Sayfa 562/743 İlkİlk ... 62462512552560561562563564572612662 ... SonSon
Arama sonucu : 5941 madde; 4,489 - 4,496 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

1. [QUOTE=ikucukerdogan06;6238617]Bu işte bilemediğimiz bir kurnazlık olduğu kesin.
    Kendini kurnaz sanan esnaf tarzı.
    Yoksa, sadece enerji yatırımı 130 milyon $ olan bir şirketi,
    patron neden 110 milyo $ dan satsın?

Alış tarafında kendisi ( adamları vs ) olmasa bu satışı yaparmı

Bu şekilde yaparmı tabiki yapmaz tek mantıklı açıklaması karşıda alanda kendisi

Cep to cep

2. Cep to cep 😉 bence

İki sebebi olabilir, ya can yakıp satış yaptıracak, büyüyen bir toplama var önünü kesmek istiyor.
    Ya da büyük bir ivmeye hazırlanıyor.

İkincisi için haber lazım. İyi geçen bir yıl ve enerji hikayesi var. Bilanço kârı önemli.

3. yatırımcı profili tuclk ve ardyz yatırımcılarının karması gibi olmuş Ardyz de güvenilmez patronun şirketine yatırım yapılamayacağını öğrendiğimizi sanmıştık ama öğrenememişiz. Mndrs patronunun imajı o kadar kötü mü tam bilmiyorum, bilenler aydınlatsın. Ben pörtföy şeklinde yatırım yaptığım için bir hisse de pataklansam da pek zoruma gitmiyor. pazartesiyi görelim bakalım deli kıyım mı olacak, düşen bıçağın tutulmayacağını biliyoruz, belirli bir pozisyonla şimdilik izleyelim görelim.

4.  Alıntı Originally Posted by Cover13 Yazıyı Oku
    yatırımcı profili tuclk ve ardyz yatırımcılarının karması gibi olmuş Ardyz de güvenilmez patronun şirketine yatırım yapılamayacağını öğrendiğimizi sanmıştık ama öğrenememişiz. Mndrs patronunun imajı o kadar kötü mü tam bilmiyorum, bilenler aydınlatsın. Ben pörtföy şeklinde yatırım yaptığım için bir hisse de pataklansam da pek zoruma gitmiyor. pazartesiyi görelim bakalım deli kıyım mı olacak, düşen bıçağın tutulmayacağını biliyoruz, belirli bir pozisyonla şimdilik izleyelim görelim.
    Haber akışı açısından ard ye benzese de,

İçerikleri çok farklı ard bir masa bir kasa şirket olabilir içeriğini bilemiyoruz, yeni bir yazılım firması olarak bilinse de rüştünü ispatlamış değil,

Menderste ise reel olarak devasa bir ev tekstili fabrikası ve 100 mgw üzeri yenilebilir enerji kurulu gücü var, tarım saymıyorum bile .. borçlu diyen olacaktır evet zaten borçlu olmasa bugunku değerin çok üstünde olması gerekirdi..

CPH2009 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. SERMAYE PİYASASI KURULU BAŞKANLIĞI’NA

Borsa İstanbul da MNDRS kodu ile işlem görmekte olan Menderes Tekstil ve Sanayi Ticaret A.Ş.

Adı geçen şirket tarafından 6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunun maddeleri, ilkeri ve amaçlarına aykırı keyfi uygulamalar yapılmaktadır. Tarafımdan eleştiri konusu yapılmış olan hususlar aşağıda listelenmiştir.

YETERSİZ BİLGLİNEDİRME VE EKSİK RAPORLAMA
    1-Şirket Finansal raporlarının ve bildirimlerinin açıklık, şefaflık, geçeğe uygunluk, yatırımcının bilgilendirilmesi, ilkelerine uymamaktadır.

a- Şirketin geriye dönük kap haberleri incelediğinde görülmektedir ki, şirket ticari faaliyetlerinin gidişatı, yeni iş bağlantıları, iş anlaşmaları, olası iş fırsatı görüşmeleri, alınan yeni siparişler konusunda yatırımcıyı bilgilendirmemektedir. Oysaki Sayın Kurul’un da defaetle üstünde durduğu gibi, bu hususlar yatırım kararının verilmesinde en önemli etkendir. Yatırımcının bu bilgilerden mahrum bırakılması Kanuna (6362) karşı açık bir aykırılıktır.

b- Şirket Faaliyet raporlarından görüleceği üzere açıklanan bilgiler, muallak ve tam olarak ne denildiği anlaşılamayan ucu açık ifadelerle sunulmaktadır. Oysaki özel bir ticari sır niteliği taşımayan bilgilerin yatırımcının anlayacağı bir şekilde, yatırım kararını yanlış yönlendirmeyecek şekilde sunulması gerekmektedir. Şirket faaliyet raporundan aşağıda yapılan alıntı ile örneklendirme yapacağım.

“ ARAŞTİRMA VE GELİ ŞTİ RME
    ………Yürütülen projeler tekstil süreçleri (* Süreç çok belirsiz, acaba tarlaya pamuk ekimi yoksa ütü paket sürecimi) ,
    Sürdürülebilir Elyaflar ile Teknik Tekstil çalışmaları (* Çok caf caflı ama neyin tekniği devlet sırrımı), Dijital dönüşüm (* Bu efsane, okuyunca gurur duydum ama neden duyduğumu anlayamadım), tekstil kimyasalları (*derken kastınız ne, itahalat mı, üretim mi bayilik mi alacaksınız),
    tekstil makinaları (* ??? ne olacak),
    3B yazıcılar (* bunda da çok gurur duydum ama nedenini anlayamadım),
    Global yenilenebilir enerjinin depolanması ve kullanımıyla ilgilidir ( *Daha net olması gerekir, üretim mi, tesisin kurulumu mu ima edilen. AMA GURUR DUYDUM ).
    2021 ve 2022 yıllarında başlatılan üst seviye teknolojik projelerin tamamı üzerinde çalışmalar plan dahilinde yürütülmektedir. Bu projeler: Görüntü işleme teknolojileri (*Ben yeşil çam filimlerini restore edecekler anladım,
    yenilenebilir enerjilerin depolama teknolojileri, teknik tekstil, dijital dönüşümün tekstil sektöründeki verimliliğe optimizasyon etkilerini içermektedir. ( *Şunları anlaşılır yazsanız yatırımcı anlasa, çok şey mi istemiş oluruz.)

Yukarıda örneklendirmiş olduğum ancak sebebini bilemediğim ama çok özensiz olduğunu düşündüğüm bir raporlama yapıldığı apaçık ortadadır. Bu verilerle yatırımcının doğru karar vermesi mümkün değildir. Tam aksine yatırımcının yanılgıya düşeceği tabidir. Oysaki kanunun ana amacı şeffaflık ve yatırımcının doğru karar alabilmesinin sağlanmasıdır.

İNŞAAT PROJESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPILMAMASI
    2- Şirket 2020 yılında kat karşılığı inşaat işine başlıyor. Proje de fiilen başlatılıyor. Ancak inanılır gibi değil sonraki raporlama dönemlerinde projenin son durumu ve ilerleyişi ile ilgili yatırımcıya bilgi verilmemektedir.
    Şirketin ne kadar keyfi ve kanuna aykırı bir uygulama içinde olduğunun can alıcı bir örneği.
    YATIRIMCI İLİŞKİLERİ İLETİŞİM SORUNU
    3-Şirketin yatırımcı ilişkileri yatırımcı telefonlarına cevap vermemektedir. Oysaki yatırımcı ilişkileri sorumlusu Sayın Betül Hanım’ın orada bulunmasının sebebi yatırımcı ilişkileri sürecinin yönetilmesidir. Maalesef şu anda şirket sekreteryası bu işi üstlenmiş durumdadır.

SONUÇ VE TALEP
    Yukarıda açık bir şekilde gerekçeleri ile izah etmiş olduğum eleştirilerimi takdirlerinize sunuyorum. Şirket uygulamalarının Kanuna uygun olarak düzeltilmesi için, Sayın Kurul marifetiyle gerekli uyarı
    İdari yaptırımların uygulamasını arz ederim.
    Saygılarımla,
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by ELSABR Yazıyı Oku
    SERMAYE PİYASASI KURULU BAŞKANLIĞI’NA

Borsa İstanbul da MNDRS kodu ile işlem görmekte olan Menderes Tekstil ve Sanayi Ticaret A.Ş.

Adı geçen şirket tarafından 6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunun maddeleri, ilkeri ve amaçlarına aykırı keyfi uygulamalar yapılmaktadır. Tarafımdan eleştiri konusu yapılmış olan hususlar aşağıda listelenmiştir.

YETERSİZ BİLGLİNEDİRME VE EKSİK RAPORLAMA
    1-Şirket Finansal raporlarının ve bildirimlerinin açıklık, şefaflık, geçeğe uygunluk, yatırımcının bilgilendirilmesi, ilkelerine uymamaktadır.

a- Şirketin geriye dönük kap haberleri incelediğinde görülmektedir ki, şirket ticari faaliyetlerinin gidişatı, yeni iş bağlantıları, iş anlaşmaları, olası iş fırsatı görüşmeleri, alınan yeni siparişler konusunda yatırımcıyı bilgilendirmemektedir. Oysaki Sayın Kurul’un da defaetle üstünde durduğu gibi, bu hususlar yatırım kararının verilmesinde en önemli etkendir. Yatırımcının bu bilgilerden mahrum bırakılması Kanuna (6362) karşı açık bir aykırılıktır.

b- Şirket Faaliyet raporlarından görüleceği üzere açıklanan bilgiler, muallak ve tam olarak ne denildiği anlaşılamayan ucu açık ifadelerle sunulmaktadır. Oysaki özel bir ticari sır niteliği taşımayan bilgilerin yatırımcının anlayacağı bir şekilde, yatırım kararını yanlış yönlendirmeyecek şekilde sunulması gerekmektedir. Şirket faaliyet raporundan aşağıda yapılan alıntı ile örneklendirme yapacağım.

“ ARAŞTİRMA VE GELİ ŞTİ RME
    ………Yürütülen projeler tekstil süreçleri (* Süreç çok belirsiz, acaba tarlaya pamuk ekimi yoksa ütü paket sürecimi) ,
    Sürdürülebilir Elyaflar ile Teknik Tekstil çalışmaları (* Çok caf caflı ama neyin tekniği devlet sırrımı), Dijital dönüşüm (* Bu efsane, okuyunca gurur duydum ama neden duyduğumu anlayamadım), tekstil kimyasalları (*derken kastınız ne, itahalat mı, üretim mi bayilik mi alacaksınız),
    tekstil makinaları (* ??? ne olacak),
    3B yazıcılar (* bunda da çok gurur duydum ama nedenini anlayamadım),
    Global yenilenebilir enerjinin depolanması ve kullanımıyla ilgilidir ( *Daha net olması gerekir, üretim mi, tesisin kurulumu mu ima edilen. AMA GURUR DUYDUM ).
    2021 ve 2022 yıllarında başlatılan üst seviye teknolojik projelerin tamamı üzerinde çalışmalar plan dahilinde yürütülmektedir. Bu projeler: Görüntü işleme teknolojileri (*Ben yeşil çam filimlerini restore edecekler anladım,
    yenilenebilir enerjilerin depolama teknolojileri, teknik tekstil, dijital dönüşümün tekstil sektöründeki verimliliğe optimizasyon etkilerini içermektedir. ( *Şunları anlaşılır yazsanız yatırımcı anlasa, çok şey mi istemiş oluruz.)
    “

Yukarıda örneklendirmiş olduğum ancak sebebini bilemediğim ama çok özensiz olduğunu düşündüğüm bir raporlama yapıldığı apaçık ortadadır. Bu verilerle yatırımcının doğru karar vermesi mümkün değildir. Tam aksine yatırımcının yanılgıya düşeceği tabidir. Oysaki kanunun ana amacı şeffaflık ve yatırımcının doğru karar alabilmesinin sağlanmasıdır.

İNŞAAT PROJESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPILMAMASI
    2- Şirket 2020 yılında kat karşılığı inşaat işine başlıyor. Proje de fiilen başlatılıyor. Ancak inanılır gibi değil sonraki raporlama dönemlerinde projenin son durumu ve ilerleyişi ile ilgili yatırımcıya bilgi verilmemektedir.
    Şirketin ne kadar keyfi ve kanuna aykırı bir uygulama içinde olduğunun can alıcı bir örneği.
    YATIRIMCI İLİŞKİLERİ İLETİŞİM SORUNU
    3-Şirketin yatırımcı ilişkileri yatırımcı telefonlarına cevap vermemektedir. Oysaki yatırımcı ilişkileri sorumlusu Sayın Betül Hanım’ın orada bulunmasının sebebi yatırımcı ilişkileri sürecinin yönetilmesidir. Maalesef şu anda şirket sekreteryası bu işi üstlenmiş durumdadır.

SONUÇ VE TALEP
    Yukarıda açık bir şekilde gerekçeleri ile izah etmiş olduğum eleştirilerimi takdirlerinize sunuyorum. Şirket uygulamalarının Kanuna uygun olarak düzeltilmesi için, Sayın Kurul marifetiyle gerekli uyarı
    İdari yaptırımların uygulamasını arz ederim.
    Saygılarımla,
    Aynen katılıyorum. Faaliyet Raporları çok özensiz.����

7.  Alıntı Originally Posted by nicom41 Yazıyı Oku
    Planlardan biri bu olabilir, burda da şöyle bir soru işareti var,

Böyle bir plan varsa ilk satışı taban taban yapmak yerine çok rahat daha yüksek fiyatlardan yapabilirdi..

Bu izin talebi içinde %10 a kadar izin almadan rahatlıkla daha yüksekten yapabilirdi..

Burda hisse fiyatını indirme niyeti var ama kendi hisselerini de satabilecegi fiyata göre iskontolu satma durumu var bunu neden yapıyor bu sorunun cevabı önemli ..?

CPH2009 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Teşekkürler sayın nikom41,söylediğiniz %10 kuralını bilmiyordum.Ben daha önce eksikleri olduğu gerekçesiyle ret edilen 65 milyon hisse ile bağlantılı satış yaptığını düşünmüştüm ve mademki izin var neden yeni izin istiyor,yok izin yoksa sattığı 23 milyon küsür (%10 un altında bu oran)hisseyi nasıl sattı diye düşünüyordum.
    %10 satış sadece satış bildirimi zorunluluğu var demekki,izne gerek yok...şimdi taşlar yerine oturdu en azından bu konuda.

8. Selamlar Arkadaşlar,
    1.Akça Holding önceki dönemde 12 Mart 2021 tarihinde 65 milyon lotu borsada işlem görür tipe dönüştürdü ve satacağını bildirdi. O zaman hisse fiyatı 3,5 lira civarında 2020 yıl sonu bilancoya göre Öz sermaye: 704 Milyon ve Kâr ise -94 Milyon (Zarar) tablo böyleymiş.
    2.Daha sora bu hisse satış bildirimi ile birlikte Hisse fiyatı hızla 1,9-2 liraya düşüyor ve 8-9 ay bu bantta kalıyor. 29 Aralık 2021 tarihinde şirket uygun piyasa koşullarının oluşmadığını ve bahse konu satış izni alınan 65 milyon payın satışından vazgeçtiğini bildiriyor. Bu bildirimin hisse üzerinde etkisi olmuyor. Dört ay daha hisse fiyatı 1,9-2,x fiyatında dalgalanıyor.2021 Yıl sonu bilanço verileri ise şöyle: Öz sermaye 1 milyar TL., Yıl sonu kâr ise -267 milyon (Zarar) bunda kurdaki aşırı artış etkili.
    3. 2022 yılı ise Menderes Tekstil için milat gibi şirket kâr yazmaya başlıyor ve güzel bilançolar gönderiyor.
    2022 yılında Öz sermaye sırasıyla; 1,12 milyar, 1,29 milyar ve son olarak 1,58 milyara ulaşıyor.
    Net kâr ise sırasıyla; 124 milyon, 292 milyon ve son olarak 585 milyona ulaşıyor.Tablo çok güzel üstelik bu kâr dokuz aylık dönemde 493 milyon kur farkı gideri yazmasına rağmen gerçekleşiyor.
    Bu verilere Parelel olarak hisse fiyatı da hızla 2 li rakamlardan 11,6 ya kadar çıkıyor. Bu çıkış son zamanlarda borsada meydana gelen içi boş bir çok firmadaki çıkışın aksine altını dolduran temel olarak destek bulan yıllardır beklenen ve olması gereken fiyatlama diye düşünüyorum.
    4. Şirket tam güzel bilançolar göndermeye başladığı dönemde Akça holding acımasızca sermayesinin %10 una yakın payı sorgusuz ve sualsiz 23 milyon lotu acımasızca satıyor.Bu süreçte hisse fiyatı bir haftada 11,6 dan 6,8 lere düşüyor.
    5.Amaç holding tarafından uygun piyasa koşulları oluştu ondan sattık olsaydı sonrasında başvurusu yaptıkları enerji depolama ve kapasite arttırımı haberini gönderip çok rahat hisse fiyatını 15 lere kadar çekebilirlerdi. Yada kurumsal bir yatırımcıya, fona özel emirle satabilirlerdi. Bu hareket bence, paylarimi satayım para kazanayımdan ibaret basit ticaret mantığıyla açıklanamaz. Hissenin tam önü açılmış konjektur ve trend arkasındayken hainlikle eş değer bir hareket oldu malesef.
    6.Gelelim cuma günkü son bildirime, bu bildirim Seans bittikten sonrasında yapılsa en azından cuma nötr bir kapanış olabilirdi, pazartesi de taban olsa bile belki gün içi hisse kendini toparlayabilirdi.
    Şimdi SPK bildirilen lotların satışını onaylama süreci önümüzde duruyor, onaylanırsa Akça holding bunları hangi fiyat aralığından ve ne zaman satacak, gerçekten satacak mı?
    Satıştan elde edilen fonun tamamını Menderes tekstile aktarılması planlanmaktadır diyor.
    Önceki satış 11,6 lardan başlayarak yapıldı, 7-8 lerden satmazlar heralde. Akça holdingin bu hareketi çok muğlak, ne yapmaya çalışıyorlar anlamak mümkün değil. Ama iyi niyetli olmadıkları ve sürekli bir oyun içinde oldukları da ortada.
    5.2020 yılı hariran ayında 4 TL yi görmüş şirket o zamanki olumsuz bilanço verilerine göre aradadan onca zaman geçmiş işler yoluna girmek üzere, Kâr yaziyor ve cuma günü 8,18 tabanda kapattı, 7,Xx li rakamlar ve belki 6,Xx rakamlar bizi bekliyor.Komik, gerçekten çok komik...
    6.Yıl sonunda Konut projesinden ciddi bir nakit girişi olacak, bu şirkete nefes aldıracak.Bununla ilgili ne faaliyet raporlarında ne de Kap ta bildirim yok. Kötülük parçalarından akıyor.
    Eee ne anladık? Hisse seçiminde patron çok önemli, Rahmân i mi, Şeytani mi, bizimkisinin durumu ortada.Bundan sonraki seçimlerimiz de patron kriterini çok iyi değerlendirerek pozisyon açılmalıyız.
    Zorlu bir süreç bizi bekliyor, tam sinir harbi.

Sayfa 562/743 İlkİlk ... 62462512552560561562563564572612662 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •