Sayfa 648/1312 İlkİlk ... 1485485986386466476486496506586987481148 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,177 - 5,184 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Ev sahibi- Kiracı sorunu tam bir keşmekeş halini aldı. Devlet sorunu çözmek yerine iyice alevlendirdi. Kiracılar genelde enflasyon oranında zam yapmaya razı ama ev sahipleri krizi fırsata çevirip %200-300 zam talep ediyor. Kiracıların talebi %25 zam yapmak değildi. Olağanüstü piyasa koşulları nedeniyle 1 yıl boyunca kiracı tahliye davaları durdurulsa sorun çözülecek.

Şimdi ev sahipleri yeni kiralanacak konutlar için hem çok yüksek kira talep ediyorlar hem de bu derecede yüksek kiranın ödenemeyeceğinden korkuyorlar. Onun için önce memur şartı koydular, arkasından kefil şartı. O da yetmedi şimdi 1 yıllık kira peşin demeye başladılar.
    zaten maaşlara da tüfe oranında zam geliyor genelde o yüzden kimse tüfe oranında kira artışına bişey demiyor ama ev sahiplerinin %90 ı %400 zam istiyor . devlet versin bana %400 zam bende kiraya yapayım zam . aç bizim millet aç doyuramazsın.

2.  Alıntı Originally Posted by kelebekx Yazıyı Oku
    Ben de aynı durumdayım. Oturduğum ev Yaklaşık 10 aydır sarı sitede satılık. Ev sahibi benim hanıma da çıkın demiş. O da niye çıkayım, sözleşmeyle oturuyorum demiş.

Daha oturalı 1,5 yıl oldu. 1 yılda gir çık yapanlardan bıkmış ki Sürekli olarak ve uzun vade oturacak kiracı arıyordu, o şartla girdim, girdikten 10 ay sonra kiralar fırlayınca evi satılığa çıkardı, 10 aydır da satamadı.

Konuştuğumuz zaman ben yeni ev sahibiyle devam ederim demiştim, kira artış oranı da belli, 2 yılda piyasa güncellemesi olmaz, 5 yıllık olsam hadi neyse. Zaten girdiğimde güncel ve yüksek kirayla girmiştim. 1 yıl içinde Satacağını söylese başka yere girerdim, uzun vade anlaşınca başka fırsatları da kaçırtmış oldu bana. Hiç kusura bakmasın, elinde mahkemeden tahliye kararı getirmeden şu an için hiç çıkmayı düşünmüyorum.
    şuan ev taşıma 7bin gibi bişey tutuyor. emlakçı parası şu bu derken 30-33bin gibi bişey tutuyor . iki senede bir paşamın keyfine 30bin harcarsak bize ne kalacak ? bende uzun süre otururum diye konuştum ama daha 3.senesinde sepet havasına başladı bizimki. bakalım nasıl olacak,yüz göz olmasak. forumda da ev alınır mı diye fikir bakıyorum ama genelde polemik var hep . şu işleri yoluna koyayım bir ev şart. çekip kredi alacağım herhalde. itle köpekle muhattap oluyoruz.

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    6,224
    Terazi doğru tartmalı (verilen yüzde 25 ile istenen yüzde 200-300 ).
    Kantarın topuzu (ne ev sahibine ne kiracıya) kaçmamalı.Terazi sahibi 2 kefeyi birbirine düşürmemeli ama nerdeee...

Ben kıt aklımla adil fiyatı bulamam .Ama gayrimenkul experleri bu işi iyi yapar muhtemelen. Adil fiyatı bulma açısından onların fikirleri alınmalı.

y.t.d.

4.  Alıntı Originally Posted by parmenidesxenophanes Yazıyı Oku
    şuan ev taşıma 7bin gibi bişey tutuyor. emlakçı parası şu bu derken 30-33bin gibi bişey tutuyor . iki senede bir paşamın keyfine 30bin harcarsak bize ne kalacak ? bende uzun süre otururum diye konuştum ama daha 3.senesinde sepet havasına başladı bizimki. bakalım nasıl olacak,yüz göz olmasak. forumda da ev alınır mı diye fikir bakıyorum ama genelde polemik var hep . şu işleri yoluna koyayım bir ev şart. çekip kredi alacağım herhalde. itle köpekle muhattap oluyoruz.
    Dostum İstanbul'da kredi çekerek ev alma olayı bitti. 2,5 yıl önce benim oturduğum sitede 3 kilo altın karşılığı 3+1 alınabiliyordu. Şimdi aynı daireleri almak için 5 kilo altın karşılığı TL lazım. Bankanın vereceği kredi anca devede kulak kalıyor.

5.  Alıntı Originally Posted by parmenidesxenophanes Yazıyı Oku
    ne uğraşcan ,gir borca öde,sonra it kurt kiracıyla muhatap olursun belki sende

6.  Alıntı Originally Posted by kelebekx Yazıyı Oku
    Dostum İstanbul'da kredi çekerek ev alma olayı bitti. 2,5 yıl önce benim oturduğum sitede 3 kilo altın karşılığı 3+1 alınabiliyordu. Şimdi aynı daireleri almak için 5 kilo altın karşılığı TL lazım. Bankanın vereceği kredi anca devede kulak kalıyor.
    hacım istanbulda değilim . 2010 dan sonra tadı kaçtı istanbulun tayin falan zorunluk olmazsa gelmem bir daha . afganı pakisi surisi içine ettiler güzel memleketin. bazı il ve ilçelerde 800 bin e 1 milyona ev var hala . onlardan oturmalık 1 tane alacağız alabilirsek. banka 1 milyon kredi verirse zorlanmadan öderim . 500 bin verse sıkıntı olmaz ama hazır paradan yemek de istemiyorum. hayırlısı bakalım.

7.  Alıntı Originally Posted by pisyedili01 Yazıyı Oku
    Terazi doğru tartmalı (verilen yüzde 25 ile istenen yüzde 200-300 ).
    Kantarın topuzu (ne ev sahibine ne kiracıya) kaçmamalı.Terazi sahibi 2 kefeyi birbirine düşürmemeli ama nerdeee...

Ben kıt aklımla adil fiyatı bulamam .Ama gayrimenkul experleri bu işi iyi yapar muhtemelen. Adil fiyatı bulma açısından onların fikirleri alınmalı.

y.t.d.
    enflasyon düzgün açıklansa maaşlara da düzgün zam yapılsa zaten olay çözülecek .

8.  Alıntı Originally Posted by parmenidesxenophanes Yazıyı Oku
    enflasyon düzgün açıklansa maaşlara da düzgün zam yapılsa zaten olay çözülecek .
    Düzgün zam yapılsa nasıl çözülecek ben anlamadım hocam, örnek vereyim kira 3200 ve maaş 8000 enflasyon da doğru açıklandı diyelim 6 aylık %75. Bu durumda maaş 14k olur.

Güzel değil mi? Kazın ayağı öyle değil. Çünkü ev sahibi devletin size verdiği paraya göz dikecek ve nerede benim payım diyecek. 3200 ödediğiniz daireye 7k istiyecek.

Daha önce maasinizin yüzde 30 u kiraya gidiyorken şimdi yüzde 50 sini ödeyeceksiniz.

Su anda olan aslında budur. Devlet size ne kadar verirse ev sahibiniz katmerli şekilde üzerinize çökecek.

Kiraciyi bu durumda acgozlukle itham etmek haksızlık olacaktır. Her halükarda maaşına oranla daha fazlasını zaten ev sahibine odemektedir.

Ev sahipleri bu durumu daha önce en düşük memur maaşına göre kiyaslasin bakalım yine kiracıya açgözlü diyebilecek mi, daha önce x memur maaşının yada asgari ücretin yüzde kaçını istiyordu şu anda yüzde kaçını istiyor.

Kisacasi enflasyonun doğru açıklanması dediğiniz gibi konuyu cozmeyecektir. Konutta arz sıkıntısı mevcut. Arzı arttirmadikca konu bence çözümsüz kalacaktır.

Arzı artırmanın şu anda en kolay yolu imar oranlarını artırmaktır.5,6 katlı binalarla bu işin çözülmesi zor ve konuyu daha fazla kotulestirecektir. Imar oranı arttirilmasi maliyetleri de dusurecektir. Hatta artık düşük imara izin vermeyip yuksek imar zorunlu tutulmalıdır arz konusu cozulene kadar.

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 648/1312 İlkİlk ... 1485485986386466476486496506586987481148 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •