Onemli Gunler Banner
Sayfa 584/637 İlkİlk ... 84484534574582583584585586594634 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 4,665 - 4,672 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,448
     Alıntı Originally Posted by hayek Yazıyı Oku
    eee ??? sorun nedir

kur ile faiz arasinda bir korelasyon yoktur !

kurgunuz yanlis !

Asla yatırım tavsiyesi olarak nitelendirilemez !!!
    normal şartlarda evet direk yoktur, ama bu şartlarda (yani bu kadar döviz borcu varken)faizi yükseltmesseniz hem kur yükselir hem enflasyon..sonundada reel faizin çok üstünde faiz vermek zorunda kalırsınız..ki kuru dizginleyebilesiniz...faiz MB nin elindeki en güçlü silahtır....Valla merak ettim siznerde yaşıyorsunuz diye yurt dışı mı?
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    normal şartlarda evet direk yoktur, ama bu şartlarda (yani bu kadar döviz borcu varken)faizi yükseltmesseniz hem kur yükselir hem enflasyon..sonundada reel faizin çok üstünde faiz vermek zorunda kalırsınız..ki kuru dizginleyebilesiniz...faiz MB nin elindeki en güçlü silahtır....Valla merak ettim siznerde yaşıyorsunuz diye yurt dışı mı?
    istanbul'da yasiyorum iktisat doktorasi yapiyorum ayni zamanda !

ama siz iktisat politikalarini yanlis anlamissiniz !

kur konusunu faiz ile dizginleyemezsiniz !?
    kur'u etkileyen bi suru faktor vardir, ulkeye guven, ekonomik datalar, dis gelismeler, sermaye hareketleri vs. vs. vs.

ne yani siz surekli faizi yukselterek kuru asagimi cekeceginizi dusunuyorsunuz ? adam guvensizlik hissediyor ne yapacaksin o zaman, senin paranda kalmak istemiyor ne olacak ? daha mi fazla vereceksin

kur kendi dengesini bulur. hicbir amprik calismada kur ile faiz arasinda bir guclu korelasyon tespit edilememistir !

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,448
    istanbul'da yasiyorum iktisat doktorasi yapiyorum ayni zamanda !

ama siz iktisat politikalarini yanlis anlamissiniz !

kur konusunu faiz ile dizginleyemezsiniz !?
    kur'u etkileyen bi suru faktor vardir, ulkeye guven, ekonomik datalar, dis gelismeler, sermaye hareketleri vs. vs. vs.

ne yani siz surekli faizi yukselterek kuru asagimi cekeceginizi dusunuyorsunuz ? adam guvensizlik hissediyor ne yapacaksin o zaman, senin paranda kalmak istemiyor ne olacak ? daha mi fazla vereceksin

kur kendi dengesini bulur. hicbir amprik calismada kur ile faiz arasinda bir guclu korelasyon tespit edilememistir !

bu kadar borçlu iken MB faizi yükseltmek zorundaysa ve yükselmiyorsa 4,50 den doalrı piyasada tutarlar..güven konusunda haklısınız..ama söylediklerim neden değil sonuç zaten...bu politikalar ile ancak bu sonucu alırsınız...bu kadar borcunuz olmasaydı ve dış ticaret fazlası vermiş olsaydınız bu durum elbette sizi etkilemezdi..Ama artık MB nin faiz arttırması zorunlu mecbur..Bunu siz doktora yapan biri olarak anlayamıyorsanız(ki bence gayet iyi anladınız sadece fikri durumdan dolayı muhalefet ediyorsunuz) diyeceğim birşey yok.....Güven olayını kaybedeli bu ülkede çok oldu..Yapısal reformlar es geçildi...alınan her dış borcun büyük kısmı betona yatırıldı...üretime değil....Kuru şu anda dizginlemenin tek yolu MB nin bağımsızlığının güçlendirilmesi ve yüksek faiz...elbette yüksek faiz kalıcı bir çözüm değil...ama şu an için mecburlar..yoksa yakında piyasa patlar...zaten 11 milyar dolarlık yapılandırma talebide bu nedenle yapılıyor..Muhtemelen siyasi düşünüyorsunuz..ama bahsettiğim olayı siyasi yorumlamıyorum.Gerçek bu..Şirket karlılıkları ciddi oranda azalacak..

bu kadar borçlu iken MB faizi yükseltmek zorundaysa ve yükselmiyorsa 4,50 den doalrı piyasada tutarlar..güven konusunda haklısınız..ama söylediklerim neden değil sonuç zaten...bu politikalar ile ancak bu sonucu alırsınız...bu kadar borcunuz olmasaydı ve dış ticaret fazlası vermiş olsaydınız bu durum elbette sizi etkilemezdi..Ama artık MB nin faiz arttırması zorunlu mecbur..Bunu siz doktora yapan biri olarak anlayamıyorsanız(ki bence gayet iyi anladınız sadece fikri durumdan dolayı muhalefet ediyorsunuz) diyeceğim birşey yok.....Güven olayını kaybedeli bu ülkede çok oldu..Yapısal reformlar es geçildi...alınan her dış borcun büyük kısmı betona yatırıldı...üretime değil....
    MB bankasi en guzelini yapiyor, faiz artisina giderek "daha yuksek kur ile daha yuksek faiz" sarmalina girmesine musaade etmedigi icin...

kur tamamen kendi dengesini bulacaktir!!

arti dis denge problemini zaten dusuk kur ile cozemezsiniz bunu da hatirlatayim !

ayrica tek borclu ulke Turkiye degil, dunyada neredeyse her ulke borcludur ! onemli olan roll edebilmek.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,448
    MB bankasi en guzelini yapiyor, faiz artisina giderek "daha yuksek kur ile daha yuksek faiz" sarmalina girmesine musaade etmedigi icin...

kur tamamen kendi dengesini bulacaktir!!

arti dis denge'yi zaten dusuk kur ile kapatamazsiniz bunu da hatirlatayim !

ayrica tek borclu ulke Turkiye degil, dunyada neredeyse her ulke borcludur ! onemli olan roll edebilmek.

tam tahmin ettiğim gibi siyasi görüşünüze göre yazıyorsunuz..size söyleyeck bir şeyim yok...gerekte yok...doktora yapan birisininde bunları yazması mümkün değil...size iyi geceler...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,668
    Merkez bankası "artık bundan böyle faiz artırmıyorum, glp'yi de iptal ettim, kur dengesini bulur kardeşim" derse eğer muhtemelen borsa ertesi gün açılmaz, doları da karaborsadan buluruz artık.

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

tam tahmin ettiğim gibi siyasi görüşünüze göre yazıyorsunuz..size söyleyeck bir şeyim yok...gerekte yok...doktora yapan birisininde bunları yazması mümkün değil...size iyi geceler...
    siyasi gorus mu benim bu forumda 1000 civari yazim vardir tek bir siyasi icerik yoktur bakiniz acik hepsi !! ama illaki bir taraf olacaksam liberal iktisat politikalari tarafindayim ....

ama siz demekki o sekilde yaziyorsunuz ?

kisi karsisindakini kendi gibi bilirmis !

ben tamamen objektif iktisadi bir bakis acisi ile yaziyorum. varsa iktisadi bir itiraziniz konusalim ?!

Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    Merkez bankası "artık bundan böyle faiz artırmıyorum, glp'yi de iptal ettim, kur dengesini bulur kardeşim" derse eğer muhtemelen borsa ertesi gün açılmaz, doları da karaborsadan buluruz artık.

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    MB'ye epeyce fazla gorev isnad etmissiniz !?

Sayfa 584/637 İlkİlk ... 84484534574582583584585586594634 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •