Sayfa 538/567 İlkİlk ... 38438488528536537538539540548 ... SonSon
Arama sonucu : 4535 madde; 4,297 - 4,304 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    Sevgili ortak firmanın 2022 cirosu 4,4 milyardı 2024-1 çeyrekte 2022 yılı cirosunun tamamı kadar bir ciroya ulaştı büyüme muazzam bilançoda gelecek kar kadar konsolide ihracat rakamını da merak ediyoruz 1 çeyrek 20 milyon dolara yakın bir rakam şaşırtıcı olmaz diye düşünüyorum
    ben Q1de yine iyi finansal tahmin ediyorum; en azından operasyonel satır bakımından... gerekçem de şudur: Q1de %25 zam aldık ve artan enflasyon, bu zammı 1 çeyrekte çok yüksek oranda yenecek güçte değil.. zammın etkisini de dün açıklanan tabloda satışta gördük; brüt kar bakımından etkiyi ise bist bilançosu açıklanınca göreceğiz (vuk tablosu emsal değildir).. opersayonel olmayan; yani, özellikle vergi kısmını ise kestiremiyorum..

yatırım (al veya sat) tavsiyesi yapmıyorum; tahmin yapmak oldukça zorlaşmıştır.. bunu da kabul etmek lazım..

2. temmuzda ilaç zam oranı yüzde25 üstünde bir rakam olabilir mi? zam hiç olmayabilir mi?

3.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    temmuzda ilaç zam oranı yüzde25 üstünde bir rakam olabilir mi? zam hiç olmayabilir mi?
    temmuzda zam gelirse karlılık artar gelmezse deva gibi etken madde üretemeyen yada kendi ruhsatlı ürününü değil de başkasına ait ruhsatlı ilaçları üreten firmalar üretim ve satış yapamaz hale gelir piyasadan kaybolur kar marjıımız yükselmede satışımız adetsel olarak artar pazar payımız artar ilaçlarımıza yeni müşteriler kazanırız bence zam gelmemesi bizim için daha iyi olur.

4. 2022 2023 yıllarında kağıt ezim ezim ezilirken sinirlenip defalarca yatırımcı ilişkilerini aramıştım, birkaç kez görüştüm hepsinde de bizi etkileyen tek veri ilaç zammı olduğunu söylemişti. endeks artışı, döviz vb gibi nedenler düşük etkiler,asıl bizim yakıtımız ilaç zammıdır demişti yatırımcı ilişkileri. birkaç kez telefonda tartışmıştım ama görüşmeyi kısa kesmeyip her dediğime bir cevap vererek konuşmalarımız 15 dk ları bulmuştu.

Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    temmuzda zam gelirse karlılık artar gelmezse deva gibi etken madde üretemeyen yada kendi ruhsatlı ürününü değil de başkasına ait ruhsatlı ilaçları üreten firmalar üretim ve satış yapamaz hale gelir piyasadan kaybolur kar marjıımız yükselmede satışımız adetsel olarak artar pazar payımız artar ilaçlarımıza yeni müşteriler kazanırız bence zam gelmemesi bizim için daha iyi olur.

5.  Alıntı Originally Posted by Sayilar10 Yazıyı Oku
    Benim bildiğim kadarıyla VUK 2023 tablolarında ciro endekslemesi yok. Bilançoda parasal olmayan kalemlerde düzeltme yapılmış. Ancak bu düzeltmeler de vergi matrahını değiştirmemiştir.
    VUK gelir tablosundaki net satışlar kalemi TFRS'deki hasılat kalemi ile uyumlu. Geçmişte de 30.06.2023 ve 31.12.2021 tablolarında da bu şekilde gerçekleşmiş. Satış iskontoları hesabı karıştırıyor gibi duruyor ama TFRS'de hasılat kalemi bu kalem düşülmüş şekilde yansımış oluyor.
    Zaten bu şekilde bakıldığında marjlarda da sapma olmamış oluyor. Yıllıkta %58,8 brüt kar marjı çıkıyor. VUK ve TFRS Birebir uyumlu olduğu varsayımıyla da son çeyrek de %61,6 brüt marj olmuş oluyor. Tabi ki ufak farklardan dolayı (yurtdışı bağlı ortaklıklar satış vs) marjlar son çeyrek için 1-2 puan farklı olabilir.
    Daha önce de belirtmiş olduğum gibi VUK gelir tablosunda net satışlara bakmamız gerekir. Dolayısıyla şirketin ilk çeyrekteki endekslenmemiş cirosu 3,398 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bu tutara konsolidasyonla bir miktar eklemeler olması mümkündür. Ancak SPK'ya verilecek mali tablolarda enflasyon endekslemesi yapılacaktır. Bundan dolayı da %10 gibi bir artış oluşacaktır..

Kısacası indirimleri dikkate almadan brüt satışları dikkate almak yanıltıcıdır.

6. Ahlatçı bey ne yapıyorsunuz tek tuşta 500 bin lot aldı tavan yaptı

7. 100 tl den sonra 10 kuruş artıor kademeler bunu da görmüş olduk. 1000 tl den sonra 1 tl artıyor kademler. 10.000 tl dan sonrada 5 tl artıyor kademeler bu bilgi şöyle kenarda dursun. ilerde lazım olur.

8. Ama umtuyaz vaaa

Yıllardır şunu anlattım bu başlıkta, bu kağıtta önce ciro büyümesine, sonra ihracata, sonra favök marjına bakalım. Net kar vs en son bakılacak şey, ona patron baksın, temettüyü şimdilik o alıyor çünkü.

Esas ciro yılın ikinci yarısında göze batacak. Milletin nominal %50 büyüyemediği yerde(enflasyonla mücadele tedbirleri yüzünden) biz %100 büyümeye devam edeceğiz. Esas o zaman yıldız gibi parlayacak deva.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 538/567 İlkİlk ... 38438488528536537538539540548 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •