Sayfa 584/672 İlkİlk ... 84484534574582583584585586594634 ... SonSon
Arama sonucu : 5375 madde; 4,665 - 4,672 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Bazen de şirket bir bölümünü nakite çevirip temettü olarak dağıtmıştır verim o sene uçar gider. Şanslılara piyango vurur ama sonraki senelerde eski haline döner.

2. Verimi aşırı yüksek Rus şirketleri var… Alıp satamıyorsun ki verimi 100% olsa kaç yazar… Bazıları yurtdışındakilere ödeme yapmıyor da deniyor… Araştırmak lazım yani onu demek istedim.

Ytd

3. Bu yukarıda bahsettiğim yaklaşımı her hisseye uyguluyorum. Petrol, madencilik, tütün, sağlık, otomotiv… Ucuz mu? Ucuzsa niye ucuz?

Bir ara petrol şirketleri çok ucuzdu, mesela geçen sene, (aldığım xom ların 95% ini o zaman aldım) ne diyorlardı, yeşil enerji gelecek petrol bitecek, satın…

Laaaan bıraakkkk

Ytd

4. https://www.getmidas.com/destek/yati...em-gerekir-mi/

Vergilendirme ile ilgili Midas örnekler vermiş web sayfasında.

Dudu abi, senden de 1-2 örnek (alım-satım ve temettü hem ayrı hemde ikisi birlikte olacak şekilde) örnek bekliyoruz.
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

5. "Yurtdışı EFT'lerin" vergilendirmesi de "Yurtdışı hisselerde" olduğu gibi değil mi? Tecrübeli olan bir arkadaş bilgi verebilir mi?
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
     Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    "Yurtdışı EFT'lerin" vergilendirmesi de "Yurtdışı hisselerde" olduğu gibi değil mi? Tecrübeli olan bir arkadaş bilgi verebilir mi?
    evet. fark yok.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

7. İyi akşamlar herkese,
    Midas ve yurtdışı borsaları hakkında vergiyle alakalı bir şey danışmak istedim.

Midas hesabımdan 'headquarter'ı İngiltere'de olan bir şirket satın almıştım birkaç ay önce. Şirketin adı "Atlantica Sustainable Infrastructure plc," kodu da "AY". Bilindiği gibi, İngiliz şirketleri REIT'ler dışındaki şirketlerden temettülerde withholding tax almıyor. Fakat, geçen ay yatan temettüden otomatik olarak %20 stopaj kesmişler. Benzer durum yaşayan oldu mu? Kendilerine sorduğumda, "ABD'de yatırım yapıyorsun, ABD vergi keser tabi," benzeri üstünkörü bir cevap geldi. Bu olan, bana okuduğum birçok yerdeki bilgiye göre oldukça ters geldi.

ABD'de 'Alien' statüsündekiler için olan beyan formunda da bu durum açıkça yazıyor:
    "Nonresident aliens are taxed only on their income from sources within the United States and on certain income connected
    with the conduct of a trade or business in the United States."

"The following dividend income is exempt from the 30% tax. Certain dividends paid by foreign corporations. There is no 30% tax on U.S. source dividends you receive from a foreign corporation."

UK'de zaten 'withholding tax' olmadığını sağır sultan duydu. Burada anlamaya çalıştığım bir şey var; o da, acaba bu şirketle ilgili bir özel durum mu var. Çünkü şirketin kendisinden kaynaklanabilecek, bu muafiyeti bozan bir kaç istisna var. Ama tabi Midas bunlara herhangi bir referans vermedi. Aşağıya hatta direkt paylaşayım cevaplarını:

"
    Midas Destek (Midas)
    10 Eki 2022 15:29 GMT+3
    Merhaba,

Söz konusu hisse senedi ABD borsalarında işlem gördüğü ve tarafınızca da bu borsalarda alımı yapıldığı için, söz konusu hisse senedinden elde edilen temettülerin vergilendirmesinde ABD vergilendirme rejimi uygulanmaktadır. Bu bağlamda da ABD'de dar mükellef olduğunuz için bahse konu gelir üzerinden ABD stopaj vergisi uygulanmıştır.

Midas Destek."

Seekingalpha.com'da gördüğüm yorumlara dayanarak, benim yatırım yaptığım şirket de dahil olmak üzere İngiliz şirketlerden withholding tax kesilmediğini anlıyorum. Hatta bundan dolayı birkaç benzer şirket daha almayı da düşünüyordum. Benim anladığım zaten normalde 'Resident' da olsan, 'Nonresident Alien' statüsünde de olsan (bizler gibi) withholding tax kesilmemesi gerekiyor. Bunları açıp konuşmaya mecalim yok tabi Midas'ı arayıp, çünkü tatmin edici bir cevap alacağımı zannetmiyorum. Bana verdikleri cevabı da 24 gün sonra verdiler. Bir deneyimi ya da bilgisi olan varsa ve fikir verirse çok sevinirim.

U.S Tax Guide for Aliens: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p519.pdf
    Başka bir kaynak: https://www.investopedia.com/ask/ans...esidenttax.asp
    Bu da şirkete kısaca bakmak isteyenler için link: https://finviz.com/quote.ashx?t=AY&p=m&tas=0
    Son düzenleme : nalbany; 10-10-2022 saat: 20:50.

8. AY kodlu Atlantica Sustainable Infrastructure PLC isimli şirket benim gördüğüm sadece ABD borsalarında listeleniyor. İyi araştırmamışsınız gibi duruyor. UK'deki borsalarda listelenmiyor bile bu şirket.

HQ UK'de ama İngiliz şirketi değil galiba.

UK merkezli şirketleri ABD borsalarından ADR olarak alaibliyorsunuz sadece. Bu şirket bildiğiniz Amerikan şirketi.

Cevap veren vatandaş da ona istinaden ABD'de yatırım yaparsanız vergi kesilir demiş... Yanlış bir şey dememiş.

Sayfa 584/672 İlkİlk ... 84484534574582583584585586594634 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •