Sayfa 611/777 İlkİlk ... 111511561601609610611612613621661711 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 4,881 - 4,888 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

1.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Mckinsey tabiki rating şirketi değildir..ülke ekonomisinin denetlenmesi bu şirkete verilmiştir..amaç itibarın, güvenin tekrar tesisidir(yabancılar açısından)..tıpkı IMF gibi..ancak bu şirket IMF gibi/kadar ne güven(ekonomiye) sağlar, nede ucuz kaynak..

Durmuş abi haklıdır..
    Denetim fonksiyonu olduğuna emin misiniz ? 🙂
    Ancak dışarıda iyice azalan itibarın bir nebze de olsa yeniden tesis edilmesine faydası olacaktır bu konuda sizle hem fikirim sn enki..

Sn. effendy, Durmuş Yılmaz işini yapıyor, TCMB ana sayfasında verilen görevi ifa ediyor, siz baş aktör diye sorumlu tutuyorsunuz..enterasan..tabiki muhalefet eleştirilmez değil..ancak ülkeyi yönetenler dururken muahalefeti eleştirmek pek moda oldu epeydir..

Yahu Unakıtan yabancılara kaputülasyon gibi uygulamayı getirmiş..adamların portföy yatırımlarından vergiyi kaldırıyor..daha ne olsun Allah aşkına..

O yıllardan itibaren(öncesi var-uzun konu) ülke ithalat cenneti olmuş..imalat yaparken batanlar iş bilmemezlikle suçlanmış..yine o zamanlar Cumhurun reisi içeride sıkışan imalatçıları/fabrikatörleri fabrikalarını Mısır'a taşısınlar diye uçakta onlara eşlik etmiş..daha ne olsun..

Geçen yazdım ekonomide 2000 yılında %24 olan imalatın payı ilerleyen yıllarda dahada artması gerekirken 2017 itibarıyla %12'ye düşmüş..daha ne olsun..

Döviz getiren sektör ayvayı yemiş..döviz getirmeyen betonlar(yabancıya satılanlar hariç) baş tacı edilmiş..hemde dışarıdan alınan devasa kaynaklarla..daha ne olsun..

Neyse siz bana inanmayacağınız için daha açıklayıcı olsun diye Cüneyt Başaran'ın bugünkü yazısından kısa bir alıntı yapıyım size;

Sonuç?

Merkez bankaları bazen tek, bazen ikili hedefler verilmiş ve istediği araçları kullanma konusunda serbest bırakılmış, para politikasını belirleyen etkili kurumlardır. Ancak ekonomi yönetiminin sahipleri yani mali politikaları belirleyen siyasetçilerdir. Bu iki kavram ne zaman birbirine karışsa ortalık da aynı hızla karışır. Esas olan mali politikalardır. Onun sonuçlarını dengeleme görevi ise para politikalarındadır.
    Neymiş, esas olan mali politikalarmış..

Kur atağı, fiyat istikrarı ne demek iyice irdeleyin bence..

Ayrıca denetimden kasıt;

McKinsey ile çalışmak, bu sözleşme/taahhütname uyarınca, bir ABD şirketinin güzelim ülkemizin ekonomisini, bütçesini yılda dört kez denetlemesi ve raporlaması demek (Bunu görmek için resmi YEP sunumunda 'İnisiyatiflerin performans göstergeleri takip edilir ve raporlanır' cümlesi ile Albayrak'ın "Her çeyrekte kontrol edecek" cümlesiyle yanyana okumak yeterli.)

https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarl...itmek-2652224/

3. Mckinsey herhangi bir denetim yetkisi veya fonksiyonu yok; sonuçta bir danışmanlık hizmeti alınacak bu adamlardan ..daha fazlası varsa bilemem..

Durmuş abi mevzusunda da size katılıyorum; kur atağında cumhuriyet tarihinin en yüksek faiz artışlarından birine imza atarak görevini fazlası ile yapmıştır; kendisi doları 1 tl yapmaya çalışan efsane başgan olarak hatırlanacak tır herzaman 🙂

Bir taraftan petrol fiyatları diğer taraftan libor..libor kıpırdamaya/artmaya başladı..

3-Month LIBOR 2.3960..her zaman papaz pilav yemez..

Ahmetg Guest
    Ulkedeki bu amerikan hayranligi midemi bulandiriyor

6.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Bir taraftan petrol fiyatları diğer taraftan libor..libor kıpırdamaya/artmaya başladı..

3-Month LIBOR 2.3960..her zaman papaz pilav yemez..
    Ne demek oluyor açar mısınız ii bir şey mi

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Günaydınlar dostum..

Geçen günde 500 milyar dolarlık mermer yatağı haberinden sonra sıra buna geldi..yüksek graviteli petrol bulundu haberleri pek prim yapmıyor herhalde..

ÇİN'in tırnağı varsa başını kaşısın bence..ÇİN ABD'ye karşılık vermek ve vergileri telafi edebilmek için en büyük silahı devali bile kullanamıyor..birde açıklama yapıyorlar deval yapmayacağız diye..
    Sevgili enki, bir çok kere yazdım aslında, ben hiç haberlere bakmıyorum. Varsa yoksa grafik. Teknik önceden söyler haberler sonradan gelir, benim piyasaya bakışım bu yönde. Bazı haberler savrulmalara yol açması nedeniyle önem arz ediyor. O sıralarda trade e dikkat etmek açısından.
    Trade de bu bağlamda gayet iyi gidiyor. 6.66 dan sonra bir kaç al sat daha yaptım fiziki ve halen full tl deyim. Vioptan dolar al satları devam.cuma 1/10 alım önermiştim bizim arkadaşlara...
    Düzeltmenin tamamlandığına pek inanamıyorum halen. Ekim ayı kilit olacak gibi.Buralardan yerine koysam bile faiz hariç %10 net dolarım artmış oluyor. Yapabilene daha güzel bir trade şekli olamaz Fiziki dolar trade i....
    Bana da dersen yardıma hazırım dostum

Alıntı Originally Posted by kaunnas Yazıyı Oku
    Ne demek oluyor açar mısınız ii bir şey mi
    Tabiki her ikiside iyi bir şey değil bizim açımızdan..bir genellemeyle yazmak gerekirse dolar sıkılaşırken yada doların maliyeti artarken en çok dikkat çeken ülkeler ikiz açıkları olan ülkeler..yani hem bütçe açığına hemde cari açığa sahip ülkeler..

Petrolü ele alırsak fiyatı dolarla belirlendiğinden petrol fiyatları arttıkça bizim cari açığında artması sözkonusu..yada ödeyeceğimiz dolar miktarı artacak diye düşün..

Diğer taraftan libor'un artması bizim borçlanma maliyetlerini arttırıyor..dikkat ettiysen borçlanmalarımız libor + risk primi üzerinden belirleniyor..Fed doları sıkılaştırırken yada uluslararası arenada bir tedirginlik durumunda liborun artacağını düşünürsek, şu kritik günlerde dolar maliyetlerimizinde artması bizim aleyhimize gelişen unsurlar..selamlar..

Sayfa 611/777 İlkİlk ... 111511561601609610611612613621661711 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •