Sayfa 5682/7020 İlkİlk ... 468251825582563256725680568156825683568456925732578261826682 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 45,449 - 45,456 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Rumen sair, cevirmen, gazeteci, film elestirmeni, basarili piyanist ve besteci Nina Cassian'in olum yildonumu (14 Nisan 2014)

Yagmurun perdesini ellerin gecer,
    Oksar gulum damlalari ellerin,
    Ellerin incedir Anka'nin sekisinden...
    Guzelsin, sevgilim benim.
    Ariyor ellerin gecenin saclarinda
    Yanip sonen ve altin hisirtisiyla
    Gogun sessizligini dagitan
    Minik yildizlari ...
    Kar ustunde dolasan ellerin,
    Iki mavi iz birakiyor, bir kizak gibi...
    Yazla gidiyor ellerin,
    Gagalari acik iki turna sanki
    Akiyor, artik gorunmuyor ...

I see your hands traversing rain’s curtains,
    those silvery fixtures
    more supple than the prancing Firebird ...
    I see your hands searching through night’s hair
    for the tiny, roaming, fragile stars
    whose golden rustling
    disturbs the big silence ...
    How beautiful you are, my love.
    I see your hands wandering over snowy slopes,
    leaving two blue traces
    like those left by sleighs ...
    Your hands depart with summer.
    They leave fluidly,
    like two cranes with open beaks,
    until they vanish...

2. " On yasinda, on besinde ya da yirmisinde cakilip da kalmaz kimse. Sonu yoktur ogrenmenin, bildiginden daha kiymetlidir hep henuz ogrenmedigin. Bu okul ta kendisidir koca dunyanin. Acarsan iyice gozlerini sen de gecersin sinifi. " Gianni Rodari, Dunya Denen Koca Okul

" Nessuno puo’ fermarsi a dieci anni, a quindici, a venti, e riposare un pochino. Di imparare non si finisce mai, e quel che non si sa è sempre più importante di quel che si sa già. Questa scuola è il mondo intero quanto è grosso: apri gli occhi e anche tu sarai promosso! "

3. “ 'Bir sac kesimi arti bas masajina boyle guzel bir sehir aldim! Gercekten cok ucuza kapattim. ' Oysa yaniliyordu cok fazla odeme yapmisti. Bu dunyaya gelen her cocuk dunyanin dort bir yaninin sahibidir, tek kurus odemesine gerek yoktur. Sadece kollarini sivamali, elini uzatmali ve almalidir, dunya onun olacaktir. " Gianni Rodari, Bir Telefonluk Masallar

" ' Una città simile per un taglio di capelli e una frizione! L'ho proprio pagata a buon mercato. ' E invece si sbagliava, e l'aveva pagata troppo. Perché ogni bambino che viene in questo mondo, il mondo intero è tutto suo, e non deve pagarlo neanche un soldo, deve soltanto rimboccarsi le maniche, allungare le mani e prenderselo. "

4. " Belki yasamimizdaki tum ejderhalar ejderha kiligina girmis prenseslerdir de, bizi bir yol guzel ve cesur gormeleri yetecek, yine prenseslere donuseceklerdir. Belki yasamdaki tum korkunc nesnelerin isin asli iyice arastirildi mi, bizden yardim bekleyen kolu kanadi kirik yaratiklar oldugu anlasilacaktir. / Vielleicht sind alle Drachen unseres Lebens Prinzessinnen, die nur darauf warten uns einmal schön und mutig zu sehen. Vielleicht ist alles Schreckliche im Grunde das Hilflose, das von uns Hilfe will. "

Foto: Martine Franck, Cemetery North of England, Whitley Bay

5. Italyan ressam Domenico di Michelino'nun olum yildonumu (18 Nisan 1491)

La Divina Commedia illumina Firenze, 1465 (Santa Maria del Fiore, Firenze)

Madonna e santi, XV secolo (National Museum of Fine Arts, La Valletta, Malta)

6. Ingiliz oyun yazari ve sair Thomas Middleton'in dogum yildonumu (18 Nisan 1580)

" Derinlerdeki hazineler bile, bir kadinin askina tutsak olmus bir erkegin hissettigi rahat kadar degerli degildir. "

The Roaring Girl

7. Ispanyol ressam Pedro de Orrente'nin dogum yildonumu (18 Nisan 1580)

La multiplicación de los panes y los peces (The Multiplication of the Loaves and Fishes, 1613)

Labán da alcance a Jacob (Laban Overtaking Jacob, 1620 - 1625)

8. Italyan ressam Girolamo Donnini'nin dogum yildonumu (18 Nisan 1681)

Strage degli innocenti, XVIII secolo (Massacre of the innocent)

Sacrificio della figlia di Jefté, XVIII secolo (Sacrifice of the daughter of Jephthah)

Sayfa 5682/7020 İlkİlk ... 468251825582563256725680568156825683568456925732578261826682 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •