Sayfa 532/1312 İlkİlk ... 324324825225305315325335345425826321032 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,249 - 4,256 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. 0.99 kredi oranıyla ev almak şu şartlarda gayet mantıklı duruyor.
    Tek sıkıntı herkesi kapsamıyor. konut sahibi olmamak gerekli.
    Kirada oturan, hiç konutu olmayan biri için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum.
    Ytd

2. 0,99 sıfır konutları kapsıyor.

Burada müteahhit için vergi konusu gündeme geliyor. 1,34'lük kredi için ev ararken 2,5-3 milyon arasında satılanlar için 500-600-700 bin TL gibi rakamlarda satış göstermek istediler.

Geçmiş yıllarda yapılan konut maliyetleri enflasyon sebebiyle düşük kaldı. Tahminimce enflasyon endekslemesi yapılamıyor ve müteahhide kallavi bir vergi çıkıyor. Bu yüzden satışı düşük göstermek istiyorlar.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. Yarı altın bozarak 0.89 faizli kredi acaba tüm konutları kapsiyormu yoksa onunda şartı 0 ve yine ilk ev alacaklara mi olması mi tsk

4. 0,89 faizli kredi: Herkese açık.
    Sıfır yada ikici el farketmiyor.
    Konut fiyatının yarısı değerinde altın ya da döviz bozdurulacak. Bu para konuta peşinat olarak kullanılacak. Yani konutun %50'si peşin veriliyor.
    Bozdurulacak Dövizin 1 nisan 2022'den önce hesapta bulunması gerekiyor.
    Altın ise fiziki olarak getirilecek. Hesap altını olmuyor.

0,99 faizli kredi: Sadece ilk konutu olacaklara veriliyor.
    Sıfır konut olmak zorunda.
    Peşinat 500bin TL altı için %10, üstü için %20.

Her iki kredi için:
    Konutun ekspertiz değerinin azami 2 milyon TL olması.
    Aynı hanede bulunan çocuk üstüne konut olmayacak. Eş üzerinde konut olmayacak.
    Son düzenleme : Turnike; 12-05-2022 saat: 22:53.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5. https://www.hangikredi.com/bilgi-mer...-3-ayri-paket/
    Sıfır veya 2.el olabiliyor.
    Ancak ilk ev yada 2. Ev konusunda çelişkili bilgi var.
    Sanırım bankaların resmi açıklamalarını beklemek gerekiyor

Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Yarı altın bozarak 0.89 faizli kredi acaba tüm konutları kapsiyormu yoksa onunda şartı 0 ve yine ilk ev alacaklara mi olması mi tsk

6. Dovize karsi ve reel olarak bu kadar yuksekten konuta giren de ne bileyim tavandan alip yilarca beklemeyi goze aliyordur herhalde.

7.  Alıntı Originally Posted by ahmet306 Yazıyı Oku
    Dovize karsi ve reel olarak bu kadar yuksekten konuta giren de ne bileyim tavandan alip yilarca beklemeyi goze aliyordur herhalde.
    farkeden bir sey yok

faiz yukselse ev fiyatlari duser
    yada faiz dusukse ev fiyatlari yukselir

ayni hesaba geliyor

8.  Alıntı Originally Posted by hepsilin Yazıyı Oku
    İyi bayramlar...
    kirada oturuyorum ortalama seviyede ev almak için param var kiralık evi boşaltmam gerekiyor bu şartlarda peşin para ile(kredi çekemiyorum) bir daire mi satın almalımıyım yoksa yeniden bir süre daha kiraya çıkıp emlak fiyatlarının makuleşmesinimi beklemeliyim tabi böyle bir olasılık varsa.
    dolar bazında ev fiyatlarının düşmesi mümkünmu 1-2 yıl içinde veya fiyatlar yaza doğru dahada artıp iyice yükselirmi? internetteki sitelerden takip ettiğim bazı evler var fiyatlarını devamlı arttırıyorlar hele bir daire varki, her ayın ilk haftası adam 50000 tl zam yapıyor, takip ettiğim son 3 aydır satılmadı ama fiyat 150000 tl arttı fikir ve tavsiyelerinizi bekliyorum....
    Hocam dolar bazında evlerin fiyatı inebilir çıkabilir. Ama bu kısa vade için geçerli. Yani on sene sonra dolar bazında zararınızın olması düşük bir ihtimal. Ortalama bir ev almak için param var diyorsunuz. Üçe beşe bakmayın. Para eriyor ya da insan hatalı finansal karar alabiliyor. Ben yerinizde olsam hemen alırdım oturacağım evi.
    'Piyasa analizi sadece kendi pozisyonunu empoze etmektir' Şant Manukyan

Sayfa 532/1312 İlkİlk ... 324324825225305315325335345425826321032 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •