Sayfa 57/439 İlkİlk ... 747555657585967107157 ... SonSon
Arama sonucu : 3505 madde; 449 - 456 arası.

Konu: ULUUN - Ulusoy Un Sanayi

Aynen malı kaptırdilar
     Alıntı Originally Posted by twilight1517 Yazıyı Oku
    Yazan çizen de yok kaç gündür tavan tavan gidiyor...spek çoğu ky nin elinden almisa benziyor

POT-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    SM-J810F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Güzel yorumlar yazan ortaklar vardı kayboldular

SM-J810F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Hala gemideyim. 2019 bilançoya F/K oranı çok yükseldi vb yorumlara pek kulak asmıyorum. Yeni dönem kar gelince bu oran düşecek. Geçmiş mesajlarda ebıtda çarpan analiziyle en kötü ihtimal 120m$ eder ama şirkete özel düşeşler ( ek tesisin devreye girmesi, düşük maliyetli yüksek stok olması, kar marjının artması, lisanslı depo , serbest bölge, yabancı ortak) gözönüne alınırsa 200m$a da kimse hayır diyemez demiştim. Şimdi buna bir de; kurumlara satışın yanısıra doğrudan son nokta öncesi toptancılara satış da eklendi ki, bu kar marjının yükselmesi demek. Geçen yıl ki ciroyu bile baz alsanız %1 lik kar marjı yükselişi net kara 30 m TL ekliyor. X birim 3,7tl, X birim 4 tl, 5x birim 2,61 ( tabandan) maliyetli malım duruyor. Eğer tavan tavan gitmeye devam ederse 15 civarı maldan çıkarım ( 200m $ değerleme 16,6 tl ye denk geliyor). Bakalım kısmette daha aşağıdan mı daha yukarıdan mı çıkmak var. Nasipten ötesi yok

4. Son not : Uluun tüm hareketi boyunca manipülatif hareket etmedi. İsteyen aldı isteyen sattı. Hala da öyle ama hacim düşmeye başladı. Bence bu yükselişin devamı için sağlıklı ve yabancı ortak işinin ciddi olduğuna işaret olabilir. Takasa makasa kim aldı kim sattıya çok takılmamak lazım ( Anadolu yatırım 5’ lerde tavandan 700000 lot verdiydi ta hani 😁)

5. Arkadaşlar biraz geriye gidince yazılması gerekenlerin yazıldığı görülecektir...bu kağıdı 2,5 liralardan beri taşıyan ( iki yıldır) biri olarak şimdi ne yazalım...keyfini çıkarıyorum şahsen.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bazen tüm evren sana yardım eder, şans hep yanında olur..işte bu anlarda şansını iyi kullanırsan, başka bir level a atlarsın.

Bu insanlar İçin de böyledir, şirketler için de.

2019 Pegasus fırsatları çok iyi değerlendirdi, çok iyi finansallar elde etti. Yani fırsatı iyi değerlendirdi...şimdi salgın yüzünden pek çok havayolu şirketi batacak mı denirken...Pegasus en sağlam gözüken şirketlerden..bu krizi de güçlenerek atlatacaktır.

Gelelim una...geçen yıl yapılan yatırımlar, ek kapasite, yeni depolar vs...şans yüzüne güldü şirketin...işte şimdi patronun bu fırsatı nasıl değerlendireceği önemli olacak...Zeki çocuk, kızlarla para yemek yerine, Türkiye derecesi yapıp Boğaziçi’nde okumuş...zengin çocuklarının dizini kırıp çalışması, disiplinle yoluna devam etmesi kolay değildir. Bu nedenle bu şirkete ekstra prim verdim.

Patron ya şirketi alacağı yabancı yatırımla bir üst lige çıkaracak...dünya çalında bir dev yapacak..,her yıl düzenli temettü verecek...ya da gelen bu fırsatı heba edip, küçük bir şirketin küçük patronu olarak devam edecek.

Olumlu senaryo gerçekleşirse bu hisseyi kolay kolay satmam...zaten maliyetim 2,3 tl filandır...2 yıl sonra zaten maliyetim kadar temettü alırım.

Yok kötü ihtimal gerçekleşirse 8-10 tl arası bir fiyatla vedalaşırım...kötü ihtimal dahi 2 yılda çok iyi kazanç demek olacak.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ben satmaya başladım azar azar...8-15 arası kademe kademe satarım...maliyetim 3 tl altı olduğu İçin rahatım...acele de etmem.

Ulusoy elektrıkte yaptığım hatayı yapmam...orada maliyetimin ortalama iki katında elimdeki hisseleri satmıştım..sonra kağıt ben sattıktan sonra da ikiye katlamıştı.

Daha fazla gidemeden, tepe yapar ve dönüş teknik olarak netleşirse, daha aşağıdan da veririm, sıkıntı olmaz.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Birkaç argüman, temel analiz yaparken nasıl yapılmalı gerekir konusunda da örnek olmuş olsun,

i-) Bir kere satılan un miktarı aynı olsa bile, satışlar toptan yerine, parekende tarafa kayıyor..toptan satılan mal ile parekende satılan malın kar marjı aynı değildir...bu kar marjı geriye doğru giderek, ilk üreticiye kadar uzanır ve kar marjlarını olumlu etkiler.

ii-) pek çok orta gelirli kesim un ile tanıştı bu salgını nedeniyle...millet evde ekmek, çörek, börek yapmaya başladı...saçı başı ağırmış, gelir durumu gayet iyi pek çok arkadaşım bu işlere merak sardı...yani bu salgın bir süre sonra yatışsada, bu tüketim alışkanlığı orta ve uzun vadede tüketime olumlu katkı sağlayacaktır.

İii-) en önemli nokta da..un ve mamülleri ( ekmek, makarna vs) düşük mallar olarak adlandırılır...gelir durumu olumsuz etkilenen kesimler ister istemez düşük maliyetli tüketime yönelecektir...bu etki uzun vade ortadan kalkacaktır...ama kısa ve orta vadede bu durum talebi önemli ölçüde etkileyecektir.

Sonuçta, ekmek tüketimi, un tüketimi belli...talep artmaz argümanı ne kısa, ne orta vadede geçerli değil,,hatta, bazı alışkanlıklar oluşacağı İçin, uzun vadede bile geçerli değil...talep, tüm vadelerde artacak beklentisindeyim bu yüzden.

Bir de bu konularda şans önemli bir faktördür..tam zamanında un üretimi için kapasite artışları devreye girdi, hatta lisanslı depoları da devrede...büyük şans.

Ama ciroya da çok takılmamak lazım...zira cironun önemli bir kısmı buğday ticareti...belki 2020 de ciro %20 artacak, ama efk %50 artacak...özellikle ikinci çeyrek daha doğru tahminler yapmamızı sağlayacak.

Unutmayın...insanların yaşam tarzı da değişiyor...eskiden 100 birim kahvaltı yapılıyorsa, bu günlerde 150 birim kahvaltı yapılıyor...ama bu etki geçici tabi, salgını yatışınca bu etki normale döner..ama kısa vadede tüketimi önemli ölçüde etkiler...esas orta ve uzun vade olumlu etki yukarıda anlattığım faktörlerden gelecek.
    Yeni gelen arkadaşlar önce bu yazıları okusun, çok değil 1-2 hafta önce yazıldı.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. ALLAH bereket versin güzel kazanc oldu herkese bereketli kazanclar dilerim

8. 200 milyon dolar hedefine daha çok var. 250 milyon dolar hedefine az kaldı.. ilk 3 aylıklar gelsin hele. 2019 - 3 aylık neydi, 2020 - 3 aylık ne olacak.. 2020 - 6 aylık ciro nasıl olacak. Kapasite kullanım oranı ciro patlaması yaparken kâr rakamına etkisi nasıl olacak. Alın size egeen...

Ortaklık kriteri nasıl olacak. Tam zamanı. Rtabl masalına mı inanalım, Uluun gerçeğine mi. Masallar daha güzel tabii ki. Ama gerçekler masalları yutar geçer. Rakamsal olarak da gerçekleşir inşaallah...

SM-N975F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 57/439 İlkİlk ... 747555657585967107157 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •