Sayfa 524/1003 İlkİlk ... 24424474514522523524525526534574624 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 4,185 - 4,192 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    dolara göre iyi gidiyor epey. dolar normale döndüğünde başarısı daha net görülecek. Şu anda üstü kapalı sadece. İçindeki altın dışı ürünler de iyi gidiyor. Son 1 ay neredeyse fon aynı yerlerde, bu arada döviz 6-7 % geriledi. Dolar er ya da geç enflasyon ile korele olacak kadar artacak, üstü bizim ve reel. Ben son 1 aydır artırıyorum her gün ufak ufak. Şahsen benim tüm fonlarım içinde en içime sinerek tuttuğum, hiç acaba demediğim ve en eski fonlarımdan.
    Yorumunuz için teşekkür ederim

2.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    bir aydır rbh'nin üzerine bir ağırlık çöhtü. belirgin performans düşüşüne rağmen çökmeye de devam ediyor. fon pay sayısı artıyor. böyle giderse mps gibi olup üzerindeki ağırlıktan kurtuluncaya kadar zayıf kalacak. mps, yarı yarıya küçülünce kendine gelebildi. bakalım rbh ne yapacak. kendini toparlayabilecek mi?
    Merhaba Hayrani hocam, mps'nin en yüksek portföy olduğu dönemde büyüklüğü 120m idi. Oldukça küçüktü zaten aslında bir fon için. 1milyar altında manevrada bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Gel gör ki mps 50-60 arası hisse taşıyor. Çok daha kolay sağa sola dönmesi.
    Mps'nin sıkıntısı mps'yi başarılı yapan kişinin ayrılması idi kanımca. Ben düzeldiğini düşünmüyorum aslında. Rbh'de de kısa süreliydi ve anlaşılan o ki konjünktürelmiş.
    Ben hep 3-4 ay izlemekten yanayım. uph'ye de hala mesafeli yaklaşıyorum bu yüzden. 2-3 ay daha böyle giderse düşünülebilir.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bugun tte min.adet alisini 1'e cekti.

M2003J15SC cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    “Sağlam bir para birimi, zengin bir toplumun olmazsa olmazıdır.”

4.  Alıntı Originally Posted by tele vole Yazıyı Oku
    fonlar çok şişince oluşan sıkıntı tam olarak nedir? Böyle durumlarda şişmemiş ama güzel getiren fonlara mı geçmeliyiz? e onlar da bir zaman sonra şişmez mi? bu bir kısır döngü değil mi ne yapıcaz?
    büyük fonlarda hisse değişimleri daha zor olur. ellerindeki fazlaca hisseye satış verirken tahtayı iyice aşağıya düşürmek zorunda kalabilirler. bu da daha düşük seviyeden hisse satma anlamına gelir. aynı şekilde alım yaparken de yğüklü parayla alım girilirse hisse fiyatı hızlı yükselip daha yüksekten alım yapmak zorunda kalabilirler falan. bu yüzden fon büyüklüğü bir yerden sonra daha zor yönetilmeyle karşı karşıya kalabilir. normal fonlarda bu kadar sorun olmuyor ama piyasası daha küçük olan katılım tarafında sanki daha belirgin oluyor. bi ara mps büyüklüğü de 185 milyonlara dayanmıştı ve fonda ciddi bir performans düşüşüü oldu. gerçi burada garantiden gelen yöneticinin de rolü vardır ama dahaüç ay kadar önce 28 milyonlarda olan rbh, 150 milyona yaklaşıyor. bu kadar kısa süre içinde yaşanan yükseliş te tıpkı mps'de olduğu gibi ağırlığa yol açtı gibi.

5.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Merhaba Hayrani hocam, mps'nin en yüksek portföy olduğu dönemde büyüklüğü 120m idi. Oldukça küçüktü zaten aslında bir fon için. 1milyar altında manevrada bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Gel gör ki mps 50-60 arası hisse taşıyor. Çok daha kolay sağa sola dönmesi.
    Mps'nin sıkıntısı mps'yi başarılı yapan kişinin ayrılması idi kanımca. Ben düzeldiğini düşünmüyorum aslında. Rbh'de de kısa süreliydi ve anlaşılan o ki konjünktürelmiş.
    Ben hep 3-4 ay izlemekten yanayım. uph'ye de hala mesafeli yaklaşıyorum bu yüzden. 2-3 ay daha böyle giderse düşünülebilir.
    mps büyüklüğü bi ara 180 milyonlarda gibiydi gibi geliyor bana ama acaba yanlış mı hatırlıyorum? bir de normal fonlarda manevra alanı geniş olup katılım tarafı biraz daha sınırlı olduğundan da sıkıntı olabilir mi diye düşündüm.

6.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    ..

mps'nin en yüksek portföy olduğu dönemde büyüklüğü 120m idi. ...
    21 - 22 ekim 2020 gibi 200m'yi geçmişti portföy büyüklüğü Mps'nin. 22 aralıkta 75m'ye düşmüş şuan 90m civarı. Geçen yıl bu vakitlerde de 20m'ymiş sn hellistheothers.

Dediğiniz gibi yinede performansta 1. etken bence de, portföy yöneticisi değişikliği oldu.

7.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    mps büyüklüğü bi ara 180 milyonlarda gibiydi gibi geliyor bana ama acaba yanlış mı hatırlıyorum? bir de normal fonlarda manevra alanı geniş olup katılım tarafı biraz daha sınırlı olduğundan da sıkıntı olabilir mi diye düşündüm.
    Doğru hocam olabilir, katılım tarafı farklı, rakamı yanlış hatırlıyor olabilirim, selamlar.

edit : 200m'ye varmış bir dönem evet, özür dilerim, düzeltiyorum.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

8. Fonları dengesini bozan büyüklükten çok kısa sürede yüksek oranlı giriş/çıkış. Pay adedindeki volatilite denilebilir.

Galiba son zamanlarda gelen kitle sabirsiz ve sürekli bir kovalamaca halinde. Sadece kısa süreli getiriyi görünce sürü halinde oraya koşuyorlar. Ama bu şekilde fonlarin dengesini alt ust ettikleri için gidilen yerin de performansını etkiliyorlar.

Sayfa 524/1003 İlkİlk ... 24424474514522523524525526534574624 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •