Onemli Gunler Banner
Sayfa 6/10 İlkİlk ... 45678 ... SonSon
Arama sonucu : 74 madde; 41 - 48 arası.

Konu: Evinizi kaç kira çarpanıyla satarsınız?

1. Kaç kira çarpanı ile satmıştınız evinizi?
     Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Yok, 1,5 sene önce deprem tehlikesi nedeniyle bütün site boşaltıldı, kentsel dönüşüm için uğraşıyor site yönetimi ama hiçbir firma yanaşmadı şimdiye kadar. Kiradayız şimdilik...

Bir tane de kirada vardı evim onu da oturduğumuz evi boşaltmadan 2-3 ay önce satmıştım, oldukça uzun süre boş -14 ay- satılmasını beklemiştim, kötü zamanlardı...

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,947
     Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Kaç kira çarpanı ile satmıştınız evinizi?
    Biraz karışık, o yüzden şöyle anlatayım:

2018 Mayısta ev boşaldı, 2200TL kiracı vardı ama sadece Mayıs ayında bu kirayı aldım, o ay zam gelmişti. O ay sonu aynı mahallede çok daha ucuza bir ev dulduğunu söylemişti, ben de satmayı düşündüğümden anlaşarak ayrıldık

14 ay boyunca ev boş kaldı. Dolar 2018 Ağustosta 7,20TL-leri görmüştü, emlak piyasası satış+kira çok ölüydü.

Temmuz 2019'da tam 423,000Tl'ye sattım. Üzerine vergilerini 2 taraf tam ödedi. (Tapudaki rayiçin 2 katı civarı idi )

Sattığım tarihte kiralar düşmüştü, benim ev benzerleri 1900-2000TL civarı kiraya veriliyordu.

Bu durumda sanırım 210-220 kira demek makul olur.

Bu arada evi aynı mahalledeki benzer özellikteki evlerin fiyatlarına bakarak ortalamasını alıp 550,000TL den satışa çıkarıp 6 ay sonra 500,000TL'ye düşürmüştüm ki mahalledeki en ucuz ev olmuştu ama 423'e ancak satabildim 14 ayda...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    ........... emlak piyasası satış+kira çok ölüydü.
    Sattığım tarihte kiralar düşmüştü, ..................

.......... mahalledeki en ucuz ev olmuştu ama 423'e ancak satabildim 14 ayda...
    Anladığım kadarıyla, piyasanın en durgun, en ölü zamanında, insanlar papaz krizinden dolayı dolardan başka bir şeye dönüp bakmazken, eviniz 210-220 kira çarpanına satılmış.

Bir şey daha sorayım, sattığınız ev kaç yaşındaydı? Depreme dayanıklı mıydı?
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,947
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Anladığım kadarıyla, piyasanın en durgun, en ölü zamanında, insanlar papaz krizinden dolayı dolardan başka bir şeye dönüp bakmazken, eviniz 210-220 kira çarpanına satılmış.

Bir şey daha sorayım, sattığınız ev kaç yaşındaydı? Depreme dayanıklı mıydı?
    Evet doğru, 30 yaş civarıydı, dayanıklı olduğunu söylüyorlardı. Müteahhitin kızı ve çeşitli akrabaları da aynı binadaki dairelerde oturuyordu ve sağlam yapıldığını söylemişlerdi onlar...

5.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Biraz karışık, o yüzden şöyle anlatayım:

2018 Mayısta ev boşaldı, 2200TL kiracı vardı ama sadece Mayıs ayında bu kirayı aldım, o ay zam gelmişti. O ay sonu aynı mahallede çok daha ucuza bir ev dulduğunu söylemişti, ben de satmayı düşündüğümden anlaşarak ayrıldık

14 ay boyunca ev boş kaldı. Dolar 2018 Ağustosta 7,20TL-leri görmüştü, emlak piyasası satış+kira çok ölüydü.

Temmuz 2019'da tam 423,000Tl'ye sattım. Üzerine vergilerini 2 taraf tam ödedi. (Tapudaki rayiçin 2 katı civarı idi )

Sattığım tarihte kiralar düşmüştü, benim ev benzerleri 1900-2000TL civarı kiraya veriliyordu.

Bu arada evi aynı mahalledeki benzer özellikteki evlerin fiyatlarına bakarak ortalamasını alıp 550,000TL den satışa çıkarıp 6 ay sonra 500,000TL'ye düşürmüştüm ki mahalledeki en ucuz ev olmuştu ama 423'e ancak satabildim 14 ayda...
    Sayın turali diğer satıcıların durumuyla ilgili bir bilginiz var mıydı?Onlar neler yaptılar?Biraz can sıkıcı bir durum ama o zamanki piyasa demek ki buymuş.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,947
     Alıntı Originally Posted by huskoz Yazıyı Oku
    Sayın turali diğer satıcıların durumuyla ilgili bir bilginiz var mıydı?Onlar neler yaptılar?Biraz can sıkıcı bir durum ama o zamanki piyasa demek ki buymuş.
    Hocam sattıktan sonra bir daha bakmadım, evet çok kötü bir dönemdi, ben zaten emlağa filan çamur atmaya çalışmıyorum yanlış anlaşılmasın, sorular üzerine olanı anlattım.

Kendi tecrübemden söyleyim; emlağın fiyatının arttığı da azaldığı da dönemleri gördüm. Aynı zamanda aynı mahalledeki evlerin kiralarının arttığı zamanı da düştüğü zamanı da gördüm.

Zaman ve şartlara göre ileride her durum yaşanabilir, hayat sürprizlerle doludur...

7.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Hocam sattıktan sonra bir daha bakmadım, evet çok kötü bir dönemdi, ben zaten emlağa filan çamur atmaya çalışmıyorum yanlış anlaşılmasın, sorular üzerine olanı anlattım.

Kendi tecrübemden söyleyim; emlağın fiyatının arttığı da azaldığı da dönemleri gördüm. Aynı zamanda aynı mahalledeki evlerin kiralarının arttığı zamanı da düştüğü zamanı da gördüm.

Zaman ve şartlara göre ileride her durum yaşanabilir, hayat sürprizlerle doludur...
    Cevap için teşekkürler.Konunun içeriğiyle ilgili olduğu için sordum.Satıcı kira çarpanına bakmaz diye düşünüyorum.O zamanki şartlar neyse ona uygun hareket eder.

Ayrıca ben de ev için pazarlık aşamasındayım.Kendi kritelerime göre uygun evler buluyorum.Demek ki döneme göre pazarlık payı epey artabilir.

Kesinlikle emlağa çamur attığınızı düşünmüyorum.Her yatırım aracının iyi veya kötü dönemleri olacaktır.

8. Bu arada soruya cevap vermis olayim.
    Oturdugum yeri 300kira carpani ile satarim.

Daha once yatirimlik bir dairemi 250 carpan ile satmistim.

Sayfa 6/10 İlkİlk ... 45678 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •