhasebesine gecis resmilesirse bu sefer ozsermaye kisminda kur artisinin neden oldugu azalmayi karsilayacak tutarda deger artisi olusacak.

Sirket Ekim ayinda ozellestirme idaresinden 605 mln TL ye 110 MW buyuklugundeki akkopru barajini aldi. Sirketin uretim kapasitesi %10 artti. Eger fiyat degismezse Kasim ayindaki kur hareketi sonrasi TL bazinda alimi gerceklestirecegi icin cok ciddi bir deger avantaji ile almis olacak. Rekabet kurulu izni alindi. Ozellestirme idaresinin islemi tamamlama onayi bekleniyor.

Ama tum bunlarin ilk basta sirketin cok pahali cikip cok kisiyi magdur etmesinin yaninda onemi yok. Bu derece yatirimci guveni sarsilinca sirket hisseleri bilanco oerformsnlari iyilesse bile yatirimci gozunde itibar kaybina ugradigi icin normalden daha yuksek iskontolarla islem gorur. Aydem yoneticileri kisa vadede halka arzda mumkun olan azami parayi almak ugruna hem yatirimcilarini zor duruma dusrdu hem de uzun vadeli kredisini yitirmis durumda.

5. Teşekkürler faydalı bilgiler için. Güven kaybını umarım en kısa sürede düzeltirler. Kap üzerinden yatırımcısına, herhangi bir bedelli artışı planımız yok açıklaması yaparak başlayabilirler mesela... Bu açıklamayı yapmak yasak değil ve herhangi bir maliyeti yok. Aksine güveni arttırır ve hisse fiyatını pozitif etkileyebilir. Bu mecralardan haberleri mutlaka vardır.

Bekleyip göreceğiz...

6. Gozu toprakta bakalım sat al denememiz işe yarayacak mı... Buralarda durup bu endekse rağmen gitmiyorsa demekki assagiya niyeti var diyerek oyunumuzu oynayalım... Yatırım tavsiyesi değildir kişisel fikrim ve fantazimdir, kimse benim yaptığımı yapıp keyfini kaçırmasın..

7. Bugün ki sat al stratejimiz işe yaramadı bir sonraki sefere diyelim... Borsa fırlar çıkmaz, borsa düşer en önde koşar...

8. Söyleyecek birşey yok buraya yerleşti gözü assagida. Endekste olacak ilk güçlü düşüşte kendisini 6 TL altına yerlestirecek gibi duruyor...

Ytd.

Sayfa 52/88 İlkİlk ... 242505152535462 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •