Sayfa 63/1030 İlkİlk ... 1353616263646573113163563 ... SonSon
Arama sonucu : 8234 madde; 497 - 504 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by elma Yazıyı Oku
    Brüt faiz geliri, vergi stopajı öncesi faiz tutarı, şirketin kurumlar vergisi hesabında aynen dikkate alınır ve kesilmiş olan indirilir.
    sn. elma bu durumda benim yukarıdaki hesabın sırası şaşmış. Ben KV'yi stopaj düşüldükten sonraki meblağdan almıştım, evet bu doğru olmayabilir. Kurumlar vergisini stopaj kesilmemiş meblağdan hesaplamak lazım. Bilgi için teşekkürler

%5 stopaj için:
    100TL %5 stopaj 5TL KV=100TL*0.2= 20TL Ödenecek KV=20TL-5TL = 15TL, Ödenecek Toplam vergi=20TL

%15 stopaj için:
    100TL %15 stopaj 15TL KV=100TL*0.2=20TL Ödenecek KV=20TL-15TL = 5TL Ödenecek toplam vergi=20TL

Düzeltilmiş hesaba göre %5 stopaj ve %15 stopaj için kurumlar eşit oranda vergi ödeyecek. Stopaj indiriminden çok büyük bir fayda sağlayamayacaklar. (Ufakta olsa 3-4 ay gecikmeli ödeyecekleri 15TL'lik kurumlar vergisi'nin avantajı var ama bu epey küçük bir fayda)

Ayrıca geçen hafta imtiyazlı ortaklara da avans çekme hakkı tanıyan bir kararname yayınlandı. Eğer kanunu doğru anladıysam, özellikle küçük ve orta ölçekli firmaların sahipleri kurumsal mevduat tutmak yerine avans çekerek şahsi hesaplarında tutmayı tercih edebilirler.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by GE90 Yazıyı Oku
    HSBC 32 gün için TL'ye %19.50, USD'ye %4.50 veriyormuş.
    Teşekkürler bilgilendirmeniz için. Butik sayılabilecek bir bankaya göre düşük kalmış oranlar.

3. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch 4 Türk bankasının notunu indirdi.

Kurum Andolubank, Fibabanka'nın kredi notlarını BB-'den B+'ya, Şekerbank'ın kredi notunu B+'dan B'ye, Odeabank'ın kredi notunu ise BB-'den B'ye düşürdü, görünümleri ise negatif..

Not indirimlerinin nedeni olarak, bankaların varlık kalitesi, likidite ve fonlama profillerinde artan risklerin yanı sıra ekonomide sert iniş riski ve yatırım algısında kötüleşme gerekçe gösterildi.

4.  Alıntı Originally Posted by Chucky68 Yazıyı Oku
    Burganbank bugunde aradi...normal oranlari %22 civari...ancak yeni girislere %24.50 bugunde gecerli....ozel oran....meblag zorunlulugu yok...yeterki gel...
    Bu oranlar güldüren hesap için mi 32 gün vadeli için mi? Bana cuma günü 24.90 vermişlerdi 32 gün.

Alıntı Originally Posted by montoya61 Yazıyı Oku
    Bu oranlar güldüren hesap için mi 32 gün vadeli için mi? Bana cuma günü 24.90 vermişlerdi 32 gün.
    Gulduren hacı hesabı 22.50...duz mevduat faizi icerideki mevcut musteriler icin % 22-23 arasi dendi dun itibariyle...bugunde yeni hesap icin ozel oran %24.50 dendi..vade sorunu yok....

Alıntı Originally Posted by drheart Yazıyı Oku
    ....Büyük ihtimal iki kademe de artış yapması daha olası gibi. Önce beklentinin altında, sonra dolardaki tepkiye göre beklentiyi karşılayacak ilave artırım...
    Bu yöntem toplamda daha fazla bir artışa yol açar

7. Fitch 4 Türk bankasının notunu indirdi.

Kurum Andolubank, Fibabanka'nın kredi notlarını BB-'den B+'ya, Şekerbank'ın kredi notunu B+'dan B'ye, Odeabank'ın kredi notunu ise BB-'den B'ye düşürdü, görünümleri ise negatif..

Not indirimlerinin nedeni olarak, bankaların varlık kalitesi, likidite ve fonlama profillerinde artan risklerin yanı sıra ekonomide sert iniş riski ve yatırım algısında kötüleşme gerekçe gösterildi.

8. Şekerbank'ın Bazı Şubeleri Eft Muafiyeti Olmadığı Söylemiş +100k
    Şekerbank Müşterisi Olupta Eft Muafiyeti Alanlar Hangi Şubeden Aldığını Yazabilir mi?

Sayfa 63/1030 İlkİlk ... 1353616263646573113163563 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •