Sayfa 6/21 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon
Arama sonucu : 168 madde; 41 - 48 arası.

Konu: 2 Yıllık Tahvil Faizi Nereye Koşuyor ?

1.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    siz yenisiniz sanırım ben yılların TL faizcisiydim,yıllarca bekledik faizde artış olmadı. 2009 dan beri 2 yıllıkta göstergeyi %12 tavan yaptılar. bu faiz düşmanları ile vakit kaybetmeye değmez.
     Alıntı Originally Posted by CayCi Yazıyı Oku
    Haftalık tahvil grafiğine baktığımızda oluşum 2013 yılından başlıyor. Süreç 4 5 yılı bulmuş bir şekilde patern oluşturmuştur. Hepimizin bildiği yükselen dik üçgen şeklinde bir paternimiz var. Ve paternin sonlarındayız. Kırılım ve tahvil faizinde yükseliş ihtimali mevcuttur.

Pattern belli. Diğerleri figüran. Pattern çalıştığında başkalarının ne yaptığının ne kadar önemsiz olduğunu göreceğiz.

2. Sabah çayımı yapıp ayder yaylasında betonları izlerken yine manşet faiz oranları düşürülmesi gerekli. Güleken elimden düşen fincan yedeki betona vurup kırıldı.
    Faizdeki yükseliş için geri sayım başladığını düşünüyorum emareler hergün faiz insin manşetleri.
    Tahvil borsa gibi tek sinyalde çözülecek bir olay değil çok uzun zaman alıyor formasyon. Patttern kırıldığında sloganı durmak yok yola devam ve fırtına deresi gibi sabahki faizi akşam faiz tutmayacak. Sabah bağlayan akşam pişman olacak.

Bir süre sessizliğe geçelim. Eğlenceli manşetler çoğaldıkça fincan almaya paşabahçeye gideriz.

Aman betonunuza dikkat.

3. 2 yıllık tahvil deresi yukarı akmaya ne zaman başlar sorusuna sadece 12.00 geçilip gürül gürül sesi gelmeye başladığında cevap olacaktır.

12.50 geçilmesi olayı algılayamayanlar için trenin tüneldeki ışığıdır.

Tahvildeki yükseliş beklentim tabi ki borsa ve dövizede negatif yansıyacaktır. Borsanın tepe yapmış olabileceğini önceki mesajlarda o ihtimalden bahsetmiş doların ise 3.51 de hayırlı olsun mesajlarımızla dibi öptüğünün olasılığını gündeme getirmiştir.

Yazılacak ne kaldı herşeyi yazdık. Artık çayı demlenmesine bırakma zamanı.

Alıntı Originally Posted by CayCi Yazıyı Oku
    Pattern belli. Diğerleri figüran. Pattern çalıştığında başkalarının ne yaptığının ne kadar önemsiz olduğunu göreceğiz.
    Öncelikle güzel topic, bugün farkettim, takipçiniz olacağım,
    Bilgilendirmeler için içten teşekkürler.
    Eski dolarcı yeni TL ci olarak yorumlardan ve teknikten şunu anlıyorum, Faizde ciddi bir sıçrama olacak size göre ve TL de kalma taraftarısınız.
    Eksik ve yanlışsam düzeltin lütfen.
    Teşekkürler
    Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

5. Faizde evet yükseliş patterni oluştuğunu gündeme getiriyorum. 3.53 de ise gizli bir sabit var gören gözler görüyor. Tl de kalmayı düşünmüyorum fırsatlar oluştuğunda altınla tl yi değiş tokuş yapıp bu süreci beklerken çay içeceğim.

6. Faiz artışı gerekleşirse tl cazip olmaya devam eder mi ? Güzel bir soru. Sonuç olarak değilde süreç olarak faiz artışı olursa tahminini mantıkla harmanladığımızda tl de değer kaybı olmayabilir. Borsa ise yüksek faizde cazibe merkezi malesef olmaz.

Süreç gerçekleşir mi ? Pattern çalışır mı ? Neler yaşanır neler yaşanmaz ? Ömrü olan görecektir.

7. İlginç bir başlık açmışsın arkadaşım
    2 yıllık tahvil faizleri 2 nedenle önemli bence..
    1. Piyasadaki özel sektör tahvil ve bonoları değişken faizliler..Dayanaklarıda 2 yıllık faizler diye biliyorum.+3 +4 şeklinde şirketlerin risk primine göre değişen faizleri var..Yani 2 senelik faizler zıplarsa bu tahvil bonolar çöp olmaya ilk aday olurlar..
    2. MB fonlaması ile bu 2 senelik arasında bence doların değeri açısından bir ilinti mevcut.11.95 ortalama ile fonlarken gösterge 11.60 larda ise dolar ın çıkması zor..Bu faiz zıplarda dolar da hereketlenir..11.95 yetmez piyasaya demektir..

Bu durumda MB ne yapar..Takip mi eder göstergeyi..Yoksa antin kuntin başka işlere mi girişir..

8. Size örnek vereyim
    Geçen 3.60 lara çıkan dolar tl den 100 milyon $ getirdi haji nin bi tanesi.
    360.000.000 tl ye bozdu.
    Kur fixi 3.53 olduğunu haji biliyor.

Kafadan 7 milyon tl kar etti.

Aylık 3.6 milyon tl kar yazıyor faize yatırdığı için hajii. Dolar bazlı ayda yüzde 1 faiz kazanıyor 1 milyon $. Risk yok çünkü fix var 3.53 de giriş çıkış riski 0.

Bu hadise 3 aylık sürse 3 milyon $ kar + 2 milyon $ kur farkı ile 3 ayda fix olduğu için ülkeden yüzde 5 dolar faizi kazanarak 105.000.000 $ ile haji ayrılıyor.

Fix ne işe yarar 3.53 e kuru kim sabitledi bunu kimler biliyor.

Size bu kadar beyin jimnastiği yeterli gece vakti.

Sayfa 6/21 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •