Sayfa 6/170 İlkİlk ... 456781656106 ... SonSon
Arama sonucu : 1360 madde; 41 - 48 arası.

Konu: NTHOL - Net Holding

1. Bu haber üç dört ay öncenin haberi yani kısıtlamaları ufak ufak kalktığı haziran ayının haberi daha insanlar tatile gitsem mi gitmesem mi tereddüt yaşadığı dönem temmuz ağustos Eylül dönemi insanlar tatile gittikçe bu fiyatlar artıkça artı
    Yazdıklarım beni bağladığı gibi al sat tut tavsiyesi de değildir

2. Bu arada bana aşağıdaki dönüş yapıldı yatırımcı ilişkilerinden.
    ----------------------------------------
    Bahsettiğiniz konu, TFRS 15 uyarınca aşağıdaki hususların yerine getirmesi durumunda hasılat olarak yazılabilmektedir:
    *
    (a) Müşteriler ile sözleşmelerin belirlenmesi
    (b) Sözleşmedeki performans yükümlülüklerini belirlenmesi
    (c) Sözleşmedeki işlem fiyatını saptanması
    (d) İşlem fiyatını sözleşmedeki performans yükümlülüklerine bölüştürülmesi
    (e) Her performans yükümlülüğü yerine getirildiğinde hasılatın muhasebeleştirilmesi
    *
    Yukarıda kırmızı ile işaretlenen*maddeler*Ağaoğlu projesinden elde edilecek gelirin erkenden muhasebeleştirilmesi açısından*aykırılık teşkil etmektedir.
    *
    Söz konusu projeye ilişkin*hasılatlar oluştuğunda,*gelir tablosu üzerinden elde edilen hasılat olarak kaydedilip öz kaynaklar hesabına yansıyacaktır.
    *
    Sonuç olarak,*proje tutarı üzerinden*Net Holding’in elde edeceği*gelir şimdiden*TFRS gereği*muhasebeleştirilememektedir.

SM-C7000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Hep derler ya ifrs birebir gerçeğe yakın mali tablo değil ihtiyatlı mali tablo sunar diye. İlke olarak gerçekleşmesi muhtemel giderlere karşılık ayırırken gelirleri genelde muhasebeleştirmezler. Firma da buna dem vurmuş ve yapamayız demiş. Yani muhtemel kaybedilecek bir davayı gider olarak yazıyorsun ama muhtemel kazanılacak davayı gelir olarak yazamıyorsun. Buna benzetmişler konuyu.

Ama bence yine de gelir projeksiyonundan bağımsız olarak bir değerleme yapılabilir. Yani 19% gelir için Ağaoğlu'nun projeyi onaylatip m2 satış veya kiralama bedellerini belirlemesi beklenmeden de arsanın imar izni ve o bölgedeki m2 konut ve ticari alan satış, kiralama bedellerinden bir değerleme yapılması mümkün olmalı diye düşünüyorum. Bu konuda uzmanlığı olan bir arkadaş görüş verirse sevinirim.

4. Yazdıklarım beni bağladığı gibi al sat tut tavsiyesi de değildir

5. Yani diyelimki borsaya kote bir gayrimenkul şirketinin 12 000 000m2 Bi arsası var ve tek varlığı bu arsa bu arsa dan gelen 1 ~ 2 milyar dolar öz sermayesi var yani bu arsa türkiyenin emlak değerinin en fazla olduğu bölgede ama arsayı bir inşaat firmasına veriyor yapılsın diye sözleşme falan herşey yapılıyor sonraki bilançoda inşaat firması işe başlamıyor diye öz sermaye 0 mı oluyor komik oldu demi

6.  Alıntı Originally Posted by kilavuz Yazıyı Oku
    Yani diyelimki borsaya kote bir gayrimenkul şirketinin 12 000 000m2 Bi arsası var ve tek varlığı bu arsa bu arsa dan gelen 1 ~ 2 milyar dolar öz sermayesi var yani bu arsa türkiyenin emlak değerinin en fazla olduğu bölgede ama arsayı bir inşaat firmasına veriyor yapılsın diye sözleşme falan herşey yapılıyor sonraki bilançoda inşaat firması işe başlamıyor diye öz sermaye 0 mı oluyor komik oldu demi
    Eğer sizin örnekteki şirket arsanın mülkiyetini de karşı tarafa geçirmişse ve karşılığında sadece bir sözleşme yaptıysa IFRS'ye göre muhtemel geliri aktifine kaydeder diye düşünüyorum. Ama biz hem arsayı devretmişiz hem de performans hedeflerini net bir sözleşmeye dayandirmamisiz. Şirket bu yüzden aktife kaydedemem diyor. Yoksa sözleşmede net bir şekilde 10 adet daire ve 1 dükkan gibi net bir performans kriteri olsa o zaman potansiyel getiriyi ölçecek bir referansı olur değerlemecinin.

Ne olursa olsun, ama az, ama çok oradan uzun vadeli de olsa bir gelir gelecek ve bunun bir şekilde aktife kaydedilmesi lazım. Ama Ağaoğlu ile performans kriterleri, cezai müeyyideleri, vadesi vb belli olmayan ucu açık bir sözleşme yapma başarısı gösterildiği için bunu aktifleştirmek mümkün olmuyor.

Bence çok çok uzman birisi bu konuda bir çözüm getirebilir. Yeterki şirket istesin buna muhasebesel bir çözüm bulunabilir diye düşünüyorum.

7. Sadece Tilkilik yapmaya çalışıyorlar yanında çalıştırdığı personel de sirvi zekalılık yaparak patrona yaranma sevdası içinde belli ki ama bunlar geçici şeyler günü geldiğinde kendileri bilançoyu öz kaynakları şişirdikçe şişirecekler
    Son düzenleme : kilavuz; 25-11-2020 saat: 14:08.

8.  Alıntı Originally Posted by darks Yazıyı Oku
    50+ Cente aldığı hisseleri yıllar sonra 42 Cente sattığına göre şahsi finans yöneticiliğini pek iyi yapamıyor sanki.
    rakam yakın ama ben en az %1-2 dolar bazı karla sattığını zannediyorum..

onu dile getirdim sen güzel ve net yazmışsın...

şaşırtmada olabilir...

ytd.ytd...

ekleme nttur dan gelme orlando...

ytd.ytd..

Sayfa 6/170 İlkİlk ... 456781656106 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz