Sayfa 583/637 İlkİlk ... 83483533573581582583584585593633 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 4,657 - 4,664 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,451
     Alıntı Originally Posted by onelle Yazıyı Oku
    Sn human01 ben bir tartışma yaratmak istemiyorum öncelikle onu söylemek isterim... Sizin fikirlerinize de kesinlikle saygılıyım ... Ama benim ve alıntı yaptığım Sn oguzvortex19 mesajına tekrar bakarsanız; biz portföy çeşitlendirmekten değil sadece kaba tabiriyle paçal yapmanın ya da maliyet düşürmenin de bazı yatırımcılar için mantık içeren bir strateji detayı olduğunu başlığı takip edenlere söylemek istedik ... Ben diğer yatırım araçlarıyla ilgilenmediğimi Sn Cautionary başlığı açtıktan kısa süre sonra burada belirtmiştim zaten ... Geriden gelenler borsada korkarak hiçbir şey yapılamayacağını akıllarına kazısınlar... Hele ki sıfırdan gelenler için tedirgin olup , korkarsan, şikayet edersen , hayaller paris gerçekler başka olur... Korkmadan, azar azar, yavaş yavaş ,öğrene öğrene ,sindire sindire yatırıma devam... Paçalı denemek için 500 bin liranız olması gerekmiyor... 5 bin lira bütçe ayırıp, maliyet düşürüldüğünde de nasıl sonuçlandığını görebilirsiniz. Bu illa ki başarılı bir sonuç çıkacak demek de değil ama bu da bir strateji. Hiçbir stratejinin kesin başarı oranınını öngöremezsiniz... Bir tarafta başarılı olur diğer tarafta olmaz... bunu yatırımcının kendisi belirleyecek... Sonuçta yatırım yaparken risk taşıyoruz... Sevgiler... Saygılar...Bol kazançlar...
    estafurllah tartışma ne demek...olurmu öyle şey...sadece portföyü çeşitlendirmenin öenminden bahsetmek istedim...risk algısı kişiye göre değişir...ama paçal yapıpda ciddi zararda olan tanıdıklarım var.. doasda,gubfb,hatta halkbank ta ve kont da paçal yapanların bir kısmı ciddi zararda....
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Alımları yaparken max kaç tl lik alım yapılacağı belirlenmeli...bir hissenin portföydeki oranı şunu geçemez diyeceksin ve bu kurala uyacaksın...bu konu çok önemli.

Ayrıca çeyreklik bazda hisse değerlendirmelerini yaparken, dusuk performans nedeniyle portföyde kalmayı hak etmeyen hisse, maliyeti ne olursa olsun şutlanmalıdır.

Ayrıca asagi paçal işini abartmamak lazım...esas yukarı dogru paçal yapmak daha doğrudur...mesela Petkim de faz1 alımlarını tamamladım...faz2 alımlarım için önce diğer hisselerdeki faz1 alımlarımı biterecegim..,ayrıca faz2 de düşüş devam ederse en fazla 2 kademe daha alım yaparım..kalan alımlar icin ilk maliyetin üzerine çıkış beklerim.
    Aylık alım yaptığım için maksimum limit belirlemedim ama portföyüm % ne kadarı hisse de olacağı genel çerçevede belli. 10+fazla hisse taşıdığın için de portföyde en fazla %3.5 ağırlığı olan kağıt var.

3-4yıllık düşüş piyasası olacak diyelim 4 yıl sonrada kağıtlar bu seviyede olsa faz2den sonra hiç alım yapmacak mısınız? Ben şahsen 4yıl boyunca üretim/satış devam ettikçe 6lardan brisa 4-5lerden düzenli petkim almaya talibim.

YTD

3.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Ben katılmıyorum...2008 de paçal yapmaya kalkaların halini biliyorum...çok daha uygun zamanı bekleyip almak varken yaklaşık 1 yıl zararda beklediler..sonunda kara geçtiler elbette ama 7-8 kat getiriden oldular...en iyisi portföyü sadece hissede değil diğer enstrümanlar dada kullanmak....çeşitlendirme yapmak..
    'Çok daha uygun zamanı bekleyip almak varken'
    Geçmiş grafiğe bakarak yorumluyorsunuz? Ben grafiğe yansıyan kötüleşmeyi reel olarak henüz göremiyorum, ne zaman üretim düşer 3vardiya üreten şirketler 2vardiyaya 2vardiyalar 1vardiyaya düşer insanlar işten çıkarılır. Ozaman durum başka,

seçim sebebiyle grafik çiziliyorsa çok rahat paçal yaparım.

Ek olarak mesela şuanda uygun bir zaman nedir. Temmuz ayı mı. Kasım mı? Bir sonraki sene mayıs mı

YTD

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,451
     Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    'Çok daha uygun zamanı bekleyip almak varken'
    Geçmiş grafiğe bakarak yorumluyorsunuz? Ben grafiğe yansıyan kötüleşmeyi reel olarak henüz göremiyorum, ne zaman üretim düşer 3vardiya üreten şirketler 2vardiyaya 2vardiyalar 1vardiyaya düşer insanlar işten çıkarılır. Ozaman durum başka,

seçim sebebiyle grafik çiziliyorsa çok rahat paçal yaparım.

Ek olarak mesela şuanda uygun bir zaman nedir. Temmuz ayı mı. Kasım mı? Bir sonraki sene mayıs mı

YTD

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app
    Sizi bu karlar yanıltmasın, bu karların çoğu hormonlu bir büyümenin sonucu..bistteki birçok şirketin karlılığı önemli ölçüde azalacaktır..Düşük faiz yüksek kur sarmalının doğal bir sonucu olarak bunu göreceğiz.Türkiye 480 milyar dolar dış borcu olan bir ülke....mutlaka ama mutlaka şirketlerimniz etkilenecek....sadece ve sadece döviz fazlası olan ve stratejik şirketler kendini daha sağlama almış olacak..Fakat buna rağmen bir fırtına koparsa onlar dahi ciddi oranda sarsılır....amacım siyaset yapmak değil..ilerde olabilecekler konusunda öngörüde bulunmak...zira ufukta sagflasyon gözüküyor...yani yüksek enflasyonda durgunluk..resesyon...Enflasyon maliyet enflasyonu olğu zaman kaçınılmaz bir sondur bu durum..Zaten dövizin durumu sonucu CDS lerin hali de ortada.....Bilançolarra mutlaka yansıyacak...Bistte yükselen hisseerde olacaktır..ama malesef çok fazla olmayacak...2001 de devlet borçluydu şimdi ise özel sektör ve hane halkı borçlu...ister istemez talep kısılması ve durgunlukla karşı kaşıya olacağız..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,451
    Ayrıca müthiş bilançolar açıklayan garanti ve akbankın yakın izlemedeki kredi oranları SOS veriyor..Yüksek mevduat oranları ile düşük faiz vermelerimümkün değil..Bu bankalar batmaz ama eskisi kadar kar edemiyeceklerdir..önümüzdeki 2-3 dönem bilançolarında bu durumu hep beraber görebiliz...Tahvil faizi de zaten ilk ip uçlarını vermeye başladı..1994 -2001 krizlerini yakından gören biri olarak söylüyorum..Hisse almaya karşı değilim ama mutlaka bir miktar nakitte olmalı..altın gibi enstrümanlara yatırım yapılmalı..yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Sizi bu karlar yanıltmasın, bu karların çoğu hormonlu bir büyümenin sonucu..bistteki birçok şirketin karlılığı önemli ölçüde azalacaktır..Düşük faiz yüksek kur sarmalının doğal bir sonucu olarak bunu göreceğiz.Türkiye 480 milyar dolar dış borcu olan bir ülke....mutlaka ama mutlaka şirketlerimniz etkilenecek....sadece ve sadece döviz fazlası olan ve stratejik şirketler kendini daha sağlama almış olacak..Fakat buna rağmen bir fırtına koparsa onlar dahi ciddi oranda sarsılır....amacım siyaset yapmak değil..ilerde olabilecekler konusunda öngörüde bulunmak...zira ufukta sagflasyon gözüküyor...yani yüksek enflasyonda durgunluk..resesyon...Enflasyon maliyet enflasyonu olğu zaman kaçınılmaz bir sondur bu durum..Zaten dövizin durumu sonucu CDS lerin hali de ortada.....Bilançolarra mutlaka yansıyacak...Bistte yükselen hisseerde olacaktır..ama malesef çok fazla olmayacak...2001 de devlet borçluydu şimdi ise özel sektör ve hane halkı borçlu...ister istemez talep kısılması ve durgunlukla karşı kaşıya olacağız..
    dusuk faiz yuksek kur "sarmalı mı" ? bunu da duymus olduk

Asla yatırım tavsiyesi olarak nitelendirilemez !!!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,451
     Alıntı Originally Posted by hayek Yazıyı Oku
    dusuk faiz yuksek kur "sarmalı mı" ? bunu da duymus olduk

iyi öğrenmiş oldun..Hükümet faizi düşük tutup kurun yükselmesini sağlıyor.....bilmemen garip...sonuç dahada yüksek maliyet demek...tahvil ve faizde zorunlu yüksek faiz patlamalrı yaşamak demek.

Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    iyi öğrenmiş oldun..Hükümet faizi düşük tutup kurun yükselmesini sağlıyor.....bilmemen garip
    eee ??? sorun nedir

kur ile faiz arasinda bir korelasyon yoktur !

kurgunuz yanlis !

Sayfa 583/637 İlkİlk ... 83483533573581582583584585593633 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •