Sayfa 593/1230 ÝlkÝlk ... 934935435835915925935945956036436931093 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,737 - 4,744 arasý.

Konu: ...::: Beyaz Yaka Ýçin Tasarruf ve Yatýrým Koçluðu-2 :::...

1. Ama þuna katýlýyorum, bu petrodollar olayý sonsuza kadar devam etmiyecek, altýn yeni para birimine olan geçiþ periyodunda en güvenli liman olacaktýr bunda kuþku yok.

Ama düzgün sanayi þirketleride güvenli liman olacaktýr bana göre. Tüpraþ olsun, Türk Traktör olsun, Aselsan olsun, Soda olsun. Gerçek mal ve hizmet satan firmalar da deðerini koruyacaktýr, geçiçi olarak deðerini yitirse bile asýl deðerini er geç bulacaktýr.

Ama dünyada ne kadar altýn olduðunu tam bilmiyoruz hala, ama ne kadar arsa var bu belli. Günün sonunda verimli tarým arazileride en az altýn kadar güvenli limandýr, tabi savaþ olur tapu kayýtlarý yok olur, o zaman fiziki altýnýn bile deðeri kalmaz, direk bitcoin.

Portfoyde en ekstrem durumlara karþý hedge olarak bitcoinim de var, %5 aðýrlýðý var. Maliyet 6500usd.

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Dünyanýn merkezi Ýstanbul
    Gönderi
    1,742
    sn. hkm,
    Uzun vade yatýrýmda gümüþ yada altýn fonu almak yerine vadesiz gram gümüþ/ altýn almak iktisadi açýdan daha mantýklý geliyor.
    Bu fonlarý pazarlayanlar istedikleri kadar bu fonlar takasbaka kote banka batsa da biþi olmaz desin.
    Yeri geldiðinde el koyacak olan her türlü el koyar. Sonuçta size verdikleri de bir kaðýt parçasýndan ibaret.. (örneðin:Yunanistanda Kýbrýs rum kesiminde yakýn geçmiþte yaþananlar)

Ben 100 gr altýn alýp 1 yýl hiç bozmayacaksam neden elde edeceðim kazancýma bir baþkasýný %10 ile ortak edeyim ki? Karýmý maksimize etmek istemem doðal deðil mi? Örneðin ben gramý 290 liradan 100 gram altýn aldým ve 1 yýl sonra 450 liradan bozdum.ayný anda sizde bunu fon vasýtasýyla yapmýþ olun. (istediðiniz anda istediðiniz tutarda kademede satýcý bulamama riski de cabasý. belki vardýr olabilir siz daha tecrübelisinizdir sürekli alým yaptýðýnýz için..)

1. senaryoda ben 45.000-29.000=16.000tl net kar elde ediyorum.

2.senaryoda fon alan siz 16.000-(16.000*%10)=14.600 TL alým satým komisyonu hariç net kazanç elde ediyorsunuz.

ELDE EDÝLEN MENKUL SERMAYE GELÝRLERÝNÝN BEYAN VE VERGÝLEME ESASLARI

Devamlý olarak fon toplam deðerinin
    en az %80 i MKYO hisse senetleri
    hariç olmak üzere BÝST te iþlem
    gören hisse senetlerinden oluþan
    hisse senedi yoðun fonlardan elde
    edilenler %0, diðerlerinden saðlanan
    kazançlar %10 oranýnda stopaja tabi

3.  Alýntý Originally Posted by Halukcan Yazýyý Oku
    Kendime þu cuyum bucuyum demem, ben herþeyciyim, yanar döner adamým. Her enstrümanýn para kazandýrdýðý dönem olacak, kaybettirdiði dönem olacak.

2000 lerin baþýnda mesela, herkes deprem yüzünden avcýlarda evleri yok fiyatýna satarken, o evleri 3-4 bin dolara toplayan adamlar, dolar bazýnda 1 e 10, 1 e 15 kazandý gayrimenkulden, hem de 5-10 yýllýk bir periodda. Ama 1995 de avcýlardan ayný evi alan adam 2000 yýlýnda dolar bazýnda %90 erimesine tanýk oldu belki yatýrýmýnýn, hem de emlak dan yaptýðý. Yine zamanlama herþeyy

2001 de 250 dolardan altýn alanlar, 2011 de 1800 dolardan okutma þansý elde etti, altýn gibi muhafazakar bir yatýrým için süper bir olay. Ama þu unutulmamalýdýr, 1981-2003 arasý, altýn yatýrýmcýsýný kanser etti. %80 e varan alým gücü kayýplarý yaþandý. Demek istediððim zamanlama herþey.

1970-1980 arasý ABD de borsacýlar nalý tuttu, enflasyona yenildiler.
    Hatta Businessweek dergisinde 1979 da bir makale yayýnlandý, the death of the equities diye, yani hisse senetlerinin sonu. Makalede bundan sonra hisseden para kazanma devri bitti, sýra baþka araçlarda diye. BÝr sürü harvard business mezunu adamdan alýntý var. Sonuç ne peki? O sene hisse senedi alan adam 20 yýllýk tarihin en büyük boða piyasasýna tanýk oldu ve anormal getiriler elde etti.

https://ritholtz.com/1979/08/the-death-of-equities/

Merak edenler için makale.

Þu an altýný güvenli liman olarak doðru bulmuyorum. Çocukluðumda piyasalarý çok yakýndan takip ederdim, daha toy 11-12 yaþýndayken cnbc e ekranýnda altýn 250 dolar ons yazdýðý günleri hatýrlarým, þimdi olmuþ 1600 dolar.

Benim için yeterli güvenli marjý deðil bu. Ama bir þey olur ons 600-700 dolara iner, o zaman bende altýncý olurum.

Gideceðinden emin olsam bile hiç bir yatýrým aracýna yüzde 30 dan fazla pay ayýrmam portfoyde.

Atýyorum, 100% hissede hayatta olmam, ya da 100% altýnda.
    Objektifliðimi yitiririm çünkü ve güvenlik marjýný azaltýrým.

Farazi örnek veriyim, 2 milyon liralýk portfoyum var , full hissedeyim diyelim. Günlük %2-3 dalgalanma, 40-60 bin lira artý eksi portfoyumu oynamasý demek. Hele maaþlý çalýþansanýz bu oynamalar adamýn psikolojisini bozar bence.

Ama altýný deðil, güvenli liman olarak hiç bir þey göremiyorum þu piyasada. 2002 de olsak direk altýncý olurdum. Þaka gibi gelcek, ama yine kötünün iyisi olarak dolar bazýnda dipte olan BIST bana en güvenli liman olarak geliyor. Ya da amerikan 10 yýllýk tahvilleri, bilemedim : )

Neyse özellikle 1979 da yayýnlanan the death of the equities makalesi çok ilginç. KY borsaya küstü artýk iflah olmaz endeks diyor. Burada devamlý dile getirilen þeyler.

Ben önümüzdeki 10 yýlda borsada tarihimizin en büyük boða piyasasýndan birine tanýk olacaðýmýzý düþünüyorum ve bu sýrada bir sürü kiþi yaya kalacak ayný 2002-2003 de kaldýklarý gibi. Ama buna raðmen %30'u geçmez hissedeki param. Anormal artýþ olunca belki portfoyda %50 aðýrlýða ulaþýr, iþte o zaman satýp dengelerim diðer limanlara kaydýrýrým.

Saygýlar.
    imzam yazýnýzýn özeti, hisse isimini enstrüman olarak deðiþtirin sadece, þu vadeyi biraz kýsaltýp bist için seçime çeyrek kalaya kadar diyelim

Alýntý Originally Posted by cennetyolu Yazýyý Oku
    sn. hkm,
    Uzun vade yatýrýmda gümüþ yada altýn fonu almak yerine vadesiz gram gümüþ/ altýn almak iktisadi açýdan daha mantýklý geliyor.
    Bu fonlarý pazarlayanlar istedikleri kadar bu fonlar takasbaka kote banka batsa da biþi olmaz desin.
    Yeri geldiðinde el koyacak olan her türlü el koyar. Sonuçta size verdikleri de bir kaðýt parçasýndan ibaret.. (örneðin:Yunanistanda Kýbrýs rum kesiminde yakýn geçmiþte yaþananlar)

Ben 100 gr altýn alýp 1 yýl hiç bozmayacaksam neden elde edeceðim kazancýma bir baþkasýný %10 ile ortak edeyim ki? Karýmý maksimize etmek istemem doðal deðil mi? Örneðin ben gramý 290 liradan 100 gram altýn aldým ve 1 yýl sonra 450 liradan bozdum.ayný anda sizde bunu fon vasýtasýyla yapmýþ olun. (istediðiniz anda istediðiniz tutarda kademede satýcý bulamama riski de cabasý. belki vardýr olabilir siz daha tecrübelisinizdir sürekli alým yaptýðýnýz için..)

2.senaryoda fon alan siz 16.000-(16.000*%10)=14.600 TL alým satým komisyonu hariç net kazanç elde ediyorsunuz.

Sn cennetyolu ben gram hesabýna gümüþ veya altýn almaktansa borsadan almayý tercih ederim.Bunun bedeli neyse de öderim.Nedenini de açýkladým hem fonu aradým hem takasbanký, fonun izahatnamesini de inceledim,bana denen açýklamalar, yazýlan her þey,incelediðim belgeler fiziki gümüþlerin takasbankta saklandýðý þeklinde.Ha türkiyedir devlet takasbanktaki deðerlere de el koyar derseniz borsadaki tüm kaðýtlar da takasbankta saklanýyor o zaman borsadaki tüm varlýklara da el koyabilir,emekli maaþýmý da ödemeyebilir,evimi de elimden alabilir tarihte bunlar da olmuþ,o kadar riski göze alacaðým tabi.Bence bu fondan saðlamý fiziki alýp evde saklamak ama onda da gümüþ ucuz olunca çok miktardaki gümüþ sýkýntý yaratýr,saklamasý zor birþey.Bir kilo altýn 293 bin bir kilo gümüþ 3400 olmasý lazým ama tabi 3800 den falan alýnýr sanýrým arada uçurum var.Gram gümüþ hesabýnda ortalýkta gümüþ falan yok.Yatýrýmlarýn dönemselliðine gelince elbet doðru.Misal deprem sonrasý 2001 de dolar patladý elimde dolar vardý tavandan bozup tabandan ev aldým hayatýmda yaptýðým en karlý trade oldu.2014 e kadar kira aldým,satýlýða çýkardým 2014 de piyasa fiyatýnýn yüzde 20 altýna verdim alýcý çýkmadý,ben de gene kiraya verdim.Þimdi bakýyorum 2014 den bu yana en fazla yüzde 10 artmýþtýr,o bile þüpheli 3 yýldýr zarar yazýyor.O yüzden emlak bitti diyorum zaten.Piyasada söylenen rakamlar sanal,satayým dedin mi alýcý yok piyasada.Belki faiz düþünce son 4 5 aydýr biraz alýcý vardýr,ama adam gibi fiyat artýþý bence yok,borsa belli olmaz tabi onu wall street i elinde tutan parababalarý bilir,onlar hadi bakalým harç bitti yapý paydos diyene kadar oyun devam eder,ama ben bu kadar ölü piyasada temel analizde kaðýtlara güvenmem.Ama dediðim gibi o iþlere bizde büyük spekler dünyada da rotschild rockefeller vs bakar onlarýn aklýndaki tarihe kadar elbet ralli devam edebilir.

5.  Alýntý Originally Posted by kitapci34 Yazýyý Oku
    imzam yazýnýzýn özeti, hisse isimini enstrüman olarak deðiþtirin sadece, þu vadeyi biraz kýsaltýp bist için seçime çeyrek kalaya kadar diyelim
    Sayýn kitapçý

Imzanizý yanlýþ anlamoþ olabilirim kusura bakamyýn þimdiden. Bu geleceðin þirketini bulma çabalarý biz KY lerin hayalgücünü ve fantezi dünyasýný beslemekten baþka bir þey deðil. Yatýrým aslýnda çok sýkýcý bir þeydir, olmasý gereken de budur, zevkli bir hale getirirsen kazancýndan feragat etmek zorunda kalýrsýn.

Portfoyun büyük býr kýsmýný tek enstrümana ya da daha kötüsü tek hisseye gömmek bana göre %99 hayal kýrýklýlýyðla bitecek bir þey. Sadece bana göre deðil, bu iþin uzmanlarýna görede öyle. Bir kere doðru hisseyi bulsan bile, bütün portfoyunu baðladýðýn için, harekat baþlangýcý ve oynak hareket edeceði zaman mutlaka hata yapýp elindeki senedi kaptýracaksýn.

Ya da en kötüsü, hisse 5 yýl süründürcek, hiç prim yapmayacak endeks fýrlarken, sonra satcaksýn, bir bakmýþý 1 e 30 yapmýþ.

Evet böyle örnek var. MEsela logo.

https://www.hisse.net/topluluk/showt...78#post4010378

Þu yukardaki modellememde 2007-2012 , 2012-2017 modellemesi yaptýn 6 hisse seçerek. Ilk 5 yýlda LOGO en kötü getiri saðlayan hisse, süründürüoyr. Ama ikinci 5 sene adamý ihya ediyor.

Eðer bütün pozisyonun logoda olsa mesela, muhtemelen býrak ilk 5 yýlý, ilk 2 yýl bire zor dayanýrsýn. Bende kendince potansiyeli olan þirketlerden sepet yapmak en mantokloso.

2013 de annem emeklli olunca ikramiyesiyle 6 hisse aldým, ASELS,ARCLK,EKGYO,TUPRS,EREGL,THYAO olarak.

Hepsi o sýralarda benim gözümde potansiyeli olan þirketlerdi. Tek birine yoðunlaþsam muhtemelen sermaye kedi olmuþtu. ASELS,TUPRS,EREGL fýrladý gitti. EKGYO AYVAYI YEDÝ. THY direk fýrsat maliyetini baz alýnca zarar.ARCLK Fýrsat maliyetinden külliyen zarar. Bu demek deðilki son 7 senede süründüren bu 3 kaðýut önümüzdeki 7 sene aynýsýný yapcak. Ýþte bu yüzden her raporun altýnda geçmiþ performans geleceðe ýþýk tutmaz yazar. Belki bu sefer ASELSAN süründürürken Arçelik ve EKGYO uçacak, ki böyle bir ihtimale ben inanýyorum. Bu bir gemi, biri güçlüyken diðeri güçsüze yardým edecek. Önemli olan güçlü olma potansiyeli olanlarý almak gemiye.

Ama aselsan, eregl, tuprs diðerlerinin beceriksizliðini fazlasýyla kapatý. Ha bu portfoyu hiç izlemedim, senede 3-4 kere baktým sadece, bu yüzden ihç bir þeyden etkilenip hisse satmadým, bu süre zarfýnda darbeden tut bir þey oldu oldu, hergun ekrana bakan adam muhtmelen saçma þeyler yapardý. Tek yaptýðým þey temettü gelince tekrar hisse almak oldu o kadar.

Bu 2013-2020 performansýyla anneme aldýðým hisselerle gurur duyuyorum. Son 6 ayda borsadan çok iyi para kazandým, ama herkes kazandý. Yani bu benim baþarým deðil. Ama 2013 de endeks 4 centken bu hisseleri alýp, endkes 2 cent olunca alým gücünü korumayý baþarýp artýrmak bana göre çok büyük bir baþarý. Þimdi boða piyasasýna girersek acaba ne olur diye düþünüyorum. Eðer hepsiyle EKGYO ya da ASELS alsaydým kumar oynamýþ olurdum.

2013 de ki psikilokiyle nasýl seçtimi bile hatýrlýyorum bu hisseleri.

EKGYO: Altýn yumurtlayan arsalar, inþaat coþtu, süper, inanilmaz karlar ve temettü ( Sonuç, INÞAAT GÜM, DOLAR BAZINDA %80 ZARAR)
    THYAO: Üçüncü havalimaný, dünya havayolu, süper, her yere uçakacak, paralar gelcek, altýn yumurtlucak ( BEKLENTÝ ALTINDA)
    ARCLK ( KOÇ HOLDÝÝNG, BÝR SÜRÜ ÜLKEDE FABRÝKA, YATIRIMCI DOSTU, GELSÝN TEMETTULER, DOLAR KRIZINE DAYANIKLI, IHRACAT) Sonuç = Bekleneni veremedi, þimdllik.
    ASELS: Savunma sanayi, yüskek katma deðeri, devletten ballý ihaleler, düzgün yatýrýmcý dostu yönetim, gelsin paralar (Sonuç = Beklenti fazlasýyla karþýlandý)
    TUPRS, SAVAÞ ÇIKSA BÝLE ÇALIÞIR, DOLAR BAZINDA RAFÝNERÝ MARJI, ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK = Sonuç BEKLENTÝ FAZLASIYLA KARÞILANDI
    EREGL ( yýllardýr sürünüyor, fabrika ayn, temettü verimliliði er geç yükselir, demir çelik bu aða, temettü = SONUÇ FAZLASIYLA KARÞILANDI, PORTFOYUN YILDIZI)

GÖrdüðün gibi bazý taahminlerim 10 numara, bazýalrý facia.
    Hatasýz kul yok.

Þimdi o bir tanecik ihya edecek þirketi seçmek bence yatýrýmcýlarýn yaptýðý en büyük hata.
    Son düzenleme : Halukcan; 12-01-2020 saat: 07:21.

6.  Alýntý Originally Posted by cennetyolu Yazýyý Oku
    sn. hkm,

Kesinlikle katýlýyorum. Elde edilen getiriden %10 stopaj var. Tahvil/bono fon icin bu stopaj önemli degil çünkü direk bono alsan da stopaj var. Ama deðerli maden eurobond vb fonlar da özellikle uzun vadede stopaj çok önemli oluyor.
    BES fonlarýnda da stopaj var ama devlet katkýsý telafi ediyor.
    Bu yüzden doðrudan gram altýn veya gram gümüþ almayý daha doðru buluyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracýlýðýyla gönderildi

7.  Alýntý Originally Posted by cennetyolu Yazýyý Oku
    Olasý bir finansal krizde para birimi en çok etkilenecek 3 para birimi say deseler:1. Ýsviçre Frangý 2.Japon Yeni 3.Amerikan dolarý olurdu.Bunlara özellikle ilk 2 sine bence uzun vade yatýrýmdan uzak durmak gerekir. Dolarý zaten hiç önermiyorum.
    Her 3 ülkede son yýllarda çok ciddi kaðýt para bastýlar. Ama en çok para basan rezervlerini 6 ya katlayan isviçre frangý oldu. Ayrýca adamlarýn merkez bankasýnýn yani SNB nin faizi bildiðim kadarýyla 5 yýldýr %-0,75. 100 yatýrýyorsun 99.25 veriyor vergisi hariç Paralarýnýn güçlenmesini hiç istemiyorlar. Bastýklarý paralarla birlikte 750 milyar dolar varlýklarý var. Ve bunlarý nereye yatýrýyorlar bilin bakalým Apple, Microsoft, Google ve Facebook gibi ABD merkezli büyük þirketlere. Bu hisselerde milyarlarca dolarlýk yatýrýmlarý var..
    Þimdi Amerikada olmasý beklenen ama henüz gerçekleþmeyen finansal türbülans baþladýðýnda bu þirketlerin amazonun facebookun vs. fiyatlarý günden güne gerilemeye baþladýðýnda bundan en çok kim etkilenir? Tabi ki yatýrýmlarý burada olan SNB. Böyle bir durumda büyük bir ihtimalle Ýsviçrenin parasý deðer kaybedecektir.Belki iddialý olacak ama TL sý bile Franktan daha güvenli olabilir krizin zirve yaptýðý noktada..Ancak bence yine de siz gümüþ ve gram altýn da bulundurun derim uv portföyde..
    Bence siz çok yanlýþ anlamýþsýnýz. Her ikisi de Eksi faiz vererek parasýný güçlü tutmaya çalýþýyor aksine ve Boyle yaparak yabancilarin lSafe heavenl dedigi guvenliliman haline getiriyor parasini. Basitçe insanlar USD EUR vs borç almak için önce Eksi faizle borç alarak CHF ya da JPY alýyor sonra USDye çeviriyor. Yani bi yatýrýmcý yüzde 6 ile usd borçlanmak varken yüzde 0’la JPY alýyor. 2008 krizindeki exchange ratelere bakarsanýz anlarsýnýz.

Ingilizceniz varsa okumanýzý tavsiye ederim.
    https://link.medium.com/z8iKpRYsb3

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Dünyanýn merkezi Ýstanbul
    Gönderi
    1,742
     Alýntý Originally Posted by firklover Yazýyý Oku
    Bence siz çok yanlýþ anlamýþsýnýz. Her ikisi de Eksi faiz vererek parasýný güçlü tutmaya çalýþýyor aksine ve Boyle yaparak yabancilarin lSafe heavenl dedigi guvenli liman haline getiriyor parasini. Basitçe insanlar USD EUR vs borç almak için önce Eksi faizle borç alarak CHF ya da JPY alýyor sonra USDye çeviriyor. Yani bi yatýrýmcý yüzde 6 ile usd borçlanmak varken yüzde 0’la JPY alýyor. 2008 krizindeki exchange ratelere bakarsanýz anlarsýnýz.

Ingilizceniz varsa okumanýzý tavsiye ederim.
    https://link.medium.com/z8iKpRYsb3

Konunun güvenli limanla bir alakasý yok. Dünya üzerinde tarihler boyunca genel geçerli tek bir güvenli liman vardýr. O da bellidir.
    Kiþilerin keyfine baðlý matbaada istediðin kadar basýlan herhangi bir banknot parçasý belli bir zaman kesiti dýþýnda ilelebet güvenli liman olamaz.

Avrupada uygulanan þekliyle eksi faizin temel sebebi cansýz iç talep, düþük enflasyonu engellemek ve ticarette rekabet üstünlüðü saðlamaktýr. Parasýný güçlü tutmak ve cazibesi olsun isteyen bir ülke parasýna negatif faiz uygulamaz tam tersi yüksek faiz uygular.. Örnek: Mesela bizim merkez bankasý faizleri bir anda % 40 yapýyorum dese nolur? elindeki dolar, euro yu bozup koþa koþa bankaya yatýrmak istemez misin? Yada SNB faizleri eksi deðil %5 yapýyorum dese nolur? Adam zaten bana para getirmeyin diyor yapar mý bunu? (Beklenen kriz çýktýðýnda bu yapý da bozulacak kanaatindeyim)

Ekonomisini canlandýrmak ve rekabette öne geçmek(yada geride kalmamak) isteyen SNB de bu yüzden bankalarýn kendi nezdinde tuttuðu paralara eksi faiz uygulamaktadýr.

Bunun anlamý Merkez Bankasý olarak size diyorum ki: Eyy bankalar bana para yatýracaðýnýz parayý size geri verirken azaltarak veriyorum paranýz azalýyor bana yatýracaðýnýza gidin bu paralarýnýzý kredi olarak müþterilerinize verin ekonomiyi canlandýrýn.

Gelgelelim iþ bankalarýn kendi müþterilerine kredi vermesine geldiðinde bu faizlerin ayný þekilde uygulanmadýðýný bazý ticari ve kurumsal hesaplar dýþýnda herkese yüksek pozitif oranlý faizlerin uygulandýðýný da ayrýca belirteyim.

Sayfa 593/1230 ÝlkÝlk ... 934935435835915925935945956036436931093 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •