Sayfa 561/2158 İlkİlk ... 6146151155155956056156256357161166110611561 ... SonSon
Arama sonucu : 17260 madde; 4,481 - 4,488 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Sn.Hocam...Bloomberg...de...önemli..bir..tespit... dinlemiştim..
    Alinan...önlemler...Banka.vb.kurumsalları..içeriyo r..
    Vatandaşş..her..gün...artan...talep...ile...Dolar. .almaya..devam..ediyor...
    Tamam...ama...ne..yapip..edip..bankalardaki...220/230..milyar..dolarlik...döviz..hesabından...ciddi. ..bir...gevşeme..ile..ancak..dövizde.kalici..bir.. .düzetlme...gelebilir...
    Ve..bu..paranın.çok..önemli..bir..kismi..da...muha fazekar..tabanli.insanların..
    bu..kesimin..ağababalari...zaten..seneler..önce..D olari...yurtdişina...çikardi...bile...

Mısır...örneği...
    Fetva..verdirdi..Sisi...
    Sabit..faizli..devlet...tahvili..caizdir...diye...

Neyse...Allah..sonumuzu...hayretsin...
    Bulduğum...çözüme..bakın...
    Ama..artik..ülkemiz..bu.hale...de.geldi...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Analizini ,merkez bankası verisini gördükten sonra haftaya Perşembe günü yaparız.Ama kurulduğu 1986 yılından beri borsayı takip eden birisi olarak ifade edeyim,daha sonraki günlerde görülmüştür ki rekor işlem hacminde fiyatlarda sert yükseliş genellikle büyük oyuncuların tepe noktasından "mal dağıtımı" olduğu ortaya çıkmıştır.Bu tek 1 gün olabileceği gibi,arka arkaya birkaç gün de sürebilir.Bunu en son 2001 borsa çöküşü öncesi,verilerin ekranda anlık canlı takip edilebildiği, borsa ana bilgisayarının işlemcilerinin işlem hızına yetişmekte zorluk içinde olduğu bir yoğunlukta işlem hacminin olduğu dönemde görmüştük.O dönemde aracı kurumların seans odalarından işlemleri takip edenler varsa bunu hatırlarlar.
    Şu yorumu okuyunca şapka aradım kafamda çıkarmak için ama bulamadım o yüzden ayakta alkışlıyorum. Uzun süredir piyasalarda olan tecrübeli sizin gibi değerli insanların daha sık yazması dileğiyle...
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Şimdi bu hafta başından beri ülkeyi yönetenlerden gelen vaatler var.Ama iktidar değişmedi,18 yıldır aynı parti ülkeyi yönetiyor,iktidar partisinin yönetimi de değişmedi aynı kişiler partiyi yönetiyor.Atanan yeni ekonomi bakanı ve merkez bankası başkanı da yeni kişiler değil daha önce mevcut iktidarın çeşitli hükümetlerinde görev yapmışlar.Peki o zaman bu yeni söylemlerin samimiyetine nasıl inanacağız,18 yıl boyunca bu vaatlerinin tam tersini yapmışlar,hiç bir uyarıya da kulak vermemişler.Benim kişisel görüşüm, ekonominin makro göstergeleri çok bozulduğu için, bu çıkmazdan çıkabilmek için zaman kazanma isteği olarak yorumluyorum,yoksa bir anda aydınlanıp düşüncelerini 180 derece ters değiştirdiklerini hiç zannetmiyorum.

Zaten gerçekten düşünceleri değişseydi bile ,yönetime kim gelirse gelsin ekonominin kısa zamanda düzeleceğini beklemek de bunu satın almak da gerçekçi değil.Rakamların duygusu yoktur ve çok sade biçimde içinde bulunduğu durumu anlatır.Nedir o:
    Ocak-Eylül yılın ilk 9 ayında ise cari açığımız 29.973 milyar dolar oldu.Cari açık finansmanı,net dış borç ödemeleri ve diğer nedenlerle Türkiye dışına çıkan 42.634 milyar dolar merkez bankası rezervlerinden karşılandı.((Aslında 52.634 milyar dolar,çünkü Katar Merkez Bankası ile yapılan 10 milyar dolarlık swap anlaşması sadece bilanço üzerinde gösterilen bir anlaşma,Katar merkez Bankasında ,Türkiye merkez bankası hesabına açılmış bir hesap ve Türkiye'ye giren bir döviz yok ama çıkan 52.634 milyar dolar var.)
    Önümüzdeki 1 yıl içinde 183 milyar dolar dış borç ödemesi,üzerine cari açığı ekleyin,ve 1 hafta önce itibariyle swaplar hariç (-)54.1 milyar dolar merkez bankası rezervini dikkate alın.
    Denklem gayet net.Bir sisteme dışarıdan döviz girişi olur döviz arzı artarsa dövizin fiyatı düşer,sistemden döviz çıkışı olur dövizin arzı azalırsa dövizin fiyatı artar.
    Dövizin fiyatını arttıran yılbaşından bu yana ilk 9 ayda yurt dışına 52.6 milyar dolar döviz çıkışı olması.Bu rakam sıfırlanmadıkca,hatta akım tersine dönmedikçe dövizin fiyatı artmaya devam eder.Bankalardaki döviz hesaplarının TL'ye dönmesi de sistemdeki döviz arzını arttırmaz,çünkü onlar kaydi hesaplardır,bankaya döviz mevduat cüzdanınızı verirsiniz,TL mevduat cüzdanınızı alırsınız,sisteme döviz girişi olmaz,döviz likiditesi artmaz,,hatta döviz tevdiat hesaplar azalınca zorunlu karşılıklar tutarları da düşeceği için merkez bankasının brüt döviz rezervi daha da düşer,ancak yastık altı dövizler sisteme girerse onun faydası olur.TL'nin reel değer kazanmasının tek yolu sisteme dışarıdan giren dövizin,sistemden çıkan dövizden fazla olmasıdır.Onun dışında fiyat hareketleri gündemdeki gelişmeler bahane edilerek büyün oyuncuların pozisyonlarını ayarlaması,teknik düzeltmedir.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Merkez Bankasının haftalık istatistiklerine göre geçen hafta;(6 Kasım haftası)

1-Merkez Bankasının -altın hariç- brüt döviz rezervleri geçen hafta 345 milyon dolar azalarak,42.259 milyar dolardan 41.914 milyar dolara düştü (10 milyar dolar eşdeğeri Katar riyali bu tutara dahil)Yılbaşında 81.240 milyar dolar olan altın hariç brüt döviz rezervleri böylece 6 Kasım itibariyle yaklaşık 10 aylık dönem içinde -ilave swap anlaşmalarına ve 17.750 milyar dolarlık munzam karşılık artışından bankalardan gelen dövizlere rağmen rağmen- 39.236 milyar dolar azalmış oldu.

2-Yurt dışı yerleşikler geçen hafta 22 milyon dolarlık hisse senedi ,4.5 milyon dolarlık Hazine tahvili sattılar ,toplam 26.5 milyon dolarlık menkul kıymet sattılar.

3-Yurt içi yerleşiklerin TL cinsinden mevduat hacmi , geçen hafta %0.40 azaldı

4-Yurt içi yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı geçen hafta : 3192 milyon dolar arttı.(Gerçek kişiler 2361 milyon dolar artış, şirketler 831 milyon dolar artış[/U])

5-Geçen hafta TL kredi hacminde haftalık %0.11 ,yıllık 46.10 artış oldu.( TL+YP tüketici kredileri%52.17 artış)

YORUM:

- B]Yılbaşından 6 Kasım tarihine kadar yaklaşık 10 aylık sürede ise;Yabancılar 5827.8 milyon dolar hisse senedi+7827.0 milyon dolar devlet tahvili toplam 13654.8 milyon dolar TL cinsi menkul varlığı satarak Türkiye'den çıkış yaptılar.[/B]

-Yabancıların elinde tuttukları DİBS ,%3.36(4960 milyar dolar) tarihi düşük seviyede kalmaya devam ediyor.

6) Merkez bankasının son zamanlardaki para arzındaki dikkat çeken artışları nedeniyle bu kalemi de raporlamaya dahil ediyoruz:
    *1000 TL
    Bu hafta Önceki hafta haftalık artış yıllık artış
    MI Dolaşımdaki para:1.303.650.654 1.274.935.157 %2.25 %97.33

M2 Dolaşımdaki para: 3.472.714.321 3.381.895.745 %2.69 %48.78

M3 Dolaşımdaki para:3.575.983.802 3.485.653.428 %2.59 %46.11

[B]NOT:Emisyon: [210.735.241 ] ; haftalık azalış:-%1.01 yıllık artış:%36.88(yılbaşından bu yana ilk 10 ayda %34.77 artış)

Merkez Bankası Net Döviz Rezervleri

*BİN 11 Kasım 2020 Çarşamba
    Dış varlıklar 715,658,533
    Dış yükümlülükler 45,652,083
    Bankalar döviz mevduatı 499,419,180
    Kamu döviz mevduatı 87,517,589
    NET DÖVİZ REZERVİ(TL) 83,069,681
    1USD 8.0622
    NET DÖVİZ REZERVİ(USD) 10,303,600
    Altın rezervi 28,602,267
    Swap ile merkez bankasına 62,887,000
    emanet gelen para

Swap hariç net rezerv(altın dahil) -52,583,400
    Swap hariç net rezerv(altın hariç) -81,185,668

5.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Şu yorumu okuyunca şapka aradım kafamda çıkarmak için ama bulamadım o yüzden ayakta alkışlıyorum. Uzun süredir piyasalarda olan tecrübeli sizin gibi değerli insanların daha sık yazması dileğiyle...
    Kesinlikle çok faydalı bilgiler veriyor. Üstad ellerine sağlık sürekli takip ediyoruz.

6. deniz43 adlı kullanıcıya tekrar itibar puanı vermeden önce biraz diğer kişilere de puan vermelisiniz.

7. Geçen hafta
    özellikle salı günü sonrası yabancı mal almış olması lazım gibi idi
    yine bir alım yokmuş
    enteresan
    bakalım haftaya perşembe durum ne olacak
    Yerlilerle mi oldu bu yükseliş
    enteresan

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Şimdi bu hafta başından beri ülkeyi yönetenlerden gelen vaatler var.Ama iktidar değişmedi,18 yıldır aynı parti ülkeyi yönetiyor,iktidar partisinin yönetimi de değişmedi aynı kişiler partiyi yönetiyor.Atanan yeni ekonomi bakanı ve merkez bankası başkanı da yeni kişiler değil daha önce mevcut iktidarın çeşitli hükümetlerinde görev yapmışlar.Peki o zaman bu yeni söylemlerin samimiyetine nasıl inanacağız,18 yıl boyunca bu vaatlerinin tam tersini yapmışlar,hiç bir uyarıya da kulak vermemişler.Benim kişisel görüşüm, ekonominin makro göstergeleri çok bozulduğu için, bu çıkmazdan çıkabilmek için zaman kazanma isteği olarak yorumluyorum,yoksa bir anda aydınlanıp düşüncelerini 180 derece ters değiştirdiklerini hiç zannetmiyorum.

Aşağıdaki ifadelerinde, siyah olarak geçen yerler Erdoğan'ın metnin dışına çıkıp doğaçlama söylediği sözler...

Sonuçta bu politikanın terk edilip, tersi bir politikaya geçildiğinin ilan edildiği bir konuşmada bile, bu mesajı araya sıkıştırması,

Sanki metni hazırlayanların kafasındaki "yeni yaklaşımla" Erdoğan'ın kafasındaki "yeni yaklaşım" hala farklı şeyler...

"Sürdürülebilir güçlü büyüme ve istihdam artışının yolu fiyat istikrarından, bir başka ifadeyle enflasyonun kontrol altında tutulmasından geçiyor. Faizlerin en azından enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti, bu konuda verdiğimiz mücadeleyi zora sokuyor. Her zaman söylediğim gibi yine söylüyorum, şunu hiçbir zaman unutmayalım: Faiz sebep, enflasyon neticedir ve bunu başaracağız. İnşallah buradaki engeli aşarak enflasyonu daha da aşağı çekeceğiz. Bunun için, en kısa sürede enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte ardından kademeli olarak orta vadeli hedeflerimize doğru indirmekte kararlıyız."

https://www.youtube.com/watch?v=gyAb9cY6u8c
    27:30 dan itibaren görülebilir...

Sayfa 561/2158 İlkİlk ... 6146151155155956056156256357161166110611561 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •