Sayfa 55/504 İlkİlk ... 545535455565765105155 ... SonSon
Arama sonucu : 4030 madde; 433 - 440 arası.

Konu: KFEIN Kafein Yazılım Hizmetleri Ticaret A.Ş.

1. Riskler

Müşteri bazında telekom sektörünün ağırlığı yüksektir: Şirket 2017 yılında cirosunun yaklaşık %69’unu telekom sektöründen gerçekleştirmiştir. Bu rakam 2015 ve 2016 yıllarında %62 ve %68 seviyesindedir. Hzimet verilen firmalar Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gibi şirketler ve yaklaşık 11-12 senedir bu şirketlere hizmet veriliyor olsa da sektörel yoğunlaşma mevcuttur ve bu sektördeki olumsuz gelişmeler şirket için risk unsuru oluşturabilir.

Alacak riski düşük olsa da alacak vadeleri uzundur: Hizmet satışları vadeli olmakla birlikte ticari alacakların %70-80’i üç ayrı müşteriye aittir. Alacak vadesinin ortalaması 3 aydır. Son dönemde burada aksama yaratan Türk Telekom’dan olan alacaklardır. Normalde 2 ay olan alacaklar 6 aya uzamıştır. Burada yönetimde son dönemde oluşan sıkıntıların vadeyi uzattığı söylenebilir. İleriki dönemde ortaklık yapısındaki değişiklikle daha iyi bir yönetim anlayışıyla bu sürelerin kısalması beklenemektedir. Şirketin davalı olduğu müşterisi ya da bitirip teslim edemediği proje bulunmamaktadır.
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. Sektörde yoğun rekabet bulunmaktadır: Sektöre giriş entelektüel sermaye dışında başlıca önemli bir kaynak gerektirmemekte, başlangıç aşamasında az miktarda işletme sermayesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenlerden dolayı sektör çok fazla yeni işletmeye sektör oyuncuları da yoğun rekabete maruz kalmaktadır. Diğer yandan yazılım sektörü küresel rekabete açık bir sektördür. Yerli rakipler; i2i systems, Etiya, Inova. Yabancı rakipler; Accenture, Ericsson.
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. Personelin elde tutulması ya da yeni personel bulma bir risk faktörü olabilir: Yazılım alanında sektörel olarak kendini iyi yetiştirmiş deneyimli ve uzman personel ihtiyacı her geçen gün arttığından, çalışan deneyimli personelin muhafaza edilmesinde zorluk yaşanabilir. Konusunda uzman nitelikli personel daha iyi şartlarda bulduğu bir iş veya başka sebeplerle işten ayrılabilir veya yeni projeler için gerekli uzman personel zamanında tedarik edilemeyebilir. Bu durum işlerini uzman personele dayalı olarak yürütmekte olan şirketin faaliyetlerini olumsuz etkileyebilir. Bu gibi durumlara karşı rakiplerle centilmenlik anlaşması olması, Kafein’nin personeline maaşlarını zamanında ödemesi ve çeşitli prim sistemleri çalışanların şirkete bağlılığını arttırmaktadır. Bunun yanında, yazılım sektörünün revaçta olması ve maaşların diğer sektörlere göre daha iyi durumda olması nedeniyle gençlerin artan oranda yazılım sektörüne yönelmeleri kaliteli çalışan kaynağının artmasına yol açmakta ve daha kolay personel bulunmasına neden olmaktadır. Şirketin sürekli yeni personel araştıran bir insan kaynakları departmanı vardır. Zaman zaman projelerde kullanılmak üzere bağımsız çalışan kişilerden de hizmet alınmaktadır.

4. https://www.meksa.com.tr/sites/defau...i_dokumani.pdf

bu linkte ise teknoparkta çalışmakta olan kafeinin teşviklerinin 2023 e kadar devam ettiği belirtiliyor....

5. Arzda ne diyorlar küresel oyuncu!!! zurnanın zırt dediği yer bu kelime.egerki küresel bazda bir yazılımlar yapamaz hedefi bir hp,vmvare,emc,microsoft degil ise bundan bir sıçrama olmaz.sadece yurt içi hizmet sektörü olarak kalır.buda benim işime gelmez.tek beklentim küresel oyuncu olabilecek mi?olamiyacakmi beni ilgilendiren yatırımcı olarak bu kısmı.YTD

6.  Alıntı Originally Posted by gercekhisseci Yazıyı Oku
    Arzda ne diyorlar küresel oyuncu!!! zurnanın zırt dediği yer bu kelime.egerki küresel bazda bir yazılımlar yapamaz hedefi bir hp,vmvare,emc,microsoft degil ise bundan bir sıçrama olmaz.sadece yurt içi hizmet sektörü olarak kalır.buda benim işime gelmez.tek beklentim küresel oyuncu olabilecek mi?olamiyacakmi beni ilgilendiren yatırımcı olarak bu kısmı.YTD
    yurtdışında büro açacaklarmış...paylaştığım bilgiler arasında vardı sanırım...

7.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    2019 yılında yurtdışına açılma fırsatlarını değerlendirilmesi düşünülmektedir. Smartiks’in Dubai ve ABD ofislerinin kullanımına ek olarak İngiltere ya da Hollanda’da bir şirket satın alması gündeme gelebilir.

Kafein’in %51 iştiraki Intranet A.Ş. önemli potansiyel barındırmaktadır: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın (ÇSGB) yeni düzenlemesi ile bu alanda önemli bir yazılım pazarı oluşacaktır. ÇSGB, kendisine veri aktarımı yapmaya yetkili entegratör firmaların yazılımları ile bilgi alışverişi yapacaktır. Intranet, HSE Plus adlı ürünü ile bu entegratör firmalardan biridir. Şirket tarafından Halkbank’a ilk satış yapılmıştır. Herhangi bir şirkette çalışan sayısı 50 kişinin üstüne çıktığında bunun raporlanması gerektiğinden bu uygulamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sisteme girebilecek yaklaşık 20 milyon çalışan vardır ve şirketin hedefi pazarın %10’udur. Buradan elde edilebilecek yıllık kar 6 milyon TL seviyesindedir.
    paylaştığım bu bilgilerin içinden en çok beğendiğim budur...bu bilgiden çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının çalışan sayısı 50 nin üzerine çıkan kurumlardan bir yazılım almasını şart koşacak....bu ne zaman devreye girecek acaba ??

8. Bakalım hocam arzdan deli para geldi kasa dolu,kar eden bir şirketi satın aldilar tek eksikleri hani derler ya su maya un var hadi ekmek yapin😁bizde diyoruz hadi Her şey var yazilimda ses getirin, yıl sonuna kadar icraatları ile kendini belli ederler.

Sayfa 55/504 İlkİlk ... 545535455565765105155 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •