Sayfa 544/1312 İlkİlk ... 444444945345425435445455465545946441044 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,345 - 4,352 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Arkadaşlar ilginç bir bilgi paylaşayım,bugün Ziraat Bankası mt ile görüştük,neredeyse duyurulması üzerinden bir hafta geçmesine rağmen yeni ev kredisi ile ilgili kendilerine yazı gelmediğini hala eski oranların geçerli olduğunu söyledi,kendisi de dertli,almayı düşündüğü 1.2 milyon tl olan baktığı evin bu kredi müjdesinden sonra 1.5 milyon tl ye yükseldiğini ancak ortada hala yazı ve uygulama olmadığını belirtti....

2.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar ilginç bir bilgi paylaşayım,bugün Ziraat Bankası mt ile görüştük,neredeyse duyurulması üzerinden bir hafta geçmesine rağmen yeni ev kredisi ile ilgili kendilerine yazı gelmediğini hala eski oranların geçerli olduğunu söyledi,kendisi de dertli,almayı düşündüğü 1.2 milyon tl olan baktığı evin bu kredi müjdesinden sonra 1.5 milyon tl ye yükseldiğini ancak ortada hala yazı ve uygulama olmadığını belirtti....
    Herkes bu konudan dertli. Şu ana kadar bu indirimden faydalanabilen yok. Ayrıca benim takip ettiğim ilanlarda ben bir artış gözlemlemedim. Gelecek ay sahibinden endeks çıksın bakalım. Enflasyon paraleli bir artış beni haklı çıkarabilir.

3. Kesinlikle hem enflasyon hemde artış hızı hızlanacak diye düşünüyorum temmuzdan sonra
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hocam daha Temmuz ayında memur/emekli maaş zamları yapılacak,
    seçim öncesi EYT çıkacak,
    onlarca alakasız konuda seçim yatırımı olarak para dağıtılacak.
    binlerce alakasız memur alımı yapılacak.

KKM denen çalışan saatli bombayı saymıyorum.
    Süper Bono denen olası atom bombası heybede zaten.

o zaman ne diyeceğiz TL ye.

4. Yaklaşık 6-7 ay önce sanırım yazmıştım, kira çarpanları ile ev fiyatları arasında tutarsızlık var diye, kısa süre sonra kiralarda büyük bir sıçrama gerçekleşmişti. Tabi bu dediğim, İstanbul ve güney sahilleri dışında bir söylem, oralar farklı.

Şu an yine bence aynı durum oluştu, kiralar ve ev fiyatları arasında tutarsızlık var. (Tekraren İstanbul filan hariç)

Ev baktık bir arkadaş, sağlam bir proje, aynı plan daire, 11 nci kat 2,450 milyon, 15 nci katı 3,250 milyon, 145 m2, yine aynı blokta kiralık daire var farklı plan 125 m2 6000 TL den kiralık. Geçen sene girenler hala 3500 den oturuyor işte bu aralar TÜFE kadar zam yapılacak 5800 TL olacak. 145 m2 olan kiralık görmedik hadi 7000 TL olsun. Yani fiyatı düşük olana göre oranlarsak 2,450 milyon olan dairenin kirası 7000 TL.

Tanıdık bir emlakçı arkadaşa gittik, çünkü orada dairesi var hem oturuyor içinde, bu denklemi sordum, doğru dedi. Aynı m2 onda da daire varmış 3,000 milyon demiş ev sahibi yüksek satılmaz demiş, arayan soran yok diyor, rayici şu an 2,4-2,5 milyon dedi. Peki kira getirisi çok düşük değil mi dedik, düşük en az 10.000 TL olması lazım, ama insanların geliri belli olmuyor olamıyor dedi.

Peki ev alan var mı dedim, nasıl piyasa, valla deli gibi alıyorlar dedi. Almanya'dan arıyor telefonla adama ev buluyoruz satıyoruz dedi. E dedim kira getirisi ne iş, açıklaması ne bunun. Sanırım anladığım gelir seviyesiyle alakalı, 800-900 lük evin kirası 2500-3000 TL, 2,4 milyona 3 tane 800 lük ev alsan daha yüksek kira getirisi gibi garip bir durum var. Açıklaması da şöyle, adam, bekar veya öğrenci 2500 yerine 3000 i tolore edebiliyor, ama 7000 yerine 10.000 kira deyince tolore edemiyor aylık geliriyle, edebilen de 10.000 e burada oturacağıma 11-12 ye şurada (daha merkezi, nezih bir semt) otururum diyor dedi. Yani 10.000 deyince müşteri profili değişiyor, o müşteri de başka yerleri daha çok tercih ediyor.

Bu yaz, ya kiralar tekrar bir yukarı sıçrayacak, ya da ev fiyatları düşecek demek bu denklem...Ehh ev fiyatları düşmeyeceğine göre..

Arkadaşsa kararsız kaldı hala bakınıyor, işin daha da ilginci mesela kendi evi, o da 2.5 milyon civarı dediğine göre, valla komşular 5000 TL den oturuyor, yeni girene 7000 filan diyorlar dedi. Bu gidişle sanki 800-900 binlik daire alacak gibi..

Saygılar..

Peki güzel kardeşim uretim maliyetini ne zamana kadar alici tek başına üstlenecek. Ne zaman arsa sahibi de biraz da benden gitsin diyecek. Veya ne zaman müteahhit de biraz da ben fedakarlık yapmaliyim sanirim diyecek.
    Cevabi belli aslinda evler satilmamaya başladığı zaman.
    Kac yuz bin eline keser sapi alan boş insan var müteahhit olarak gezen onlar ne iş yapacak degil mi
     Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Yapılacak çok şey var. Ama yapmak isteyen var mı?
    Bugün maliyetleri çıkardık şirkette. Üretim maliyetlerimiz 1 ayda (BAKIN 1 AYDA) %18-22 arasında yükselmiş.
    Bir ayda üretim maliyeti %20 yükseliyor ise, 3milyonluk ev, 3,6milyon olması da normal maalesef...
    M2101K6G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Yaklaşık 6-7 ay önce sanırım yazmıştım, kira çarpanları ile ev fiyatları arasında tutarsızlık var diye, kısa süre sonra kiralarda büyük bir sıçrama gerçekleşmişti. Tabi bu dediğim, İstanbul ve güney sahilleri dışında bir söylem, oralar farklı.

Şu an yine bence aynı durum oluştu, kiralar ve ev fiyatları arasında tutarsızlık var. (Tekraren İstanbul filan hariç)

Ev baktık bir arkadaş, sağlam bir proje, aynı plan daire, 11 nci kat 2,450 milyon, 15 nci katı 3,250 milyon, 145 m2, yine aynı blokta kiralık daire var farklı plan 125 m2 6000 TL den kiralık. Geçen sene girenler hala 3500 den oturuyor işte bu aralar TÜFE kadar zam yapılacak 5800 TL olacak. 145 m2 olan kiralık görmedik hadi 7000 TL olsun. Yani fiyatı düşük olana göre oranlarsak 2,450 milyon olan dairenin kirası 7000 TL.

Tanıdık bir emlakçı arkadaşa gittik, çünkü orada dairesi var hem oturuyor içinde, bu denklemi sordum, doğru dedi. Aynı m2 onda da daire varmış 3,000 milyon demiş ev sahibi yüksek satılmaz demiş, arayan soran yok diyor, rayici şu an 2,4-2,5 milyon dedi. Peki kira getirisi çok düşük değil mi dedik, düşük en az 10.000 TL olması lazım, ama insanların geliri belli olmuyor olamıyor dedi.

Peki ev alan var mı dedim, nasıl piyasa, valla deli gibi alıyorlar dedi. Almanya'dan arıyor telefonla adama ev buluyoruz satıyoruz dedi. E dedim kira getirisi ne iş, açıklaması ne bunun. Sanırım anladığım gelir seviyesiyle alakalı, 800-900 lük evin kirası 2500-3000 TL, 2,4 milyona 3 tane 800 lük ev alsan daha yüksek kira getirisi gibi garip bir durum var. Açıklaması da şöyle, adam, bekar veya öğrenci 2500 yerine 3000 i tolore edebiliyor, ama 7000 yerine 10.000 kira deyince tolore edemiyor aylık geliriyle, edebilen de 10.000 e burada oturacağıma 11-12 ye şurada (daha merkezi, nezih bir semt) otururum diyor dedi. Yani 10.000 deyince müşteri profili değişiyor, o müşteri de başka yerleri daha çok tercih ediyor.

Bu yaz, ya kiralar tekrar bir yukarı sıçrayacak, ya da ev fiyatları düşecek demek bu denklem...Ehh ev fiyatları düşmeyeceğine göre..

Arkadaşsa kararsız kaldı hala bakınıyor, işin daha da ilginci mesela kendi evi, o da 2.5 milyon civarı dediğine göre, valla komşular 5000 TL den oturuyor, yeni girene 7000 filan diyorlar dedi. Bu gidişle sanki 800-900 binlik daire alacak gibi..

Saygılar..
    Kiralar nasil artabilir aklim almiyor

Piyasadaki maaslar belli, ne yapsin insanlar amerika avrupadaki gibi bir evi 3 kisimi paylasacak?

7. Temmuzda gelecek olan memur ve emekli zamlarinin yanina bir de hata yapip asgari ucrete zam yaparlarsa kiralar bi tur daha yukselir.
    Ustelik eylul donemi tayinler, okul acilisi vs. kiralik talebi olacak.

Istanbul icin boyle bi durumda eylulde kiralar simdiye gore min %30 daha yukarida olur.

8.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Kiralar nasil artabilir aklim almiyor

Piyasadaki maaslar belli, ne yapsin insanlar amerika avrupadaki gibi bir evi 3 kisimi paylasacak?
    Düşük enflasyonlu yıllardan, eski yüksek enflasyonlu yıllara geçiş dönemi bu. Tek farkla, düşük enflasyonlu yıllarda yaratılan parasal genişlemeyi inşaat sektörüyle yönettiler/sağladılar. Yani yaratılan para için bir havuz gerekiyordu, o da inşaat sektörü oldu. Şu an büyük bir konut stoğu bunun karşılığı olarak da 'para' var piyasada.

Kriz hali başlayınca, faiz arttırmadılar, tersine parasal genişlemeyi arttırarak sürdürdüler, ki iflaslar olmasın, işsizlik patlamasın, bu konut yükünü/stoğunu sırtlayan bankalar sıkıntıya düşmesin diye.

Yani enflasyonu bilinçli olarak yaratmayı, sonra da arttırmayı tercih ettiler, diğer her şey halkı kandırmaya yönelik.

Tabi dünya da sıkıntıda, o da eklemlendi, enerji fiyatları arttı, o gıda enflasyonunu patlattı. Tam petrol fiyatlarını kontrol altına alırlar, gıda enflasyonu daha da artmaz derken, Çin karşı hamle yaptı, buğday üretmeyeceğini açıkladı, ardından Hindistan da buğday ihracını azaltacağını açıkladı, üstelik bunlar yine büyük üreticilerden olan Ukrayna ve Rusya meselesi üzerine bindi. Şu an gıda fiyatları tekrar uçacak görünüyor.

ABD de bile asıl artış gıda ve enerjide, ve daha da artacak Çin ve Hindistan' ın son açıklamaları daha yakın tarihli, o yönde. Bu durumda FED daha erken, veya daha sert müdahale edecek tablosu çıkıyor ortaya.

Bu durumda enflasyon bizde de tepe yapıp kıvrılacak ümitleri söndü, yani %66 bu sene olur ama, seneye de %66 olmaz %40 olur, bunların bileşik etkisi var malum, sonra da çıkacaklardı, enflasyonu bakın %66 dan %45 e düşürdük başardık diyeceklerdi. Ama son gelişmelere göre, demek ki enflasyonun tepesi çok daha yukarılarda. Resmi ve gayrı resmi enflasyon meselesi zaten herkesin malumu.

Parasal genişleme devam ettikçe, TL değer kaybedecek. KKM geçici ve uzun vadede çok daha maliyet yaratan bir uygulama. En azından seçime kadar işimize yarasın diye tutturdular bir yol. KKM ile eskiden TL mevduatçı olanları da dolarize etmiş oldular, işte sistemin uygulanmaya başladığı günden bu yana dolar artış oranını faiz kabul edin yıllığa vurun, yıllık faiz ortada. Tabi KKM ile dolar tutmadığı için bankalar, dolar zorunlu karşılığını da dolara müdahale için kullanma imkanına kavuştular, kullandılar etkisi bitti. Sırada süper bono, o da olmazsa dolar bonosu var, son kurşunlar bunlar.

Son düşük faizli kredi de hala aynı yolda olduklarının emaresi, parasal genişleyelim, konut satalım, uzun vadeli borçlandıralım, stoğu eritelim, paranın dönmesi lazım yani, ticari kredi ile bunu yapamıyor kimse önünü göremediğinden.

%32 ila %38 veya ilave ek zam yaparsa %40 a kadar Temmuz zammı konuşuluyor, işte bunun bir kısmı kiraya gidecek, öyle görünüyor.

Şöyle kendiniz bakın, bu direk enflasyon yaratmak demek. Şu düşük yoğunluklu, bir türlü patlamaya evrilemeyen kriz hali geçene kadar bu böyle. Dünya faiz arttırınca, çevirmek zorunda kalacağımız dış borçtan, ya da doları baskılayarak oluşan büyüyen cari açıktan bahsetmedik bile. Bosporos'a kızıyoruz, papağan gibi aynı şeyleri tekrar ettiği için ama, doğru söylüyor, son sürat hatta daha da hızlanarak gidiyoruz bir yere.

Saygılar

Sayfa 544/1312 İlkİlk ... 444444945345425435445455465545946441044 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •