Sayfa 56/681 İlkİlk ... 646545556575866106156556 ... SonSon
Arama sonucu : 5448 madde; 441 - 448 arası.

Konu: ISBTR - İş Bankası B

1. Bundan sonra bu iş gerçekleşinceye kadar her türlü ayak oyunlarını görücez bu hisselerde.Özellikle iş bankası öncülüğünde.Ancak piyasadan alacağı hisse sayısı üç beşi geçmez.Bu olayı gerçekten anlayan zaten satmaz satmayacaktır.Bekleyip göreceğiz olacakları.Hepimiz için hayırlı olur inşallah.

2.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Selamlar. Üç gündür İSATR ve İSBTR nin temettü hakkını arıyorum ancak bulamadım. Benim (nacizane) anladığım şudur:

Bu (1000 adet İSATR ve 29000 adet İSBTR) temettü hakkı cüzi (İSCTR ile kıyaslanabilir seviyede; Sözleşmede bu hisselere karpayi dağıtımına ilişkin ait özel bir madde göremedigim için böyle düşünüyorum.) ancak yönetim hakkı 1 adet İSATR = 20 adet İSBTR olacak şekilde bu hisselerde. Bu hisselerde çoğunluğu alacak şekilde yüksek fiyatlar oluşabilir ancak bir kaç hisse için rekabetçi fiyat alınır mı emin değilim. Ancak yönetim kurucu (İŞKUR) hisselerine ilişkin 250.000 TL ilk üst limiti kaldırınca İŞKUR hisseleri muazzam temettü alabilecek...

Dolayısıyla temettü kralı olacak hisse İŞKUR, yönetimde söz sahibi olacak şekilde alınması amacıyla yüksek adette hisse sahiplerine cazip fiyat teklifleri getirecek hisselerse İSATR ve İSBTR.

En başta dediğim gibi (benim için çince gibi olan sözleşmeyi okuduktan ve forumlarda yaptığım okumalar sonucu) anladığım budur. Birisi "yanlış anlamışsın kardeş buyur kanıtı" derse bilgilenmek isterim..

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Esas sozlesmenin ilgili olabilecek maddelerini tekrar okudum. Görebildiğim kadarıyla İSATR ve İSBTR hisselerinin adet bazında yönetimde oy hakkı anlamında İSCTR hisselerinin toplamına bir üstünlüğü yok. Vaktinde İSATR ve İSBTR sahiplerine daha fazla sayıda bölünmüş İSCTR düştüğü için bu hisseler de imtiyazlı hisse sahiplerinde toplanmış olabilir o ayrı. Benim görebildiğim karpayi dağıtımı anlamında İSBTR ve İSATR bin şu anki fiyatlarını anlamlı kılacak bir üstünlüğü yok. İŞKUR temettulerinin sınırlandırılması konusunda da sözleşme değişikliği yapılmış zamanında, bunu değiştirmek dışında pek bir umut olmayabilir. Bu değişiklik için de sanırım olay İSCTR hisse çoğunluğunda oluşacak oy çokluğuna bakıyor..

---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

3.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Esas sozlesmenin ilgili olabilecek maddelerini tekrar okudum. Görebildiğim kadarıyla İSATR ve İSBTR hisselerinin adet bazında yönetimde oy hakkı anlamında İSCTR hisselerinin toplamına bir üstünlüğü yok. Vaktinde İSATR ve İSBTR sahiplerine daha fazla sayıda bölünmüş İSCTR düştüğü için bu hisseler de imtiyazlı hisse sahiplerinde toplanmış olabilir o ayrı. Benim görebildiğim karpayi dağıtımı anlamında İSBTR ve İSATR bin şu anki fiyatlarını anlamlı kılacak bir üstünlüğü yok. İŞKUR temettulerinin sınırlandırılması konusunda da sözleşme değişikliği yapılmış zamanında, bunu değiştirmek dışında pek bir umut olmayabilir. Bu değişiklik için de sanırım olay İSCTR hisse çoğunluğunda oluşacak oy çokluğuna bakıyor..

Devlet hakkını yedirmez merak etmeyin.Öyle c çoğunluğu falan sökmez.Hiçbir banka iktidarla ters düşmez.Bu konu çok farklı a ve b grubu içinde esas sözleşme değişikliğine bakar.

4. Benim anlayabildiğim ISATR ve ISBTR nin sıkıntısı, kayıtlı sermayelerinin değiştirilmemesi. https://twitter.com/Pericemm/status/...798593024?s=19
    En son 1981de kayıtlı sermaye 30.000.000 (eski) TL iken sermayeyi sadece A ve B hisseleri temsil ediyormuş. ISCTR çıkmış. Yıllarca sermaye artırımı hep ISCTRde yapılmış. Dolayısıyla bu iki hissenin temettü dağılımı 1981deki sermayelerine göre yapılıyor olmalı. Bugun 4,5 milyar TL sermayenin sadece 30.000 TL si bu iki hissede.
    Bu sistemi bilen biri anlatırsa sevinirim, doğru mu anlamışım.

5.  Alıntı Originally Posted by Pericem Yazıyı Oku
    Benim anlayabildiğim ISATR ve ISBTR nin sıkıntısı, kayıtlı sermayelerinin değiştirilmemesi. https://twitter.com/Pericemm/status/...798593024?s=19
    En son 1981de kayıtlı sermaye 30.000.000 (eski) TL iken sermayeyi sadece A ve B hisseleri temsil ediyormuş. ISCTR çıkmış. Yıllarca sermaye artırımı hep ISCTRde yapılmış. Dolayısıyla bu iki hissenin temettü dağılımı 1981deki sermayelerine göre yapılıyor olmalı. Bugun 4,5 milyar TL sermayenin sadece 30.000 TL si bu iki hissede.
    Bu sistemi bilen biri anlatırsa sevinirim, doğru mu anlamışım.
    Evet sözleşmeden okuduğum haklısınız. Ama bu İSCTR hisseleri sermaye artirimlarinda otomatik ve ağırlıklı olarak İSATR ve İSBTR ye gitmiş. Bu imtiyazlı hisse sahipleri İSCTR hisselerini satmadiysa epey İSCTR ye sahipler ve şu an tüm hisseler aynı oy hakkında..

---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

6.  Alıntı Originally Posted by Hitit Yazıyı Oku
    Devlet hakkını yedirmez merak etmeyin.Öyle c çoğunluğu falan sökmez.Hiçbir banka iktidarla ters düşmez.Bu konu çok farklı a ve b grubu içinde esas sözleşme değişikliğine bakar.
    İSATR ve İSCTR nin temettude ayrı imtiyazı nedir hocam? Oy hakları görebildiğim kadarıyla ayni. İŞKUR için de sözleşme değişikliğiyle kısıtlamaya gidilmiş , çoğunluk sağlanıp bu kaldırılabilir ama mümkün mü emin değilim. Bu durumda bile İSATR ve İSBTR nin İSCTR ye göre fiyatini anlamlı kılacak bir özelliği olmadığı sonucuna vardım ben sözleşmenin 18, 19, 58 ve 62. Maddelerinden. Aksini gösterir dayanak gösterirseniz müteşekkir olurum.

---------------

7. Peki mevcut durumda ne olursa bu hisseye yeni sahip olanlar açısından bir avantaj doğar o zaman? Yeni sermaye artışı mi?

8.  Alıntı Originally Posted by Pericem Yazıyı Oku
    Peki mevcut durumda ne olursa bu hisseye yeni sahip olanlar açısından bir avantaj doğar o zaman? Yeni sermaye artışı mi?
    18 ve 19. maddeden anladığım İSATR için evet. İSBTR nin böyle bir durumu da yok.

Temettü içinse 58 maddenin son fikrasindan anladigim, kadariyla İSATR 40 kat, İSBTR 1.5 kat, İSCTR 1 kat temettü alıyor.

---------------

Sayfa 56/681 İlkİlk ... 646545556575866106156556 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •