Sayfa 61/341 İlkİlk ... 1151596061626371111161 ... SonSon
Arama sonucu : 2727 madde; 481 - 488 arası.

Konu: GSRAY - Galatasaray Sportif

1. Dinozor olarak isim takılmış olan statükocular yani mevcut durumdan nemalananlar dünyadaki kurumsallaşma ve yatırımcılara blok hisse satarak mali sorunları çözümleme trendine kulaklarını kapatma eğilimindeler doğal olarak çünkü mevcut sistemde kendi menfaatlerini ön planda tutup statükodan nemalanıyorlar, ama olur da FENER gibi ileri görüşlü bir kulüp ilk adımı atarsa elleri mecbur onlar da küresel trende katılmak zorundalar.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. Bir de şu futbol haricindeki amatör şubeler mevzusu var, bunlar sürekli zarar eden ve edecek olan şubeler, üstelik sportif a.ş.lere de yük oluyorlar çünkü onların yüzünden dernekler zarar yazıyor ve bu zararı kapatmak için sportiflerdeki nakit akımı derneklere aktarılıyor, çift yönlü zarar işte, bunların bir an önce kapatılıp sadece ve sadece futbola konsantre olmak icap ediyor ama yapamıyorlar.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. Futbol haricindeki sürekli zarar yazan amatör şubelerle alakalı ilk adımı BJK atacak gibi gözüküyor, yeni BJK başkanı bu konuda gayet olumlu demeçler verdi, dilerim BJK ilk adımı bir an önce atar ve böylece diğerleri de el mahkum BJK'yi takip etmek zorunda kalır. Açık ara ile futbol ülkedeki en popüler spor alanıdır, hem sportif başarı hem de mali getiri açısından futbolun sportif arenada rakibi yoktur.

4. Durum böyle iken bu gerçeği kabullenmeyip futbol haricindeki amatör şubelerin sürekli zarar yazmasına göz yummak saflık olmuyor mu? Bu konuda neşteri ilk vuracak olan kulüp bir anda ayağındaki prangalardan kurtulur ve sadece futbol sektörüne konsantre olacağı için rakiplerine karşı daha ilk etapta öne geçer çünkü kasadaki nakit artık kasada kalacağından mali zorluk yaşamaz, bu gerçeği de mi göremiyor bunlar?

5. Benim şahsi beklentilerim şunlar:

Futbol harici amatör şubelerden ilk çekilecek olan kulüp BJK olacak, stratejik ortaklık kapsamında yabancı bir fona veya yatırımcıya blok hisse satışı yaparak mali duruma çözüm bulacak olan ilk kulüp de vizyon sahibi bir yönetime sahip olan FENER olacak, GSRAY yönetimi maalesef vizyonerlik özelliğine sahip olmadığından geriden gelecektir ve ancak köşeye sıkışırlarsa icraata geçmek zorunda kalacaklardır.

6. Financial Times son günlerde futbol sektöründeki gelişmeleri mercek altına alıyor. Bunun nedeni, futbol endüstrisinin finansal boyutunun artık devasa botlara ulaşmasıdır. Baksanıza; İngiliz Manchester City'ye 5 milyar dolarlık bir değer biçilmiş. ABD'den Silver Lake isimli yatırım fonu küt diye 500 milyon dolar ödeyerek %10'luk bir hisseyi satın alıvermiş. Futbol endüstrisinin finansal boyutu çok daha artacaktır emin olun.

7. Peki, halihazırda zaten müthiş bir finansal değer artışı yaşanmış olan futbol endüstrisindeki bu ivme acaba neden daha da yükseklere çıkacak diyorum? Bunun nedeni basit. Son yıllarda Çin'li yatırımcılar bu sektörde öncü olmuşlardı ve finansal değer artışının esas kaynağı onlar idi. Ama şimdi bayrağı başka ülkeler aldı ve bayrağı devralan bu ülkelerin cepleri çok ama çok derin. Kimdir bu ülkeler? Söyleyeyim: Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri/Emirlikleri. Özellikle Suudiler futbol yatırımlarına büyük kaynak ayırmış durumdalar ki milyarlarca dolar söz konusudur.

8. Bundan sonra futbol endüstrisinin motoru Suudilerle Körfez Ülkeleri/Emirlikleridir. Satınalmalar, blok hisse yatırımları, stratejik yatırımlar veya ortaklıklar arka arkaya gelecek. Bu haberin kaynağı nedir? Dünyanın 1 numaralı ve de en saygın finansal yayın organı olan Financial Times gazetesidir.

Sayfa 61/341 İlkİlk ... 1151596061626371111161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •