Sayfa 65/1000 İlkİlk ... 1555636465666775115165565 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 513 - 520 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Fiyati bugun ciddi yukselmiş, 64.000 den 68.500 e çıkmıştı.. sebebi buymuş.. ama 2023 ünde fiyayi artmiş..

Alıntı Originally Posted by ozanz Yazıyı Oku
    Bugun Kap’a soyle bir haber düştü.

5-6 Eylül 2018 tarihlerinde, Bankamız tarafından 2012 yılında ihraç edilen XS0849728190 ISIN kodlu 2022 vadeli yabancı para tahvillerden toplam 12 milyon ABD doları nominal tutarında satın alınmıştır.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/706884

Sent from my iPhone using hisse.net

2.  Alıntı Originally Posted by gk1986 Yazıyı Oku
    Çok özür dilerim, bugün çok şey öğrendim ben de. Benim yazdığım durum sadece, devletin çıkardığı eurobond'ların itfa tarihinden önce satımı halinde geçerli. Sizin tahviliniz özel sektöre ait. Şu linkten daha detaylı anlamaya çalışıyorum bende.
    http://www.ykprivate.com.tr/_assets/...su_TR_2018.pdf

Umarım faydası olur, üçüncü sayfanın sonunda sizin tahviliniz için verginin nasıl uygulanacağı anlatıyor.
    Çok teşekkür ediyorum, takip eden ve yardımcı olmak isteyen arkadaşlar için 3. sayfadaki ilgili bölümün özetini kopyalıyorum:

ÖZEL SEKTÖR TAHVİLİ (TAHVİL, VARLIĞA DAYALI MENKUL KIYMET, FİNANSMAN BONOSU) FAİZ GELİRİ (1.1.2006 tarihinden SONRA ihraç edilmiş olanlar)
    Tam mükellef kurumlar tarafından yurt dışında ihraç edilen tahvillerden elde edilen faiz gelirlerine, ihracı gerçekleştiren tam
    mükellef kurumlar tarafından aşağıda bulunan oranlarda stopaj
    yapılır;
    -Vadesi 1 yıla kadar olan tahvil faizlerinden % 10,
    - Vadesi 1 yıl ile 3 yıl arası olan tahvil faizlerinden %7,
    - Vadesi 3 yıl ile 5 yıl arası olan tahvil faizlerinden % 3,
    - Vadesi 5 yıl ve daha uzun olan tahvil faizlerinden %0
    -Yabancı para cinsinden ihraç edilen tahvillerin itfasında oluşan
    anapara kur farkı gelir sayılmaz.
    -Elde edilen faiz gelirlerinin, stopaja tabi tutulmuş diğer menkul ve
    gayrimenkul sermaye iratları ile birlikte 34.000 TL’lik beyan sınırını
    (2018 yılı için) aşması durumunda, gelirin tamamı beyan edilir.
    -Beyanname verilmesi durumunda ödenen stopaj beyanname
    üzerinde hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilebilir.

ÖZEL SEKTÖR TAHVİLİ (TAHVİL, VARLIĞA DAYALI MENKUL KIYMET, FİNANSMAN BONOSU) ALIM SATIM KAZANÇLARI (1.1.2006 tarihinden SONRA ihraç edilmiş olanlar)
    Tam mükellef kurumlar tarafından yurt dışında ihraç edilen tahvillerden elde edilen alım-satım kazançları;
    - Stopaja tabi değil.
    - Alım satım kazancı Türk Lirası cinsinden hesaplanır.
    - ÜFE artış oranının % 10 veya üzerinde olması şartıyla, iktisap
    bedeli elden çıkarıldığı ay hariç olmak üzere ÜFE artış oranında
    artırılabilir.
    - Alım satım zararları, alım satım karlarına mahsup edilir.
    - Kazancın tutarı ne olursa olsun beyan edilir.

----

Yani yukarıdaki bilgileri de hesaba katacak olursak özetle itfa tarihini bekledğimiz takdirde DOLAR cinsinden alış-itfa tarihindeki satış kazancımızın %35ini (en yüksek dilimden vergilendirildiğimizi varsayıyorum) vergi olarak ödüyoruz, artı aldığımız kupon faizinin de %35ini o günkü kurdan vergi olarak ödüyoruz. Fakat aldığımız kupon faizinin içinde ödenmiş yüzde 10 stopaj olduğu için en sonda beyannamade bu yüzde 10 mahsup edebiliyoruz. (Aslında yüzdesel anlamda çok küçük bir rakama tekabul ediyor.

--

Bu beyannameyi hazırlattırabileceğimiz yüzde yüzü güvenebileceğimiz bu işi bilen profesyonel kuruluş neresidir? Kime başvurabiliriz?

3. Slm... Eurobond hakkında detaylı bilgi verecek bir yer uzun süredir arıyordum. Tesadüf eseri konunuzu buldum. Çoğu yorumu okuduktan sonra siteye üye olup bir konu hakkında görüşlerinizi sormak istiyorum. Kamu kurumunda görev yapan memurlar nominal değeri 10 bin dolarlık eurobond alırsa gelen faizin hepsini bildirmeli mi? Örnek olarak 3 bin lira maaş alan bir memur yıllık geliri 34 bin lirayı aştığindan gelir vergisine tabi olmakta, eurobondtan gelen faiz gelir vergisine tabi olur değil mi? Eurobondtan bin lora bile gelir gelirse %35'inin vergisini ödemelidir diye anlıyorum. Yanlış mıyım?

4. Ayrıca işbankası ile görüştüm onların yayınladıkları raporda yer alan eutobondları nominal değerle 1000 dolarlık halinde satıyorlarmış. Özellikle sordum 200 bin dolarlık nominal değerler ile almamız mı gerekiyor diye hayır dedi bin dolarlık alabilirsiniz?

Alıntı Originally Posted by aaxxiinn Yazıyı Oku
    Slm... Eurobond hakkında detaylı bilgi verecek bir yer uzun süredir arıyordum. Tesadüf eseri konunuzu buldum. Çoğu yorumu okuduktan sonra siteye üye olup bir konu hakkında görüşlerinizi sormak istiyorum. Kamu kurumunda görev yapan memurlar nominal değeri 10 bin dolarlık eurobond alırsa gelen faizin hepsini bildirmeli mi? Örnek olarak 3 bin lira maaş alan bir memur yıllık geliri 34 bin lirayı aştığindan gelir vergisine tabi olmakta, eurobondtan gelen faiz gelir vergisine tabi olur değil mi? Eurobondtan bin lora bile gelir gelirse %35'inin vergisini ödemelidir diye anlıyorum. Yanlış mıyım?
    Hayır maaşlar hesap edilmiyor,menkul ve gayrımenkul irad ve gelirleri hesap ediliyor.Yani faiz,temettü,eviniz işyeriniz varsa kira gelirleri varsa onlar toplanıyor.

6. Bugün maaş bodroma baktım. Gelir vergisi kesiliyor. Bu gelirler farklı kalemde oldukları için mi gelit vergisi ayrıca hesaplanıyor

7.  Alıntı Originally Posted by aaxxiinn Yazıyı Oku
    Ayrıca işbankası ile görüştüm onların yayınladıkları raporda yer alan eutobondları nominal değerle 1000 dolarlık halinde satıyorlarmış. Özellikle sordum 200 bin dolarlık nominal değerler ile almamız mı gerekiyor diye hayır dedi bin dolarlık alabilirsiniz?
    Merhaba,
    Devlet eurobond lari icin evet 1000 $ satiliyor, hatta bende isbankasi web sitesinden aldim, onda sorun yok.. Ama ozel sektor eurobond lari icin 200.000 nominal
    Isteniyor... mesala isbankasinin yada ykb nin cikarmis oldugu eurobond unu 200.000 zorunlulugu olmadan alabiliniyorsa bizede haber verebilirseniz cok sevinirim..

8.  Alıntı Originally Posted by Matt1954 Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Devlet eurobond lari icin evet 1000 $ satiliyor, hatta bende isbankasi web sitesinden aldim, onda sorun yok.. Ama ozel sektor eurobond lari icin 200.000 nominal
    Isteniyor... mesala isbankasinin yada ykb nin cikarmis oldugu eurobond unu 200.000 zorunlulugu olmadan alabiliniyorsa bizede haber verebilirseniz cok sevinirim..
    Siz internet bankacılığından banka eurobondu alamadınız değil mi? Yani almaya çalıştınız mı?
    Ben telefonda bir bayan ile konuştum bastıra bastıra bakın ben iş bankasının kendine ait eurobondunu almak istiyorum hatta bana dedi ki siz (sorduğum eurobond için) siz 650 dolarlık alabilirsiniz? (650 dolarlık nominal değerle 1000 dolar yapıyordu.)

Sayfa 65/1000 İlkİlk ... 1555636465666775115165565 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •