Onemli Gunler Banner

Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 612/1002 İlkİlk ... 112512562602610611612613614622662712 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,889 - 4,896 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    O meshur Antalya Konyaalti daki konut fiyatlarina baktim ve hic sasirmadim

Dolar cinsinden yine zarar

Yanlış yere bakmışsınız. Konyaatı ilçesi için asıl gürsü,uluç,arapsuyu olarak bakın.Siteler çok katlı ve kolay kolay değerlenmeyen bölgedir.
    Y.T.D.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by horhoti Yazıyı Oku
    Niye bir evin fiyatını niye dolara endeksleriz onu da anlamıyorum dolar bir yatırım aracı değildir yapılmış bir evin fiyatını dolara endekslemek yanlıştır inşaat yapılmış bitmiş yapılan bir inşaatın fiyatını kullanılan malzemeye göre maliyeti artış veya azalış gösterebilir zaten bakmayın bu hükumet döneminde yabancılara konut satışı patladı daha önceleri yabancılara konut satışı çok ama çok kısıtlı idi 2008 yılında tapuda çalışırken yapılan mevzuat değişikliği ile yabancılara konut satışı arttı eh niyahetinde inşaat sektörü de fiyat lar dövizin seyrine göre değil arsa fiyatı kullanılan malzeme kalitesi işçilik bulunduğu konum a göre değişiklik gösterebilir Hee oldu siz ısrar edersiniz dersiniz ki ben dolara endeksleyecem o zaman buyurun derim sizin kafanızda ki dolar endeksine göre bir talep oluşabilecek mi merak ediyorum

DUB-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Eger bir evi yatirim icin aliyorsaniz elbetteki dolar cinsinden getirisi cok onemlidir. Cunku dolar Turkiyede bir yatirim aracidir uzerine faiz de alabilirsiniz.

Ayrica insaatta hemen herseyin girdisi dolar cinsinden hesaplanir. Eger sen cimento ureten bir fabrikaysan yurtdisinda 100 dolar olan cimentoyu neden ic piyasaya 50 dolara veresin? O yuzden yurtdisinda fiyat neyse istisnalar haric fiyatlar Turkiyede de ayni olmak zorundadir. Hickimse aptal degil. yurtdisina 100 dolara satacagi mali sana neden 50 dolara versin?

O yuzden insaat maliyetleri dolarla ayni sekilde artar. Kaldiki bir cok malzemede ithal ediliyordur diye tahmin ediyorum

Bunun uzerine Konyaalti gibi turisti bol ve evlerin alicilarinin bir kisminin yabanci oldugu bir bolgede dolarin artisi ev fiyatlarinida direk etkileyecektir. Buna ragmen Konyaaltindaki ev fiyatlari dolar cinsinden hafiften dusmus.

Bizim averaj egitimli insanimiz herseyin fiyati %50 artarken kendi evi %40 arttiginda kar ettigini zannediyor. Sacmalik burada. Oysaki zarar etmis haberi yok. Ustune emlak vergisi DASK apartman aidati kiraya verilemeyen aylar ustune evin tadilati kiracinin taktigi su elektrik borclar kirayi veremedegi aylar kiraciyla cebellesme

Yatirim icin ev almak delilik ustu bir sey. saplanti resmen.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    cunku mersin in dibinde nukleer santral yapiliyor.

Orada bedavaya verseler gidip oturmam. Dikkatinizi cekerim o nukleer santral insaatinin en tepesindeki gorevli insaatin yeterince guvenli olmadigini ileri surerek bu sorumlulugu uzerine almak istemedigi icin istifa etti. Akli olan mersin civarinda yasamaz
    Mersin Akkuyu nun haline bakin. Mahvetmisler guzelim koyu.

https://sol.org.tr/haber/akkuyu-cenn...eme-dondu-7679

https://twitter.com/solhaberportali/...49552235216903

4.  Alıntı Originally Posted by horhoti Yazıyı Oku
    Niye bir evin fiyatını niye dolara endeksleriz onu da anlamıyorum dolar bir yatırım aracı değildir yapılmış bir evin fiyatını dolara endekslemek yanlıştır inşaat yapılmış bitmiş yapılan bir inşaatın fiyatını kullanılan malzemeye göre maliyeti artış veya azalış gösterebilir zaten bakmayın bu hükumet döneminde yabancılara konut satışı patladı daha önceleri yabancılara konut satışı çok ama çok kısıtlı idi 2008 yılında tapuda çalışırken yapılan mevzuat değişikliği ile yabancılara konut satışı arttı eh niyahetinde inşaat sektörü de fiyat lar dövizin seyrine göre değil arsa fiyatı kullanılan malzeme kalitesi işçilik bulunduğu konum a göre değişiklik gösterebilir Hee oldu siz ısrar edersiniz dersiniz ki ben dolara endeksleyecem o zaman buyurun derim sizin kafanızda ki dolar endeksine göre bir talep oluşabilecek mi merak ediyorum

DUB-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Aynen dolara göre neden kıyaslıyorsunuz ki. Kaybettiğiniz anlaşılmasın : )

5.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Yuh bu ayrintiyi bilmiyorsaniz konut yatirimi vs bakmayin bile bu konuya.

Bu bilgi en temel konut yatirimi bilgilerinden biridir.
    Yeni alinan bir ev icin 5 sene ev bedelinin %5ini her sene gider gosterebilirsiniz.

Konut kredisi faizlerini kredi bitene kadar gider gosterebilirsiniz.

Ayrica 50 yil boyunca %2 sini amortisman gosterebiliyorsunuz.

Pratikte belki 6-7 sene bile kira vergisi odemezsiniz, bi tek damga vergisi verirsiniz yillik 70-80 tl olmasi lazim.
    Açıkçası bu detayı ben de bilmiyordum.

Borsadaki yatırımlarından az da olsa kar elde ederek iyi kötü bir birikime erişmiş ve düşen faizler nedeniyle hayatında ilk defa gayrimenkul almayı düşünen bir beyaz yakayım

Ev bedelinin belli bir kısmı (%5), konut kredi faizi ve amortisman gibi gider kalemlerinin gelir vergisi için bildirilebileceğini görünce aklıma farklı bir nokta geldi. Belki çok saçmadır ama sormak istedim.

İstanbul'da yaşıyorum. İleride evlendiğimde oturmak istediğim ilçe ve semtlerde kira çarpanı burada birçok kişinin söylediği gibi 350-400'lerde seyir ediyor. Oturmayı isteyeceğim evlerin fiyatı dolayısıyla şuan bana çok uzak.
    Ama kira çarpanlarının daha düşük olduğu şehir merkezinde bir kaç nokta buldum.
    Konut kredisi kullanarak o bölgelerde 200-250 çarpanlı bir ev satın alıp, elde edeceğim kira geliriyle o oturmak istediğim semtlerdeki 350-400 çarpanlı evlerin kirasını karşılayabiliyorum.
    (Örnek: A ilçesinde 1Mio TL'ye satın alınan bir evin kira geliriyle B ilçesinde 1,8-2 Mio TL'lik evde oturmak)

Tabi burada aldığım evin belirli dönemlerde boş kalması, kiracıyla uğraşma, mal sahibiyle uğraşma ve şuan hiç aklıma gelmeyen birçok farklı handikap vardır muhtemelen. Şuan sadece fikir aşamasında bu konu.

Sormak istediğim nokta şu, ikametgahımın olduğu eve ödediğim kira tutarını da, gider gösterebiliyor muyum? Sonuçta aslında tek bir mülküm olacak. O evden elde ettiğim gelirin bir kısmını barınmak için yine harcamış oluyorum.

Dediğim gibi saçma olabilir, ama sormak istedim

Teşekkürler..

6.  Alıntı Originally Posted by ucd Yazıyı Oku
    Açıkçası bu detayı ben de bilmiyordum.

Borsadaki yatırımlarından az da olsa kar elde ederek iyi kötü bir birikime erişmiş ve düşen faizler nedeniyle hayatında ilk defa gayrimenkul almayı düşünen bir beyaz yakayım

Ev bedelinin belli bir kısmı (%5), konut kredi faizi ve amortisman gibi gider kalemlerinin gelir vergisi için bildirilebileceğini görünce aklıma farklı bir nokta geldi. Belki çok saçmadır ama sormak istedim.

İstanbul'da yaşıyorum. İleride evlendiğimde oturmak istediğim ilçe ve semtlerde kira çarpanı burada birçok kişinin söylediği gibi 350-400'lerde seyir ediyor. Oturmayı isteyeceğim evlerin fiyatı dolayısıyla şuan bana çok uzak.
    Ama kira çarpanlarının daha düşük olduğu şehir merkezinde bir kaç nokta buldum.
    Konut kredisi kullanarak o bölgelerde 200-250 çarpanlı bir ev satın alıp, elde edeceğim kira geliriyle o oturmak istediğim semtlerdeki 350-400 çarpanlı evlerin kirasını karşılayabiliyorum.
    (Örnek: A ilçesinde 1Mio TL'ye satın alınan bir evin kira geliriyle B ilçesinde 1,8-2 Mio TL'lik evde oturmak)

Tabi burada aldığım evin belirli dönemlerde boş kalması, kiracıyla uğraşma, mal sahibiyle uğraşma ve şuan hiç aklıma gelmeyen birçok farklı handikap vardır muhtemelen. Şuan sadece fikir aşamasında bu konu.

Sormak istediğim nokta şu, ikametgahımın olduğu eve ödediğim kira tutarını da, gider gösterebiliyor muyum? Sonuçta aslında tek bir mülküm olacak. O evden elde ettiğim gelirin bir kısmını barınmak için yine harcamış oluyorum.

Dediğim gibi saçma olabilir, ama sormak istedim

Teşekkürler..
    Sn. ucd,

Net kira gelirinizden vergi öderseniz. 2k kira alıp 1k kira öderseniz verginiz 1k X 12 şeklinde olur.

Diğer yandan borsan para kazanıp ev almayın 200 çarpan kaç fk eder hesaplayabilirsiniz
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

7.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Yuh bu ayrintiyi bilmiyorsaniz konut yatirimi vs bakmayin bile bu konuya.

Bu bilgi en temel konut yatirimi bilgilerinden biridir.
    Yeni alinan bir ev icin 5 sene ev bedelinin %5ini her sene gider gosterebilirsiniz.

Konut kredisi faizlerini kredi bitene kadar gider gosterebilirsiniz.

Ayrica 50 yil boyunca %2 sini amortisman gosterebiliyorsunuz.

Pratikte belki 6-7 sene bile kira vergisi odemezsiniz, bi tek damga vergisi verirsiniz yillik 70-80 tl olmasi lazim.
    Sn. finans_mt,

Bu dedikleriniz gerçek usulde olabiliyor değil mi?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,947
     Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Haklısınız, bu hiç aklıma gelmemişti. Nereye dokunsalar mahfediyorlar maalesef. Bunu görünce aklıma geldi, Kaş'a havaalanı yapmak istiyorlardı bunlar, yerel halk istemiyordu, inşallah orayı da bozmazlar...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 612/1002 İlkİlk ... 112512562602610611612613614622662712 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •