Sayfa 6/40 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon
Arama sonucu : 313 madde; 41 - 48 arası.

Konu: Küresel ponzi

Daha da komplekse çevirmeyecekse, running flat çiziyor gibi...biter de B tepesini geçerse momentum artar...YTD

An itibarıyla B tepesini yokladık.ytd

Nasda q, Nas100 Oanda Cfd

Evet son durumu da verip, sayımın takibini sonlandırıyorum.

Bunu bir örnek olsun diye devam ettirdim, maksadım biraz da Elliott Dalga Analizi Prensipleri/Teorisi nedir, ne değildir görülsün diye paylaştım. Hülasa alternatifler var, değişken, tek ve mutlak bir seçenek yok, her ihtimale karşı hazırlıklı olmak lazım. Sayımı ilk baştan bir bütün halinde takip edip okursanız, ne demek istediğim anlaşılacaktır.

Son kez NASDA Q, NAS100 OANDA CFD piyasası grafiği

Veri mücadelemiz devam ediyor. Kısaca;

TEFAS ta endeks fonlardan bir data elde edebilir miyim diye baktım. Ne zaman TEFAS a girsem sinirleniyorum, çok kötü bir site, menüler kullanışsız, fonlarında kısaltmaları zaten çorba gibi, daha önce fon topiğinde paylaşmıştım buna bir standart getirilmesi lazım. Veriler çok geriye 1986 ya, 2000 e uzanmıyor, bir şey bulamadım.

Ziraat Portföyün, İş Bankası Portföyün sitelerine baktım, kısmen daha geriye giden veriler var, tabi bakarken kıyaslar da yaptım, tam bir kafa karışıklığı.

Endeks getirisi ile fon getirisini karşılaştırdığımda, beklediğim kadar fark göremedim, yani XU30 Getiri datası kadar bile getiri gözlemlenemiyor, niye bilemiyorum. Dolarla mukayese et dediğimde dolar neredeyse 4 e katlamış durumda, döviz fonu ile doları karşılaştır dediğimde ise daha da ilginç, döviz fonu da dolardan bariz düşük kalmış.

Açıklaması ne bilmiyorum, ya kesilen masraf ve komisyonlar, kümülatif olarak sonucu çok etkiliyor, ya da bir veri kargaşası var. Benzer bir olayı, Sn Deniz43 ün topiğinde bir kez daha göstermiştim, Eurobonda dayalı fonun getirisi dolar kadar, nasıl tam denk gelebiliyor anlamak mümkün değil, ama tam dolar kadar. Yani dolar alıp uzun vadede faize yatıran daha kazançlı.

Veri arayışım devam ediyor, forumdaşlardan yardım bekliyorum. Yeni planım ise, endeksteki hiç temettü dağıtmamış hisselerden bir endeks oluşturabilir miyiz acaba, temettü dağıtmayanın fiyat grafiği getiri grafiğine yakınsayacaktır, tabi hiç bölünme de olmaması lazım. Orda da muhtemelen ağırlık belirleme kısmında duvara toslayacağız gibi görünüyor.

Hatırladığım, bu fon piyasasına düzenleme getirilse de, eskiden de 2004-2005 yıllarında A tipi değişken fonlar vardı, nereye gitti bunların verileri, niye basitçe kolayca getiri grafiğini elde edemiyoruz, neden Ereğlinin tarihi bütün bölünme, temettü ve öncesi/sonrası fiyat verilerine bir basit excel tablosu halinde ulaşamıyoruz.

İşsizlik verisi ha keza, çekirdek enflasyon verisi ha keza.

Biraz daha uğraşalım bakalım, borsamızın tarihi dolar ve TL bazlı toplam piyasa değeri grafiğini elde etsek de yetecek.

Biraz kasa yönetiminden bahsedelim.

Forumda genelde, -ki twitter'da da öyle, farklı sosyal medya mecralarında da öyle, farklı farklı yatırımcı tipleri birbirleriyle hisse veya enstrümanlar üzerine etkileşmeye çalışıyorlar, tam bir kakafoni yaşanıyor.

Basit bir örnekten gidelim, altın olsun enstrüman.

Uzun vadeli altın almış, her fırsatta, düşüşte altın alan birisi ile,

Altında teknik analiz yapmaya çalışan, düşüşlerde alan, hareketlendiğinde alan, hedef bölgelerinde satan birisi, (1800 den alıp 1900 2000 hedefiyle mesela)

Fx piyasada yüksek kaldıraçla işlem yapan, çok çok kısa bir aralıkta pozisyon veya pozisyonlar dizisi açan birisi,

Aynı muhabbete ortak olmaya çalışırsa, altının gerçek baz değer olup olmadığı konusunda tartışmaya girerse, altının reel değerini hesaplamaya, dünyada altın üretimini, çıkarma maliyetini tartışmaya kalkarsa tam bir keşmekeş oluşuyor.

Birisi hep alıyor düştükçe biriktirdiği ile ona göre düşse de çıkacak düşmesi bir fırsat, o zaten hiç satmayacak ki, ikincisi aldığı maliyete bakıyor hedef fiyata ulaşmasını bekliyor, ulaşsa satacak başka enstrümanlara kayacak, üçüncüsü ise çok farklı, duruma göre bir anda short/long ağırlığa geçebilir yön değiştirebilir, mevcut pozisyonu arttırabilir, veya azaltabilir, veya ters pozisyon açarak bir anlamda kaldıracını düşürebilir, onun matematiği çok daha farklı, yönü genel anlamda çözebilirse kaldıraç teminat yönetiminde onun tarzının sırrı, bütün açtığı pozisyonları anlık paylaşsa bile tam olarak bütün kasasını, bütün pozisyonlarını paylaşmadığı sürece anlamak veya onu birebir taklit etmek mümkün değil. Ama bu üçü de aynı mevzuya dair etkileşmeye kalkarsa, kakafoni, ve gırla gürültü.

Altın üzerinden verilen bu örnek hemen hemen bütün diğer enstrüman veya piyasalara da uygulanabilir. Misal kasasının maksimum %10 uyla VİOP ta işlem yapan ile kasasının yarısı veya fazlası ile işlem yapanın ne risk algısı aynı, ne tarzı aynı. Ama hangi yatırımcı tipi olursa olsun tek bir ölçüt var, enflasyon bazında veya dolar bazında (uzun vadede doların enflasyonu da hesaplanmalı bu sene %7.5 yıllık kaybı var) reel anlamda bir yılda kasa korunabilmiş mi, ne ölçüde arttırılabilmiş.

Enflasyonist ortam halusinasyon yaratıyor tekrar ifade edelim. 10 TL den 16 TL ye giden bir hisseye %100 kasanın tamamı ile yatırım yapılmışsa, geçen sürede %70 enflasyon varsa, reel anlamda kayıp var demektir, 5 yılda hisse %100 prim yaparken 5 yıllık enflasyon toplamı %150 ise ise yaklaşık %30 kayıp var demektir. Bir de bunun temettüleri alınmışsa, gelir sayılıp harcanmışsa kayıp daha da derinleşir, mutlaka bu şekilde hesaplanmalı.

Saygılar.

El göz yordamıyla, toplam birikimin yarattığı şüphelerle başladığım bu çalışmada, ilginçtir aynı yaklaşımın dünyada da olduğunu, sorgulandığını fark ediyorum.

Tekraren, DJI fiyat ağırlıklı bir fiyat endeksi, SP500 piyasa değeri ağırlıklı bir fiyat endeksi, biz de SP500 gibi piyasa değeri ağırlıklı bir fiyat endeksi kullanıyoruz. Ama bunların dışında bize toplam getiri endeksi lazım.

Dünyada anladığım kadarıyla bu tür mevzular söz konusu olduğunda kullanılan endeks Wilshire 5000 endeksi, bunun birkaç çeşidi var, muhtemelen Full Cap Price İndex diye geçeni olmalı. (Ya da Total Market Index de olabilir.)

Bu endekse baktığımızda durum farklı, ne DJI da ne de SP500 de görülen extended 1 yapısı yok, yani pandemi rallisinde mesafenin büyük çoğunluğu ilk dalgada alınmış olmalı, bu yüzden bu dalgada 1 nci dalga uzatmış olmalı yaklaşımı, WILSHIRE 5000 endeksine bakıldığında farklı, orada bildiğiniz standart bir impulse gözlemleniyor, hatta hem DJI da hem de SP500 de kafa karışıklığı yaratan ilk başlangıç dalgası, 1-2, 1-2 diye de sayılabiliyor, ister öyle ister DJI ve SP500 gibi sayın, 3>1, 4 de standart kalıplarda görünüyor.

Tabi incelemek lazım, DJI nasıl hesaplanıyor, bölünmeler fiyat ağırlıklı bir fiyat endeksinde nasıl, piyasa ağırlıklı fiyat endeksinde nasıl, birinde 30 hisse az sayıdaki hisseyle çok şey değişebiliyor mu, diğerinde 500 hisse, ne olursa grafik ne ölçüde değişir. Açılması gereken bir çok alt başlık.

WILSHIRE 5000, ABD de ekonomide ve getiri kıyaslamalarında tercih edilen endeks ve yazıyla bahsettiğim mesafeler

Bu da diğeri, her halükarda 3 için gerekli mesafe mevcut.

Konuyu bağlayayım;

İlk başta 1978 den bu yana, SP500, DJI, altın ve gümüş getirileri karşılaştırıldığında şöyle görünüyor.

Ancak bunlar fiyat endeksi olduklarından, gerçek getiriyi temsil etmiyorlar, gerçek getiriyi temsil eden 750 hisseden oluşan Wilshire Large Cap Endeksi 1978 e kadar datası var, evveliyatını da modellemişler DJI ve SP500 den ön kısmına eklemişler, manzara şu forumdaşlar,

Dolayısıyla, bildiklerimizi sorgulamak, getiri ve enflasyonu anlamak gerekiyor. Bu grafikte tek eksik olan bir de bunları enflasyondan arındırmak, müsait bir zamanda yaparız.

Orijinal link bakabilirsiniz

https://www.longtermtrends.net/stock...ld-comparison/

Sayfa 6/40 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •