Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 555/1014 İlkİlk ... 55455505545553554555556557565605655 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 4,433 - 4,440 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Bakın Yılmaz Fatihliyim bilirim, hatta orada babadan kalma bir dairem 1400 Tl ile kirada, kiracı 7 senedir oturuyor 800 Tl iken girmişti. Bu daireyi piyasa iyi iken 2 sene önce satsam 500 bin kaymeye okuturdum ve elde edeceğim yıllık getiri şu an itibariyle 50 bin Tl nin üzerinde olurdu. Şimdi bunu benden alan şu anda satmak istese 600-700 bin Tl ye satabilecek miydi ? Bence hayır ve şu anda ben satışa çıkarsam 500 bine satabileceğimden emin değilim.
    Umutabi, yatırım ihtiyaç olmayan para ile yapılır prensibi ile gayrimenkulün kriz/durgunluk zamanlarında satılmaya çalışılmayacağını düşünerek yazıyorum. Ayrıca elbette gm likit olmayan bir varlıktır, çok iyi bir lokasyonda ki dairenizi yeri gelir 1 sene satamayabilirsiniz. Kendi adıma oturmak için dahi ev almam o derece gm ye karşıyım ama kişinin alternatif yatırım kapasitesi yoksa, enflasyona ve daha da ciddisi develüasyona karşı kendisini koruyabilmesi için mutlaka 'malda' olması gerektiğine inanıyorum. Tabi ki doğru seçilmiş lokasyonda, reklam pazarlama giderleri ile müteahhitin yüksek faizli borçlarını ödemeyeceği markasız konutlarda.

Fatih'te ki daireniz içinde belki bu sene hatta gelecek sene 500 bine satamazsınız ama 2020'de bir bakarsınız dairenin fiyatı 800 bin TL olmuş. Tıpkı borsa gibi gm de develüasyona birden cevap veremez ama zamanı gelince döviz bazlı eski yerine de gelir, üzerine de çıkabilir. Sanırım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.

2. Tabi dediklerim kesin doğrudur anlamı taşımaz, herkesin yatırım anlayışı kendisine. Yanılabilirim çünkü neticede insanım.

Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Kısacası anlatmak istediğim şey develüasyon riskinin yüksek olduğu bir dönemde olduğunuza inanıyorsanız yapmamanız gereken tek şey TL mevduatta olmak. İster ev al, ister borsada ol, ister traktör al (şaka yapmıyorum) sadece nakit TL de durma çünkü bütün malların değeri develüasyondan sonra er yada geç döviz bazlı eski yerlerine gelecek ama TL, TL olarak kalacak.
    80 öncesi olsa dedikleriniz doğru olabilirdi ama artık Tl ci o dönemdeki kadar çaresiz değil. İlla enflasyona karşı TL korunaksız kalacak diyorsanız BETON`a para yatırmanız da çok rasyonel olmaz görüşündeyim . Fiyatlar uygun olsa tamamda benim ısrar ettiğim Beton da en az 2 yıllık yüksek enflasyon karşısında bile prim yapmadan durabilecek kadar fazla köpük var. Hadin hayırlısı diyelim.

Umutabi, yatırım ihtiyaç olmayan para ile yapılır prensibi ile gayrimenkulün kriz/durgunluk zamanlarında satılmaya çalışılmayacağını düşünerek yazıyorum. Ayrıca elbette gm likit olmayan bir varlıktır, çok iyi bir lokasyonda ki dairenizi yeri gelir 1 sene satamayabilirsiniz. Kendi adıma oturmak için dahi ev almam o derece gm ye karşıyım ama kişinin alternatif yatırım kapasitesi yoksa, enflasyona ve daha da ciddisi develüasyona karşı kendisini koruyabilmesi için mutlaka 'malda' olması gerektiğine inanıyorum. Tabi ki doğru seçilmiş lokasyonda, reklam pazarlama giderlerinide ödemeyeceği markasız konutlarda.

Fatih'te ki daireniz içinde belki bu sene hatta gelecek sene 500 bine satamazsınız ama 2020'de bir bakarsınız dairenin fiyatı 800 bin TL olmuş. Tıpkı borsa gibi gm de develüasyona birden cevap veremez ama zamanı gelince döviz bazlı eski yerine de gelir, üzerine de çıkabilir. Sanırım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.
    Bu markalı markasız konut konusunda bu işin erbabı kişiler sizin aksinize markalı konut almanın daha mantıklı olduğunu hatta bu kriz ortamında dahi markalı konutların markasızlara göre bir nebze daha rahat satıldığını söylüyor. Bunuda bilmekte fayda var.

o ev bence torunlara kalır.
    .....

Neyse paylaştığım linki okumayan varsa bence okusun diye aşağıda bir kez daha paylaşıyorum. BETON PİYASASININ durumunu ve bir BETONCUNUN haykırışlarının ne anlama geldiği irdelemek ve bundan kendimize tarafsız bir hisse çıkarmak bakımında önemli olduğunu düşünüyorum.

https://www.f5haber.com/emlak-eki/ga...aberi-6491775/

Ahmetg Guest
    İstanbul'un gerçek İstanbul olduğu (Kadıköy'ün kıyı mahalleri, Beşiktaş, Beyoğlu ve Üsküdar'ın eli yüzü düzgün kesimleri hatta Fatih'te) yerlerde ister oturmak ister yatırım amaçlı, şişirilmiş marka konutlar değilde klasik apartman dairesi alınıyorsa hiçbir surette zarar edileceğine inanmıyorum. Hatta oturmak için değil yatırım amaçlı alınıyorsa ve Türkiye'nin başka bir şehrinde yaşıyorsanız bile, yaşadığınız yeri boşverin buralarda yer bakın. Kütahya'da, Samsun'da, Kayseri'de vs konut yatırımı diye bir yatırım olmaz. (Ticari işyeri ve arsa/arazi yatırımları hariç elbette sadece konut olarak)

Türkiye'de ticari gayrimenkuller hariç düz konut yatırımı sadece İstanbul'un kastettiğim kesimleri ile İzmir, Antalya'nın sınırlı semtlerinde olabilir.

Kısacası yatırım için şöyle düşünün, 81 ilden vatandaşın yatırım yapmak isteyeceği hatta zengin avrupalı veya zengin arapların bile yatırım için heves ettiği bölgeler sadece. Krizde olsa, bankalarda batsa vs bu kesimlerde düşüş sınırlı ve kısa süreli olur. Kira gelirlerinizde ise bir değişiklik olacağını sanmam.

Ayrıca gelecekte çok güçlü bir develüasyon olacağına inanıyorsanız ve önümüzde ki 10 yıl iş sıkıntım olmaz kredimi düzenli öderim diyorsanız kesinlikle nakit değil kredi ile ev alın. Paranızı da dövizde bekletin.

Yüksek develüasyon sonrası ödediğiniz kredi kuşa döner, gayrimenkulünüz yüksek prim yapar, sağlam kar etmiş olursunuz. Tabii gelecekte yüksek develüasyona kendi adınıza eminseniz.
    Bursa ve Yalova yi da unutmayalim heryer Arap dolmus bazilari oranin yerlisi olmus

Ha bir de Hatay ve Antep. Resmen Suriyeli dolu hemde heryer

Ahmetg Guest
    Umutabi, yatırım ihtiyaç olmayan para ile yapılır prensibi ile gayrimenkulün kriz/durgunluk zamanlarında satılmaya çalışılmayacağını düşünerek yazıyorum. Ayrıca elbette gm likit olmayan bir varlıktır, çok iyi bir lokasyonda ki dairenizi yeri gelir 1 sene satamayabilirsiniz. Kendi adıma oturmak için dahi ev almam o derece gm ye karşıyım ama kişinin alternatif yatırım kapasitesi yoksa, enflasyona ve daha da ciddisi develüasyona karşı kendisini koruyabilmesi için mutlaka 'malda' olması gerektiğine inanıyorum. Tabi ki doğru seçilmiş lokasyonda, reklam pazarlama giderleri ile müteahhitin yüksek faizli borçlarını ödemeyeceği markasız konutlarda.

Kardes

2020 deki 800 bin TL nin gercek degerinin gecen seneki 500 bin TL nin yarisi oldugunuda yada 3 te biri oldugunuda es gecmissiniz

Rakam onemli degil REEL DEGER onemli. Benim icin ve dunya icin REEL DEGER=DOLAR KARSILIGI DEGERDIR

Sayfa 555/1014 İlkİlk ... 55455505545553554555556557565605655 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •