Onemli Gunler Banner
Sayfa 58/208 ÝlkÝlk ... 848565758596068108158 ... SonSon
Arama sonucu : 1664 madde; 457 - 464 arasý.

Konu: Arbitraj Fýrsatlarý

1.  Alýntý Originally Posted by pilavli Yazýyý Oku
    Þu bilgiyi de ekleyeyim de takip edenlere faydasý olur:

Hisse alýþ vadeli satýþ yaptýnýz diyelim, örneðin 100 bin liralýk hisse aldýnýz, karþýsýnda hisse adedinin yüzde biri kadar da hisse kontratý sattýnýz. Yýllýk %42 getiri hesapladýnýz pozisyona girerken.
    Kontrat için aracý kuruma göre teminat oranlarý deðiþiyor, benim ziraat yatýrým yüksek teminat istiyor, hisselerde ortalama kaldýraç oraný 3.3 gibi, yani 30 bin lira teminat yatýrmalýyým 100 binlik viop pozisyonuna (eskiden teminat oranlarý çok daha düþüktü, 21 aralýktan sonra çok artýrdýlar epeyce batan oldu galiba). Bu 30 bin lirayý takasbank %16 faizden iþletiyor.
    Bir aylýk iþlem sonunda toplam 100 bin hisse ve 30 bin viop teminata aldýðým faiz 100 binlik kýsma %42 ve 30 binlik kýsma %16'dan ortalamada yýllýk %36'ya düþüyor.

Aracý kurum hisseleri teminata sayar ve kontrat için ayrý nakit teminat istemezse süper, o zaman getiri %42'ye çýkýyor.

Bir de bir aylýk sürede hisse þiddetli çýkýþ yaþarsa teminat tamamlamak gerektiði için toplam getiri yine düþüyor, ancak hisse düþüþ yaþarsa da teminat çekebilirsiniz, yani bu durumu bilemeyeceðimiz için risk/fayda birbirini götürür diyelim bunu hesaba katmayalým.
    Kusura bakmayýn bilmediðimden soruyorum.
    100 bin tl'ye 13,7 den 7300 adet hisse aldým.
    20.5 bin tl teminata karþýlýk (281*73=20513 tl eder) 14,3 dan 73 kýsa açtýk.
    Aradaki fark 0,6 tl
    0,6 / 13,7 =0,044 yaklaþýk diyelim. Bu aylýk %4,4 demek deðil midir? Hiç faiz almasak 120 bin 500 tl'ye komisyonlar hariç %4,4 tl kazanmýþ olmuyor muyuz?

Net kar 4,4 bin olmaz mý? Tabi 100 bin yatýrdým gibi düþünmek doðru deðil anladým sanýrým.
    100 bin tl ye 4,4 bin deðil kar...Bu %44
    120 bin tl'ye 4,4 bin kar var ve tabi komisyon masraflarý...Bu da %36

Doðru mudur?

Lakin bir de bunun bileþiðini hesaplamak lazým. Yani birin ay 120 bin tl gibi parayla iþlem yaparken 2. ay 124 bin tl gibi bir parayla iþlem yapýyorsun.

Tabi normal seyreden piyasa için söylüyorum. Bazen dalgalanmalarda spot vadeliden yukarýda kalabiliyor.
    Yatýrým Tavsiyesi Deðildir. Her yiðidin yoðurt yiyiþi farklýdýr. Ben bir strateji uygularým gerçekleþir ya da gerçekleþmez.

Alýntý Originally Posted by Ex2000 Yazýyý Oku
    Aradaki fark 0,6 tl
    0,6 / 13,7 =0,044 yaklaþýk diyelim. Bu aylýk %4,4 demek deðil midir? Hiç faiz almasak 120 bin 500 tl'ye komisyonlar hariç %4,4 tl kazanmýþ olmuyor muyuz?

Net kar 4,4 bin olmaz mý? Tabi 100 bin yatýrdým gibi düþünmek doðru deðil anladým sanýrým.

Doðru mudur?

Lakin bir de bunun bileþiðini hesaplamak lazým. Yani birin ay 120 bin tl gibi parayla iþlem yaparken 2. ay 124 bin tl gibi bir parayla iþlem yapýyorsun.

Tabi normal seyreden piyasa için söylüyorum. Bazen dalgalanmalarda spot vadeliden yukarýda kalabiliyor.

Teminat tutarý/komisyon kiþiye/kuruma göre deðiþir.
    Yatýrdýðýnýz teminat yaklaþýk %15 ile deðerlenir onu da eklemek lazým getiriye

Benim durumuma göre hesap þöyle:

Yatýrýlan Tutar(Hisse+Viop)= 100K + (250*73) = 118250
    Arbitraj getirisi=0,6*7300=4380
    Komisyon gideri= 120
    Viop Teminat Getirisi=~200
    30 günlük Net Getiri= 4380-120+200=4460 => 4460/118250= %3,77
    Her ay bu þekilde baðlanýrsa yýllýk bileþik= ~%55,9

3.  Alýntý Originally Posted by Ex2000 Yazýyý Oku
    Aradaki fark 0,6 tl

Doðru mudur?

Hesabýnýz doðru, yüz bine aylýk %4.4 kar alýrsýnýz, teminatla beraber 120 bin toplam sermaye lazým ancak sn. Yuji'nin yazdýðý þekilde teminat da boþ durmuyor ona da faiz iþliyor. Bileþik faiz hesabý da doðru her ay üstüne koyarak gider para büyüdükçe. Komisyonlar pek fazla tutmuyor ihmal edilebilir, hatta her ay ayný hissede devam edecekseniz ay sonunda hisseye dokunmayýp sadece kontratlarý yeniliyorsunuz hisse komisyonundan da tasarruf ediyorsunuz ben üç aydýr isgyo'da bu þekilde devam ediyorum.

4. Teminat ile ilgili uygulamalarý buldum.
    madde:44
    altýlý çizili ve koyu olan yazýlar bizim en çok ilgilendiðimiz kýsýmlar.

Takasbank'ýn viop teminatlarý için uygulama esaslarý.
    müþteri temsilcilerine bu esaslarý hatýrlatýp nakit para yerine spot hisseleri teminat göstermek istediðimizi beyan ettiðimizde ne diyeceklerini merak ediyorum.

MADDE 44- (1) (Deðiþik: 06.02.2018 tarihli ve 1403 sayýlý Genel Mektup ile, 29.03.2018 tarihli ve 1415
    sayýlý Genel Mektup ile, 08.03.2019 tarihli ve 1528 sayýlý Genel Mektup ve Deðiþik: 08.11.2019 tarihli ve
    1595 sayýlý Genel Mektup ile) Üyeler tarafýndan, iþlem teminatý yükümlülüklerinin yerine getirilmesi amacýyla
    aþaðýdaki varlýklar kullanýlabilir ve bunlarýn dýþýnda yatýrýlan varlýklar deðerleme dýþý býrakýlýr.
    a) Nakit Türk Lirasý,
    b) Konvertibl Döviz (USD, EUR, GBP),
    c) Devlet Ýç Borçlanma Senedi,
    ç) T.C. Hazine ve Maliye Bakanlýðý tarafýndan ihraç edilen Euro tahvil (Eurobond)
    d) T.C. Hazinesi Varlýk Kiralama Anonim Þirketi tarafýndan ihraç edilen kira sertifikalarý,
    e) BIST 100 endeksinde bulunan pay senetleri,
    f) Hisse Senedi Þemsiye Fonu Paylarý,
    g) Borçlanma Araçlarý Þemsiye Fonu Paylarý,
    ð) Borsalarda iþlem gören standartta altýn,
    h) Ýpotek teminatlý menkul kýymetler, ipoteðe dayalý menkul kýymetler, varlýk teminatlý menkul
    kýymetler ve varlýða dayalý menkul kýymetler
    ý) Borsa Ýstanbul A.Þ. paylarý
    (2) Takasbank, üyenin kredi deðerliliði ile teminat olarak aldýðý varlýklarýn deðeri arasýnda var olabilecek
    spesifik korelasyon iliþkileri sebebiyle üye ile baðlantýlý gördüðü menkul kýymet ve garantileri, teminat veya
    garanti fonu katký payý olarak kabul etmeyebilir veya bunlarýn teminat ve garanti fonu katký payý olarak kabul
    edilmesini sýnýrlandýrabilir. Bu kapsamdaki kontrollerde teminat konsantrasyonlarý da gözetilir ve kontroller
    portföy hesaplarý ile iliþkili teminat hesaplarýna uygulanýr. Yapýlan kontroller neticesinde belirlenen varlýklar,
    deðiþtirilmesini teminen Üyeye bildirilir. Belirlenen varlýklarýn beþ iþ günü içerisinde deðiþtirilmesi gerekir.
    Bu süre zarfýnda deðiþtirilmeyen varlýklar, deðerleme dýþý býrakýlýr.
    (3) Devlet Ýç borçlanma senetlerinin teminata kabulü için, menkul kýymetin tamamýný temsil eden anapara
    ve kuponlarýnýn birlikte teminata yatýrýlmasý gerekmektedir. Ayrýþtýrýlmýþ Devlet iç borçlanma senetleri
    teminata kabul edilmez. Tevdi edilmiþ olan devlet iç borçlanma senetleri itfadan önceki günün sonunda
    teminat olma özelliklerini kaybederler. Ýtfa tutarý nakit teminat hesabýna aktarýlýr.
    27
    Gizlilik Seviyesi: Halka Açýk (Tasnif Dýþý)
    (4) Pay cinsinden teminatlarda sermaye artýrýmý ödemesi karþýlýðý alacaklarýn Üyenin Takasbank
    nezdindeki serbest hesabýna aktarýldýðý ve Borsa’da özsermaye halinin baþlangýç tarihinden itibaren teminat
    hesabýnýn sürdürme seviyesinin altýna düþebileceði dikkate alýnarak, teminat seviyesinin korunmasý Üyenin
    sorumluluðundadýr.
    (5) Altýnýn teminata verilmesi durumunda, söz konusu altýnlar Borsa Kýymetli Madenler ve Kýymetli Taþlar
    Piyasasý’nda iþlem gören külçe altýnlardan 100 gram ve katlarý þeklinde olan standart altýndan oluþmalýdýr.
    (6) Ýpotek teminatlý menkul kýymetler, ipoteðe dayalý menkul kýymetler, varlýk teminatlý menkul kýymetler
    ve varlýða dayalý menkul kýymetlerden; Türkiye Kalkýnma ve Yatýrým Bankasý A.Þ. Varlýk Finansmaný Fonlarý
    tarafýndan TL cinsinden ihraç edilmiþ ve uzun vadeli ulusal notu asgari â€ËÅ“AA+’ olanlar teminata kabul edilir.
    (7) Üyelerin kendilerinin ve/veya dahil olduklarý sermaye grubuna baðlý banka ve þirketlerin garantileri ve
    ihraç etmiþ olduklarý menkul kýymetler (Hazine Müsteþarlýðý’nca ihraç edilen menkul kýymetler ile
    sermayesinin çoðunluðu Hazine Müsteþarlýðý’na ait olan diðer bankalarýn garanti ve menkul kýymetleri hariç),
    üye tarafýndan Takasbank’a teminat olarak verilemez.
    (8) (Deðiþik: 06.02.2018 tarihli ve 1403 sayýlý Genel Mektup ile) Teminata kabul edilen varlýklardan
    BISTECH sistemine tanýmlý olanlar, entegrasyon kapsamýnda yer alan Geçerli Teminat Raporu aracýlýðý ile
    izlenir. Bu raporda yer almayan varlýklarýn teminata verilmek istenmesi durumunda, en az bir iþ günü öncesinde
    ilgili varlýðýn sistemde tanýmlanmasýný teminen Takasbank’a bildirimde bulunulmasý gerekir. Takip
    sorumluluðu üyeye aittir.
    Ýþlem teminatý kompozisyonu ve deðerleme katsayýlarý
    MADDE 45- (1) (Deðiþik: 29.03.2018 tarihli ve 1415 sayýlý Genel Mektup ile, 08.03.2019 tarihli ve 1528
    sayýlý Genel Mektup ile ve 08.11.2019 tarihli ve 1595 sayýlý Genel Mektup ile, 05.11.2020 tarihli ve 1654
    sayýlý Genel Mektup ile) Piyasa’da hesaplanan toplam teminat gereksiniminin en az % 50’sinin Türk Lirasý
    teminattan oluþmasý gerekir. Yönetim Kurulu Piyasa’daki geliþmelere göre bu oraný deðiþtirmeye yetkilidir.
    Türk Lirasý dýþýnda teminata kabul edilecek diðer varlýklar ve bunlara iliþkin kompozisyon limitleri için aþaðýda
    verilen tabloda belirtilen oranlar uygulanýr. Kompozisyon limitleri, yatýrýlmýþ TL ve diðer teminat bakiyelerinin
    toplamý üzerinden uygulanýr. Takasbank Yönetim Kurulu teminat olarak kabul edilecek yeni varlýklar için
    kompozisyon limitleri belirlemeye veya bu Prosedür ile belirlenmiþ olanlar da dahil kompozisyon limitlerinde
    deðiþiklik yapmaya yetkilidir.
    Ýþlem Teminatý Olarak Kabul Edilebilecek Varlýklar Grup Limiti
    Alt Grup Limiti
    (Grup Limiti
    Yüzdesi Olarak)
    Nakit Türk Lirasý En Fazla %100 -
    Konvertibl Döviz(USD/EUR/GBP) En Fazla %50 -
    Devlet Ýç Borçlanma Senedi En Fazla %50 %50(ISIN bazlý)
    T.C. Hazine ve Maliye Bakanlýðý tarafýndan ihraç edilen Euro
    tahvil (Eurobond) En Fazla %50 %50(ISIN bazlý)
    T.C. Hazinesi Varlýk Kiralama Anonim Þirketi tarafýndan
    ihraç edilen kira sertifikalarý, En Fazla %50 %25(ISIN bazlý)
    BIST 100 endeksinde bulunan pay senetleri En Fazla %50 75%
    Hisse Senedi Þemsiye Fonu Paylarý En Fazla %50 20%
    Borçlanma Araçlarý Þemsiye Fonu Paylarý En Fazla %50 20%
    Borsalarda Ýþlem Gören Standartta Altýn En Fazla %25 -
    Ýpotek teminatlý menkul kýymetler, ipoteðe dayalý menkul
    kýymetler, varlýk teminatlý menkul kýymetler ve varlýða dayalý
    menkul kýymetler
    En Fazla %50 40%
    Borsa Ýstanbul A.Þ. paylarý En Fazla %50 -
    28
    (2) Alt grup limitlerinin hesaplamasýnda ilgili varlýk tutarýnýn grup limiti uygulanmýþ toplam deðerlenmiþ
    kýsmý dikkate alýnýr.
    (3) (Deðiþik: 05.10.2017 tarihli ve 1373 sayýlý Genel Mektup ile, 08.03.2019 tarihli ve 1528 sayýlý Genel
    Mektup ile, 30.07.2019 tarihli ve 1571 sayýlý Genel Mektup ile ve Deðiþik: 08.11.2019 tarihli ve 1595 sayýlý
    Genel Mektup ile, Deðiþik: 13.11.2020 tarihli ve 1659 sayýlý Genel Mektup ile, 14.12.2021 tarihli ve 1741
    sayýlý Genel Mektup ile, 05.01.2022 tarihli ve 1758 sayýlý Genel Mektup ile) Ýþlem teminatý olarak kabul
    edilebilecek TL dýþý kýymetlerin teminat deðerlerinin hesaplanmasýnda aþaðýdaki deðerleme katsayýlarý esas
    alýnýr.

Teminat Çeþidi Deðerleme Katsayýsý
    Nakit Türk Lirasý %100
    Konvertibl Döviz(USD) %91
    Konvertibl Döviz(EUR) %91
    Konvertibl Döviz(GBP) %91
    Devlet Ýç Borçlanma Senedi
    0-1 Yýl %97
    1-5 Yýl %91
    5 yýl ve üzeri %85
    T.C. Hazine ve Maliye Bakanlýðý tarafýndan ihraç edilen Euro tahvil
    (Eurobond-USD)
    5 Yýla kadar %92
    5-10 Yýl %92
    10-30 Yýl %90
    30 yýl ve üzeri %87
    T.C. Hazine ve Maliye Bakanlýðý tarafýndan ihraç edilen Euro tahvil
    (Eurobond-EUR)
    5 Yýla kadar %92
    5-10 Yýl %87
    10-30 Yýl %79
    30 yýl ve üzeri %79
    T.C. Hazinesi Varlýk Kiralama A.Þ. Tarafýndan Ýhraç Edilen Kira
    Sertifikalarý
    0-1 Yýl %95
    1-5 Yýl %89
    5 Yýl ve üzeri %83
    BIST 100 endeksinde bulunan pay senetleri BIST 30 %84
    BIST 100 %82

Hisse Senedi Þemsiye Fonu Paylarý %90
    Borçlanma Araçlarý Þemsiye Fonu Paylarý %94
    Borsalarda Ýþlem Gören Standartta Altýn %88
    Ýpotek teminatlý menkul kýymetler, ipoteðe dayalý menkul kýymetler,
    varlýk teminatlý menkul kýymetler ve varlýða dayalý menkul kýymetler
    0-1 Yýl %95
    1-5 Yýl %89
    5 Yýl ve üzeri %83
    Borsa Ýstanbul A.Þ. paylarý %100
    29
    (4) Deðerleme katsayýlarý yýlda bir kez gözden geçirilir. Gerekli görüldüðü durumlarda, d
    Son düzenleme : TOPRAK-SERDAR; 29-05-2022 saat: 15:52.
    Türkiye'de temel problem þu : bilgili olanlarýn yetkisi yok , yetkisi olanlarýnda bilgisi yok.

5. Ben þunu yapýyorum bazen

100000 tl spottan u30 hissesi alýp, bunu teminat göstererek viop'ta þort açýyorum.
    Aslýnda 100.000 tl'nin hepsini teminat gösteremiyorum.

Teminat tamamlamak gerektiðinde ya da fýrsatlar çýktýðýnda bunu öneriyorum.

Hatta u30 bazý kaðýtlar aþýrý gittiðinde diðer u30 kaðýdýna geçiyorum.
    Yatýrým Tavsiyesi Deðildir. Her yiðidin yoðurt yiyiþi farklýdýr. Ben bir strateji uygularým gerçekleþir ya da gerçekleþmez.

6.  Alýntý Originally Posted by Ex2000 Yazýyý Oku
    Ben þunu yapýyorum bazen

100000 tl spottan u30 hissesi alýp, bunu teminat göstererek viop'ta þort açýyorum.
    Aslýnda 100.000 tl'nin hepsini teminat gösteremiyorum.

Teminat tamamlamak gerektiðinde ya da fýrsatlar çýktýðýnda bunu öneriyorum.

Hatta u30 bazý kaðýtlar aþýrý gittiðinde diðer u30 kaðýdýna geçiyorum.
    Hangi aracý kurumda iþlem yapýyorsunuz?
    Burada yer alan yorumlar, kiþisel görüþlere dayanmaktadýr. Bu nedenle, yatýrým veya al/sat tavsiyesi olarak deðerlendirilmemelidir.

7.  Alýntý Originally Posted by kafkaf Yazýyý Oku
    Hangi aracý kurumda iþlem yapýyorsunuz?
    Tek kurum deðil. Deðiþiyor.
    Gedik, Sanko, isbank, vakif, vb.

Yeni format

Aktif vade: Mayýs
    Yakýn vade: Haziran

SpotAV_AC: Spot al - Aktif Vade sat (Mayýs pozisyon aç)
    SpotAV_KAPA: Spot sat - Aktif Vade al (Mayýs pozisyon kapa)
    AVYV_AC: Aktif Vade al - Yakýn Vade sat (Mevcut Mayýs pozisyonunu Hazirana uzat)
    SpotYV_AC: Spot al- Yakýn vade sat (Haziran pozisyon aç)

Sayfa 58/208 ÝlkÝlk ... 848565758596068108158 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •