Onemli Gunler Banner
Sayfa 60/232 İlkİlk ... 1050585960616270110160 ... SonSon
Arama sonucu : 1850 madde; 473 - 480 arası.

Konu: Dolara Yatırım Yanlış

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Yorumlayabilir de... Aslında tam da sorun o ya! Sorunları görmemek yada görmezlikden gelmek...

Yapılacak şey çok basittir... Herkes bilir.. Ben tekrar edeyim... Belki yetki sahibi karar mekanizmasında olan birileri okur da uygular....

Neden bu haldeyiz? 1.numaralı sebep ekonomimizdeki yabancı para riskidir...

Peki; Nedir bu yabancı para riski?

Yabancı para riski, USD riski demektir... Yani USD a duyulan ihtiyaç artıkça USD ın değeri artar.. USD ın değeri artınca TL nin değeri düşer. Hızlı değer kaybeden TL enflasyon yaratır... USD durdurmak için faiz artırırız...

O zaman neden USD a ihtiyaç duyarız? Duymasak olmaz mı?

Olmaz... USD a ihtiyaç duyarız hem de her ay ortalama 3,000,000,000 USD taze USD a ihtiyaç duyarız...

Nedir bu 3,000,000,000 USD ihtiyaç? Nerden gelir?

Bu Cari dengesizliktir... Yani sattığımız mal aldığımız maldan azdır... Yani az üretip çok tüketiyoruz...

O zaman ne yapmalıyız?

Cari Dengelerimizi dengelememiz gerekir...

Nasıl Dengelenir?

Yurtdışına sattığın mal ile aldığın mal aynı ise eşitlenir... Peki nasıl eşitleyeceğiz? Daha çok mal üretip satarak...

Peki nasıl çok üreteceğiz?

Çalışarak... Yani; çalışmaz, üretmez isen ve tüketirsen USD artar...

Peki neden çalışıp üretmiyoruz...?

Basit...

Ürettiğin mal dışarıdan daha pahalıya maal oluyor... Yani; Kırmızı Mercimek TR de 15TL/kg maliyet iken Kanada dan 7,5 TL/kg a iithal edilebilir...,

Peki bizim çiftçi neden pahalıya üretir? Ya da fabrikamız neden pahalıya maliyet eder?

Çünkü girdileri fazladır.. Maliyetlidir...

Nedir bu girdiler?

Mesela Traktör çok pahalıdır... Yada Mazot benzin çok pahalıdır...

Neden yurtdışında ucuzdur da TR de pahalıdır?

Çünkü Türk Hükümeti yüksek vergi koyar.. Araçlara, Traktörlere, mazota benzine nerdeyse %100 vergi koyar... Yani; Bir traktör 75,000 TL fabrika satışı ise Türk Maliyesi en az bir 75,000 TL de vergi koyar buna...

Ya da Mazot 2 TL iken 2 TL de TR maliyesi vergi koyar mazot olur 4 TL...

Böylece Hayvancılıkta, Çiftçilikte, Fabrikada üretim yapamaz kıpırdayamaz duruma gelir...

O zaman bu vergileri indiremezmiyiz?

Hayır.. Türk devleti doğru dürüst vergi toplayamıyor... Anca Araç, sigara, alkol, benzin, mazottan vergi alır başka vergi kalemi yoktur...

O zaman yeniden Maliye, Vergi Hukuku ve düzeni sağlamalıdır...

Yani; USD a olan talebi Türkiye'de ki bozuk vergi ve maliye sistemi belirler.. İşe ilk başta buradan başlamayız... Herkesden eşit ve adil vergi almalı belli kalemlere aşırı yüklenilmemelidir..

Sonra girdiler düşer; insanlar üretmeye ve para kazanmaya başlar. Yurtdışına daha çok mal satar; Cari dengeler dengelenir. Denge sağlanınca USD ı kimse umursamaz... USD ı kimse takmaz ise faizler tıkır tıkır iner.. Faiz ler inince piyasalar daha da coşar... Daha da üretir; üretikçe daha da zenginleşiriz...

Yoksa ekonomi domino taşı gibidir... O diğerini diğeri bir diğerini yıkar ve geçer... Eğer bu işe yarın sabahtan başlamassak 2020 de de USD yükselir...

Eğer böyle bir çalışma olduğuna inanıyorsan epey iyimsersin derim...

Ben inanmıyorum... 520 aylık Türkiye' de ki yaşam tecrübem...
    söyledikleriniz genel olarak doğru vergi sisteminde önemli reformlar gerekiyor daha fazla üretim gerekiyor bunları ben hep söylüyorum
    ancak benim bu topiği açma nedenim biraz farklı
    keşke ilk mesajdan itibaren okusaydınız

2.  Alıntı Originally Posted by rumenigge Yazıyı Oku
    söyledikleriniz genel olarak doğru vergi sisteminde önemli reformlar gerekiyor daha fazla üretim gerekiyor bunları ben hep söylüyorum
    ancak benim bu topiği açma nedenim biraz farklı
    keşke ilk mesajdan itibaren okusaydınız
    Doğrudur... Bende dedim ya sonuçta herkes biliyor tekrar edeyim diye..

Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Tamam da ne yapmak lazim ?
    Gelen Soru üzerine cevap yazmıştım... Mesele bunları herkesin bildiği ama yapmadığıdır...

İşe aslında gayrimenkul vergilendirme sisteminden başlamak gerekir. Şöyle ki; 1 tane evi olandan alınan emlak vergisi yıllık 300 TL iken ikinci evi olandan da 300 TL 3.cü evi olandan da 300 TL olmak üzere toplamda 900 TL yıllık vergi alınıyor..

TAMAMEN YANLIŞ BİR UYGULAMADIR...

Oysa Emlak Vergisi şu şekilde olmalıdır...

1.Gayrimenkul.............. 300 TL
    2.Gayrimenkul............... 600 TL
    3.Gayrimenkul...............1200 TL
    4.Gayrimenkul...............2400 TL
    5.Gayrimenkul...............4800 TL gibi artarak gitmelidir... İşte o vakit millet elindeki fazla Gayrimenkulleri çıkarırlar...

Bir de bakarız ki Türkiye'de konut sıkıntısı yok bilakis Arz fazlası varmış...

Sonra sıra doktorlara, diş hekimlerine, kuaförlere, minibüsçülere sonra da siyasetçilere gelmeli ki Çiftçinin, Hayvancının, Sanayicinin üzerindeki yükü almak gerekir....

Ama yapabilecek yürek var mı?

Not; O kadar saç traşı oluruz... Hayatında berber yada Kuaförden hiç ödenen hizmet için fiş yada fatura alanınız oldu mu?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    hocam.. rumenigge hocam..

heç sesin soluun çıkmıyor..

Bişee soracaktım..

Tatile çıkacaam da.. Tatilde dolar yersem orucum bozulur mu..

TL'mi yesem acaba..

Alıntı Originally Posted by DeliKAN Yazıyı Oku
    hocam.. rumenigge hocam..

heç sesin soluun çıkmıyor..

Bişee soracaktım..

Tatile çıkacaam da.. Tatilde dolar yersem orucum bozulur mu..

TL'mi yesem acaba..
    rumenigge forumdan bıktı uzun bir süre yazmayıp dinlenecek

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by rumenigge Yazıyı Oku
    rumenigge forumdan bıktı uzun bir süre yazmayıp dinlenecek
    O zaman ben de yazmayıp dinleneyim..

Ahmetg Guest
    ABD dolarini ayakta tutan sistemin ana diregi petrol. Ancak petrol sayesinde dunyaya yayilan dolarlar artik suyunu cekmeye basladi

Suudi Arabistan in devamli amerikan bonosu satip butce acigini kapamasi yuzunden artik dolar guclu degil diyorlar

Unutmayinki Suudilerin resmi parasindan cok daha fazlasinin offshore uzerinden ve sahis yani kral ve prensler uzerinden alimlari da var ama bunlar tahminlere dayaniyor ve resmi rakam yok

Buyrun yaziyi okuyun

https://srsroccoreport.com/petrodoll...ange-reserves/

7. ABD'yi ayakta tutan sistem teknolojisi ve silahli gucudur.

Dunya parasi basarak elde ettigi yonetim gucudur.

Bu kadar degerli uye var.

Insan utanir bu tur seyler yazmaya.

Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    ABD'yi ayakta tutan sistem teknolojisi ve silahli gucudur.

Dunya parasi basarak elde ettigi yonetim gucudur.

Bu kadar degerli uye var.

Insan utanir bu tur seyler yazmaya.
    2 Cümle ile tam özet!

Sayfa 60/232 İlkİlk ... 1050585960616270110160 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •