Sayfa 62/935 İlkİlk ... 1252606162636472112162562 ... SonSon
Arama sonucu : 7473 madde; 489 - 496 arası.

Konu: Dolar/TL 'nin geleceği

Alıntı Originally Posted by Happy Yazıyı Oku
    sar abd'de bir işe senle girecektik.
    ne oldu o iş?

O başlıkta aşağıdaki cevabı vermiştim;

Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    Bence geleceği olmayan bir iş.
    Türkiye'de ıspanak işi yapmak daha iyi fikir.

Bu gidişle bütün ABD kıtasında yasal olacak galiba.
    Serbest olunca ıspanak kadar bile para etmez...
    Bir de soğan gibi adam doğrayan Meksikalı karteller var. Onlar ile rekabet zor olur....
    Ben yokum. Başka ortak bul.
    http://www.hisse.net/topluluk/showth...=7119&page=669

....
    Son düzenleme : sar; 14-07-2017 saat: 18:57.

2.  Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    İster ABD parası olsun, ister başka para cinsi olsun.
    ABD hazinesinin gelirleri giderlerini karşılamıyorsa, ortaya çıkan açık borçtur.....
    Gelirinden fazla harcayan borçlanıyor demektir....

ABD hazinesinin banknot basma hakkı yok. Senyoraj hakkı FED'in elinde.
    Hazineye banknot lazım olduğunda FED'e yada piyasaya borçlanmak zorunda...
    FED amerikan hazinesinin tahvillerini almaya başladığında hangi alım miktarından sonra USD dünya para birimi olma vasfını yitirir?
    Önemli olan soru bu bence.
    100 yıllık bir taahhüt sürecinde 20 trilyon dolar tahvili FED amerikan hazinesinden satın alabilir ve bu zaman diliminde Amerika'nın GDP'si ve dünyadaki gücü göz önüne alındığında bu para USD'nin dünya parası olmasını engelleyecek mahiyette olmaz.

Zurnanın zırt dediği yer, bu devasa gözüken 20 trilyon dolar meblağın çok uzun vadede ve amerikanın o zaman dilimindeki GDP'sine göre epey küçük olması.

Amerika'nın yıllık GDPsi 15 trilyon dolar olsa, 100 yılda bu rakam 1500 trilyon dolar yapar, 20 trilyon dolar , 1500 trilyon doların %1-%1.5 u kadardır.
    Bu yüzdesel değer küçük kaldıkça bu sanal borç Amerika'yı daha da güçlü kılar.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    FED amerikan hazinesinin tahvillerini almaya başladığında hangi alım miktarından sonra USD dünya para birimi olma vasfını yitirir?
    Önemli olan soru bu bence.
    Yukaridaki soru dogru egitilmis bir insanin sorabilecegi bir sorudur

Itiraf ediyorum ben bu kadar guzel ifade edemezdim

Sorunun cevabini bende bilmiyorum tek bildigim sey Amerikanin her gecen gun daha fakirlestigi bundan da kastim alim gucunun dusmesi. Ucretlerin REEL olarak dusmesi.

Bunu onlemek icin Trump denen kazma, eski fabrikalari uretim tesislerini Meksikadan ve cinden geri getirmek istiyor ama bunlarda kar marji ve ABD ekonomisine verecegi ivme cok dusuk. Adam eski kafa ve teknolojiyi ve interneti anlamiyor. ABD ekonomisini su anda ayakta tutan Silicon Valley den cikan buluslardir. Onunda hepsi california da. Zaten tek basina California dunyadaki en buyuk 7. ekonomisidir

Su son cumle bile Trump a sunu gostermesi lazim mesele uretimde degil mesele teknolojide. California oyle bir eyaletki fabrikalari uretim tesislerini havayi kirleten herseyi eyalet disina atmaya ugrasiyor. Dunyanin en pahali en kalabalik vergilerin en yuksek ama yasam kalitesinin en yuksek oldugu bolge su anda

Bir baska degisle, ABD yanlis yonde ama California dogru yonde. Bu gidisle California'nin yakin gelecekte dunyanin en buyuk 5. veya 4. buyuk ekonomisi olmasi isten bile degil. Para teknolojijde, yok arabaymis buzdolabiymis sakizmis salcaymis makarnaymis bunlar ekonomiye katma degeri cok dusuk

Diyceksiniz ki biz bunlari biliyoruz herkes biliyor. Hayir kardesim herkes bilmiyor mesela Trump bilmiyor

Adam Ohio eyaletinde Carrier marka klima ureticisinin fabrikasinin Meksikaya tasinmasini engelledi. Bunu konusarak ve ikna ederek yapti. Yada oyle zannetti. Fabrikayi meksikaya tasimaktan vazgectiler. Ilkonce insanlar bende dahil sasirdi. Cunku ozel sektorun economic decision ini sen ikna ederek nasil degistirirsinki?

Aradan 1 ay gecti sirket Ohio eyaletinden fabrikayi tasimama kararindan vagectiklerini ve meksikaya tasinacagini soyledi. Megerse fabrikanin Ohio da kalmasi icin her sene X milyon dolar aliniyormus, eyalet bunu vermem diyince zarar edecekler bu yuzden meksikaya tasiyorlar fabrikayi

Sen kalkip google i facebook u meksikaya tasiyamazsin ama klima fabrikasini tasirsin. Hadi Trump anlamiyor, yanindaki danismanlarda kendisi gibi 70 yasinda olunca onlarda anlamiyorlar.

California ya kalkip gidesim var am evler manyak pahali...

ABD yavas yavas coken bir dev. Allahtan dunyanin en zeki insanlarini beyin yikayarak ulkeye cekmeyi basariyorlar, onlarin yaptigi buluslarla bu ulke kurtulmuyor yalnizca cokus yavasliyor o kadar. Turkiyede yada Asyanin fakir ulkelerinde ayda 2-3 bin dolara calisan binlerce beyaz Amerikali ogretmen zaten bu cokusun cok uzaktan goruntusu. Ikinciside ABD vatandasligindan cikanlarin sayisinda sayi olarak az ama yuzde olarak patlamasi. Su anda yilda 10 bine yakin sanirim.

4.  Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    O başlıkta aşağıdaki cevabı vermiştim;

http://www.hisse.net/topluluk/showth...=7119&page=669

....
    Ben atlamışım.
    Hayırlısı.
    Değerli arkadaşlar, takım vb. tutar gibi pozisyon tutup bazı hoş olmayan sözlere mazur kalmak beni kırıyor. Benim kırdığım da olduysa şimdiden özür dilerim. Artık yazmayacağım. Selamlar, saygılar.

5. Ben bu kadar boş muhabbet yapan bir insan daha görmedim. Gelir gruplarının gelir artış hızları farklı olduğu ABD içinde gelir adaletsizliği her geçen sene artıyor. AMA!!! ABDde ev hane geliri 1930larda olan büyük buhrandan bu yana REEL anlamda enflasyonun üzerinde artıyor.

Al kaynak, oku biraz...
    https://www.advisorperspectives.com/...ar-perspective
    https://www.ssa.gov/oact/cola/AWI.html

6.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    ABD yavas yavas coken bir dev.
    Sn.Ahmet bu konuda maalesef size katılmıyorum. ABD'de enflasyon %2 ve büyüme %2 10 yıllık tahvil faizleri %2,33.... Son derece sağlıklı bir ekonomi... Sadece % 1,7 beklerken %1,6 gelen enflasyon datası ile ABD yi batırmaya kalkarsak hata etmiş oluruz.. Adamlar daki tahminler o denli doğru ki sadece 350,000,000 luk bir ülkede %0,01 lik hata payına ver yansın ediyoruz.

Mesela bizlerdeki tahminler?

USD yıl sonu 3,06 TL denilirken 3,94 TL den zor döndü.. Enflasyon %5 denirken %12 oldu... Enflasyon %12 büyüme %4... O da zar zor... İşsizlik %5 denilirken %11 i geçti... Dün açıklanan cari açık sanırım 3 milyar USD beklenirken 5 milyar usd geldi... 5 milyar USD ın en az 1 milyar usd ı hata noksan payı... Bu tahmin oranı ile ABD batıcaksa bize ne olur bilemedim... Dünya gezegeninden atılmamız gerekir...

Borç normaldir... Mesela bizimde kısa ve uzun vade 400,000,000,000 USD borcumuz var ve buna her yıl 40,000,000,000 USD fazlasını ekliyoruz... Önemli olan borç geri ödeme dengenizidir...

Şöyle ki; üniversitede hiçbirşeyiniz yoktur.. Ne ev ne para ne araba ne yatırım ne de nakit, ne de iş... Ama borcunuz da yoktu..Sıfıra sıfır idiniz.... Şimdi eviniz var; son model bir arabanız var, iyi geliri olan işiniz var (Aylık 15,000 TL) 400,000 TL değerinde yatırımınız var ama 100,000 TL bankaya 50 ay da ödemeniz gereken bir borcunuz var.. Hangisini tercih edersiniz? Hiç borcu olmayan 1 .ci yi mi? Yoksa 100,000 TL borcu olan 2. ci yi mi?

Tıpkı bunun gibi düşünüyrum... Borcunuzu ödeyebileceğiniz yatırımlarınız varsa borcun önemi yoktur... Ama aldığınız borcu yiyip içip gezmiş ve borç çevirme dengenizi bozmuşsanız o ayrı... Ref.Yunanistan...

O sebeble ABD de 22 yaşında bir ergenin yaptığı Candy Crush oyunu 1950 lerde kurulan sermayesi, gayrimenkulleri, personeli, müşterileri, özkaynakları, mevduatı olan koskoca Sanayii Bankası olan HALKBANK tan 10 adet edebiliyorsa bence ABD nin borç ödeme dengesi bozulmaz...

Keza Microsoft, IBM, Shell, Boeing, Lockheed Martın, Marlboro,apple aklıma ilk gelen markalar...

Apple ın geçen internetten bilançosuna baktım. Kasasında nakit 350,000,000,000 USD ı olan bir şirket ve ne bu para ile yapacağını bilmiyorlar...

Türkiye'ye gelince BRÜT rezervlerimiz 95,000,000,000 USD ki bunun Net i 35,000,000,000 USD ediyor... Ve bunun sanırım 18 milyar usd ı altın 17 milyar usd ı kullanılabilinir net USD nakit... Sadece 17 evet 17... Candy Crush 25 milyar USD a satıldı galiba...

Halkbank bıst yükselmeden önce sanırım 2,5 milyar USD dı...

Dev projelerden Türkiye'ye 15 milyar dolar daha gelecek
    https://m.dunya.com/sektorler/enerji...-haberi-372757

.....

Şimdiye kadar 8 milyar gelmiş..

Saudi Aramco yüzde 5 hissesini halka arz etmeyi planlıyor
    http://www.bloomberght.com/haberler/...meyi-planliyor

......

Muhtemelen Arap Şeyhlerine satılacak.
    Batılı ülkelerdeki bankalarda yatan Suudiler'in paralarının bir kısmı bu yöntemle kurtarılacak diye düşünüyorum...

Sayfa 62/935 İlkİlk ... 1252606162636472112162562 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •