Sayfa 534/1032 İlkİlk ... 34434484524532533534535536544584634 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 4,265 - 4,272 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1. foruma ara verip artık yazmayacağınızı anladım şayet doğruysa
    Yanlış anlamışsın, işbu başlığı kastetmiştim...Osuruk kokusu alerji yapıyor bende, o bakımdan...Çıkarken cafenin camlarını açın ara ara, boğulmasın millet mazallah...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

2. Değerli dostlar,
    Biliyorsunuz papazın davası 12 ekimde görülecek, bir aydan az kaldı.
    Bu davanın öneminden bahsetmeye gerek yok, davadan en çok etkilenecek menkul de bizim hisse olacak.
    Borsada rasyonel düşünce pek işlemiyor ama bu dava uluslararası ve siyasi bir hal aldığından akıl ve mantıkla sonucunu kestirebiliriz diye düşünüyorum.

Kendi düşüncelerim şöyle:
    ABD davanın ertelenmesine tahammülü olmadığını gösterdi, eğer dava yine ertelenirse veya rahibe savcının istediği gibi uzun bir ceza çıkarsa bunun ülkemize milyarlarca dolar bedeli olacak. Bu davaya artık ülkemizin menfaati açısından bakmak lazım, asalım keselim diyen tatlısu vatanseverlerini bir kenara bırakırsak böyle bir kararın ülkemize büyük zararı olur, ben bunu mümkün görmüyorum.
    Eğer rahibe beraat çıkarsa o zaman da zaten yaralı olan hukuk sistemimiz gülünç hale düşecek, madem beraat edecekti neden defalarca tahliye kararı kabul edilmedi vb denecek, bu kadar ağır suçlamalardan beraat ettirmek kolay değil, davanın uluslararası olarak takip edildiğini düşünürsek büyük bir imaj kaybı olur, ABDnin baskısına boyun eğdiğimiz düşünülür ve oradan da yara alırız, dışişleri açısından da kötü olur yani.
    Ben mevcut şartlar altında hem hukuki hem ekonomik olarak en iyi sonucu şöyle görüyorum: rahibe terör propagandası yapmak gibi ufak bir suçtan suçlu bulunur, birkaç yıl hapis verilir, adam zaten uzun süredir içeride, onlara sayılır ve tahliye edilir, cezanın süresini tam tahliye olacak kadar ayarlarlar. Böylece hem yargılanıp suçlu bulunmuş ve cezasını çekmiş olur, hem de tahliye olur memleketine gider ABD ile aramızdaki sorun çözülür.
    Bir diğer olasılık da savcının istediği ağır cezanın verilmesi ama Erdoğan'ın yetkisiyle adamı affedip ABD'ye vermesi. Ben bunu da uluslararası ilişkiler ve hukuk sistemi imajı açısından doğru bulmuyorum, Erdoğan'ın hiç karışmaması daha olumlu olacaktır.
    Ben olasılıkları epeyce düşündüm ve en doğru sonucun bu olduğuna inanıyorum, dikkat ettiyseniz ABD bayramdan beri başka bir yaptırım uygulamadı ve hem onların hem bizimkilerin sesi kesildi, ben bu durumu da kapalı kapılar ardında görüşmelerle bir anlaşma sağlandı diye anlıyorum.
    Bu yazdığım senaryoya göre (rahibin 12 ekimde tahliyesi ve ülkesine dönüşü) halkbankta pozisyonumu alacağım. Bu senaryo tutarsa papaz bırakılınca bizim hisse ani bir yükseliş yapacak (ayrıca genel olarak borsa yükselir dolar da düşer vb.), davaya yaklaşınca son günler pozisyon almak için geç olur, ekim başı gibi hisseleri artırıp yükümü tutup pusuya yatacağım ve davadan sonraki yükselişin momentumuna göre tutmaya veya satmaya karar vereceğim.
    Düşünce örgümde hata varsa veya sizlerin farklı yaklaşımı varsa paylaşırsanız sevinirim.

Dort dortluk bir yorum olmus. Ayni sekilde ben de dusunuyorum.

Yanliz CB'nin inat yapma olasiligini da oldukca fazla goruyorum. Yani ekstra bir pozisyon almam kendim acisindan. Daha ne kadar alalim, girtlagimiza kadar icindeyiz zaten o baska

Alıntı Originally Posted by alekss Yazıyı Oku

bol indikatörlü grafik de var bizde
    ama takas analizi yok, kademe analizi yok ,bialnco analizi yok , papaz yok ,secim yok , merkez sunu yaptı bunu yaptı yok , amerikada ki dava su oldu bu oldu yok , sizdeki gibi entelektüel bakış acısı yok ;), 3 aylık kar rakmları ne olacak ne olmalı yok ,
    basit ama etkili para direkt kazanmaya yönelik saçma sapan çizilmiş trend çizgileri var , trend çizgileri kırlımıyla pozisyona giriş var , pozisyona girerken stop koymak var
    Tek dogrusu yok bu isin ki. Sabah aksam grafik cizersin, sabah aksam temel analiz yaparsin, sonucta istenileni alamazsin. Su anda tek bir cizgisi var Halkin. Papaz. Sen at yine de grafiklerini.

Simdi en son yazdigimi da yanlis anlayacaksin guceneksin yetkisiz. Abi senin isin buymus, devam et. Ben anlamiyorum, fazla katkida bulunamiyorum maalesef. Okuyorum ama.

6. yetkisiz kardeşim tabii yazmaya ve bizi aydınlatmaya devam edecek bundan hiç şüphem yok, burada hiç kimsenin anlayamadığı çok özel ve de makro açıdan çok önemli bir alan olan bölgesel/küresel jeostrateji konusunda son derece önemli bilgiler verip stratejiler geliştiriyor kendisi, bol bol da beyin fırtınası yapıyor, şahsım adına yetkisiz kardeşime kucak dolusu teşekkürü bir borç bilirim ve yorumlarına aynen devam etmesini istirham ediyorum, bir kaç kişinin eleştirisine ve olumsuz yorumlarına kafayı takma sen, bu tür homurdanmaları normal karşılaman gerekir çünkü uzun süredir forum ortamlarına aşinasın
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

7. ABD'nin kamu borcu 21.6 trilyon dolar olmuş an itibariyle, sürekli de artıyor, 2017-2018 mali yılı bu ay sonunda 30 eylülde sona erecek, cari mali yılın ilk 11 ayında 31 ağustos 2018 itibariyle ABD bütçe açığı 898 milyar dolar oldu, 30 eylül 2018'de mali yılın sonunda 2017-2018 mali yılının bütçe açığı 1 trilyon doları aşmış olacak, ABD bütçe ofisi bundan sonra her yıl 1.5 trilyon dolarlık bir bütçe açığı bekliyor, Trump'ın yaptığı vergi indirimleri ve bazı bakanlıkların bütçelerinde yaptığı anormal artışlar bu açığın ana kaynağıdır, 2015-2027 arası geriye alınması planlanan bu vergi indirimlerini kalıcı hale getirmeye çalışıyorlar, demek ki 2020 yılında ABD kamu borcu 25 trilyon dolar olacak, bu borç sadece kamu borcudur, ek olarak özel sektörün borcu, bireysel borçlar, bilanço dışı tutulan SGK yükümlülükleri de var, burun deliklerine kadar borçlu olan ABD'nin para birimi bütün bunlara rağmen değer kazanmaya devam ediyor, geminin bordasındaki deliklerden içeriye sular sızmaya çoktan başladı ama gelgelelim gemi batacağına daha da hızlı gitmeye çalışıyor, fizik kurallarına aykırıdır bu
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

8. İngilizce bilenlerin dikkatini Deutsche Bank'ın uluslararası baş ekonomisti Torsten Blok'un aşağıdaki açıklamalarına çekiyorum:

We recently revealed the specific economic impact of post-2008 unconventional monetary policy. This includes QEs 1 through 3, NIRP, ZIRP and three-quarters of the English alphabet. The combined results are summarized below:
    1. In eight of the 12 cases analyzed, the impact on the economy was negative.
    2. In three cases, it was completely neutral.
    3. It only worked in the case of the so-called QE1 in the U.S. and fundamentally because the starting base was very low and the U.S. became a major oil and gas producer.
    For emphasis:
    In 11 of 12 instances unconventional monetary policy proved either negative or insignificant.

Sayfa 534/1032 İlkİlk ... 34434484524532533534535536544584634 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •