Sayfa 612/1312 İlkİlk ... 1125125626026106116126136146226627121112 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,889 - 4,896 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Karşı tarafın ve kendisinin tüm hesap kayıtlarına bakarlar.Hem sizin hem karşı tarafın parası bankada olmayan nakit bir para olmalı ki maliyenin radarına yakalanmayın.Siz o işler başınıza gelirse o dünyanın bambaşka bir dünya olduğunu anlarsınız.Radara asla girmeyeceksin girdin mi yırtman çok zor.Sonuçta evrakta sahtecilik suçu bile çıkar.Öyle ya resmi evrakta sahte beyanla vergi kaçırmış oluyorsunuz,bu belgelenirse ceza davası konusu bile olur.O yüzden çok ama çok dikkatli olmak lazım.
    Vergi müfettişiyle bire bir muhattap olan biri olarak, iyi bir avukat herseye kökten çözer. Öyle dünyanın sonuymuş gibi bir durum olmuyor. . Eski vergi hakimi olan avukatım, müfettişi çaresiz bırakmıştı. Aslan gibi kükreyen bir müfettişti!
    Yani resmiyette işler öyle olmuyor. Kurbanlık koyun gibi gidersen, onlarda bıçağı bilerler.

Alıntı Originally Posted by Son Osmanlı Yazıyı Oku
    Vergi müfettişiyle bire bir muhattap olan biri olarak, iyi bir avukat herseye kökten çözer. Öyle dünyanın sonuymuş gibi bir durum olmuyor. . Eski vergi hakimi olan avukatım, müfettişi çaresiz bırakmıştı. Aslan gibi kükreyen bir müfettişti!
    Yani resmiyette işler öyle olmuyor. Kurbanlık koyun gibi gidersen, onlarda bıçağı bilerler.
    Demek benim tanık olduğum olaylar hep kurbanlık koyunların olayları imiş.Herneyse ben size benim başıma geleni anlatayım.Teknik yapıdan 12 yıl önce bir ev aldım.Uplife parktan bir studyo daire.98 e aldım birbuçuk yıl sonra 110 a sattım,taksitle aldığım bir ev olduğundan karlı bir iş olmuştu.Aradaki 1.5 yıllık sürenin enflasyonu da benim kazancım 12 bin olduğundan vergi gerektirmiyordu beyan etmedim.Aradan 5 yıl geçti bana 35 vergi 35 vergi cezası 5 yıllık faizi ile 100 bine yakın bir ceza geldi .Sanırım 2014 yılıydı.Neyse ben teknik yapıdan evi 98 bine aldığıma dair faturayı da aldım.Bana ilk verilen tapuda iskanı olmadığından arsa tapusu verilmiş.Arsa 3500 den satılmış gibi gözüküyor,kat irtifakı tapusu sonra çıkacak denmişti,ben de 110 a satınca nerdeyse birbuçuk yılda 100 bin kazanmış gibi gözüküyorum..Ben gayet huzurlu bir şekilde vergi dairesine gittim faturayı gösterip bu basit yanlışlığı beş dakikada çözerim dedim.Herneyse ilk ceza kesilirken bana hiç sorulmamış bilgim alınmamış o zamanda 3500 e istanbulda ev mi olur birbuçuk yılda 115 e mi satılır,vergi tahkikat komisyonu bu saçmalığı nasıl bilmez.Ama mantık cezayı kes eğer itiraz günümü falan kaçırırsam vergiyi geçir.Herneyse vergi dairesi bunu biz düzeltemeyiz mahkeme açacaksınız dedi.Gittik mali müşavir bulduk,o da o zamanın parası ile 2000 dolarımı aldı,davayı açtı dava 7 yıl sürdü,vergi mahkemesi beni haklı görmesine rağmen vergi dairesinin avukatı temyiz etti,yargıtay beni haklı gördü,onda da karar düzeltme istedi,herneyse tam yedi yıl bu haksız cezanın korkusu ile yaşadıktan sonra iki yıl önce konu sonunda nihayete erdi.Benim mali müşavirde zehir gibiydi,konuda ben tamamen haklıydım ama yedi yılda konu anca hallloldu.Pek de koyun sayılmam hakkımı sonuna kadar ararım ,bu yedi yıl içinde iki kez vergi yapılandırması çıktı davayı yerel mahkeme de kazandıysan cezanın beşte birini öde kapansın diye vergi affı kanunu çıktı,10 bin yatırınca bu cezadan kurtuluyordum,ama ben dört yıl daha bekledim ve dava sonunda tamamen haklı çıktım.Herneyse bir memurun saçma sapan bir yanlışı yedi yıl uğraşmama neden oldu.O işler öyle kolay değil.

Ha ayrıntıyı umutmuyayım evin satışı 2009 da olmuş vergi dairesi 5 yılın dolmasına üç ay kala bana cezanın tebligatını yolluyor.Cezayı yollarken beni kolayca bulan vergi dairesi hernasılsa vergi cezası kesilmeden önce beni arayıp bu konuda savunmamı almıyor.Bunlar resmen organize işler))))))))) devlet vatandaşına tuzak kurmamalı.Şimdi bu sahibinden sitesinden bilgileri aldılar ya siz beş yıl sonra ortalığı seyredin.

Bu arada yargıtay benim tamamen haklı olduğum kararı onarken,beş kişilik heyetin başkanı aleyhime oy kullanmış.Nedeni de eğer bu tarz savunmaları kabul edersek uydurma belgeler düzenlenebilirmiş,yani diyor ki ben teknik yapıdan uydurma fatura almış olabilirim,mazallah sakıncalı olur diyor.Ulan koskoca daire başkanısın ,sen devletsin madem bu saçma sapan iş için beni yedi yıl oyalıyorsun o zaman o faturayı da denetliyeceksin ,sahte faturaysa sahtekarlıktan bana ceza yazacaksın.

Kaldı ki ben yüzde milyon haklıydım.Sen emlakçına evimi beş milyona sat demişsin.O onlarca kişiye evi göstermiş,sahibinden sitesinden kendine gelen mesajları yanıtlamış,sonunda belki de o mesajları atan birine evi satmışsınız ,orda mesajlarda pazarlık misal 4.5 milyondan yapılmış yazılı mesajlar var.A o ne tapuda siz son bir kıyak geçip arkadaşa evi bir milyondan satmışsınız,bu arada aynı tarihlerde alıcının ve eşinin hesaplarından aniden dört milyon çekilmiş bir nakit var.Vergi müfettişi sizi çağırdı siz de zehir gibi avukatınızla gittiniz,müfettiş bunları size belgeleyerek önünüze koydu)))))))))) Ama eski vergi hakimi avukat tabi konuyu gene de çözebilir burası türkiye,belli olmaz da ,zor işler onlar,dikkatli olmak lazım

6.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Demek benim tanık olduğum olaylar hep kurbanlık koyunların olayları imiş.Herneyse ben size benim başıma geleni anlatayım.Teknik yapıdan 12 yıl önce bir ev aldım.Uplife parktan bir studyo daire.98 e aldım birbuçuk yıl sonra 110 a sattım,taksitle aldığım bir ev olduğundan karlı bir iş olmuştu.Aradaki 1.5 yıllık sürenin enflasyonu da benim kazancım 12 bin olduğundan vergi gerektirmiyordu beyan etmedim.Aradan 5 yıl geçti bana 35 vergi 35 vergi cezası 5 yıllık faizi ile 100 bine yakın bir ceza geldi .Sanırım 2014 yılıydı.Neyse ben teknik yapıdan evi 98 bine aldığıma dair faturayı da aldım.Bana ilk verilen tapuda iskanı olmadığından arsa tapusu verilmiş.Arsa 3500 den satılmış gibi gözüküyor,kat irtifakı tapusu sonra çıkacak denmişti,ben de 110 a satınca nerdeyse birbuçuk yılda 100 bin kazanmış gibi gözüküyorum..Ben gayet huzurlu bir şekilde vergi dairesine gittim faturayı gösterip bu basit yanlışlığı beş dakikada çözerim dedim.Herneyse ilk ceza kesilirken bana hiç sorulmamış bilgim alınmamış o zamanda 3500 e istanbulda ev mi olur birbuçuk yılda 115 e mi satılır,vergi tahkikat komisyonu bu saçmalığı nasıl bilmez.Ama mantık cezayı kes eğer itiraz günümü falan kaçırırsam vergiyi geçir.Herneyse vergi dairesi bunu biz düzeltemeyiz mahkeme açacaksınız dedi.Gittik mali müşavir bulduk,o da o zamanın parası ile 2000 dolarımı aldı,davayı açtı dava 7 yıl sürdü,vergi mahkemesi beni haklı görmesine rağmen vergi dairesinin avukatı temyiz etti,yargıtay beni haklı gördü,onda da karar düzeltme istedi,herneyse tam yedi yıl bu haksız cezanın korkusu ile yaşadıktan sonra iki yıl önce konu sonunda nihayete erdi.Benim mali müşavirde zehir gibiydi,konuda ben tamamen haklıydım ama yedi yılda konu anca hallloldu.Pek de koyun sayılmam hakkımı sonuna kadar ararım ,bu yedi yıl içinde iki kez vergi yapılandırması çıktı davayı yerel mahkeme de kazandıysan cezanın beşte birini öde kapansın diye vergi affı kanunu çıktı,10 bin yatırınca bu cezadan kurtuluyordum,ama ben dört yıl daha bekledim ve dava sonunda tamamen haklı çıktım.Herneyse bir memurun saçma sapan bir yanlışı yedi yıl uğraşmama neden oldu.O işler öyle kolay değil.
    Hocam asagidaki yaziya istinaden bir sorum var

---------------------------------
    "Bana ilk verilen tapuda iskanı olmadığından arsa tapusu verilmiş.Arsa 3500 den satılmış gibi gözüküyor,kat irtifakı tapusu sonra çıkacak denmişti,ben de 110 a satınca nerdeyse birbuçuk yılda 100 bin kazanmış gibi gözüküyorum."

---------------------------------
    Yani buradan cikarilacak ders sumu? Evi alirken iskansiz ev alma. Ev alirken arsa tapusu veriliyorsa bilki o is sakat, o evi alma cunku ileride basina bela olacak

Dogrumu dedim?

Kesinlikle doğru.Ama inşaattan satışta bırakın arsa tapusunu genelde sadece sözleşme oluyor.2009 yılında teknik yapı çok sağlam bir şirketti sakat iş yaptıklarından ya da yapmak istediklerinden değil prosedür öyle işlediğinden önce bu arsa tapusunu veriyorlardı evi teslim ediyorlardı ,bir kaç ay sonra site tamamen bittiğinde iskanı alıp iskanlı tapuyu veriyorlardı.Ben başka şehirde olduğumdan o işlemi takip edememiştim.Ama genel kural kesinlikle dediğiniz gibi.

8.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Bir memurun saçma sapan bir yanlışı yedi yıl uğraşma ve 2000 dolarınıza olmuş. Üzücü bir durum.
    Geçmiş olsun.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 612/1312 İlkİlk ... 1125125626026106116126136146226627121112 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •