Sayfa 568/1011 İlkİlk ... 68468518558566567568569570578618668 ... SonSon
Arama sonucu : 8084 madde; 4,537 - 4,544 arası.

Konu: Viop XLVI

1. bu PETKM maldinisi n yapmakta ... takaslar karman corman kimin eli kimin seyinde belirsiz

2.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    piyasanın biraz realize olması gerektiğine dair hissiyatım devam ediyor..
    tuprs- thyao- akbnk hisse tahtalarında shortladım
    spot 30-endeks 4870 altına kayarsa çanak çömlek patlar
    5870 galiba ? öyle ise kırdı aşağı 5857.50 en düşük şuan
    yatırım tavsiyesi değildir ..

3. 20+ işçi çalıştıran işletmelerde- imalat sanayiinde ücret/maaş payı yüzde 15, hizmet sektöründe yüzde 33.. bu rakamlar 5 yıl öncesine ait, şu anda daha düşüktür ücretlerin payı, zira diğer maliyet kalemleri olan hammadde-enerji vd fiyatları üxretlerden çok daha hızlı arttı son bi kaç yılda..

mesela diyelim enflasyonun 15 puan üstünde bi zam yaptı şirket, genel maliyete 2 puan artı koyar.. pandemi sonrası şirketlerin kar marjlarının nasıl açıldığını bilançolardan görüyoruz, yani bu yüzde2 farkı çok rahat yedirir şirketler, incir çekirdeği etkisi yaratır..

öte yandan çalışanlar enflasyon üstünde gelir alırsa, başka pozitif etkiler de yaratır- genel talep seviyesi yükselir, talebin arttığını gören şirketler yatırım yapmaya başlar, yatırımlar sayesinde ekonominin genel faktör verimliliği artar.. verimliliği artırmak için gerekli yatırımları yapmayı en iyi motive eden etken, taleptir.. mesela faizlerin düşük yada yüksek olması değildir.. talep artışını görüyorsa yatırım yapar şirketler kesimi

4.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Ekonominin bilim olmadığını BENDE düşünüyorum..
    Birşeyin bilim olması için o konuda herşeyin bilinmesi gerekir..
    Bilinmeyen şeyler hesaplama hatasına yol açar çünkü..
    Misal Ben 43 yaşıma geldi..
    25 senedir ben taa üni den beri.. bildim bileli TR batar..
    Ha bunu esnaf falan söylemez..
    Anlı şanlı ekonomistler söyler..

Misal ben 15.000 maaşla çalışıyorum..
    Ama altımda lüks araçlar gece hayatı şu bu..
    Ekonomi kurallarına göre batarım demi.
    Ama senin bilmediğin dedemden kalan birde tarla dan gelirim var..
    Bitcoin den yüzde 500 kazandım
    Yurtdışında ailem üzerine bir evim var 2500 dolar aylık kira gelirim var.
    Biliyor musun..?

Bunları dinleyip de iş yapanlar sürünmekle meşgul oldular ..
    Borsa da sattılar faiz de süründüler yatırım yapmadılar falan..
    İşin ilginciii..
    Misal A.Yeşilada Tüsiad ın ekonomistlerindendir..
    Bu tüsiad her halükarda her ekonomik şartta deli karlar açıklayabilirken..
    Yani A. Yeşiladanın sana bana söylediği şeyleri uygulamadıkları çok açık.
    Ekonomide her bilim gibi sürekli değişir ve gelişir örneğin 1929 krizinden klasik iktisat modeli cikamamistir ama Keynesyen model çıkış saglamistir. mutlak doğru kavramı bilimde olamaz.Keynesyen modelin bugünkü sorunları cozememeside gayet doğaldır
    mutkak doğruya gidiş çabasıdır bilim. Aksi gözlemlenene kadar doğru vardır sadece. Toptan reddetmek ne bileyim biraz garip geldi.. Atilla Yeşilada veya birbaskasinin bir onermede bulunması neyi değiştirir. Mesela nebatigiller heterodoks epistomolojik politikalar uyguluyor kendi deyimleriyle. Bilinen iktisadın tam tersi zıt yönde hareketler eğer başarılarsa ekonomi bilimine jatki sağlarlar yok basaramazlarsa tezlere konu olurlar

5. BLACK KEMAL n dedik n olsa da menderes 8 altı ev araba sat gir mode )) bu kagıdı az calısın prkme almadınız bunda yanmayın viopcularrr az spot )

6.  Alıntı Originally Posted by thebigshort Yazıyı Oku
    Günaydın vob esnafı
    5.940.00den 1 parti short oldum
    4.912 den shortumu kapadım
    Daş atıp kolum yorulmadı sonuçta
    Bereket versin

7.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    20+ işçi çalıştıran işletmelerde- imalat sanayiinde ücret/maaş payı yüzde 15, hizmet sektöründe yüzde 33.. bu rakamlar 5 yıl öncesine ait, şu anda daha düşüktür ücretlerin payı, zira diğer maliyet kalemleri olan hammadde-enerji vd fiyatları üxretlerden çok daha hızlı arttı son bi kaç yılda..

mesela diyelim enflasyonun 15 puan üstünde bi zam yaptı şirket, genel maliyete 2 puan artı koyar.. pandemi sonrası şirketlerin kar marjlarının nasıl açıldığını bilançolardan görüyoruz, yani bu yüzde2 farkı çok rahat yedirir şirketler, incir çekirdeği etkisi yaratır..

öte yandan çalışanlar enflasyon üstünde gelir alırsa, başka pozitif etkiler de yaratır- genel talep seviyesi yükselir, talebin arttığını gören şirketler yatırım yapmaya başlar, yatırımlar sayesinde ekonominin genel faktör verimliliği artar.. verimliliği artırmak için gerekli yatırımları yapmayı en iyi motive eden etken, taleptir.. mesela faizlerin düşük yada yüksek olması değildir.. talep artışını görüyorsa yatırım yapar şirketler kesimi
    kemal baba EYT cıkar mı ))

8.  Alıntı Originally Posted by SEL Yazıyı Oku
    5870 galiba ? öyle ise kırdı aşağı 5857.50 en düşük şuan
    kırıp kırmadığına iğne barlarla karar veremeyiz, o barlar genelde stop patlatmak içindir
    -kırdı demek için mesela 1 saat yada 2 saat o seviyenin altında kaldığını görmek lazım

Sayfa 568/1011 İlkİlk ... 68468518558566567568569570578618668 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •