Sayfa 54/853 İlkİlk ... 444525354555664104154554 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 425 - 432 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yine telefon ile arandık.
    Piyasalardaki zor dönemlerde, beni arayanlar olur. Ne yapalım diye.

Genelde hem vebali almamak için hemde bana bağlı kalmasınlar diye yuvarlak şeyler söylerim.

Çiller krizinde yabancı bi kadın bile aramıştı. İş bankasında parası varmış, banka batarsa mahfolurmuş, ne yapacakmış diye.
    Korkma batmaz dedim, rahatladı.

Darbe gecesi arandım, "nooluyor" dediler. Çıkar kavgası dedim. fetullahla tayyip biat kavgası yapıyorlar. %50 mal ile yakalanmıştım.

Bitcoin reklamları geçen yıl ortalığı sarmıştı, her sitede bitcoinle nasıl zengin olunacağı anlatılıyor. BitCoin fiyatı olmuş 15bin.
    Aradılar, sakın almayın, yükselttiler, pazarlamak için her yer bitcoinle zenginleştim ilanları ile dolu dedim. Almadılar. Bitcoin şu an 6bin.
    Altın yükseldikten sonra yine büyükler pazarlayabilmek için tüm interneti altına hücum reklamları ile doldurdular.

O dönem, Altın olmuş 1600 USD. TV de yorumcular dolaylı yoldan altın alın diye reklam yapıyor.
    Aradılar, almayın çok yükseldi dedim.

Bi ürün ev kadınlarına kadar yayılmışsa, yükselmiş ve pazarlama dönemine sokmuşlardır, o ürünü almak kumardır.

Bu son USD çıkışındada yıl başından beri arada sırada arıyanlar var. Ama 6 TL yi geçtikten sonra arandık.

Almayın kumar dedim. Alacaksanız Yıl sonu yükselmeye başlar o zaman alırsınız.
    Alacaksanızda USD değil Altın alın diyorum. USD ile aynı miktarda yükselir.

Yıl sonu altına geçeceğimide 50 kere yazdım, ama BIST yükselmeyi geciktirince, yıl sonu tekrar analiz edeceğim dedim. Hisselerden kazanamadık çünki.

Altında İlk partiyi alalı epey oldu. Burda yazmıştım.
    İkinci partiyi almayıda bi kaç gündür düşünüyordum. Bugün alacaktım ama yukarda yazdığım sebepten alamadım.

Ekstra harcama çıktı. Nakit oraya gidecek. Önümüzdeki hafta, ekstra harcamayı yapacağım. Artan nakit olursa, onuda duruma göre altına yatırırım. O anki USD fiyatına bağlı.

BIST teki hareketler, ekonomimiz sebebi ile normal.

USD deki hareketlerde mevcut duruma göre normal.

Bugün bi yazı okudum, gazetecinin biri, kaşıkçı olayının kapandığını ve kapamak için suudilerin epey adam SATIN ALDIKLARINI söylüyor.

En başta ihtimalleri sıralarken ne yazmıştım.

Eğer Türkiye ye suudi dolarları girerse, hükümet kaşıkçı olayını kapamak için suudlarla anlaşma yapmıştır.

Anlaşmayı nasıl yapmıştır. ?

- Ya ekonomik anlaşmalarla mal satış anlaşmaları yaparız. Ki yok öyle bişey.
    - Ya katar lılar gibi direk nakit sokarlar. O zaman USD nin 5 TL nin altına inmesi gerekirdi, demekki yok öyle bişey.
    - Ya da ABD ile anlaşma yapılır, trump baskıyı azaltma ve bazı ilave haklar verme karşılığı, kaşıkçı olayında suud kralları suçsuz çıkarılır. trump tan ufak tefek bişeyler geldi, bu tür bir anlaşma yapılmış olabilir, ama hükümet bu kadar ucuza bu işi kapamaz gibime geliyor.
    - Son ihtimalde, görünürde hiç bir şey yoksa, hükümet bizzat kişisel bir şeyler alarak olayı kapamıştır. Geçmişte bilal oğlanın vakfına 100 milyon dolar hibe yapan suudiler, kaşıkçı olayından kurtulmak için neler vermez.? Bilal oğlanın vakfına yapılan milyar dolar bağış varmı.? Bilemiyoruz. Medya baskı altında, bu tür bir haber yok. Yasal bağışı gizlemezler herhalde. Demek hükümet kendi şahsınada bişey istemedi.

Demekki suudi kralların, kaşıkçı olayını kapamak için satın aldıkları kişiler bizim ülkede değil. Orası açık.

Cinayeti işleyenleri satın almışlardır. Kan parası vererek kaşıkçı ailesini satın almışlardır. Bişeyler bilen gazetecileri satın almışlardır. Anlatabiliyomuyum CIA dan birilerini satın almışlardır. suud milyarları bana gelse, ben hayır demem doğrusu. Tabi yardım kuruluşlarına vermek amacı ile. Bosna hersekte imam hatib filan açarım, somalide hayrına tekel açarım, filistine üç beş füze bataryası hibe ederin filan fıztıg.

her neyse... kaşıkçı olayından ülke olarak şu ana kadar faydalanamadık gibi görünüyor.
    Tabi bu yaklaşım, bizim siyasilere göre bi yaklaşım.

Ülkeyi yöneten ben olsam, tabiki karanlık pazarlıklara girmem. Zaten benim yönettiğim ülkede suikaste, hiç bir ülke cesaret edemez.
    Çok iddialı olduda, yazdık bi kere artık.

Bu arada, kendi yazdığımı okudumda. Kim arasa, ne zaman arasa "almayın" demişim.
    Demek telefonumun zili "almayın, almayın" diye ötse. Aynı işi görecek. Bak bunu düşüniim.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    imam hükümet, dünki konuşmasında "ben ekonomistim" demiş.
    En son ne demişti, "herkes evde ceset yıkamayı öğrenmeli."

Ekonomi okullarında ilk öğretilen ceset yıkamaktır, bende okuduğum için biliyorum.

Başka ne dedi "faiz arttığı için enflasyon artıyor, üreticilerin maliyetleri arttığı için değil. Elektriğe, gübreye, ota, ilaca, gaza, petrole, vergiye, kiraya, yapılan zamlar, ithal ürün maliyetlerindeki yükselişler enflasyonu artırmaz. Ne zaman banka faiz artırdı, enflasyon artar." dedi. Süper.

2005 yılında SSK ilaç fabrikasını kapat. Ülkede tüketilen ilaçların %20 sini bu fabrika yerli üretimle karşılıyordu. Hammadde ithaldi ama yinede ithal ilaçlardan çok daha ucuza satılıyordu.

Fabrikayı kapattı.
    Yerli özel ilaç üreten firmalar teker teker yabancı ilaç firmalarına satıldı, seyretti.

Yabancı firmalar tekel haline geldikten sonra, anormal zamlar yapıp, İran da satılan aynı ilaçların 5 katı fiyata ilaç almaya başlayınca, bizim ekonomist bağırdı. "yerli milli ilaç üretimini başlatmalıyız."

Lan sen kapattın.?

Yarın chp TV lerde savunma yapmaya başlar. "valla yerli firmaları biz satmadık, kapamadık."

Ekonomist hükümette bağırır "sen kapattın."

GDO nun girişini serbest bırakanda bu ekonomist imam.

Gıda sanayinin kontrolden çıkmasıda bu ekonomist imam döneminde.

Son yıllarda kanser vakaları 3 kat artmış. Otistik doğan bebek sayısı korkunç seviyede artmış. Tüm dünyadada artıyor ama dünyaya tohum, gıda, ilaç satan firmalar aynı. Hepsi yahudi...

Bizim imam hükümet, yok etmeye çalıştığı Atatürk ün çiftliğinde yaşıyor. Çiftlikte her şey organik yetiştiriliyor. Tavuk kümesleri bile var. Ama millete dayıyor ithal sağlıksız ürünleri.

Her neyse ya.!!! konu dağıldı. Anlamlı bi yazı olmadı. Okumamış sayın...

Asıl olay kaşıkçı da... Sanırım ekonomist, imam hükümet, bişey koparamamış. Sadece yanağını trump okşamış olabilir...

Hiç beklemiyordum ama geçmişte suud katil kralın, hükümete verdiği onlarca milyon dolarlık hediyelerle, oğluna verdiği 100 milyon dolarlık hibe para, bizim hükümeti keşkül kıvamına getirmiş sanki.

Kaşıkçı olayından bahsederken, suud katilleri, kendi üstünde konumlandırması ipucu veriyordu.

Yinede suud katillere teslim olmasını hiç beklemiyordum. Ne kadar parada alsa, daha fazlası için ortalığı ayağa kaldırır diyordum.

Belki, dahada fazlasını aldı ama dahada istiyor, sittun sene isteyebilir. Bak buda olabilir...
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    3. çeyrek bankacılık kârları umduğumdan iyi geldi. %13,4 artmış. Tabi %26 resmi enflasyon açıklanacakken, 13,4 artış, yaklaşık %13 kâr azalması demek.

Daha kötü bekliyordum.

Eğer enflasyon artmazsa aynı kalırsa, 6 ay sonradan başlayarak bankacılık kârları enflasyonu yakalar, sonrada ufak ufak yükselir. Tabi normal şartlar altında. Hükümet ekstra bişey yumurtlamazsa. Bunu hep hatırlatmam gerekiyor.

Eğer enflasyon %20 nin altına düşerse, o zaman bankalar, önümüzdeki yılın ikinci yarısı, baz etkisinden dolayı, enflasyonun epey üzerinde kâr açıklarlar.

Tekstil gibi ihracatçı sektörler, rakamlarını yükseltiyorlar.

En önemli sektörlerden otomotiv, ihracat sayesinde kendini önemli ölçüde kurtarıyor.

İnşaat sektörü, en kötüsü. Bu sektörü kurtarmak için devlet bankalarınıda boşaltıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar kurtaramazlar. Sistem baştan sona yanlış.

Savunma sanayimizde ihracatı her geçen gün artırıyor. Ancak maalesef ihracatçı savunma sanayisi şirketlerimizin içi boşaltılıyor. Bu şirketlerin teknolojisi, yeni kurulan çember sakallı şirketlere aktarılıyor.
    "Aktarılsın, bu şirketler dolayısı ile halk soyuluyor ama para yurt içinde kalıyor, ülke açısından savunma sanayii iyiye gidiyor diyebiliriz" diyen densizler olabilir.

Soyanlar elde ettikleri kârları yurt dışına aktarıyor. Yıllardır TV lerde neden "ülke olarak tasarrufumuz yok." diye bağırılıyor. Neden bireysel emeklilik sistemi çıkarıp maaşlı vatandaşı zorla bu sisteme sokuyorlar.?
    Kazançlar her yıl düzenli olarak yurt dışına aktarıldığı için. Yolsuzluğa batmış ülkenin sistemi budur. Çuvallar kendi açılarından güvenli yerlere taşınır.

Nereye getireceğim. Yolsuzluk sistemi ile, büyük çoğunluklar fakirleşip sefalet çekiyor ve artan oranda çekmeye devam edecekler ama borsa açısından bakarsan, "kervan yürüyor, bende ürüyorum" gibi görünüyor.

Haftalar önce detaylı pek çok sefer anlattığım gibi, büyükler ne çıkarabiliyor, nede indirebiliyor. Zamana yayıyorlar demiştim.

Banka bilançoları bağlanmadan önce biraz yükseltirler diye umuyordum. fakat umudumun sürekli azaldığınıda defalarca yazdım.

Hisseleri tutup tutmayacağımada, banka bilançoları bağlanmadan önce aralık ayında karar vereceğim. Yeterli kâr sağlamışsam hisse portfoyunu boşaltırım. Sağlamamışsam tutarım.

Bunu yazmam benim açımdan doğru olmayabilir. Çoğunluk hisse satacakki, büyükler borsayı yükselmeye başlasın. Aslında ayvayı yiyoruz satın demem lazım.

Fakat satmasanızda, defalarca dediğim gibi, ülkenin uzun vadeli umutsuz durumundan dolayı, yukarı ralli beklemeyin. Ben bi çıksam bidaha hisseye girmeyi düşünmüyorum. Ancak çok düşerde ucuzlarsa bir miktar olabilir.

USD de düştüğünden, portfoydeki altın danda durumu kurtaramadık.

Netçe: beklemeye devam.
    @NeAcaipDunya

4.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    3. çeyrek bankacılık kârları umduğumdan iyi geldi. %13,4 artmış. Tabi %26 resmi enflasyon açıklanacakken, 13,4 artış, yaklaşık %13 kâr azalması demek.

Daha kötü bekliyordum.

Eğer enflasyon artmazsa aynı kalırsa, 6 ay sonradan başlayarak bankacılık kârları enflasyonu yakalar, sonrada ufak ufak yükselir. Tabi normal şartlar altında. Hükümet ekstra bişey yumurtlamazsa. Bunu hep hatırlatmam gerekiyor.

Eğer enflasyon %20 nin altına düşerse, o zaman bankalar, önümüzdeki yılın ikinci yarısı, baz etkisinden dolayı, enflasyonun epey üzerinde kâr açıklarlar.

Tekstil gibi ihracatçı sektörler, rakamlarını yükseltiyorlar.

En önemli sektörlerden otomotiv, ihracat sayesinde kendini önemli ölçüde kurtarıyor.

İnşaat sektörü, en kötüsü. Bu sektörü kurtarmak için devlet bankalarınıda boşaltıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar kurtaramazlar. Sistem baştan sona yanlış.

Savunma sanayimizde ihracatı her geçen gün artırıyor. Ancak maalesef ihracatçı savunma sanayisi şirketlerimizin içi boşaltılıyor. Bu şirketlerin teknolojisi, yeni kurulan çember sakallı şirketlere aktarılıyor.
    "Aktarılsın, bu şirketler dolayısı ile halk soyuluyor ama para yurt içinde kalıyor, ülke açısından savunma sanayii iyiye gidiyor diyebiliriz" diyen densizler olabilir.

Soyanlar elde ettikleri kârları yurt dışına aktarıyor. Yıllardır TV lerde neden "ülke olarak tasarrufumuz yok." diye bağırılıyor. Neden bireysel emeklilik sistemi çıkarıp maaşlı vatandaşı zorla bu sisteme sokuyorlar.?
    Kazançlar her yıl düzenli olarak yurt dışına aktarıldığı için. Yolsuzluğa batmış ülkenin sistemi budur. Çuvallar kendi açılarından güvenli yerlere taşınır.

Nereye getireceğim. Yolsuzluk sistemi ile, büyük çoğunluklar fakirleşip sefalet çekiyor ve artan oranda çekmeye devam edecekler ama borsa açısından bakarsan, "kervan yürüyor, bende ürüyorum" gibi görünüyor.

Haftalar önce detaylı pek çok sefer anlattığım gibi, büyükler ne çıkarabiliyor, nede indirebiliyor. Zamana yayıyorlar demiştim.

Banka bilançoları bağlanmadan önce biraz yükseltirler diye umuyordum. fakat umudumun sürekli azaldığınıda defalarca yazdım.

Hisseleri tutup tutmayacağımada, banka bilançoları bağlanmadan önce aralık ayında karar vereceğim. Yeterli kâr sağlamışsam hisse portfoyunu boşaltırım. Sağlamamışsam tutarım.

Bunu yazmam benim açımdan doğru olmayabilir. Çoğunluk hisse satacakki, büyükler borsayı yükselmeye başlasın. Aslında ayvayı yiyoruz satın demem lazım.

Fakat satmasanızda, defalarca dediğim gibi, ülkenin uzun vadeli umutsuz durumundan dolayı, yukarı ralli beklemeyin. Ben bi çıksam bidaha hisseye girmeyi düşünmüyorum. Ancak çok düşerde ucuzlarsa bir miktar olabilir.

USD de düştüğünden, portfoydeki altın danda durumu kurtaramadık.

Netçe: beklemeye devam.
    Abi birde cam sektörünü,hatta özelde Anadolu Cam'ı sorsam? Hükümet şişecam ile ilgili açıklama yaptı... Gerçi ne anlama geldiğini çözemedim ama ... Hem işbankası hem de şişe cam'a nasıl ayrı ayrı ortak olacak bilemedim. İş bankasına ortak olsa,zaten dolaylı olarak şişecam'a da ortak olmuyor mu bu varlık fonu?
    Düşük maliyet ve GÜVEN her şey !
    Hayat Hoş,Gerisi Boş .

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    HBYKCN,
    cam sektörü USD nin yükselişinden den fayda sağlaması gereken bir sektör. Hammadde ithal etmiyorlar. Bu şirketler az veya çok ihracatta yaptıklarından, iyi etkilenmeleri gereken bir sektör.

Varlık fonu el koyarsa iş bankasını biraz etkiler. hükümet ve damadının direk yönettiği bir devlet bankası konumuna döner. Mevcut hortumlar sökülüp, daha büyük hortumlar, daha büyük pompalar bağlanarak, kaynağı devletin açıklarını kapamak için kullanılır.

Varlık fonu el koyarsa Anadolu cam da yöneticilerin kapasiteleri oranında az veya daha az etkilenebilir. Firmanın son 2 yılki bilançolarını ve YATIRIMLARINI, hedeflerini incelemelisin. Ona göre karar vermelisin. Yöneticilerin yatırım ve hedeflerini, makul mantıklı görürsen, bilançodada özellkle bu sene her çeyrekte ciro ve net kâr artmışsa, borçlar rahatsız edici değilse...

İşte sen karar vermelisin. Şirket bazında inceleme yapmıyorum. Endekse oynuyorum.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yazdıklarımda bi çelişkiye düşmüş gibi görünebilirim.

Hem yıl sonu hedeflediğim %30 kazancı elde edebileceğim konusunda artan oranda umutsuz olduğumu arada sırada belirtiyorum.

Hemde 90 binde 2 kez silkeleme ve çıkışta fazla sevinmiş gibi davrandım. Yani iyi bir çıkış geliyor izlenimi vermiş olabilirim. Netçede biraz sıkıntıdan kurtulunca insanoğlu ister istemez seviniyor. Sevinci biraz abarttım gibime geliyor. Elimizde olan bişey değil, hormonal.

Sadece kafama takıldı. Böylede süper ötesi sorumluluk ve vicdan sahibi bi insanım. İnsan demek de ayıp oluyor artık ya.! süperman mi desem. Her neyse sonra karar veririm.

Temel hedef ve beklenti hiç değişmedi. Sadece beklediğim kazanç oranı azaldı ve yıl sonu oturup ne yapmam gerektiğine yeniden karar vereceğim. Banka bilançoları kapanmadan önce. Aralıkta kapanıyorduda günü neydi hatırlamıyorum, bulmam lazım. Önceki planım, aralıkta hisse portfoy boşaltıp, tamamen altına ve belki EMTIA ya geçmek ti.

Ekonomik veriler, USD krizi çıkınca beklentimden çok daha hızlı kötüye gitti. Bu kolay tahmin edilebilecek bişey değil. Orta uzun vadede gelecekti ama brunson olayı ve 6 kasım abd seçimi, bizim USD krizini öne aldı. Benim yapabileceğim bişey yoktu, beklemekten başka. netçede aracı kurumda çalışmıyorum, bu işten maaş almıyorum.

Şimdide haberlere odaklanalım biraz.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Eylülde cari fazla vermişiz ama hesap yöntemi saçmalık. İçine neyi katıyorlar neyi katmıyorlar bilemiyorsun. Zaten tüm devlet verileri inandırıcı değil.

Geçen yıllarda koç holding sahiplerinden biri egea ile övünürken "motor hariç %60 yerli" diyerek alkış almıştı. Motor arabanın parçası değil anladığım kadarı ile. Bizim cari denge rakamlarınıda faiz hariç hesaplıyorlar. Faize ödediğimiz parayı ağaçtan topladığımız için olsa gerek.

Faizi katmama alışkanlığını, bu faizi cebe indirenlerin yarattığını söylememe gerek yoktur herhalde. Yahudi ekonomi kanalları faiz hariç demeyi bize normalmiş gibi öğrettiler. Faizin çoğu onların cebine giriyor. Halk tepki oluştursun, hedef alsın istemiyorlar.

Faizi yok edeceğini söyleyen, faiz düşmanı akp döneminde, 160 milyar dolar faiz ödedik.
    Korkunç bir para. Bu ülkenin en büyük sanayi şirketlerini bu parayla yeniden kurarsın. Korkunç bir soygun.

Aynı şekilde yurt dışından 160 milyar dolar faiz kazancı elde etmiş olsaydık, verdiğin faiz soygun değildi. Ama yahudiler sistemi öyle kurmuyorlar, para hep onlara doğru akıyor, sanada bunu normalmiş gibi öğretiyorlar. Medyaları bu işe yarıyor, tarikat liderlerini bu amaçla eğitip besliyorlar. Seni şartlandırmak için.

Neyseki ben varım.... Tamam geçti...

Konu neydi.

Simetrik üçgene bi bakayım. En son 90.700 görmüştüm alt bandı. 93 den dönerse, güzelim simetrik üçgeninde içine etmiş olacaklar. Ne anlama gelir, hem alçalan tepeleri daha aşağıdan bozdular yani satıcılar fazla hevesli gibi, hemde yükselen tepeleri fazla yukardan bozmuş olacaklar, alıcılar fazlamı hevesli.?

Her neyse... zaten bekliyoruz, ne olacaksa olacak.?
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    bloomber e şaşıyorum. "12 gündür petrol fiyatları düşüyor" yazmışlar. Geçen günde düşüş rekoru kırıyor filan yazıyordu.

Fiyata bakıyorsun 69.5
    40 dan 72 ye gelmiş sonra haftalardır 70 - 72 aralığında dolanıyor. Şimdi 69.5 görünüyor. bu rakamıda günlerdir rekor diye anlatıyorlar bitiremediler. Sanırım haber abd den servis ediliyor. Bunlarda yayınlıyorlar.

Sebebini yazmıştım. Dünyadaki yahudi medyası, siyonist yani dünyaya hakim olmaya çalışan yahudilerin çıkarları doğrultusunda çalışır.

SOn yıllarda abd, suriyede Rusya ve İrana yenildi. Rusya ve İran petrol ve gazla ayakta duran 2 ülke. Petrol ve gazları olmasa, dış ülkelerde operasyon yapacak paraları olmaz.

ABD de, bu 2 ülkenin petrol gelirlerini yok etmeye çalışıyor.

40 USD ye kadar düşürdüler ama sonra arap baharı çıkarınca petrol 72 ye kadar çoktı. Tabi petrol takibimde olan bişey değil, farklı fiyatlar olmuşsa da bilmiyorum zaten önemlide değil. Aklımda kalanlar bunlar.

ABD yani yahudiler, şimdi yeniden 40 USD ye petrolu düşürmeye çalışıyor.

Bizim hükümetle damadının çok işine yarar. Petrol 40 a inerse, bizim petrol ve gaza verdiğimiz para azalır. Hükümetde petrole vermedikleri kadar para kadar para bulmuş olurlar. Ne kadar sevineceklerini hayal edebiliyormusunuz.? bize bi faydası olmaz. 20 kuruş düşer belki fiyatı.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 54/853 İlkİlk ... 444525354555664104154554 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •