Sayfa 573/1230 İlkİlk ... 734735235635715725735745755836236731073 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,577 - 4,584 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Beklentilerle alakalı sorular soran arkadaşlara toplu cevap vermiş olayım,

Öncelikle, bu beklentilerle hareket etmiyorum. Adı üstünde, beklenti. Beklentiyle portföy dağılımı yapmamayı yıllar yıllar önce öğrendim. Yoksa, malı mülkü göm altına en doğru yaklaşım olurdu.

Zaten portföy yapma mantığımız da buna dayanıyor, bir hisse listemiz oluyor..hepsinde beklentilerimiz iyi...biz ne yapıyoruz, iyi gidende poz arttırıyoruz, geride kalan da kenarda bekliyor.

Bazı arkadaşlar bu enflasyon ve bu faiz seviyesi ile bu borsa seviyesi uyumlu değil diyor...haklı olabilirler...ama son 2 yılda bazı korelasyonlar bozuldu...mesela 1 yıl önce cds bu seviyede olacak, ama BİST buraya gelecek desek kimse inanmazdı...nasıl cds korelasyonu çalışmamaya başladı...2020 de de bazı korelasyonların zayıfladığını, hatta çalışmadığını görebiliriz.

Peki neden böyle? Serbest piyasa ekonomisinden uzaklaştıkça, yabancı yatırımcı etkisi azaldıkça korelasyonlar bozulmaya başlar...paradigmaları değiştirmek gerekebilir. Şu an Türkiye’de 10 yıl önce deneyimlediğimiz ve 30 yıllık mazisi olan bir serbest piyasa anlayışı yok.

Peki ne işe yarıyor bu tahminler? Piyasayı çok yakından takip edince, detaylara daldıkça, büyük resmî unutabiliyoruz...büyük resim, bize genel çerçeveyi çiziyor...ama yatırımlarımıza yön verirken genel çerçeveyle değil, daha kısa vadeli beklentilerle hareket ediyoruz. Örneğin ta kullanıyoruz, ema ortalamalarını ve bunların kesişimlerini takip edip poz azaltabiliyoruz, arttırabiliyoruz...daha da önemlisi koruma amaçlı hedge poz açabiliyoruz.

2. 2019 yılında kızım dünyaya geldi. Hanımın banka hesabından bir yatırım hesabı açtım. Hey ay az az 3 hissede yatırım yapayım diyorum. Süre gerçekten uzun o yüzden kendi hesabımdan almayacağım ama türkiye'de de böylesi uzun vadeli yatırıma çok güvenemiyorum. 10 yıl sonrasının cazip sektörlerini bugünden nasıl tahmin edeceğiz. Aklımda kompozitten dolayı ve cauti nin de tam uzun vadeli yatırım hissesi dediği için kords var bir de 5g hikayesinden dolayı turkcell.. Üçüncüyü bulamıyorum, her ay her hisse için 250 liralık alım yapacağım. Üçüncüyü ne tavsiye edersiniz?

3.  Alıntı Originally Posted by cenkbjk Yazıyı Oku
    2019 yılında kızım dünyaya geldi. Hanımın banka hesabından bir yatırım hesabı açtım. Hey ay az az 3 hissede yatırım yapayım diyorum. Süre gerçekten uzun o yüzden kendi hesabımdan almayacağım ama türkiye'de de böylesi uzun vadeli yatırıma çok güvenemiyorum. 10 yıl sonrasının cazip sektörlerini bugünden nasıl tahmin edeceğiz. Aklımda kompozitten dolayı ve cauti nin de tam uzun vadeli yatırım hissesi dediği için kords var bir de 5g hikayesinden dolayı turkcell.. Üçüncüyü bulamıyorum, her ay her hisse için 250 liralık alım yapacağım. Üçüncüyü ne tavsiye edersiniz?
    Tavsiye demiyelim de...dow la ortak yatırım dowaksa var...aksa bu işin dünyada lideri olmaya aday...3-5 yıl sonrası İçin dowaksa iyi bir seçim olabilir.

4. Merhaba
    Süre gerçekten uzunsa hikayesi olan yerine yavaş büyüse de sağlam olan şirketleri tercih edebilirsiniz. Örneğin Turkcell 5G hikayesinin sonucu 10 yıla kalmaz o zaman çok daha farklı şeyler olabilir. Hikaye meselesi kısa vade değil belki ama o kadar uzun vadeli de değil bence. Şahsi fikrim temettü veren sağlam bilançosu olan sanayi devlerinden seçilebilir. 3 hisse XU030 dan rahatlıkla seçilebilir. Ben Katılım endeksine dahil olmasına bakıyorum seçerken ancak bunu göz ardı edersek EREGL, FROTO, TOASO, SODA, TUPRS olabilir. Temettüsü düşük olsa da ASELS, BIMAS, PETKM de seçilebilir. 10 sene sonra dünya çok farklı bir yer olabilir ancak bu şirketler bir şekilde yoluna devam eder diye düşünüyorum. Tabiki bu süreçte firmaları da takip edeceğinizi varsayıyorum.

polho grafik olarak ucuz kaldı gibi.
    .....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
    Tasarruf ve Birikimin önemini belirten rakamlar...

BDDK Kasım 2019 raporu

Yurtiçinde 250 bin - 1 milyon TL arası mevduatı bulunan kişi sayısı: 839 bin 611 kişi
    1 milyon TL ve üzeri ise: 194 bin 355 kişi

“Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    tatgd var gitmeyenler arasında. bende yok ama tatgd. portföy full olduğu için satmaya kıyamıyorum diğerlerini pdd makul. ikinci tukas olabilir bana göre.

+adel.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Tam da bu tarz hisseleri kastediyorum...ama bu zamana kadar gitmeyen, hiç gitmeyebilir de.

Bu arada, kastım kalkınma bankası, metro gibi kumarbaz kağıtları değil, aman ha diyim

Pinsu, eskiden beri bildiğim kağıt..%50 yaptı 1-2 günde...akşam SPK işlem yapan 1-2 spekülatöre işlem yasağı getirdi...bugün kağıt %15 aşağıda
    gitmiyorum diyenden korkacan
    .....

8.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    polho grafik olarak ucuz kaldı gibi.
    merhaba, polho teknik olarak güzel görünüyor ama temel olarak nasıldır? Bilginiz varsa rica edebilir miyim.tşk.ederim.
    Y.T.D.

Sayfa 573/1230 İlkİlk ... 734735235635715725735745755836236731073 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •